*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση  (Αναγνώστηκε 98080 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 06, 2010, 08:15:44 μμ »
Αν σε ενδιαφέρει μόνο ένα σχολείο, τότε να βάλεις μόνο αυτό στη δήλωσή σου. Έτσι ακόμη και αν δεν πάρεις οργανική εκεί, θα μπορείς να τοποθετηθείς προσωρινά εκεί ή αλλού με τις επόμενες δηλώσεις τοποθέτησης τον Ιούλιο ή τον Σεπτέμβριο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:58:11 »

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 06, 2010, 09:03:50 μμ »
Οι τοποθετήσεις γίνονται με κοινωνικά κριτήρια, όπως έγινε όταν διοριστήκαμε, ή προηγούνται αυτοί με την περισσότερη προϋπηρεσία;

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 06, 2010, 09:11:49 μμ »
Τον Ιούνιο μετράνε μόνο τα μόρια προυπηρεσίας , ενώ τέλη Αυγούστου που θα ξαναγίνει ΠΥΣΔΕ για λειτουργικά κενά μετράνε και κοινωνικά.
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 06, 2010, 10:46:22 μμ »
Αν σε ενδιαφέρει μόνο ένα σχολείο, τότε να βάλεις μόνο αυτό στη δήλωσή σου. Έτσι ακόμη και αν δεν πάρεις οργανική εκεί, θα μπορείς να τοποθετηθείς προσωρινά εκεί ή αλλού με τις επόμενες δηλώσεις τοποθέτησης τον Ιούλιο ή τον Σεπτέμβριο.

Δηλαδή αν στην αρχική αίτηση ζητήσω μόνο 1 σχολείο και δεν πιάσω την οργανική του (είτε γιατί δεν είναι ελεύθερη είτε γιατί προηγείται άλλος μετατιθέμενος) τότε δε με βάζουν <με το έτσι θέλω> σε άλλο οργανικό, επειδή δεν έχω δηλώσει άλλο; και μένω στη διάθεση ΠΥΣΔΕ μέχρι να ξαναγίνουν αιτήσεις;

1η φορά κάνω αίτηση και αγνοώ πολλά..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:58:11 »

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 472
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 07, 2010, 02:06:04 πμ »
η μονη περιπτωση να παρεις οργανικο κενο που δεν δηλωσες, ειναι εαν δεν το δηλωσει και κανενας απο τους υπολοπους και εισαι τελευταια στα μορια που θα βγουν. Δηλαδή πχ αν ειστε 5 ατομα και δεν δηλωσει κανεις ενα συγκεκριμενο οργανικο κενο τοτε με το ζορι θα παρουν αυτον που εχει τα λιγοτερα μορια (ειναι πεμπτος δηλαδη) και θα τον τοποθετησουν εκει. Εάν δεν παρεις οργανικη τοτε μενεις στην διαθεση του πυσδε και θα καλυψεις καποιο λειτουργικο κενο απο την επομενη χρονια. όσοι ειναι στην διαθεση του πυσδε προηγουνται στην τοποθετηση από τους αποσπασμενους απο αλλα πυσδε και τους αποσπασμενους εντος πυσδε(εδω ειναι και θεμα ερμηνειας του καθε πυσδε) αλλα νομιζω  οτι εχεις δικαιωμα να κανεις συμπληρωματικη αιτηση ,εαν αδειασει κενο τον σεπτεμβριο , σε σχολειο που δεν υπηρχε αυτο το κενο  τον ιουνιο-ιουλιο. Και τοτε προηγεισαι νομιζω απο τις υπολοιπες κατηγοριες αποσπασμενων. Τα τελευταια  με επιφυλαξη για τα λειτουργικα κενα, για τα οργανικα ειμαι σιγουρος.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 07, 2010, 09:13:44 πμ »
Ποιος προηγείται; Ένας που είναι στη διάθεση από την προηγούμενη χρονιά καλύπτοντας λειτουργικό κενό με λιγότερα μόρια ή ένας που έρχεται με μετάθεση στην περιοχή με περισσότερα μόρια;

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 07, 2010, 09:18:14 πμ »
Οι τοποθετήσεις γι αυτούς που ζητούν βελτίωση, είναι στη διάθεση, είναι με μετάθεση γίνονται όλες μαζί με βάση τα μόρια.
Ένας με πολλά μόρια προηγείται και από αυτόν που ζητάει βελτίωση θέσης.

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 07, 2010, 10:55:09 πμ »
η μονη περιπτωση να παρεις οργανικο κενο που δεν δηλωσες, ειναι εαν δεν το δηλωσει και κανενας απο τους υπολοπους και εισαι τελευταια στα μορια που θα βγουν. Δηλαδή πχ αν ειστε 5 ατομα και δεν δηλωσει κανεις ενα συγκεκριμενο οργανικο κενο τοτε με το ζορι θα παρουν αυτον που εχει τα λιγοτερα μορια (ειναι πεμπτος δηλαδη) και θα τον τοποθετησουν εκει. Εάν δεν παρεις οργανικη τοτε μενεις στην διαθεση του πυσδε και θα καλυψεις καποιο λειτουργικο κενο απο την επομενη χρονια. όσοι ειναι στην διαθεση του πυσδε προηγουνται στην τοποθετηση από τους αποσπασμενους απο αλλα πυσδε και τους αποσπασμενους εντος πυσδε(εδω ειναι και θεμα ερμηνειας του καθε πυσδε) αλλα νομιζω  οτι εχεις δικαιωμα να κανεις συμπληρωματικη αιτηση ,εαν αδειασει κενο τον σεπτεμβριο , σε σχολειο που δεν υπηρχε αυτο το κενο  τον ιουνιο-ιουλιο. Και τοτε προηγεισαι νομιζω απο τις υπολοιπες κατηγοριες αποσπασμενων. Τα τελευταια  με επιφυλαξη για τα λειτουργικα κενα, για τα οργανικα ειμαι σιγουρος.

