*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1966528 φορές)

0 μέλη και 25 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #826 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 10:56:19 πμ »
και να προσθεσω στα παραπανω οτι δεν ειναι επιχειρημα αυτο που καποιοι ειπαν οτι δηλ εκανα 1000 χιλιομετρα καθε μερα ή οτι ο μισθος δεν εφτανε και ομως ετρεχα στα κατσικοχωρια κλπ κλπ
αυτο δειχνει μιζερια και δυστυχως δεν τιμα ουτε εμας τους ιδιους ουτε φαινεται να σεβομαστε τους αλλους συναδελφους.
και εξηγω:
- δεν με πηραν απο το αφτι και με πηγαν με τη βια στο σχολειο. Το δεχτηκα.
- δεν θα πηγαινα αν δεν ειχα την οικονομικη στηριξη των δικων μου.

αυτο δεν σημαινει οτι αλλα παιδια που εγραψαν καλυτερα ή που θα γραψουν καλυτερα να μενουν παντα εκτος, επειδη οι γονεις τους δεν εχουν τη δυνατοτητα να τους στηριξουν και σε αυτη τη φαση της ζωης τους.

η θεση μου ειναι μηδεν στο κοντερ των μοριων και ολοι ισοι στο διαγωνισμο,για να αποκτησει επιτελους καποιο νοημα και αυτος ο αφιλοτιμος και καψερός και να εχουν ολοι μα ολοι το δικαιωμα στο διορισμο ειτε τελειωσαν τωρα ειτε τελειωσαν πριν 10-15 χρονια.


Αγαπητε μου σκεψου αυτο...ειμαι νηπιαγωγος, με 2 επιτυχημενους ασεπ στην πλατη μου και την φετινη χρονια πλεον αναπληρωτρια!
Με καλεσαν αναπληρωτρια διοτι ειμαι πολυ κοντα στους διοριστεους...ο πινακας ειναι εδω και μπορουν να τον ελεγξουν ολοι....ποσο εγραψα, τι θεση ειχα και να υπολογισει ποσα μορια θα πρεπει να εχω στο τελος της χρονιας

Αυτος που θα εχει  μηδεν μορια προυπηρεσιας σημαινει οτι δεν εγραψε τοσο καλα οσο εγω...αυτος λοιπον βγαινει και πανηγυριζει...για ποιο λογο; Γιατι εγω που κριθηκα πιο αξια απο αυτον στον ασεπ δεν θα εχω ελπιδα να διοριστω σε βαθος τριετιας; Οπως πολυ σωστα ειπωθηκε, αφου δεν εχει αυτος γαιδουρι να ψοφησει και το δικο μου δηλαδη;
Αυτο που με κοπο πετυχα εγω χαιρεται λοιπον που  μου το κλεβουν..

Σκεψου λοιπον οτι υπαρχουν πολλοι κλαδοι εκπαιδευτικων.... ο δικος μας ΔΕΝ εχει ωρομισθιους παρα μονο αναπληρωτες και ο πινακας αναπληρωτων λειτουργει ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ
Και φυσικα δεν δεχομαι πως ΟΛΟΙ οι ωρομισθιοι και αναπληρωτες συναδεφοι των υπολοιπων κλαδων ειναι βυσματιες...ειναι ισοπεδωση
Γιατι λοιπον να πληρωσουμε ολοι δικαιοι και αδικοι....γιατι να μπουμε σε ενα τσουβαλι ολοι!
Τοσο δυσκολο ειναι να διορθωθουν οι παρατυπιες που γινονται ΕΚΕΙ που γινονται;

