*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1966620 φορές)

0 μέλη και 30 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3794 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 12:53:46 μμ »
Eμενα ο teogan μου δινει την εντυπωση οτι θελει οι ΑΣΕΠιτες (του 60%) να ειναι κοντα στο σπιτι τους και οι μακροβιοτεροι προυπηρεσιας μη επιτυχοντες ΑΣΕΠ, να βγαζουν την πιο δυσκολη δουλεια με μια βαλιτσα στο χερι .Δλδ "επειδη εισαι μη επιτυχων ΑΣΕΠ ,τρεξε στις αγονες γραμμες κ μη μιλας αποτυχοντα κ να λες δοξα τω θεω γιατι μπορει  να μην σε προσλαμβαναν κιολας.."
Καλυτερα αυτος που δεν εχει επιτυχια ΑΣΕΠ να καθισει στην οικογενεια του κ να οργανωθει στο διαβασμα ωστε να περασει τη βαση για να γινει μονιμος ,παρα να γινει αιωνιος αναπληρωτης και να βολευει τους ΑΣΕΠιτες στο σπιτακι τους





arist2 στις ποσες υπογραφες ειμαστε και ποτε θα σταλει η επιστολη?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:37:23 »

Αποσυνδεδεμένος teogan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3795 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 01:13:44 μμ »
Ο αναπληρωτής έχει τρέξει χρόνια στην Ελλάδα έχοντας δουλειά, ενώ ο διοριστέος ΑΣΕΠ έχει ξεσκιστεί στο διάβασμα σπίτι του όντας άνεργος (οι περισσότεροι διοριστέοι που γνωρίζω σταμάτησαν τη δουλειά τους για να διαβάσουν). Αντίθετα, για να πιάσεις απλά τη βάση δε χρειάζεται την υπερπροσπάθεια που απαιτείται για να είσαι διοριστέος και φυσικά δεν χρειάζεται να αφήσεις την τρέχουσα δουλειά σου.

Δεν ξέρω, τη γνώμη μου λέω, βάσει της εμπειρίας μου και των περιπτώσεων που βλέπω στους φίλους και γνωστούς μου, απλά θεωρώ πολύ δυσκολότερο και ψυχοφθόρο να κάθεσαι να διαβάζεις 8-10 ώρες καθημερινά για 9-12 μήνες, από το να πας να δουλέψεις, έστω και μακριά από το σπίτι σου, για το ίδιο χρονικό διάστημα. Προσωπικά παραιτήθηκα από τη δουλειά μου (συμβασιούχος στο Πανεπιστήμιο) και διάβασα εντατικά για 9 μήνες και διορίζομαι 1ος (τώρα πώς ζούσα 9 μήνες χωρίς δουλειά, ζούσα από τις οικονομίες που είχα από προϋπηρεσία 5 ετών) και φυσικά αισθάνομαι δικαιωμένος. Ένας φίλος μου έκανε το ίδιο ακριβώς και έχοντας και οικονομικά προβλήματα, ενώ πήγε και φροντιστήριο για το διαγωνισμό και πέρασε με τη πρώτη χρονιά. Κατά συνέπεια, θεωρώ άδικο να προηγούνται στην επιλογή θέσης από τον ενιαίο πίνακα άτομα που δεν έχουν δώσει ποτέ ΑΣΕΠ (στην περίπτωση του κλάδου μου, αν είχαν επιτυχία ΑΣΕΠ θα διορίζονταν με τον προηγούμενο διαγωνισμό, λόγω έλλειψης επιτυχόντων). Τουλάχιστον εάν είχαν μία επιτυχία σε ΑΣΕΠ θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα.

Πάντως το θέμα της προτεραιότητας επιλογής θέσης είναι ένα επιμέρους θέμα. Το κύριο θέμα της πρότασής μου είναι να μην καταστρατηγούνται τα ποσοστά από ΑΣΕΠ και ενιαίο πίνακα, λόγω επιμέρους ρυθμίσεων (30μηνο, 24μηνο) και να διατηρούνται σταθερά (προτείνω στο 75%-25%, αλλά και το σημερινό 60%-40% είναι ΟΚ).

