*

Αποστολέας Θέμα: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση  (Αναγνώστηκε 130776 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #308 στις: Σεπτέμβριος 12, 2021, 04:04:54 μμ »
Πέρσι είχα κάνει αίτηση για αναπληρωτής και για ωρομίσθιος. Με κάλεσε αναπληρωτή κάπου μέσα στον Μάρτιο, αλλά επειδή είχα ήδη βρει δουλειά σε άλλη δομή και δεν γινόταν για 3 μήνες να παραιτηθώ και να δημιουργήσω αναστάτωση, δεν δέχθηκα. Δυστυχώς δεν γνώριζα ότι μπορείς να διαγράψεις την αίτησή σου ώστε να μην έχεις ποινή για την επόμενη χρονιά.

Τώρα το καλοκαίρι που ξεκίνησαν οι αιτήσεις όμως, παρατήρησα ότι δεν μου επέτρεπε να υποβάλω αίτηση για αναπληρωτής (προφανώς επειδή είχα αρνηθει), όμως μου επέτρεπε  να υποβάλλω για ωρομίσθιος!!! Άρα, έχεις κύρωση μόνο για την θέση για την οποία αρνήθηκες και δεν αποκλείεσαι από τα πάντα??? Υπέβαλα αίτηση για ωρομίσθιος κανονικά!!

Το αναφέρω γιατί το είχα ρωτήσει πριν καιρό εδώ και είχα πάρει απάντηση ότι αν αρνηθείς από κάπου (είτε αναπληρωτής είτε ωρομίσθιος) τότε χάνεις το δικαίωμα για την επόμενη χρονιά και για τα δυο, αλλά φαίνεται ότι αυτό δεν ισχύει. Χάνεις το δικαίωμα μόνο για την θέση που αρνήθηκες.
Άρα φέτος αν με καλέσει ωρομίσθιο και αρνηθώ, λογικά θα μπορώ του χρόνου να υποβάλλω αίτηση για αναπληρωτής, αλλά όχι για ωρομισθιος...  σωστά;
Ισχύει μόνο αυτό:

άρθρο 64/νόμος 4692
4. Εκπαιδευτικός ή μέλος Ε.Ε.Π. και Ε.Β.Π., που προσλαμβάνεται ως αναπληρωτής σε κενό με την ειδική πρόσκληση, ύστερα από την αίτηση-δήλωση συμμετοχής του, και για οποιονδήποτε λόγο δεν αναλαμβάνει υπηρεσία εντός πέντε (5) ημερών από την ημερομηνία
που ορίζεται στην ανακοίνωση της πρόσληψης ή αναλαμβάνει υπηρεσία και στη συνέχεια παραιτείται, αποκλείεται από τις προσλήψεις κατά το σχολικό έτος που διανύεται κατά την ανακοίνωση της πρόσληψης, καθώς και κατά τα δύο επόμενα σχολικά έτη. Αν το τρίτο έτος αποκλεισμού συμπίπτει με το πρώτο έτος ισχύος νέων πινάκων κατάταξης, το πρόσωπο που αποκλείεται μπορεί να προσληφθεί μόνο κατά το δεύτερο έτος ισχύος των νέων πινάκων.».

Μάλλον απέσυραν την ποινή για ωρομίσθιους. Αρχικά από όσο θυμάμαι υπήρχε στο προσχέδιο και ποινή σε όλες τις προσλήψεις αν αρνούμασταν ή παραιτούμασταν από την ωρομισθία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:02:23 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #309 στις: Σεπτέμβριος 12, 2021, 05:37:05 μμ »
Αυτό που παραθέτεις αφορά την ειδική πρόσκληση και όχι τη γενική

Δεν ξέρω αν απέσυραν την ποινή από την ωριμισθια ή αν ισχύει ότι ποινή έχεις για τη θέση που αρνείσαι. Αρνείσαι αναπληρωτής έχεις ποινή για αναπληρωτής μόνο...