Δεν μπορει ενας υπουργος να λυσει τα προβληματα και τις αδικιες των εκπαιδευτικων χωρις να δημιουργησει καινουργια;
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:24:20 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #827 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 10:59:23 πμ »
Συνάδελφοι,όλοι μας έχουμε περάσει και κόπους και ξενύχτια και έξοδα και αγωνίες.
Γιατί δεν είδα τόσο καιρό παρόμοια αντίδραση όμως για τα βύσματα που μας υποτιμούσαν σαν προσωπικότητες και θεωρούσαν τους εαυτούς τους ανώτερους από εμάς και πιο "μάγκες";
Μήπως γιατί σε πολλούς από εμάς έφτανε η ικανοποίηση του ατομικού μας συμφέροντος και το ότι "κάποτε θα διοριστώ κι εγώ";
Ή γιατί κάποιοι από εμάς είχαν στο πίσω μέρος του μυαλού τους το "ας μην φωνάζω για τα βύσματα,γιατί που ξέρεις...μπορεί να μου κάτσει κι εμένα κανένα...";
Σίγουρα το να εξαφανισθεί η προυπηρεσία όσων την απέκτησαν μέσω ΑΣΕΠ μου φαίνεται εξωπραγματικό.
Ας περιμένουμε και ας χρησιμοποιούμε και την κριτική μας ικανότητα εκτός από τον συναισθηματισμό μας.
Αντιδράσεις υπήρχαν άσχετο αν εσύ τις συγκεκριμένες τις επικροτούσες/επικροτείς.
Και από την ΟΛΜΕ και από το σύλλογο αδιορίστων και από το συντονιστικό ωρομισθίων.
Το αν υπήρξε αποτέλεσμα θα σου απαντήσω ότι άλλοτε ναι κι άλλοτε όχι. Πρόσφατο παράδειγμα η αναδίπλωση της υπουργού για την ΠΔΣ.  Ή το πάγωμα του νομοσχεδίου για διπλό μισθολόγιο των εκπαιδευτικών από 1/1/2010.

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #828 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 10:59:59 πμ »
Και εμένα με καλέσαν ωρομίσθια επειδή έχω καλή σειρά στον πίνακα του ασέπ,όπως και οι περισσότεροι.Το ένα δεν αναιρεί το άλλο...απλώς δεν θέλω να χαθούν τα μόρια που έχω ήδη,είναι λογικό και για όσους πήγαν μακριά με την αξία τους είναι ακόμα πιο άδικο...αν ήταν 100% μέσω ασέπ θα είχα διοριστεί,παρόλα αυτά δεν πανηγυρίζω,γιατί κατά την γνώμη μου είναι ενα πρόσχημα για να μειωθούν οι διορισμοί....όλοι θα χάσουμε από τις νέες ρυθμίσεις αν είναι έτσι όντως τα πράγματα,που δεν είναι βέβαιο ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #829 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 11:05:02 πμ »
vania για ηρεμησε λιγακι και ξεκαβάλα....μονο εσυ ξεκωλοθηκες στο διαβασμα!!!!!!!!κανενααααααααααααασ αλλοσ εδω μεσα!!!!!δεν πασ καλασ μου φαινεται που τησ λες και ευγγγγεεεεεεεεεε τησ αντε μην πω...Ενα μηνα κυβερνηση και μασ εχει αλλαξει τα φωτα...την επομενη φορα που θα την ψηφισεις σκεψου το καλυτερα....αν εχεισ χρονο βεβαια γιατι διαβαζεισ και πολυ!!!!!
κατ αρχην δεν ειπα οτι μοναχα εγω διαβασα ή διαβαζω μοναχα εγω  για ασεπ, ειπα ευγε και το επαναλαμβανω για τις μεταρρυθμισεις οπου επιτελους ο ασεπ ειναι βασικο κριτηριο και για τις αλλαγες σε προυπηρεσιες που κατακτηθηκαν ανευ επιτυχιας σε ασεπ.τωρα για ολα τα αλλα και για το οποιος παει καλα δεν θα πεσω στο επιπεδο σου ...αν εσυ προτιμας το ρουσφετι αυτο ειναι δικο σου προβλημα...οσο για μενα ΝΑΙ αν εφαρμοστουν ολα οσα λεει ΝΑΙ θα την ψηφισω γιατι βαρεθηκα το ρουσφετι, γιατι βαρεθηκα να με ρωτανε οι ββαθμιες κατα μουτρα αν εχω μεσον, γιατι βαρεθηκα να προχωρανε πολλοιιιιι ανικανοι και ικανα ατομα να μενουν στην απεξω , γιατι βαρεθηκα να μην αναγνωριζεται το βασικοτερο κριτηριο του ασεπ πουθενα...αν εσυ εχεις αλλη ιδεολογια και παλι δικο σου προβλημα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλωσεις Διαμαντοπουλου και μεταθεσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:24:20 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Δηλωσεις Διαμαντοπουλου και μεταθεσεις
« Απάντηση #830 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 11:07:16 πμ »
Ηρέμησε, Ειρήνη. Και εγώ είμαι σε παρόμοια θέση και δεν αντέχω να ξαναπεράσω δεύτερη χρονιά το ίδιο λούκι. Προτού όμως κρατήσει εμάς στου διαόλου τη μάνα όπου μας έχει ξαποστείλει το υπουργείο δε φέρνει και κάποιους "συναδέλφους" μας που προεκλογικά κατάφεραν να πάρουν κάτι αποσπασούλες και άδειες αναρρωτικές από το πουθενά να κάνουμε και εμείς μια σκάντζα, βρε αδελφέ; Στη νοτιότερη πόλη της Ελλάδας που μ' έχει στείλει το αγαπημένο υπουργείο μ' ένα παιδί από του 30 φιλολόγους που ήρθαμε, μείναμε οι 15! Οι υπόλοιποι ως δια μαγείας εξαφανίστηκαν! Ας φέρει πρώτα αυτούς πίσω και μετά κάθομαι και εγώ δεύτερη χρονιά! :P

