*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1966996 φορές)

0 μέλη και 30 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #6412 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 03:30:21 μμ »
Δεν είναι όλοι ίδιοι. Αν άφηνες τη ζεστούλα σου και την οικογένειά σου για να τρέχεις στα βουνά μέσα στην ομίχλη,αν έθετες τη ζωή σου σε κίνδυνο όπως ο 42 που σκοτώθηκε για να πάει από Θεσ/κη σςτη Φλώρινα,προφανώς για το 1.5 μόρια όλης της χρονιάς,θα έλεγες τα ίδια?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:43:20 »

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #6413 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 03:49:36 μμ »
Εγω με 3 επιτυχιες στον ΑΣΕΠ και ο συναδελφος διορισμενος χωρις ιχνος ΑΣΕΠ λογω
της αξιοκρατικης προυπηρεσιας ποιος ειναι ο χαμενος;

οταν ο οικογενειαρχης  περιμενε 10 χρονια στην επετηριδα και ο αλλος 25 χρονων μολις βγηκε απο το Πανεπιστημιο πηγε και εδωσε ΑΣΕΠ και του εφαγε την θεση ποιος ηταν ο χαμενος ;

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #6414 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 03:51:07 μμ »
Το ότι θέλει να υποβαθμίσει την προυπηρεσία τόσο ετών με το έτσι θέλω χωρίς να δέχεται να ακούσει την επίσημη  άλλη άποψη μόνο παραλογισμός είναι.Αν δεν είσαι στους "χαμένους" φυσικά και δεν μπορείς να το καταλάβεις!

Την οποια προυπηρεσια αποκτησατε αξιοκρατικα;Εγω με 3 επιτυχιες στον ΑΣΕΠ και ο συναδελφος διορισμενος χωρις ιχνος ΑΣΕΠ λογω
της αξιοκρατικης προυπηρεσιας ποιος ειναι ο χαμενος;Πολυ κανει η Διαμαντοπουλου.
Εσύ σκόπιμα τους βάζεις όλους στο ίδιο καζάνι.Οποιος έχει προυπηρεσία την έχει αποκτήσει με βύσμα έιναι η λογική σου και ταυτοχρονα το δόλωμα της Διαμαντοπούλου για να διασπάσει τις αντιδράσεις μας και να μοιραστούμε για άλλη μια φορά.Εχω δώσει  ασεπ και έχω 2 επιτυχίες.Θα μπορούσα να λέω τα ίδια με εσένα.Επειδή τυχαίνει όμως να έχω προυπηρεσία την οποία δεν μάζεψα και κάτω από τις ποιο εύκολες συνθήκες θα σου πρότεινα να μην γενικεύεις όπως κάνει η φιλτάτη υπουργός βάζοντας το "ΕΓΩ" ΄πάνω απο το λογικό. Δεν λέω ότι το σύστημα δεν μπάζει.Κοιτάμε όμως πρώτα να κλείσουμε τις τρύπες και να το βελτιώσουμε.Όχι όμως να φέρουμε ολική ανατροπή στον προγραμματισμό χιλιάδων ανθρώπων τόσο απλά.Και αν θέλεις όσοι χρησιμοποίησαν το βύσμα είναι οι τελευταίοι που φταίνε.Δεν είναι αυτοί που κυβερνούν. Τις ευθύνες για το πως κάποιοι μάζεψαν τις προυπηρεσίες να τις αναζητήσεις σε αυτούς που μας κυβέρνησαν απο το 98 και μετά οπότε και καταργήθηκε η επετηρίδα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2010, 03:53:39 μμ από mathstavros »