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #310 στις: Σεπτέμβριος 12, 2021, 09:15:56 μμ »
Εκπαιδευτικοί ή μέλη ΕΕΠ-ΕΒΠ που προσλαμβάνονται ως αναπληρωτές και ωρομίσθιοι και, για οποιονδήποτε λόγο, δεν αναλαμβάνουν υπηρεσία εντός πέντε (5) ημερών από την επομένη της ημερομηνίας τοποθέτησής τους, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην απόφαση πρόσληψης ή αναλαμβάνουν υπηρεσία και στη συνέχεια παραιτούνται, αποκλείονται από τις προσλήψεις, τόσο σε δομές Γενικής όσο και σε δομές ΕΑΕ, κατά το σχολικό έτος που διανύεται κατά την ανακοίνωση της πρόσληψης, και το επόμενο σχολικό έτος.

killbill, γύρισα πίσω στη σελίδα 17 εδώ στο νήμα και βρήκα αυτό που παρέθεσα. Εσύ αρνήθηκες στην ουσία τη θέση αναπληρωτή αλλά συνέχισες να εργάζεσαι ως ωρομίσθιος. Δεν γνωρίζω γιατί σου επέτρεψαν να δηλώσεις ξανά ως ωρομίσθιος. Είναι μία ειδική περίπτωση πάντως. Θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #311 στις: Σεπτέμβριος 13, 2021, 07:00:07 μμ »
Όχι δεν συνέχισα να εργάζομαι ως ωρομίσθιος. Είχα κάνει αίτηση και για αναπληρωτής και για ωρομίσθιος. Με κάλεσαν αναπληρωτή. Αρνήθηκα. Δεν με κάλεσαν ξανά μετά για ωρομίσθιο. Οπότε δεν δούλεψα καθόλου στην εκπαίδευση. Το καλοκαίρι, μπορούσα να κάνω αίτηση για ωρομίσθιος αλλά όχι για αναπληρωτής! Ετσι έχει η ιστορία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:02:23 »

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #312 στις: Σεπτέμβριος 27, 2021, 03:43:26 μμ »
Καλησπέρα, σε περίπτωση άρνησης ανάληψης υπηρεσίας αναπληρωτή η υπεύθυνη δήλωση που χρειάζεται, μήπως γνωρίζετε το ακριβές κείμενο που πρέπει να περιλαμβάνει και αν θα μπορούσα να το κάνω μέσω του e-dilosi; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #313 στις: Σεπτέμβριος 27, 2021, 07:28:25 μμ »
Καλησπέρα, σε περίπτωση άρνησης ανάληψης υπηρεσίας αναπληρωτή η υπεύθυνη δήλωση που χρειάζεται, μήπως γνωρίζετε το ακριβές κείμενο που πρέπει να περιλαμβάνει και αν θα μπορούσα να το κάνω μέσω του e-dilosi; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απλά δηλώνεις ότι δε θα αναλάβεις υπηρεσία. Ξέρω άτομα που δεν ανέλαβαν και δεν ειδοποίησαν καθόλου. Για το e-dilosi δε γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #314 στις: Σεπτέμβριος 27, 2021, 09:17:14 μμ »
Απλά δηλώνεις ότι δε θα αναλάβεις υπηρεσία. Ξέρω άτομα που δεν ανέλαβαν και δεν ειδοποίησαν καθόλου. Για το e-dilosi δε γνωρίζω.

Ευχαριστώ για την απάντησή σου! Και εγώ αυτό μωρέ ήξερα πάνω-κάτω, απλά τώρα είναι Α'θμια (είμαι στις ειδικότητες που παίζουμε και στις 2 βαθμίδες) το θέλει κάπως πιο επίσημα, ξέρω'γώ. Τέλος πάντων, ρωτάω για επιβεβαίωση, όταν θα ανοίξει και πάλι ο πίνακας και θα βγει άρα η καινούρια προκήρυξη, δεν θα έχουμε πρόβλημα συμμετοχής έτσι;

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #315 στις: Σεπτέμβριος 27, 2021, 09:37:07 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντησή σου! Και εγώ αυτό μωρέ ήξερα πάνω-κάτω, απλά τώρα είναι Α'θμια (είμαι στις ειδικότητες που παίζουμε και στις 2 βαθμίδες) το θέλει κάπως πιο επίσημα, ξέρω'γώ. Τέλος πάντων, ρωτάω για επιβεβαίωση, όταν θα ανοίξει και πάλι ο πίνακας και θα βγει άρα η καινούρια προκήρυξη, δεν θα έχουμε πρόβλημα συμμετοχής έτσι;
Κι εγώ "παίζω" και στις δύο βαθμίδες ως ΠΕ06. Δε νομίζω ότι θέλει κάτι ιδιαίτερο αλλά μπορείς να κάνεις κι ένα τηλέφωνο. Δε θα έχεις πρόβλημα. Αποκλείεσαι φέτος και το επόμενο σχολικό έτος από προσλήψεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 253
Σύνολο: 275

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.