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #831 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 11:16:36 πμ »
Συνάδελφοι,όλοι μας έχουμε περάσει και κόπους και ξενύχτια και έξοδα και αγωνίες.
Γιατί δεν είδα τόσο καιρό παρόμοια αντίδραση όμως για τους εκτός ΑΣΕΠ που μας υποτιμούσαν σαν προσωπικότητες και θεωρούσαν τους εαυτούς τους ανώτερους από εμάς και πιο "μάγκες";
Μήπως γιατί σε πολλούς από εμάς έφτανε η ικανοποίηση του ατομικού μας συμφέροντος και το ότι "κάποτε θα διοριστώ κι εγώ";
Ή γιατί κάποιοι από εμάς είχαν στο πίσω μέρος του μυαλού τους το "ας μην φωνάζω,γιατί που ξέρεις...μπορεί να μου κάτσει κι εμένα";
Σίγουρα το να εξαφανισθεί η προυπηρεσία όσων την απέκτησαν μέσω ΑΣΕΠ μου φαίνεται εξωπραγματικό.
Ας περιμένουμε και ας χρησιμοποιούμε και την κριτική μας ικανότητα εκτός από τον συναισθηματισμό μας.
Αντιδράσεις υπήρχαν άσχετο αν εσύ τις συγκεκριμένες τις επικροτούσες/επικροτείς.
Και από την ΟΛΜΕ και από το σύλλογο αδιορίστων και από το συντονιστικό ωρομισθίων.
Το αν υπήρξε αποτέλεσμα θα σου απαντήσω ότι άλλοτε ναι κι άλλοτε όχι. Πρόσφατο παράδειγμα η αναδίπλωση της υπουργού για την ΠΔΣ.  Ή το πάγωμα του νομοσχεδίου για διπλό μισθολόγιο των εκπαιδευτικών από 1/1/2010.