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #6415 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 03:57:54 μμ »
Και επειδή έγινε λόγος για ορθολογισμό στη διαχείριση του προσωπικού στην εκπαίδευση εκεί φυσικά δεν είμαι αντίθετος, με την προυπόθεση ότι ορθολογιστική λογική θα επικρατήσει σε όλο το φάσμα του δημόσιου τομέα του οποίου η εκπαίδευση είναι μόνιμα ο φτωχός συγγενής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:43:20 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #6416 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 04:03:47 μμ »
Εγώ ξέρω πως οι εποχές απαιτούν άτομα που προσαρμόζονται στα νέα δεδομένα τα οποία φαίνονται να αλλάζουν πολύ γρήγορα. Δυστυχώς ή ευτυχώς, όποιος δεν μπορεί να προσαρμοστεί βρίσκει πλάγιους τρόπους να επιβιώσει που συνήθως έχουν επισφαλές αποτέλεσμα. Αν κάποιος περίμενε να διοριστεί με την επετηρίδα 10 χρόνια, σίγουρα αυτά τα χρόνια θα δούλευε. Και δεν τον θεωρώ καθόλου χαμένο της υπόθεσης. Μάλιστα οι παλιότερες γενιές, δούλευαν αναπληρωτές σχεδόν αφότου πήραν πτυχίο (αναφέρομαι σε φιλολόγους). Οι επόμενες γενιές δουλεύουν αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι (με όποια πατέντα κι αν προσλαμβάνονται). Οπότε ούτε αυτούς τους θεωρώ χαμένους. Δικαίωμα κάποιων είναι να ταξιδεύουν για λίγες ώρες διδασκαλίας και όχι να βρουν δουλειά με πλήρες ωράριο ή να δώσουν Ασεπ. Ο καθένας πορεύεται όπως μπορεί, όμως μην κάνουμε και κανόνα τον δια της πλαγίας οδού διορισμό. Κάποια στιγμή πρέπει να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους. Κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει αυτή η αδικία.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #6417 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 04:09:59 μμ »
Ποια αδικία πρέπει να σταματήσει;Θα μας πεις;

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #6418 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 04:32:09 μμ »
Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας 2 πραγματάκια που με εξόργισαν. Βλέποντας το πρωί τη συνέντευξη, δυστυχώς όχι όλη, κατέληξα λοιπόν στα εξής:
1. Οι δημοσιογράφοι είναι πιο εκνευριστικοί από τη Διαμαντοπούλου. Γιατί, τουλάχιστον, αυτή έχει αναλάβει το ρόλο του ...μαντρόσκυλου του μαγαζιού (Ζήκος) και βέβαια τα καταφέρνει περίφημα! :P Αυτοί οι 2 κύριοι, που υποτίθεται ότι βρίσκονται εκεί για να ελέγχουν και να στριμώχνουν την εξουσία, γιατί τη χάιδευαν και έκαναν... μαμά κακά , όταν πήρε το αυστηρό της ύφος; Και επιτέλους, γιατί δεν υπάρχει κάποιος δεν ξέρω τι θα είναι, δημοσιογράφος, συνδικαλιστής ή τι άλλο να την ξεμπροστιάσει;
2. Ειλικρινά απόρησα με την ερώτηση του συναδέλφου "109 στον πίνακα"! ::) Δηλαδή, πήρε τηλέφωνο, για να ρωτήσει αυτό ??? Αυτό τον ενδιέφερε από το όλο ναυάγιο που επίκειται; Γιατί δεν έδειξε την ίδια αγωνία και για το 108 ή το 563 (τυχαία τα νούμερα); Θέλει πολύ μυαλό για να καταλάβει κάποιος ότι με τέτοιου είδους ερωτήσεις ΠΑΡΤΑΚΙΣΜΟΥ (ζητώ συγγνώμη για το νεολογισμό), όχι απλώς δε θα σωθεί ο ίδιος από την αγωνία, αλλά θα καταστρέψει και την εικόνα ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ; Και γιατί πρέπει να υποστεί ΟΛΟΣ Ο ΠΙΝΑΚΑΣ πίσσα και πούπουλα από την κοινή γνώμη, επειδή μεταξύ μας υπάρχουν ορισμένοι ανόητοι; >:(

Ως προς τις ίδιες τις δηλώσεις, απλώς έχω να πω ότι καλά μας κάνει! Αφού δεν υπάρχει κάποιος να την στήσει στον τοίχο... πολύ καλά μας κάνει. Και βέβαια, εξ' ου και η αλαζονεία της. Παίζει μπάλα μόνη της και εκ του ασφαλούς! >:(

