*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1966750 φορές)

0 μέλη και 31 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9828 στις: Απρίλιος 19, 2010, 09:39:07 πμ »
Στο δελτιο της ΕΤ1 ειπαν οτι η ΠΕΑ δειχνει να ειναι συμφωνη με τον νεο τροπο προσληψης των εκπαιδευτικων.Βγηκε κι ενας Φιλιππος της ΠΕΑ που εδειξε συμφωνος και ειπε οτι μονο λιγο παραπανω να ειναι η μεταβατικη περιοδος
 >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(
Ποιος ειναι αυτος ο Φιλιππος της ΠΕΑ να τον λιντσαρουμε??

Ο Φιλιππος Πανουσ. ειναι Φυσικος τριτεκνος ταμιας στην ΠΕΑ Ηρακλειου και τελος Ιουνιου θα εχει 24.187 μορια πραγματικης προυπηρεσιας. Κοιταζει μονο πως θα βολευτει η παρτη του και το μονο που ζητησε στην καμερα της ΕΤ1 ειναι λιγο παραπανω μονο μεταβατικη κατα τα αλλα ειναι καλο το νεο συστημα.Προφανως για να μπορεσει να διοριστει και οι αλλοι να πανε να πνιγουν >:( >:(
Πως εκφραζεται αυτος οτι ειναι καλο το νεο συστημα προσληψης οταν ο ιδιος θα διοριστει στη μεταβατικη με το παλιο συστημα και με βαση κριτηρια που θα καταργηθουν με το νεο συστημα  >:( >:(


Αν αυτός ο Φίλιππος Πανούσης, που είναι 24μηνιτης με ΑΣΕΠ, ήθελε να βολέψει μόνο τον εαυτό του, όπως εσύ ισχυρίζεσαι,  τότε θα μίλαγε στην κάμερα για άμεση απορρόφηση του 24μηνου και όχι για οτιδήποτε άλλο.
Μην πέφτεις στην παγίδα της απομόνωσης μιας μόνο φράσης.
Μπορείς να διαβάσεις το δελτίο τύπου όπου φαίνεται ξεκάθαρα τι ζητήθηκε και για ποιους.

Απάντησα στο μήνυμα σου γιατί έκανες ονομαστική αναφορά στο πρόσωπο μου, καλυπτόμενη πίσω από την ανωνυμία σου.
Δεν πρόκειται να συνεχίσω τον διάλογο εδώ.


Συνάδελφε Φίλλιπα είμαι και εγώ ένας τρίτεκνος μόνιμος εκπαιδευτικός και θα σου πω ξεκάθαρα γιατί

ασχολούμαι με το θέμα . Πρόκειται για τη σύζυγο μου που έχει 28 μήνες και ΑΣΕΠ!

Νομίζω ότι εμάς τους εκπαιδευτικούς αυτά που μας ενώνουν είναι περισσότερα από αυτά που

μας χωρίζουν! Δεν σου κρύβω ότι αν δεν ήταν το θέμα της συζύγου μου ίσως να μην έμπαινα στον

κόπο να ασχοληθώ με το θέμα !

Με την ενασχόληση μου όμως κατάλαβα την αδικία που πάει να συντελεστεί για χιλιάδες αδιόριστους !

Αξίζει να σου πω ότι το νομοσχέδιο θίγει και εμάς τους μόνιμους σε τέτοιο βαθμό που σε λίγο καιρό πολλοί

από εσάς που θα διοριστείτε θα νοσταλγείτε τα ... φροντιστήρια!

Σε παρακαλώ πολύ αν γίνεται να μου εξηγήσεις τι είδους ικανοποίηση αποκόμισες από τη συνάντηση σου

με την Υπουργό σε σημείο μάλιστα να διαδίδεται σε Πανελλήνια εμβέλεια μέσω του δελτίου ειδήσεων!

Δεν έχω κάτι προσωπικό με εσένα αφού δεν σε γνωρίζω καν, συμμερίσου όμως την αγωνία χιλιάδων

αδιόριστων εκπαιδευτικών και μοιράσου μαζί τους με σαφήνεια τις διαβεβαιώσεις που πήρες από την

υπουργό...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2010, 10:29:45 πμ από dmath »
Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:00:43 »

Αποσυνδεδεμένος isambo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9829 στις: Απρίλιος 19, 2010, 09:54:54 πμ »
Στο δελτιο της ΕΤ1 ειπαν οτι η ΠΕΑ δειχνει να ειναι συμφωνη με τον νεο τροπο προσληψης των εκπαιδευτικων.Βγηκε κι ενας Φιλιππος της ΠΕΑ που εδειξε συμφωνος και ειπε οτι μονο λιγο παραπανω να ειναι η μεταβατικη περιοδος
 >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(
Ποιος ειναι αυτος ο Φιλιππος της ΠΕΑ να τον λιντσαρουμε??

