*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1967008 φορές)

0 μέλη και 30 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2450 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 12:08:13 πμ »
Μόλις άκουσα, στην ΕΤ3, τη Χριστοφιλοπούλου να λέει ξεκάθαρα 3 πράγματα:
- του παραχρόνου μέσω ΑΣΕΠ, στον οποίο θα προσμετράται κάθε μόριο προυπηρεσίας

Όπως τώρα. 6 μήνες προϋπηρεσίας=0,5 μόριο!!! Τώρα ησύχασα!!!!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:45:50 »

Αποσυνδεδεμένος Asars

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2451 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 12:08:40 πμ »
φιλε μπαμπη το σχολειο δεν ειναι για να κανει κοινωνικη πολιτικη το κρατος και να διδασκει στα παιδια μας καθε κατηγορια που πρεπει να βοηθηθει απο την πολιτεια,αλλωστε αν απο το πουθενα που ησουν σε διοριζανε σε ενα γραφειο διοικητικο θα ελεγες οχι, η ειναι δικαιη η υπερβολη να μην κουνηθεις πανω απο 500 μετρα απο το σπιτι σου και ας φυγει απο το σχολειο καποιος που ειναι 15 χρονια;
Δυστυχώς αγαπητέ φίλε και έχεις απολυτο δίκιο, κράτη τόσο ψηλά σε επίπεδο διαφθοράς και τόσο χαμηλά σε επίπεδο κοινωνικής πρόνοιας για τους πολίτες τους, αρκούνται στο να κάνουν κοινωνική πολιτική, με νομοθετήματα τέτοιου τύπου έπειδή δεν έχουν τη δυνατότητα και τη βούληση να προσφέρουν ουσιαστική πρόνοια και κοινωνική προστασία σε ποικίλες ευπαθείς οι ευαίσθητες κοινωνικά ομάδες. Και όλα αυτά βέβαια εις βάρος άλλων κοινωνικών ομάδων με το άλλοθι ότι όλοι οφείλουμε και πρέπει να είμαστε ευαίσθητοι.

Αποσυνδεδεμένος Μπάμπης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2452 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 12:10:32 πμ »
Κοίτα Μπάμπη,τα παιδιά θέλεις και τα κάνεις,υπάρχουν ένα σωρό συμφορές μπορεί να έρθουν στη ζωή κάποιου και που προφανώς δεν είναι επιλογή του.
Το γίνεται σε κάθε σπίτι κανείς δεν το ξέρει.
Θέλω μόνο να πω,ότι προβλήματα οικονομικά και οικογενειακές υποχρεώσεις έχουν και άλλοι και πολύ πιο σοβαρά σε πληροφορώ.
Το να παίρνει ένας την οργανική κάποιοι που έφτυσε το γάλα της μάνας του για να την πάρει,είναι απαράδεκτο.

Ασφαλώς και τα παιδιά θέλω και τα κάνω και δεν περίμενα κανένα νόμο του κράτους για να γίνω πολύτεκνος. Συμφωνώ απολύτως ότι πολλοί συνάδελφοι μπορεί να έχουν προβλήματα. Άλλο όμως αυτό και άλλο το να μην διορίζονται οι πολύτεκνοι. Είναι διαφορετικά θέματα. Αν θέλεις δέχομαι να γίνει κάποια τροποποίηση στο πως θα τοποθετούνται. Στις περισσότερες όμως περιπτώσεις οι πολύτεκνοι δεν διώχνουν συναδέλφους με οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2453 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 12:12:53 πμ »
ΑΣε Κ ξερω καποιους που απο το τριτο πηγαν μανι μανι στο τεταρτο παιδι  κ μαλιστα λενε ε ,τι τρια ,τι τεσσερα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:45:50 »