Οταν το καλοκαίρι τρέχαμε στους δικηγόρους και προσπαθούσαμε να ευαισθητοποιήσουμε τους συναδέλφους ανεξαρτήτως κομμάτων:

1)Η Πανελλήνια Ενωση Αναπληρωτών μας κορόιδευε και μας απαντούσε "μαζικοί διορισμοί,κατάργηση του ΑΣΕΠ τώρα"

2)Η ΟΛΜΕ μιλούσε ήδη από το τελευταίο της συνέδριο για ενιαίο τρόπο διορισμών από όλα τα υπουργεία,δηλαδή ανεξαρτήτως του αν είχαν δώσει ΑΣΕΠ.Επιπλέον δεν θυμάμαι να έγινε ποτέ καμιά πορεία για την εξαφάνιση των διορισμών εκτός ΑΣΕΠ και των αποσπάσεων.Αντίθετα,μέχρι το καλοκαίρι οι ωρομίσθιοι ούτε καν υπήρχαμε για την ΟΛΜΕ.

3)Η Πρωτοβουλία Ωρομισθίων αποτελούνταν κυρίως από συγκεκριμένες ειδικότητες όπως ξενόγλωσσοι,θεατρολόγοι κτλ.και αδιαφορούσαν για τον τρόπο διορισμού στη Β΄θμια,δηλαδή για το εάν εμείς τον επόμενο χρόνο θα χάσουμε τη δουλειά μας εξαιτίας κάποιων εκτός ΑΣΕΠ.

4)Το alfavita του αγαπητού κυρίου Κάτσικα κάθε φορά που θέλαμε να ενημερώσουμε τους εκπ/κούς για την κίνησή μας πρόβαλε πάντα εμπόδια και δεν ανέβαζε τις ανακοινώσεις μας (σε αντίθεση με τη συχνή προπαγάνδα των ΟΑΕΔιτών,οι οποίοι ήταν επισημοι συνδικαλιστές βλέπεις....),επειδή λέγανε ότι "στρεφόμαστε εναντίον συναδέλφων".Ασχετο που αυτοί οι "συνάδελφοι" πετούσαν στην ανεργία άλλους με οικογένειες και συνεχείς επιτυχίες στον διαγωνισμό....

Τόσα χρόνια βλέπαμε τους συνδικαλιστές να πολεμούν τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ.
Κατανοητό,γιατί στην απελπισία απευθύνονται.Από την απελπισία αυτού που δεν είναι στους διοριστέους αντλούν ψήφους.
Θα μπορούσαν όμως πραγματικά να διεκδικήσουν ένα καλύτερο μέλλον για όλους μας...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2009, 02:20:28 μμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Δηλωσεις Διαμαντοπουλου και μεταθεσεις
« Απάντηση #832 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 11:20:48 πμ »
... από άλλο μου ποστ ....

δεν εχω καταλαβει τι εννοεί

... 3 χρόνια στον τόπο/σχολειο διορισμού ( νεοδιόριστος ) ?
... 3 ετης υπηρετηση σε καθε σχολειο που παίρνεις μεταθεση ?
... από φέτος ?
... για όσους είναι ήδη διορισμένοι ?


Η δική μου η εκτίμηση ειναι ότι θα ισχυσει για αυτους που θα διοριστουν το 2010 και για την 1η τους τοποθετηση

( και εαν θέλετε την εκτιμηση μου , θα περάσει στο ντούκου , μιας που όσοι θα μπαίνουν θα κανουν τον σταυρούλι τους που τα καταφεραν και η 3ετια θα είναι πταίσμα μπροστα σε αυτα που τραβηξαν για να μπουν )
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος marilia83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Δηλωσεις Διαμαντοπουλου και μεταθεσεις
« Απάντηση #833 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 11:26:51 πμ »
nai alla dystyxws stin synedeuksi tis den to ksekatharise (pragma ligo periergo giati i erwtisi itan ksekathari)....apo pote diladi tha isxysei....k min ksexname oti osoi dioristikame fetos thewroumaste 'dokimoi' akoma opote mporei na mas parei k emas i mpala...