Ο Φιλιππος Πανουσ. ειναι Φυσικος τριτεκνος ταμιας στην ΠΕΑ Ηρακλειου και τελος Ιουνιου θα εχει 24.187 μορια πραγματικης προυπηρεσιας. Κοιταζει μονο πως θα βολευτει η παρτη του και το μονο που ζητησε στην καμερα της ΕΤ1 ειναι λιγο παραπανω μονο μεταβατικη κατα τα αλλα ειναι καλο το νεο συστημα.Προφανως για να μπορεσει να διοριστει και οι αλλοι να πανε να πνιγουν >:( >:(
Πως εκφραζεται αυτος οτι ειναι καλο το νεο συστημα προσληψης οταν ο ιδιος θα διοριστει στη μεταβατικη με το παλιο συστημα και με βαση κριτηρια που θα καταργηθουν με το νεο συστημα  >:( >:(


Αν αυτός ο Φίλιππος Πανούσης, που είναι 24μηνιτης με ΑΣΕΠ, ήθελε να βολέψει μόνο τον εαυτό του, όπως εσύ ισχυρίζεσαι,  τότε θα μίλαγε στην κάμερα για άμεση απορρόφηση του 24μηνου και όχι για οτιδήποτε άλλο.
Μην πέφτεις στην παγίδα της απομόνωσης μιας μόνο φράσης.
Μπορείς να διαβάσεις το δελτίο τύπου όπου φαίνεται ξεκάθαρα τι ζητήθηκε και για ποιους.

Απάντησα στο μήνυμα σου γιατί έκανες ονομαστική αναφορά στο πρόσωπο μου, καλυπτόμενη πίσω από την ανωνυμία σου.
Δεν πρόκειται να συνεχίσω τον διάλογο εδώ.


Συνάδελφε Φίλλιπα είμαι και εγώ ένας τρίτεκνος μόνιμος εκπαιδευτικός και θα σου πω ξεκάθαρα γιατί

ασχολούμαι με το θέμα . Πρόκειται για τη σύζυγο μου που έχει 28 μήνες και ΑΣΕΠ!

Νομίζω ότι εμάς τους εκπαιδευτικούς αυτά που μας ενώνουν είναι περισσότερα από αυτά που

μας χωρίζουν! Δεν σου κρύβω ότι αν δεν ήταν το θέμα της συζύγου μου ίσως να μην έμπαινα στον

κόπο να ασχοληθώ με το θέμα !

Με την ενασχόληση μου όμως κατάλαβα την αδικία που πάει να συντελεστεί για χιλιάδες αδιόριστους !

Αξίζει να σου πω ότι το νομοσχέδιο θίγει και εμάς τους μόνιμους σε τέτοιο βαθμό που σε λίγο καιρό πολλοί

από εσάς που θα διοριστείτε θα νοσταλγείτε τα ... φροντιστήρια!

Σε παρακαλώ πολύ αν γίνεται να μου εξηγήσεις τι είδους ικανοποίηση αποκόμισες από τη συνάντηση σου

με την Υπουργό σε σημείο μάλιστα να διαδίδεται σε Πανελλήνια εμβέλεια μέσω του δελτίου ειδήσεων!

Δεν έχω κάτι προσωπικό με εσένα αφού δεν σε γνωρίζω καν, συμμερίσου όμως την αγωνία χιλιάδων

αδιόριστων εκπαιδευτικών και μοιράσου μαζί τους με σαφήνεια τις διαβεβαιώσεις που πήρες από την

υπουργό...
Δεν είδα, δεν άκουσα επίσης κανείς από την ΠΕΑ να διαμαρτύρεται για το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας και να ζητά διευκρινήσεις σχετικά με την απόκτησή του ή όχι από παλιούς πτυχιούχους...
"Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι μας πώς θα γενούνε τα σκοτάδια λάμψη;"
Ναζίμ Χικμέτ

Αποσυνδεδεμένος mlks

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9830 στις: Απρίλιος 19, 2010, 09:59:45 πμ »
Παράθεση
Πρόκειται για τη σύζυγο μου που έχει 28 μήνες και ΑΣΕΠ!

