*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1966237 φορές)

0 μέλη και 41 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος podiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #10472 στις: Ιούνιος 03, 2010, 02:28:03 μμ »
Εχεις δίκιο κι εδώ θα είμαστε όλοι με ελληνική υπηκοοτητα και με ίδια δικαιώματα. Δεν έχει σημασία που οι μισοί δεν θα ξέρουν καν ελληνικά , η ταυτότητα είναι αρκετή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:38:11 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #10473 στις: Ιούνιος 03, 2010, 03:03:47 μμ »
Μα όλοι οι Λιβανέζοι μιλούν την ίδια γλώσσα. Αραβικά. Ή όχι; Δεν είμαι και σίγουρος...

Πάντως εγώ πιστεύω, ότι τα Ελληνικά σαν γλώσσα και ειδικά στην Ελλάδα δεν θα χαθούν! Έχουν περισσότερη δύναμη απ' ότι φαντάζεται ο καθένας μας...

Αποσυνδεδεμένος markela

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #10474 στις: Ιούνιος 03, 2010, 03:46:53 μμ »
χωρις να ειμαι εθνικιστρια   αγανακτω   μ αυτη την κατασταση.   Σε λιγο θα ειμαστε προσφυγες στη χωρα μας.Ακομα και η πλειοψηφια στα  δημοσια σχολεια ειναι αλλοδαποι.  Και ετσι οπως εξελισσεται η κατασταση  ,εννοω να μενουμε ανεργοι , ποιος θα δημιουργει οικογενεια;  Ο  ελληνικος πληθυσμος θα μειωνεται χρονο με το χρονο.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ  ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΝΙΚΑΣ  ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΝΑ ΜΗ ΔΕΙΛΙΑΖΕΙΣ , ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ.

Αποσυνδεδεμένος solidarite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #10475 στις: Ιούνιος 03, 2010, 04:07:31 μμ »
Εμένα πάλι γιατί όλο αυτό μου θυμίζει τακτική των ΜΜΕ ? Αποπροσανατολισμός της κοινής γνώμης απο τα πραγματικά της προβλήματα ρίχνοντας το φταίξιμο στα "τερατα" μετανάστες ? Μην ανησυχείτε βρε, δεν θα χαθεί το ελληνικό γένος, θα επιβιώσει σαν την κατσαρίδα!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:38:11 »

Αποσυνδεδεμένος mania1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #10476 στις: Ιούνιος 03, 2010, 04:27:38 μμ »
χωρις να ειμαι εθνικιστρια   αγανακτω   μ αυτη την κατασταση.   Σε λιγο θα ειμαστε προσφυγες στη χωρα μας.Ακομα και η πλειοψηφια στα  δημοσια σχολεια ειναι αλλοδαποι.  Και ετσι οπως εξελισσεται η κατασταση  ,εννοω να μενουμε ανεργοι , ποιος θα δημιουργει οικογενεια;  Ο  ελληνικος πληθυσμος θα μειωνεται χρονο με το χρονο.

 Αν αυτό δεν είναι εθνικισμός και ρατσισμός τότε τι είναι; Φαίνεται ότι η κρίση καλά τη δουλειά της : συντηρητισμός και κοινωνικός ανταγωνισμός αντί για διεκδίκηση ίσων δικαιωμάτων και ενός καλύτερου αύριο. Πώς μπορείς και κάνεις μάθημα σε σχολείο όπου υπάρχουν αλλοδαποί;;;;;;; Δεν ντρεπόμαστε καθόλου;

Αποσυνδεδεμένος Stavroula.V.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #10477 στις: Ιούνιος 03, 2010, 04:36:53 μμ »
Το "σύστημα" καθώς χάνει ένα-ένα τα στηρίγματά του και καταρρέει , έχει χάσει πια και την ψυχραιμία του. Οι εκπρόσωποί του χτυπάνε στο "ψαχνό" χωρίς προσχήματα. Σα να μην υπάρχουν πλέον περιθώρια για ελιγμούς.

Ο κόσμος είναι ακόμη σε αμηχανία, δε μπορεί να πιστέψει αυτό που ζει.
Αυτό που βιώνουμε θα μπορούσε να φέρει στο νου την "παραβολή του αετού" - οι φιλόλογοι θα την γνωρίζουν, υπάρχει στο βιβλίο Έκθεσης/Έκφρασης της α' λυκείου. Τόσα χρόνια μας τάιζαν , μας φέρονταν σα να είμαστε κοτόπουλα. Είναι πολύ δύσκολο ξαφνικά να θυμηθούμε πως γεννηθήκαμε αετοί. Πρέπει να βρεθούν "κάποιοι" (όχι απαραίτητα συγκεκριμένα άτομα, μονάδες) με όραμα να μας το θυμίσουν και να μας εμφυσήσουν την πίστη στην αετίσια φύση μας.