Καλημέρα, ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση. Νομίζω λίγο τα ξεκαθάρισα. Καλή τοποθέτηση σε όλους  :)

Αποσυνδεδεμένος mefi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 07, 2010, 11:06:19 πμ »
Όσοι πήραμε μετάθεση στην Γ Αθήνας μου είπαν, σε τηλεφωνική επικοινωνία με την γραμματεία του ΠΥΣΔΕ, να παρακολουθούμε την ιστοσελίδα τους. Θα βγάλουν εκεί χρονοδιάγραμμα για τις αιτήσεις τοποθετήσεων.
Καλή τοποθέτηση εύχομαι σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 07, 2010, 11:50:47 πμ »
μολις πηρα στη δευτεροβαθμια χανιων και μου ειπαν οτι οι αιτησεις τοποθετησης θα γινουν το Μαιο και να ξαναπαρω κατα τις 20 Απριλη για λεπτομερειες. μηπως ειναι λιγο αργα?
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 07, 2010, 12:36:55 μμ »
Λοιπόν, έκανα μια μεγάλη αναζήτηση σε παλιότερα θέματα του forum και νομίζω κατατοπίστηκα.
Σε περίπτωση που οι απορίες μου ενδιαφέρουν και άλλους:

1. Υπάρχει περίπτωση να τοποθετηθείς θέλοντας και μη σε κάποια οργανική.
Μπορείς όμως να ζητήσεις απόσπαση σε σχολείο της ίδιας περιοχής -σε κενό που ενδεχομένως ανοίξει μεσα στο καλοκαίρι-, έστω και λειτουργικό. Σε αυτή την περίπτωση θεωρείται ότι έχεις υπηρετήσει την οργανική σου και θεμελιώνεις δικαίωμα μετάθεσης. (αλλά για 1000% θα ρωτήσω και στη δδε )

2. Στις τοποθετήσεις προηγούνται οι υπερράριθμοι και μετά συνεξεταζόμαστε βάσει μορίων οι.. με μετάθεση, ..για βελτίωση, ..για οριστική τοποθέτηση.

3. Στις δεύτερες τοποθετήσεις για λειτουργικά πλέον κενά μετράνε και κοινωνικά κριτήρια.

Ελπίζω να ισχύουν όσα γράφω, γιατί τώρα τα μελετώ 1η φορά. Οπωσδήποτε ρωτάμε και στην εκάστοτε δδε..

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 07, 2010, 12:51:16 μμ »
μολις πηρα στη δευτεροβαθμια χανιων και μου ειπαν οτι οι αιτησεις τοποθετησης θα γινουν το Μαιο και να ξαναπαρω κατα τις 20 Απριλη για λεπτομερειες. μηπως ειναι λιγο αργα?
όχι. Κατά το Μάιο βγαίνουν οι τοποθετήσεις. Όπου υπάρχουν λειτουργικά κενά φτάνουμε και Ιούνιο

Αποσυνδεδεμένος reg13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 07, 2010, 12:53:41 μμ »
Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο.........πήρα την μετάθεση μου και η συνάδελφος στο σχολείο που μ΄ενδιαφέρει να πάρω οργανική,πήρε επίσης μετάθεση για άλλη περιοχή.Το κενό της, θα βγει παράλληλα με τα υπόλοιπα κενά των τοποθετήσεων ή θα βγει αργότερα, όταν θα φύγει δλδ, στην β΄φάση των τοποθετήσεων?Πως μπορώ να το δηλώσω εγώ απο τώρα?

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από μετάθεση
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 07, 2010, 01:26:23 μμ »
Απ όσα έχω καταλάβει ως τώρα λογικά θα το βγάλουν στα οργανικά κενά αφού το γνωρίζουν πως πήρε μετάθεση..
όπως και να έχει να το δηλώσεις !!!

Πάντως οι 20 επιλογές είναι αρκετές για περιοχές που έχουν λίγα σχολεία .
Γι αυτές που έχουν πολλά σχολεία θέλει πολύ προσοχή ( και τύχη απ ότι κατάλαβα ).

Θα παρακολουθούμε τις ιστοσελίδες ( θα παίρνουμε και τηλ ) αλλά όποιος μαθαίνει ότι κάποια περιοχή ξεκινάει τις διαδικασίες δηλώσεων σχολείων ας ενημερώνει και την παρέα εδώ ..  ;)

Υ.Γ. ευχαριστώ για τη βοήθεια όλους τους συναδέλφους !!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159774
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 433
Σύνολο: 448

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.186 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.