Δηλαδη η συζυγος ανηκει στο 24μηνο+ΑΣΕΠ αν καταλαβα καλα.Το θεμα ειναι οτι με την ελευση του ΔΝΤ οι διορισμοι μειωνονται δραματικα.Στην μεταβατικη θα διοριστουνε οι φεκατζηδες και καποιοι ελαχιστοι με μεγαλες προυπηρεσιες (με ΑΣΕΠ ισως;).Το θεμα ειναι οτι 90% του 24μηνο πρεπει να ξεχασει οχι μονο το διορισμο αλλα και την αναπληρωση για τα δυο επομενα χρονια τουλαχιστον. Μετα ξερετε το δρομο...

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9831 στις: Απρίλιος 19, 2010, 10:04:49 πμ »
Παράθεση
Πρόκειται για τη σύζυγο μου που έχει 28 μήνες και ΑΣΕΠ!

Δηλαδη η συζυγος ανηκει στο 24μηνο+ΑΣΕΠ αν καταλαβα καλα.Το θεμα ειναι οτι με την ελευση του ΔΝΤ οι διορισμοι μειωνονται δραματικα.Στην μεταβατικη θα διοριστουνε οι φεκατζηδες και καποιοι ελαχιστοι με μεγαλες προυπηρεσιες (με ΑΣΕΠ ισως;).Το θεμα ειναι οτι 90% του 24μηνο πρεπει να ξεχασει οχι μονο το διορισμο αλλα και την αναπληρωση για τα δυο επομενα χρονια τουλαχιστον. Μετα ξερετε το δρομο...

Φίλλιπα σε λένε;

Το δρόμο πρώτα θα τον πάρει η κυβέρνηση που ψήφισες και μας έφερε στο ΔΝΤ...

Yπάρχουν και οι νόμοι... ξέρεις αυτούς που αγνοείτε...

Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:00:43 »

Αποσυνδεδεμένος velis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9832 στις: Απρίλιος 19, 2010, 10:11:07 πμ »
Το ΔΝΤ θα πει τέλος στους διορισμούς. Αλλά κι εδώ θα γίνει μια μεταβατική περίοδος για τους διοριστέους ΑΣΕΠ , κλπ. Οσον αφορά τους εκπαιδευτικούς, όσοι θεμελιώνουν φέτος δικαίωμα διορισμού και δεν διοριστούν , υπάρχουν και τα δικαστήρια που αποφασίζουν βάσει νόμων και όχι βάσει πολιτικών των εκάστοτε Κυβερνήσεων και του ΔΝΤ.


Το θέμα είναι ότι θα πάρει κάποια (2-4) χρόνια για να βγει η υπερ μας δικαστική απόφαση...αλλά ο διορισμός θα είναι αναδρομικός . Οσον αφορά δε τις αποδοχές (για τον αναδρομικό διορισμό) χρειάζεται άλλο δικαστήριο (αγωγή αποζημίωσης).

Αποσυνδεδεμένος mlks

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9833 στις: Απρίλιος 19, 2010, 10:20:25 πμ »
Το ΔΝΤ θα πει τέλος στους διορισμούς. Αλλά κι εδώ θα γίνει μια μεταβατική περίοδος για τους διοριστέους ΑΣΕΠ , κλπ. Οσον αφορά τους εκπαιδευτικούς, όσοι θεμελιώνουν φέτος δικαίωμα διορισμού και δεν διοριστούν , υπάρχουν και τα δικαστήρια που αποφασίζουν βάσει νόμων και όχι βάσει πολιτικών των εκάστοτε Κυβερνήσεων και του ΔΝΤ.


Το θέμα είναι ότι θα πάρει κάποια (2-4) χρόνια για να βγει η υπερ μας δικαστική απόφαση...αλλά ο διορισμός θα είναι αναδρομικός . Οσον αφορά δε τις αποδοχές (για τον αναδρομικό διορισμό) χρειάζεται άλλο δικαστήριο (αγωγή αποζημίωσης).


Εδω δυσκολευεται να διορισει την β φουρνια του ΑΣΕΠ και καποιοι θελουν να διοριστει ολο το 24μηνο. ΔΝΤ μην αργεις καθολου κινδυνευουμε!!!