Γενικά υποστηρίζω και δίνω βαρύτητα στη δυσκολία που έχει κάποιος να είναι διοριστέος ΑΣΕΠ, και το ρίσκο που παίρνει, αφήνοντας τη δουλειά του για να διαβάσει, χωρίς να είναι καθόλου σίγουρος για το αποτέλεσμα, σε σχέση με τον αναπληρωτή που ξέρει ότι ήδη με το που τον παίρνουν την 1η χρονιά βρίσκεται σε τροχιά διορισμού (και επιπλέον έχει και δουλειά και με μισθό μεγαλύτερο του μόνιμου). Οι  ωρομίσθιοι είναι εντελώς άλλη περίπτωση, δεν έχουν κανονική δουλειά, και γι' αυτό υποστηρίζω την κατάργηση του θεσμού.

Φυσικά όλες οι απόψεις είναι σεβαστές, συζήτηση κάνουμε (ή μήπως διαβούλευση;)

Αποσυνδεδεμένος astron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3796 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 01:24:13 μμ »
Μη ξεχνάς ότι στον νόμο για το 24μηνο και 30μηνο προηγούνται οι του 30μήνου στη σειρά διορισμού και αυτό είναι σωστό διότι μέσα σε αυτό είναι άνθρωποι μεγάλης ηλικίας...

Αποσυνδεδεμένος teogan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3797 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 01:36:22 μμ »
Τώρα θυμήθηκα και άλλα παραδείγματα:

Ξαδέρφη της γυναίκας μου, με 2 παιδιά, 2 χρονιές αναπληρώτρια μακριά από το σπίτι της, ήδη με 2 επιτυχίες σε ΑΣΕΠ, και ενώ ήταν στο όριο να διοριστεί με το 40% από τον ενιαίο πίνακα, καθόταν και διάβαζε (3η φορά) με στόχο το διορισμό από ΑΣΕΠ. Και όταν τη ρώτησα, γιατί διαβάζεις ενώ πιθανόν να διοριστείς από τον πίνακα, μου είπε το αφοπλιστικό: Για τα παιδιά μου διαβάζω, δεν είναι σίγουρος ο διορισμός από πίνακα. Ήταν στην πρώτη 30άδα στους 600 διοριστέους ΑΣΕΠ, και τελικά διορίστηκε οριακά από τον πίνακα. Το συμπέρασμα είναι ότι και το διάβασμα για το διορισμό, για το καλό της οικογένειάς σου το κάνεις. Ίσως θα έπρεπε δηλ. να μπουν κάποια κριτήρια οικογενειακής κατάστασης για την προτεραιότητα στην επιλογή, μαζί φυσικά με το κριτήριο της βάσης του ΑΣΕΠ. Τώρα που το θυμήθηκα, γιατί η βάση στο ΑΣΕΠ να είναι το 55 και όχι το 50; Δηλ. στο Πανεπιστήμιο γιατί προβιβάσιμος βαθμός είναι το 5;

Άλλη περίπτωση, εκ διαμέτρου αντίθετη, συνάδελφος με 2 παιδιά κ αυτή, μου δήλωσε ξεκάθαρα ότι δεν έχει χρόνο να διαβάσει για ΑΣΕΠ (ούτε καν για να περάσει απλά τη βάση), παρόλο που μένει στο σπίτι της με την οικογένειά της και εργάζεται 10 ώρες την εβδομάδα ωρομίσθια σε σχολείο 30 λεπτά από το σπίτι της (δηλαδή δεν πηγαίνει κάθε μέρα). Αν εργαζόταν σε μια δουλειά γραφείου 8ωρο καθημερινά τι θα έλεγε; Επίσης και αν ακόμα διοριστεί, δεν θα είναι υποχρεωμένη να υπηρετήσει 1 χρόνο μακριά από το σπίτι της; Τότε τα παιδιά ποιος θα τα φροντίζει;

Δηλαδή για την 1η τα παιδιά της ήταν το κίνητρο για να διαβάσει, ενώ για τη 2η ακριβώς το αντίθετο...
Φυσικά όλα αυτά με την επιφύλαξη ότι δεν είμαστε μέσα σε κάθε οικογένεια για να ξέρουμε τις συνθήκες που επικρατούν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:37:23 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3798 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 01:56:19 μμ »
Συγχαρητήρια Theogan για την συνολική πρόταση!!