Αποσυνδεδεμένος Μπάμπης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2454 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 12:15:43 πμ »
Αμάν αυτός ο ρατσισμός σας με τους πολύτεκνους. Δεν κατάλαβα δηλ. τι παραπάνω έχετε εσείς από μας ως προς την γνωστική  επάρκεια ; Από που και ως που το δικό σας πτυχίο έχει μεγαλύτερη αξία από το δικό μας ; Έλεος πια με αυτή την κακία σας. Τι κάναμε δηλ. ; Η Πολιτεία ψήφισε ένα νόμο και μεις σύμφωνα με αυτό διοριζόμαστε. Εσείς μήπως κάνατε κάτι διαφορετικό ;Κάθε νόμο που ψήφιζε η Πολιτεία τον εκμεταλλευόσασταν για να διοριστείτε ; Ασαφλώς ναι. Και το 24μηνο και το 30μηνο και τα λοιπά.
Προσπαθήστε να είστε λογικοί, γιατί από την αγωνία σας, την συμμερίζομαι απόλυτα, γίνεστε άδικοι και κακοί.
Και σκεφτείτε και κάτι λογικό. Αν δεν κάνουν παιδιά οι πολύτεκνοι, οι τάξεις θα είναι άδειες . και τότε δεν θα χρειάζεται καν ΑΣΕΠ για να διοριστούν οι συνάδελφοι. Απλούστατα δεν θα διορίζεται κανείς. Τέλος. Μακροπρόθεσμα εμείς οι πολύτεκνοι θα στηρίζουμε την ελληνική πολιτεία.
Συγνώμη, αλλά με βάση τη μέχρι τώρα κατάσταση , το αντίθετο φαίνεται .  Με βάση το νόμο που ψήφισε η πολιτεία και διορίζεστε , φαίνεται ότι το δικό σας πτυχίο έχει μεγαλύτερη αξία. Η ισονομία συμφέρει όλους και δεν θα έπρεπε να γίνεται αντικείμενο συζήτησης. Δεν είναι άδικο κάποιοι να διορίζονται χωρίς κόπο και κάποιοι άλλοι να περνούν την ψυχοφθόρα διαδικασία του ΑΣΕΠ;
Ή θα μπουν αντικειμενικά κριτήρια για όλους ανεξαιρέτως ή να κοιτάζει ο καθένας την πάρτη του και ο κάθε υπουργός να μας χορεύει στο ταψί .

Δεν έχει το πτυχίο μας μεγαλύτερη αξία. Είναι ισάξιο με το δικό σας. Τώρα αυτό το "χωρίς κόπο" μάλλον το πέταξες αβίαστα. Δεν γνωρίζεις πόσο έχω κουραστεί να βγάλω το πανεπιστήμιο, χωρίς οικονομική βοήθεια από τους γονείς μου, δουλεύοντας τα βράδια για να μπορώ να πληρώνω τις υποχρεώσεις μου στην Αθήνα. Νομίζω ότι , αφού το κράτος δεν έχει δυνατότητα να μου προσφέρει ως πολύτεκνο επιδόματα, μου προσφέρει μια θέση στην δημόσια εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2455 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 12:16:04 πμ »
δεν υπαρχει κανενας ρατσισμος απλα μια ανεξοδη ανεγκεφαλη δηθεν κοινωνικη πολιτικη...τσαμπα μαγκας η υπουργος που το περασε

Αποσυνδεδεμένος Μπάμπης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2456 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 12:18:35 πμ »
ΑΣε Κ ξερω καποιους που απο το τριτο πηγαν μανι μανι στο τεταρτο παιδι  κ μαλιστα λενε ε ,τι τρια ,τι τεσσερα.

Γιατί δεν το κάνεις και συ, αφού νομίζεις ότι είναι τόσο εύκολο ; Έλα να σε δω. Ξεκίνα από το  πρώτο και κάνε μέσα σε πέντε χρόνια 4 παιδιά και έλα να διοριστείς. Λιγάκι δύσκολο ; Καθόλου. Μπορείς ; Αντέχεις ;

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2457 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 12:20:01 πμ »
ισως να στηριξει και τα ζευγαρια που δεν μπορουν αποδεδειγμενα να κανουν παιδια, τους αναπηρους η οτι αλλο, αντε αντι για ταξι  η αδεια προπο μια θεση στην εκπαιδευση δωρο...κοινωνικη πολιτικη ετσι το αντιλαμβανεσαι ως ανιπαροχη;

Αποσυνδεδεμένος efi1771970

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2458 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 12:20:25 πμ »
συμφωνω με το μπαμπη.να γίνουν τροποποιησεις στο καθεστως των τοποθετησεων.και ναι δεν θα υπηρχε προβλημα ουτε θα λέγαμε όχι αν μας διοριζε κάπου άλλου αλλά στην προκειμένη περιπτωση αυτος ο νόμος ψηφιστηκε όπως και πολλοι άλλοι που τους εκμεταλλευονται άλλοι εκπαιδευτικοι.αν μου έδινε το κράτος ένα επιδομα όσο ο μισθος μου δεν θα ειχα προβλημα να καθισω σπιτι μου και να μεγαλώσω τα παιδια μου.αυτο όμως δεν το κάνουν.δεν ζηταμε τη λυπηση κανενος.οι νομοι για τους πολυτεκνους ειναι συνταγματικα κατοχυρωμένοι.