Μόνο που το "σύστημα" αν νιώσει πως πραγματικά κινδυνεύει θα μας πετάξει μπροστάρηδες τους "φασίστες αετούς" και αυτοί πάλι θα στοχοποιήσουν κάποιες ομάδες: μετανάστες, αλλόθρησκους,... θα παίξουν με τις φοβίες του καθενός μας και η πλειψηφία του λαού μας, δυστυχώς, δεν θα έχει τηνν παιδεία να τους αναγνωρίσει. Η ιστορία θα επαναλειφθεί και δεν θα είναι φάρσα...

Λες; Μπα, δε νομίζω...
[/quote
το παραθέτω γιατί κολάει γάντι με την εξέλιξη της συζήτησης
Noise is relative to the silence preceding it. The more absolute the hush, the more shocking the thunderclap.

Αποσυνδεδεμένος ribo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #10478 στις: Ιούνιος 03, 2010, 05:29:21 μμ »
Προς Διαχειριστή - ρια

Ας επανέλθει το θέμα στις "Δηλώσεις Διαμαντοπούλου" κι ας ανοίξουν άλλο τα Ελληνόπουλα που θέλουν να φαν τους "μετανάστες που βρομίζουν τη χώρα μας". Ας βάλουν κι έναν τίτλο Ελληναροπιασάρικο για να τον βλέπουμε και να τους αποφεύγουμε. Δε φταίμε σε τίποτα να τους ανεχόμαστε σε κάθε δημοφιλές θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #10479 στις: Ιούνιος 03, 2010, 05:50:32 μμ »

Η υπογεννητικότητα των Ελλήνων και η μεγάλη είσοδος μουσουλμανικού στοιχείου στη χώρα μας, είναι σίγουρο και βέβαιο ότι θα φέρει και στην Ελλάδα την ίδια ανατροπή εντός των προσεχών ετών.

Δεν είμαστε μία χώρα σαν την Γαλλία η την Γερμανία με 70 εκατ. πληθυσμό, ώστε να μην διατρέχουμε άμεσο κίνδυνο από την είσοδο 2 η 3 εκατομμυρίων μουσουλμάνων στη χώρα μας.

Μη το λες! Τις ίδιες ανησυχίες έχει και ο Λεπέν στη Γαλλία. Στο Παρίσι ειδικά ένας στους τρεις είναι μουσουλμάνος. Στη δε Γερμανία υπάρχουν αυτοί
http://en.wikipedia.org/wiki/National_Democratic_Party_of_Germany
Κυνηγάνε μετανάστες, τσιγγάνους και ομοφυλόφιλους. Μότο τους είναι: "Δε χωράμε άλλους μουσουλμάνους". Χαιρετάνε ο ένας τον άλλο με σηκωμένο το δεξί χέρι.

Με τους δύο παραπάνω πολιτικούς χώρους έχει στενές επαφές έλληνας βουλευτής φίλος τηλεβιβλιοπώλη.
Μάκη τον λένε.

Όσο για το Λίβανο ποντίκι μια και το ανέφερες (αν και δεν έχεις καλή ενημερωση) υπάρχει μια οργάνωση χριστιανών (Φαλαγγίτες ονομάζονται). Αυτοί είχαν αυτές τις φοβίες που έχεις και εσύ. Βλέπαν πολλούς παλαιστινίους πρόσφυγες να μπαίνουν στο Λίβανο και να αλλοιώνουν τον χριστιανικό πληθυσμό. Ξέρεις πως αντέδρασαν; Γκούγκλαρε τις λέξεις Σάμπρα και Σατίλα για να μάθεις.

Αποσυνδεδεμένος solidarite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #10480 στις: Ιούνιος 03, 2010, 05:55:52 μμ »
Εγώ πάλι αναρωτιέμαι γιατί απογοητεύομαι τόσο πολύ που αρκετοί εκπαιδευτικοί είναι εθνικοτσολιάδες, καρατζαφερικοί και φασίστες ενώ ο ρόλος τους και μόνο θα πρεπε να σηματοδοτεί την αποδοχή του διαφορετικού, την αρμονική συνύπαρξη μαζί του και εν πάσει περιπτώσει μια ανοιχτόμυαλη και σκεπτόμενη στάση απέναντι στα πράγματα ? Σιγουρα αν ήμουν μετανάστρια δεν θα θελα να διδάσκουν τα παιδιά μου!
 