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3799 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 02:00:06 μμ »
ΑΓΩΝΑΣ ΤΩΡΑ!

Καταψήφιση όλων των παρατάξεων της ΟΛΜΕ που ποτέ δεν θεώρησαν τους επιτυχόντες ΑΣΕΠ συναδέλφους τους.


Σήμερα ήταν η τακτική συνέλευση της δικής μου ΕΛΜΕ.
Όλοι οι εκπρόσωποι όλων των παρατάξεων που μίλησαν υπερμάχονται την κατάργηση του ΑΣΕΠ και την επιστροφή στην επετηρίδα.

Μα πού ζουν τελοσπάντων;;;  :o  :o
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος meli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3800 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 02:01:09 μμ »
Μη ξεχνάς ότι στον νόμο για το 24μηνο και 30μηνο προηγούνται οι του 30μήνου στη σειρά διορισμού και αυτό είναι σωστό διότι μέσα σε αυτό είναι άνθρωποι μεγάλης ηλικίας...

Μπορεί να είναι μεγάλοι σε ηλικία, αυτό όμως δε σημαίνει απαραίτητα ότι έχουν και παιδιά!!!!Τουλάχιστον στον κλάδο μας (ΠΕ11) υπάρχουν πολλοί σαραντάρηδες εργένηδες!!!!!Πρέπει απ' ολους τους πίνακες να προηγούνται οι έχοντες οικογένεια (με προτεραιότητα σε αυτούς που έχουν και παιδιά)

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3801 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 02:05:49 μμ »
24μηνο και αΣΕΠ.............ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟ


Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΟΜΑΔΑ(24ΜΗΝΟ + ΑΣΕΠ)..........................


ΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕ

24ΜΗΝΟΜΗΝΟΜΗΝΟ +ΑΣΕΠ IS THE BEST

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3802 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 02:05:55 μμ »
Ωραία τα ανέλυσε ο teogan. Συμφωνώ στα περισσότερα.
Τελικά αν είσαι φυσικός... ;)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3803 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 02:06:41 μμ »
Μη ξεχνάς ότι στον νόμο για το 24μηνο και 30μηνο προηγούνται οι του 30μήνου στη σειρά διορισμού και αυτό είναι σωστό διότι μέσα σε αυτό είναι άνθρωποι μεγάλης ηλικίας...

Πρέπει απ' ολους τους πίνακες να προηγούνται οι έχοντες οικογένεια (με προτεραιότητα σε αυτούς που έχουν και παιδιά)


Αν θες να προηγούνται οι έχοντες οικογένεια και, κυρίως, αυτοί που έχουν και παιδιά, να απορροφώνται από το Υπουργείο Κοινωνικής Αλληλλεγγύης.
Αρκετοί αναξιοπαθούντες έχουν απορροφηθεί από το ΥπΕΠΘ παραγκωνίζοντας άλλους άδικα και αναίτια ._

(Αμάν πια με το μακρύ και το κοντό του καθενός εδώ μέσα!  >:(  >:( )
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος sartr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • hesta la vista
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3804 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 02:07:13 μμ »
ΑΓΩΝΑΣ ΤΩΡΑ!

Καταψήφιση όλων των παρατάξεων της ΟΛΜΕ που ποτέ δεν θεώρησαν τους επιτυχόντες ΑΣΕΠ συναδέλφους τους.