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9834 στις: Απρίλιος 19, 2010, 10:26:33 πμ »
Το ΔΝΤ θα πει τέλος στους διορισμούς. Αλλά κι εδώ θα γίνει μια μεταβατική περίοδος για τους διοριστέους ΑΣΕΠ , κλπ. Οσον αφορά τους εκπαιδευτικούς, όσοι θεμελιώνουν φέτος δικαίωμα διορισμού και δεν διοριστούν , υπάρχουν και τα δικαστήρια που αποφασίζουν βάσει νόμων και όχι βάσει πολιτικών των εκάστοτε Κυβερνήσεων και του ΔΝΤ.


Το θέμα είναι ότι θα πάρει κάποια (2-4) χρόνια για να βγει η υπερ μας δικαστική απόφαση...αλλά ο διορισμός θα είναι αναδρομικός . Οσον αφορά δε τις αποδοχές (για τον αναδρομικό διορισμό) χρειάζεται άλλο δικαστήριο (αγωγή αποζημίωσης).


Εδω δυσκολευεται να διορισει την β φουρνια του ΑΣΕΠ και καποιοι θελουν να διοριστει ολο το 24μηνο. ΔΝΤ μην αργεις καθολου κινδυνευουμε!!!

Αν είχε τη βούληση μπορούσε να τους συμπεριλάβει σε μεταβατική περίοδο χωρίς οικονομικό κόστος !

Πάρτο χαμπάρι μιλάς με εκπαιδευτικούς , όχι με παιδάκια της παράταξης σου ...

Η πτώση των καθεστώτων ξεκινά από την εκπαίδευση...
Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9835 στις: Απρίλιος 19, 2010, 10:31:46 πμ »

Συνάδελφε Φίλλιπα είμαι και εγώ ένας τρίτεκνος μόνιμος εκπαιδευτικός και θα σου πω ξεκάθαρα γιατί

ασχολούμαι με το θέμα . Πρόκειται για τη σύζυγο μου που έχει 28 μήνες και ΑΣΕΠ!

Νομίζω ότι εμάς τους εκπαιδευτικούς αυτά που μας ενώνουν είναι περισσότερα από αυτά που

μας χωρίζουν! Δεν σου κρύβω ότι αν δεν ήταν το θέμα της συζύγου μου ίσως να μην έμπαινα στον

κόπο να ασχοληθώ με το θέμα !

Με την ενασχόληση μου όμως κατάλαβα την αδικία που πάει να συντελεστεί για χιλιάδες αδιόριστους !

Αξίζει να σου πω ότι το νομοσχέδιο θίγει και εμάς τους μόνιμους σε τέτοιο βαθμό που σε λίγο καιρό πολλοί

από εσάς που θα διοριστείτε θα νοσταλγείτε τα ... φροντιστήρια!

Σε παρακαλώ πολύ αν γίνεται να μου εξηγήσεις τι είδους ικανοποίηση αποκόμισες από τη συνάντηση σου

με την Υπουργό σε σημείο μάλιστα να διαδίδεται σε Πανελλήνια εμβέλεια μέσω του δελτίου ειδήσεων!

Δεν έχω κάτι προσωπικό με εσένα αφού δεν σε γνωρίζω καν, συμμερίσου όμως την αγωνία χιλιάδων

αδιόριστων εκπαιδευτικών και μοιράσου μαζί τους με σαφήνεια τις διαβεβαιώσεις που πήρες από την

υπουργό...
Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος velis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9836 στις: Απρίλιος 19, 2010, 10:35:19 πμ »
Οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ δεν κινδυνέουν από το 24μηνο. Εϊναι οι μόνοι σίγουροι και με ΦΕΚ.

Ολοι οι υπόλοιποι πρέπει να καταλάβουν ΌΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΟΛΩΝ να "φύγει" όλο το 24μηνο για να πέσει η βάσει του διορισμού του 40% και της αναπλήρωσης μετά. Αν πάρει μόνο το 60-40 η βάση διορισμού (για την επόμενη διετία) στις περισσότερες ειδικότητες θα φθάσει πάνω- κάτω στους 30 μήνες καθαρής προϋπηρεσίας. Δηλαδή 10 και πλέον μόρια πάνω από ότι φέτος .....

Οταν κάποιοι το καταλάβουν αυτό ο αγώνας για διορισμό θα είναι πραγματικά κοινός!