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #10481 στις: Ιούνιος 03, 2010, 06:35:18 μμ »
ανοιχτόμυαλη

αυτη η συγκεκριμενη λεξη ειναι η αιτια ολων των δεινων στην Ελλαδα...το βιωνουμε καθημερινα

ανοιχτομυαλη οικογενεια (  διαζυγια και κριση αξιων στο φουλ)
ανοιχτομυαλο σχολειο (μονο ξυλο δεν τρωμε απο τους μαθητες μας)
ανοιχτομυαλη κοινωνια ( ξενοι μεσα στην ιδια μας στη χωρα )
ανοιχτομυαλη δικαιοσυνη ( αποσυμφορηση φυλακων ,ποινες χαδια με λιγα λογια ολοι εξω)
ανοιχτομυαλη ηθικη (τζουλια , ντουβλη κτλ)
ανοιχτομυαλος στρατος ( ιωταδες στο φουλ , αιτηματα για καταργηση θητειας)
κτλ
κτλ

απο το πολυ ανοιγμα εχουμε ξεχυλωσει σαν κρατος...ελεος....




Αποσυνδεδεμένος solidarite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #10482 στις: Ιούνιος 03, 2010, 06:53:10 μμ »
ανοιχτόμυαλη

αυτη η συγκεκριμενη λεξη ειναι η αιτια ολων των δεινων στην Ελλαδα...το βιωνουμε καθημερινα

ανοιχτομυαλη οικογενεια (  διαζυγια και κριση αξιων στο φουλ)
ανοιχτομυαλο σχολειο (μονο ξυλο δεν τρωμε απο τους μαθητες μας)
ανοιχτομυαλη κοινωνια ( ξενοι μεσα στην ιδια μας στη χωρα )
ανοιχτομυαλη δικαιοσυνη ( αποσυμφορηση φυλακων ,ποινες χαδια με λιγα λογια ολοι εξω)
ανοιχτομυαλη ηθικη (τζουλια , ντουβλη κτλ)
ανοιχτομυαλος στρατος ( ιωταδες στο φουλ , αιτηματα για καταργηση θητειας)
κτλ
κτλ

απο το πολυ ανοιγμα εχουμε ξεχυλωσει σαν κρατος...ελεος....




Διαβάζοντας τι σημαίνει για σένα το επίθετο "ανοιχτόμυαλος" τότε έχουμε μια εντελώς διαφορετική αντίληψη γι'αυτόν τον όρο...

Αποσυνδεδεμένος podiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #10483 στις: Ιούνιος 03, 2010, 06:53:42 μμ »
Εγώ πάντως στην τάξη μου δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα παιδιά που κατάγονται από αλλού , ίσα ίσα τα συμπαθώ , αυτό είναι τελείως διαφορετικό όμως από το μεγάλο πρόβλημα που εχει αρχίσει να προκύπτει  και θα συνεχίζεται , πηγαίνετε μια βόλτα στο κέντρο της Αθήνας , στην πλατεία θεάτρου και γράψτε μας τις εντυπώσεις σας , και βέβαια δεν είμαι με το ΛΑΟΣ , με τα κόμματα της αριστεράς ταυτίζομαι κυρίως ,τελοσπάντων μακάρι να μην συμβεί κανένα κακό .

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #10484 στις: Ιούνιος 03, 2010, 07:04:38 μμ »
κυρίες και κύριοι συνάδελφοι, είστε (μεταξύ άλλων) εκτός θέματος

Αποσυνδεδεμένος markes

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #10485 στις: Ιούνιος 03, 2010, 07:05:32 μμ »
«Δεύτερη επίσημη γλώσσα της Eλλάδος τα Aγγλικά»

Ερώτηση : Aναφέρατε ως πρόβλημα την ενίσχυση της πολυγλωσσίας. Ηδη, η Eυρώπη περιγράφεται ως σύγχρονη Bαβέλ. Πόσο θα επιδεινωθεί το πρόβλημα με τη διεύρυνση;

Απάντηση : Δεν εκτιμάται, αλλά είναι μέγα πρόβλημα. Mετά τη διεύρυνση θα μιλάμε πάνω από 20 διαφορετικές γλώσσες. Ποιος μπορεί να φαντασθεί μια διαδικασία με ταυτόχρονη μετάφραση σε 20 -22 γλώσσες. Tο θέμα θα έλθει με ένταση προσεχώς και όλοι αποφεύγουν να το θέσουν. Οφείλω να το πω και νομίζω ότι η χώρα μας εγκαίρως, από τώρα πρέπει να ορίσει ως δεύτερη επίσημη γλώσσα τα Aγγλικά. Kαι το λέω χωρίς να λαμβάνω υπ’ όψιν όσους θα σπεύσουν να πουν ότι θα χαθεί η πολιτιστική κληρονομιά και η εθνική μας ταυτότητα. Ηομίζω ότι οι Eλληνες δεν θα πάθουν τίποτε αν μάθουν να μιλούν το ίδιο καλά, όπως τα Eλληνικά και τα Aγγλικά.

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_100034_18/11/2001_9432

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 653
Σύνολο: 669

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.