Σήμερα ήταν η τακτική συνέλευση της δικής μου ΕΛΜΕ.
Όλοι οι εκπρόσωποι όλων των παρατάξεων που μίλησαν υπερμάχονται την κατάργηση του ΑΣΕΠ και την επιστροφή στην επετηρίδα.

Μα πού ζουν τελοσπάντων;;;  :o  :o

Καταψήφιση ΟΛΩΝ των παρατάξεων και ας είμαστε λίγοι.

Αποσυνδεδεμένος teogan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3805 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 02:11:37 μμ »
Επίσης, physicaest, το θέμα δεν είναι αν με ψήφισες αρνητικά ή θετικά, ούτε είναι παράλογο να συμφωνείς με μερικές προτάσεις μου και να διαφωνείς με άλλες. Μην επικεντρώνεσαι σε 1 συγκεκριμένο θέμα από τα 30 που έγραψα. Αυτό που επιδιώκεται από τη διαβούλευση αλλά και τη συζήτηση εδώ μέσα είναι η κατάθεση συγκεκριμένων, τεκμηριωμένων προτάσεων για κάθε θέμα που απασχολεί την εκπαίδευση και τους εκπαιδευτικούς, ώστε ο καθένας να μπορεί να εμπλουτίζει και τις δικές του ιδέες ανάλογα και στο τέλος να βγει μια συνιστάμενη, αποδεκτή από τους περισσότερους πρόταση για κάθε θέμα που εξετάζουμε.

Αποσυνδεδεμένος meli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3806 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 02:12:05 μμ »
ΑΓΩΝΑΣ ΤΩΡΑ!

Καταψήφιση όλων των παρατάξεων της ΟΛΜΕ που ποτέ δεν θεώρησαν τους επιτυχόντες ΑΣΕΠ συναδέλφους τους.


Σήμερα ήταν η τακτική συνέλευση της δικής μου ΕΛΜΕ.
Όλοι οι εκπρόσωποι όλων των παρατάξεων που μίλησαν υπερμάχονται την κατάργηση του ΑΣΕΠ και την επιστροφή στην επετηρίδα.

Μα πού ζουν τελοσπάντων;;;  :o  :o


Ωραία!!!Θα επαναφέρουν την επετηρίδα;Ποια εκείνη την παλιά, που καταργήθηκε το 1997;Και αυτοί που έπρεπε να είχαν διοριστεί εδω΄και 6-7 χρόνια με βάση εκείνη τη επετηρίδα, θα μας πληρώσει το κράτος ανδρομικά τους μισθούς των 7 ετών; Πολύ θα μ' άρεσε!!!! Ή μήπως μιλάνε για την  νέα επετηρίδα που έχει δημιουργηθεί τώρα με τις προϋπηρεσίες ; Για να μας το διευκρινίσει κάποιος.  ??? :-\ :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3807 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 02:12:32 μμ »
Μη ξεχνάς ότι στον νόμο για το 24μηνο και 30μηνο προηγούνται οι του 30μήνου στη σειρά διορισμού και αυτό είναι σωστό διότι μέσα σε αυτό είναι άνθρωποι μεγάλης ηλικίας...

Μπορεί να είναι μεγάλοι σε ηλικία, αυτό όμως δε σημαίνει απαραίτητα ότι έχουν και παιδιά!!!!Τουλάχιστον στον κλάδο μας (ΠΕ11) υπάρχουν πολλοί σαραντάρηδες εργένηδες!!!!!Πρέπει απ' ολους τους πίνακες να προηγούνται οι έχοντες οικογένεια (με προτεραιότητα σε αυτούς που έχουν και παιδιά)

ενας εκ πεποιθησεως εργενης δηλαδη δεν μετράει πουθενά;;
ή κάποιος που δεν έχει/μπορεί να κάνει παιδιά;;;;
ο καθένας, οτι θέλει λεει...

υγ. μήπως από όλους τους διορισμούς θα ήθελες να προηγούνται οι γυμναστές μόνο;; ??? ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 630
Σύνολο: 640

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.