Αποσυνδεδεμένος efi1771970

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2459 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 12:24:48 πμ »
άδεια ταξι μπορει να βγαλει οποιοσδηποτε πολυτεκνος στην εκπαιδευση διοριζονται όσοι έχουν τελειωσει σχολή.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2460 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 12:25:52 πμ »
απο οτι φαινεται το βλεπεις τελικα σαν επαθλο για το κατορθωμα σου, αν αυτο μπορουσα να το στειλω στο υπεπθ οπως ακριβως το εγραψες ισως βοηθουσε να γινετε διοικητικοι μια ωρα αρχυτερα, δεν ειναι επαθλο γονιμοτητας η εκπαιδευση [b]ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΣΕ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΜΠΝΕΥΣΤΗ ΤΗΣ ΑΝΟΗΣΙΑΣ ΑΥΤΗΣ[/b]

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2461 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 12:27:45 πμ »
Οπότε εσείς οι πολύτεκνοι διορίζεστε σε βάρος των υπολοίπων συναδέλφων σας... Δείξτε τουλάχιστον λίγο κατανόηση για μας και εμέις ίσως δείξουμε αρκετή ανοχή.... Αλοίμονο δεν είμαστε και ρατσιστές!!

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2462 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 12:28:13 πμ »

Δεν έχει το πτυχίο μας μεγαλύτερη αξία. Είναι ισάξιο με το δικό σας. Τώρα αυτό το "χωρίς κόπο" μάλλον το πέταξες αβίαστα. Δεν γνωρίζεις πόσο έχω κουραστεί να βγάλω το πανεπιστήμιο, χωρίς οικονομική βοήθεια από τους γονείς μου, δουλεύοντας τα βράδια για να μπορώ να πληρώνω τις υποχρεώσεις μου στην Αθήνα. Νομίζω ότι , αφού το κράτος δεν έχει δυνατότητα να μου προσφέρει ως πολύτεκνο επιδόματα, μου προσφέρει μια θέση στην δημόσια εκπαίδευση.
Το παράδειγμά σου θα μπορούσε να ισχύει για οποιονδήποτε. Ο κόπος για το πτυχίο, οι υποχρεώσεις κλπ. δεν έχουν τελειωμό για κανέναν. Το "χωρίς κόπο" αναφερόταν στον τρόπο διορισμού σας σε σύγκριση τη δοκιμασία του ασεπ που υφίστανται άλλοι (και όχι όλοι). Τέλος, δέχομαι ότι το πιο μεγάλο πρόβλημα δεν είναι οι πολύτεκνοι. Υπάρχουν τόσα άλλα θέματα στην εκαίδευση που είναι πολύ πιο σοβαρά.

Αποσυνδεδεμένος Μπάμπης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2463 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 12:34:52 πμ »
απο οτι φαινεται το βλεπεις τελικα σαν επαθλο για το κατορθωμα σου, αν αυτο μπορουσα να το στειλω στο υπεπθ οπως ακριβως το εγραψες ισως βοηθουσε να γινετε διοικητικοι μια ωρα αρχυτερα, δεν ειναι επαθλο γονιμοτητας η εκπαιδευση [b]ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΣΕ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΜΠΝΕΥΣΤΗ ΤΗΣ ΑΝΟΗΣΙΑΣ ΑΥΤΗΣ[/b]

Τα παιδιά αγαπητέ μου τα κάνουμε επειδή τα αγαπάμε και τα θέλουμε. Δεν θέλουμε έπαθλο γι'αυτό. Το έπαθλό μας είναι το γέλιο τους, όταν μπαίνουμε στο σπίτι μετά από τη δουλειά μας. Διοικητικοί μάλλον πρέπει να γίνουν κάποιοι σαν εσένα, που δεν διαθέτουν ευαισθησία σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες, όπως οι πολύτεκνοι. Αν είσαι τόσο ευαίσθητος απέναντι σε μας, καταλαβαίνω πόσο θα είσαι απέναντι στους μαθητές σου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 495

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.