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Δηλωσεις Διαμαντοπουλου και μεταθεσεις
« Απάντηση #834 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 11:32:45 πμ »
... και οι περσινοι είναι ακομα δόκιμοι ....
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #835 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 11:37:33 πμ »
Συνάδελφοι,όλοι μας έχουμε περάσει και κόπους και ξενύχτια και έξοδα και αγωνίες.
Γιατί δεν είδα τόσο καιρό παρόμοια αντίδραση όμως για τα βύσματα που μας υποτιμούσαν σαν προσωπικότητες και θεωρούσαν τους εαυτούς τους ανώτερους από εμάς και πιο "μάγκες";
Μήπως γιατί σε πολλούς από εμάς έφτανε η ικανοποίηση του ατομικού μας συμφέροντος και το ότι "κάποτε θα διοριστώ κι εγώ";
Ή γιατί κάποιοι από εμάς είχαν στο πίσω μέρος του μυαλού τους το "ας μην φωνάζω για τα βύσματα,γιατί που ξέρεις...μπορεί να μου κάτσει κι εμένα κανένα...";
Σίγουρα το να εξαφανισθεί η προυπηρεσία όσων την απέκτησαν μέσω ΑΣΕΠ μου φαίνεται εξωπραγματικό.
Ας περιμένουμε και ας χρησιμοποιούμε και την κριτική μας ικανότητα εκτός από τον συναισθηματισμό μας.
Αντιδράσεις υπήρχαν άσχετο αν εσύ τις συγκεκριμένες τις επικροτούσες/επικροτείς.
Και από την ΟΛΜΕ και από το σύλλογο αδιορίστων και από το συντονιστικό ωρομισθίων.
Το αν υπήρξε αποτέλεσμα θα σου απαντήσω ότι άλλοτε ναι κι άλλοτε όχι. Πρόσφατο παράδειγμα η αναδίπλωση της υπουργού για την ΠΔΣ.  Ή το πάγωμα του νομοσχεδίου για διπλό μισθολόγιο των εκπαιδευτικών από 1/1/2010.

Οταν το καλοκαίρι τρέχαμε στους δικηγόρους και προσπαθούσαμε να ευαισθητοποιήσουμε τους συναδέλφους ανεξαρτήτως κομμάτων:

1)Η Πανελλήνια Ενωση Αναπληρωτών μας κορόιδευε και μας απαντούσε "μαζικοί διορισμοί,κατάργηση του ΑΣΕΠ τώρα"

2)Η ΟΛΜΕ μιλούσε ήδη από το τελευταίο της συνέδριο για ενιαίο τρόπο διορισμών από όλα τα υπουργεία,δηλαδή ανεξαρτήτως του αν είχαν δώσει ΑΣΕΠ.Επιπλέον δεν θυμάμαι να έγινε ποτέ καμιά πορεία για την εξαφάνιση των βυσματικών διορισμών και αποσπάσεων.Αντίθετα,μέχρι το καλοκαίρι οι ωρομίσθιοι ούτε καν υπήρχαμε για την ΟΛΜΕ.

3)Η Πρωτοβουλία Ωρομισθίων αποτελούνταν κυρίως από συγκεκριμένες ειδικότητες όπως ξενόγλωσσοι,θεατρολόγοι κτλ.και αδιαφορούσαν για τον τρόπο διορισμού στη Β΄θμια,δηλαδή για το εάν εμείς τον επόμενο χρόνο θα χάσουμε τη δουλειά μας εξαιτίας των βυσμάτων.

4)Το alfavita του αγαπητού κυρίου Κάτσικα κάθε φορά που θέλαμε να ενημερώσουμε τους εκπ/κούς για την κίνησή μας πρόβαλε πάντα εμπόδια και δεν ανέβαζε τις ανακοινώσεις μας (σε αντίθεση με τη συχνή προπαγάνδα των ΟΑΕΔιτών,οι οποίοι ήταν επισημοι συνδικαλιστές βλέπεις....),επειδή λέγανε ότι "στρεφόμαστε εναντίον συναδέλφων".Ασχετο που αυτοί οι "συνάδελφοι" πετούσαν στην ανεργία άλλους με οικογένειες και συνεχείς επιτυχίες στον διαγωνισμό....