Και κάτι άλλο. Ολες οι κατηγορίες διορισμού ( 60-40, 24μηνο, 30μηνο, πολύτεκνοι, ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί) στηρίζονται σε νόμο, επομένως αν απαιτούν το διορισμό τους απαιτούν το νόμιμο δικαίωμά τους.

Dmath συμφωνώ μαζί σου.


Αποσυνδεδεμένος anmais

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9837 στις: Απρίλιος 19, 2010, 10:42:03 πμ »
Η πτώση των καθεστώτων ξεκινά από την εκπαίδευση...

Μεγάλη κουβέντα. Μου θύμισες ένα ντοκιματέρ του Εξάντα για την εξέγερση των δασκάλων σε πόλη του Μεξικού

http://exandas.ert.gr/el/thematika/anthropina-dikaiomata/oi-epanastates-tis-oaxaka
Σαν να 'ταν χτες...

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9838 στις: Απρίλιος 19, 2010, 10:42:38 πμ »
Οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ δεν κινδυνέουν από το 24μηνο. Εϊναι οι μόνοι σίγουροι και με ΦΕΚ.

Ολοι οι υπόλοιποι πρέπει να καταλάβουν ΌΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΟΛΩΝ να "φύγει" όλο το 24μηνο για να πέσει η βάσει του διορισμού του 40% και της αναπλήρωσης μετά. Αν πάρει μόνο το 60-40 η βάση διορισμού (για την επόμενη διετία) στις περισσότερες ειδικότητες θα φθάσει πάνω- κάτω στους 30 μήνες καθαρής προϋπηρεσίας. Δηλαδή 10 και πλέον μόρια πάνω από ότι φέτος .....

Οταν κάποιοι το καταλάβουν αυτό ο αγώνας για διορισμό θα είναι πραγματικά κοινός!

Και κάτι άλλο. Ολες οι κατηγορίες διορισμού ( 60-40, 24μηνο, 30μηνο, πολύτεκνοι, ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί) στηρίζονται σε νόμο, επομένως αν απαιτούν το διορισμό τους απαιτούν το νόμιμο δικαίωμά τους.

Dmath συμφωνώ μαζί σου.



Συμφέρει και τους επιλαχόντες του ΑΣΕΠ...
Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος mlks

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9839 στις: Απρίλιος 19, 2010, 10:44:38 πμ »
Οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ δεν κινδυνέουν από το 24μηνο. Εϊναι οι μόνοι σίγουροι και με ΦΕΚ.

Ολοι οι υπόλοιποι πρέπει να καταλάβουν ΌΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΟΛΩΝ να "φύγει" όλο το 24μηνο για να πέσει η βάσει του διορισμού του 40% και της αναπλήρωσης μετά. Αν πάρει μόνο το 60-40 η βάση διορισμού (για την επόμενη διετία) στις περισσότερες ειδικότητες θα φθάσει πάνω- κάτω στους 30 μήνες καθαρής προϋπηρεσίας. Δηλαδή 10 και πλέον μόρια πάνω από ότι φέτος .....

Οταν κάποιοι το καταλάβουν αυτό ο αγώνας για διορισμό θα είναι πραγματικά κοινός!

Και κάτι άλλο. Ολες οι κατηγορίες διορισμού ( 60-40, 24μηνο, 30μηνο, πολύτεκνοι, ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί) στηρίζονται σε νόμο, επομένως αν απαιτούν το διορισμό τους απαιτούν το νόμιμο δικαίωμά τους.

Dmath συμφωνώ μαζί σου.



Βεβαιως παρτε ολοι θεση και το ΔΝΤ εχει μια θεση για ολους οχι ομως στην Ελλαδα. Δυστυχως μαλλον δεν εχετε καταλαβει οτι και αυτα τα ολιγα που εχετε κινδυνευουν.
Καληνυχτα και καλη τυχη (σε ολους μας..)

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9840 στις: Απρίλιος 19, 2010, 11:10:43 πμ »
Οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ δεν κινδυνέουν από το 24μηνο. Εϊναι οι μόνοι σίγουροι και με ΦΕΚ.