Αποσυνδεδεμένος Tertia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #6419 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 04:40:30 μμ »
Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας 2 πραγματάκια που με εξόργισαν. Βλέποντας το πρωί τη συνέντευξη, δυστυχώς όχι όλη, κατέληξα λοιπόν στα εξής:
1. Οι δημοσιογράφοι είναι πιο εκνευριστικοί από τη Διαμαντοπούλου. Γιατί, τουλάχιστον, αυτή έχει αναλάβει το ρόλο του ...μαντρόσκυλου του μαγαζιού (Ζήκος) και βέβαια τα καταφέρνει περίφημα! :P Αυτοί οι 2 κύριοι, που υποτίθεται ότι βρίσκονται εκεί για να ελέγχουν και να στριμώχνουν την εξουσία, γιατί τη χάιδευαν και έκαναν... μαμά κακά , όταν πήρε το αυστηρό της ύφος; Και επιτέλους, γιατί δεν υπάρχει κάποιος δεν ξέρω τι θα είναι, δημοσιογράφος, συνδικαλιστής ή τι άλλο να την ξεμπροστιάσει;
2. Ειλικρινά απόρησα με την ερώτηση του συναδέλφου "109 στον πίνακα"! ::) Δηλαδή, πήρε τηλέφωνο, για να ρωτήσει αυτό ??? Αυτό τον ενδιέφερε από το όλο ναυάγιο που επίκειται; Γιατί δεν έδειξε την ίδια αγωνία και για το 108 ή το 563 (τυχαία τα νούμερα); Θέλει πολύ μυαλό για να καταλάβει κάποιος ότι με τέτοιου είδους ερωτήσεις ΠΑΡΤΑΚΙΣΜΟΥ (ζητώ συγγνώμη για το νεολογισμό), όχι απλώς δε θα σωθεί ο ίδιος από την αγωνία, αλλά θα καταστρέψει και την εικόνα ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ; Και γιατί πρέπει να υποστεί ΟΛΟΣ Ο ΠΙΝΑΚΑΣ πίσσα και πούπουλα από την κοινή γνώμη, επειδή μεταξύ μας υπάρχουν ορισμένοι ανόητοι; >:(
Συμφωνω απόλυτα !Και προσθετω : τι θα πει απεφυγε να σχολιασει το τι θα γινει με τις προσληψεις;Και ποιος ο ρόλος του δημοσιογραφου να χαιδευει αυτια και να μη δυσαρεστει τους υπουργους;Καμμια αξιοπιστια!

Ως προς τις ίδιες τις δηλώσεις, απλώς έχω να πω ότι καλά μας κάνει! Αφού δεν υπάρχει κάποιος να την στήσει στον τοίχο... πολύ καλά μας κάνει. Και βέβαια, εξ' ου και η αλαζονεία της. Παίζει μπάλα μόνη της και εκ του ασφαλούς! >:(

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #6420 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 04:41:44 μμ »

Ως προς τις ίδιες τις δηλώσεις, απλώς έχω να πω ότι καλά μας κάνει! Αφού δεν υπάρχει κάποιος να την στήσει στον τοίχο... πολύ καλά μας κάνει. Και βέβαια, εξ' ου και η αλαζονεία της. Παίζει μπάλα μόνη της και εκ του ασφαλούς! >:(

ο ΠΑΡΤΑΚΙΣΜΟΣ των αδιόριστων και ο ΒΟΛΕΨΑΚΙΣΜΟΣ - ΞΥΣ@ΡΧΙΔ...ΜΟΣ  των διορισμένων της δίνουν την "ασφάλεια" που αναφέρεις.