Τόσα χρόνια βλέπαμε τους συνδικαλιστές να πολεμούν τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ.
Κατανοητό,γιατί στην απελπισία απευθύνονται.Από την απελπισία αυτού που δεν είναι στους διοριστέους αντλούν ψήφους.
Θα μπορούσαν όμως πραγματικά να διεκδικήσουν ένα καλύτερο μέλλον για όλους μας...

Επαναλαμβάνω: αντιδράσεις υπήρχαν.Δεν τις επικροτούσες, δεκτό. Όχι όμως να λέμε ότι δεν υπήρχαν.
Και αυτό που λες για τους ωρομίσθιους, σωστό εν μέρει είναι. Μέχρι το τελευταίο συνέδριο της ΟΛΜΕ οι ωρομίσθιοι δεν αναγνωριζόντουσαν ως ισότιμα μέλη στις ΕΛΜΕ. Όμως με τις αντιδράσεις και τις κινητοποιήσεις κατάφεραν και αναγνωρίσθηκε από την εκπαιδευτική κοινότητα και το συνδικαλιστικό φορέα η ισοβαρής συμμετοχή τους στους συλλόγους. Μιλάς λοιπόν για άλλη μια επιτυχία των κινητοποιήσεων και των αντιδράσεων.


Αποσυνδεδεμένος marilia83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Δηλωσεις Διαμαντοπουλου και μεταθεσεις
« Απάντηση #836 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 11:39:53 πμ »
ναι σωστά....κ οι περσινοί...!!!!πότε θα ξέρουμε όμως????ελπίζω όχι σε τρείς μήνες που βγεί ο νόμος.....

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Δηλωσεις Διαμαντοπουλου και μεταθεσεις
« Απάντηση #837 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 11:41:12 πμ »
Εντάξει, βρε παιδιά, ας το κάνει, αλλά ας λάβει υπόψιν το υπουργείο και τα κοινωνικά κριτήρια στις τοποθετήσεις. Δηλαδή, δεν μπορεί να είναι το μοναδικό κριτήριο για την περιοχή διορισμού η προϋπηρεσία και ν' αδιαφορεί το υπουργείο αν ο άλλος έχει οικογένεια από πίσω του και μετά να τον υποχρεώνει να κάτσει και 3 χρόνια εκεί που τον διόρισαν; Συγγνώμη, δηλαδή, που γράψαμε καλά στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ και περάσαμε χωρίς να βάζουμε βύσμα για ενισχυτική. Συγγνώμη, που δεν βάλαμε βύσμα για απόσπαση προεκλογικά και υπηρετούμε κανονικά στη θέση μας. Πρέπει να τιμωρηθούμε, κυρία Διαμαντοπούλου όλοι εμείς;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Ελπίζω ότι δε θα ισχύσει για εμάς φέτος που έχουμε μπει ήδη στη διαδικασία να κάνουμε τα χαρτιά μας για μετάθεση.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Δηλωσεις Διαμαντοπουλου και μεταθεσεις
« Απάντηση #838 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 11:42:10 πμ »
... και οι περσινοι είναι ακομα δόκιμοι ....
Ρε παιδιά ψυχραιμία !
Αν ένα σχολείο έχει κενό 14 ώρες κενό σταμαθηματικά πως θα πάει εκεί ο μαθηματικός;
Θα κανει 14 ώρες και μετά;
Και κάτι ακόμα οι ώρες σχολείου ανά ειδικότητα αλλάζουν κάθε χρόνο ανάλογα με τον αριθμό παιδιών!
Λίγο πρόχειρο μου φαίνεται !
Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος marilia83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Δηλωσεις Διαμαντοπουλου και μεταθεσεις
« Απάντηση #839 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 11:46:38 πμ »
απο ότι είπαν θα αλλάξουν τα πράγματα κ στις τοποθετήσεις....όποιος περνάει δηλαδή ασεπ θα διαλέγει βάσει κριτηρίων το σχολείο που θέλει να πάει...δεν θα τοποθετούνται δηλαδή στην τύχη....!κ εγω ελπίζω να ισχύσει από του χρόνου.....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 651
Σύνολο: 665

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.