Ολοι οι υπόλοιποι πρέπει να καταλάβουν ΌΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΟΛΩΝ να "φύγει" όλο το 24μηνο για να πέσει η βάσει του διορισμού του 40% και της αναπλήρωσης μετά. Αν πάρει μόνο το 60-40 η βάση διορισμού (για την επόμενη διετία) στις περισσότερες ειδικότητες θα φθάσει πάνω- κάτω στους 30 μήνες καθαρής προϋπηρεσίας. Δηλαδή 10 και πλέον μόρια πάνω από ότι φέτος .....

Οταν κάποιοι το καταλάβουν αυτό ο αγώνας για διορισμό θα είναι πραγματικά κοινός!

Και κάτι άλλο. Ολες οι κατηγορίες διορισμού ( 60-40, 24μηνο, 30μηνο, πολύτεκνοι, ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί) στηρίζονται σε νόμο, επομένως αν απαιτούν το διορισμό τους απαιτούν το νόμιμο δικαίωμά τους.

Dmath συμφωνώ μαζί σου.



Βεβαιως παρτε ολοι θεση και το ΔΝΤ εχει μια θεση για ολους οχι ομως στην Ελλαδα. Δυστυχως μαλλον δεν εχετε καταλαβει οτι και αυτα τα ολιγα που εχετε κινδυνευουν.
Καληνυχτα και καλη τυχη (σε ολους μας..)

Ας κοπιάσουν οι του ΔΝΤ και σε 2 χρονάκια θα ψάχνουν και αυτοί και οι ντόπιοι υπηρέτες τους τρόπο διαφυγής. Αυτά που θα γίνουν στην Ελλάδα θα κάνουν την Αργεντινή του 2001 να μοιάζει με παιδική χαρά.

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9841 στις: Απρίλιος 19, 2010, 11:51:43 πμ »
Στο δελτιο της ΕΤ1 ειπαν οτι η ΠΕΑ δειχνει να ειναι συμφωνη με τον νεο τροπο προσληψης των εκπαιδευτικων.Βγηκε κι ενας Φιλιππος της ΠΕΑ που εδειξε συμφωνος και ειπε οτι μονο λιγο παραπανω να ειναι η μεταβατικη περιοδος
 >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(
Ποιος ειναι αυτος ο Φιλιππος της ΠΕΑ να τον λιντσαρουμε??

Ο Φιλιππος Πανουσ. ειναι Φυσικος τριτεκνος ταμιας στην ΠΕΑ Ηρακλειου και τελος Ιουνιου θα εχει 24.187 μορια πραγματικης προυπηρεσιας. Κοιταζει μονο πως θα βολευτει η παρτη του και το μονο που ζητησε στην καμερα της ΕΤ1 ειναι λιγο παραπανω μονο μεταβατικη κατα τα αλλα ειναι καλο το νεο συστημα.Προφανως για να μπορεσει να διοριστει και οι αλλοι να πανε να πνιγουν >:( >:(
Πως εκφραζεται αυτος οτι ειναι καλο το νεο συστημα προσληψης οταν ο ιδιος θα διοριστει στη μεταβατικη με το παλιο συστημα και με βαση κριτηρια που θα καταργηθουν με το νεο συστημα  >:( >:(


Αν αυτός ο Φίλιππος Πανούσης, που είναι 24μηνιτης με ΑΣΕΠ, ήθελε να βολέψει μόνο τον εαυτό του, όπως εσύ ισχυρίζεσαι,  τότε θα μίλαγε στην κάμερα για άμεση απορρόφηση του 24μηνου και όχι για οτιδήποτε άλλο.
Μην πέφτεις στην παγίδα της απομόνωσης μιας μόνο φράσης.
Μπορείς να διαβάσεις το δελτίο τύπου όπου φαίνεται ξεκάθαρα τι ζητήθηκε και για ποιους.

Απάντησα στο μήνυμα σου γιατί έκανες ονομαστική αναφορά στο πρόσωπο μου, καλυπτόμενη πίσω από την ανωνυμία σου.
Δεν πρόκειται να συνεχίσω τον διάλογο εδώ.


Μιας και είσαι μέσα στα πράγματα μπορείς να μας πεις και εμάς σε τί συμφωνήσατε με την Διαμάντω, να ξέρουμε δηλαδή τι θετικό βγήκε από αυτήν την συζήτηση, τι δέχτηκε από όλα αυτά που της ζητήσατε. Νομίζω ότι το θέμα μας αφορά και θα έπρεπε να είχαμε μια ενημέρωση. Ευχαριστώ.
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 539
Σύνολο: 546

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.