Οσο για το "109 στον πίνακα" δεν θα απέκλεια οτι ίσως είναι "φυτευτή" (καθ'υπόδειξιν από τη Α.Δ.) η ερώτηση

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #6421 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 04:45:29 μμ »
Εγω με 3 επιτυχιες στον ΑΣΕΠ και ο συναδελφος διορισμενος χωρις ιχνος ΑΣΕΠ λογω
της αξιοκρατικης προυπηρεσιας ποιος ειναι ο χαμενος;

οταν ο οικογενειαρχης  περιμενε 10 χρονια στην επετηριδα και ο αλλος 25 χρονων μολις βγηκε απο το Πανεπιστημιο πηγε και εδωσε ΑΣΕΠ και του εφαγε την θεση ποιος ηταν ο χαμενος ;
H επετηρίδα έχει καταργηθεί από το 1997  με τους τελευταίους που διορίστηκαν μέσω αυτής να διορίστηκαν μέχρι το 2002. Κάποιοι κέρδισαν και κάποιοι έχασαν από την κατάργηση της επετηρίδας, αλλά έχουν περάσει 13 χρόνια από  τότε βρε παιδιά !

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #6422 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 05:06:31 μμ »
Ξυπνάνε μέσα μας μνήμες, γιατί ορισμένοι δεν πιστεύουμε ότι βλέπουμε το ίδιο έργο, μόνο που τώρα δεν είμαστε 30άρηδες.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2010, 05:13:55 μμ από marias »

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #6423 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 05:30:46 μμ »

Ως προς τις ίδιες τις δηλώσεις, απλώς έχω να πω ότι καλά μας κάνει! Αφού δεν υπάρχει κάποιος να την στήσει στον τοίχο... πολύ καλά μας κάνει. Και βέβαια, εξ' ου και η αλαζονεία της. Παίζει μπάλα μόνη της και εκ του ασφαλούς! >:(

ο ΠΑΡΤΑΚΙΣΜΟΣ των αδιόριστων και ο ΒΟΛΕΨΑΚΙΣΜΟΣ - ΞΥΣ@ΡΧΙΔ...ΜΟΣ  των διορισμένων της δίνουν την "ασφάλεια" που αναφέρεις.

Οσο για το "109 στον πίνακα" δεν θα απέκλεια οτι ίσως είναι "φυτευτή" (καθ'υπόδειξιν από τη Α.Δ.) η ερώτηση

Προσπαθούσα να πιάσω γραμμή και μίλαγε συνέχεια καθώς το τηλ΄κέντρο είχε σπάσει προφανώς...

Από όλες τις ερωτήσεις που δέχθηκαν διάλεξαν μια τόσο προσωπικη;

O τρόπος που προπαγανδίζουν είναι πλέον ζηλευτός και αγγίζει τα όρια του ...φασισμού!

Τα πράγματα πλέον γίνονται αρκετά επικίνδυνα!
Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #6424 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 05:45:01 μμ »
Χμμ, ομολογώ ότι αυτό το.. φυτευτό δεν το είχα σκεφτεί :-[ Αν τώρα το συνδυάσουμε με το γεγονός ότι σε κάθε υπουργείο υπάρχουν άτομα που η αρμοδιότητά τους είναι να διαβάζουν τι γράφεται στον τύπο για το συγκεκριμένο υπουργείο, το οποίο σημαίνει ότι σαφέστατα γνωρίζουν τι έχουν προκαλέσει στους εκπαιδευτικούς, μάλλον θα συμφωνήσω μαζί σου ότι ολισθαίνουμε επικίνδυνα!

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #6425 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 05:53:39 μμ »
Χμμ, ομολογώ ότι αυτό το.. φυτευτό δεν το είχα σκεφτεί :-[ Αν τώρα το συνδυάσουμε με το γεγονός ότι σε κάθε υπουργείο υπάρχουν άτομα που η αρμοδιότητά τους είναι να διαβάζουν τι γράφεται στον τύπο για το συγκεκριμένο υπουργείο, το οποίο σημαίνει ότι σαφέστατα γνωρίζουν τι έχουν προκαλέσει στους εκπαιδευτικούς, μάλλον θα συμφωνήσω μαζί σου ότι ολισθαίνουμε επικίνδυνα!

Σκέψου μόνο πως ξεκίνησε και που κατέληξε!
Η ... δημοκρατική διαβούλευση κατέληξε αρχικά σε μεταβατικές περιόδους.
Μετά κατέληξε στη φετεινή χρονιά, αργότερα στους μισούς και σε μικρή μεταβατική και ...σήμερα τσιμουδιά η ...μεταβατική!
Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 473
Σύνολο: 473

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.