*

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι και τριετία  (Αναγνώστηκε 208563 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mbit

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #1036 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 12:05:45 πμ »
δηλαδή δεν κατάλαβα, επειδή διοριστήκαμε θα πρέπει να είμαστε πανευτυχείς, έστω κι αν είμαστε μακρια απο τις οικογένειές μας και  γίναμε γονείς του σαββατοκύριακου; εμείς φταίμε για τα κακώς κείμενα της εκπαίδευσης; και θα λυθούν όλα τα εκπαιδευτικά προβλήματα αν μείνουμε αμετακίνητοι στις θέσεις μας για μια τριετία; αν είναι έτσι να το κάνουμε, αξιέραστοι συνάδελφοι, για την παιδεία!!! δεν έχει σημασία, αν δεν έχουμε λεφτά,δεν έχει σημασία αν ψυχικά καταρρέουμε και δημιουργούμε στις οικογένειές μας τεράστια προβλήματα, δεν έχει σημασία αν μέχρι κάποιους μήνες πρίν ξέραμε ότι θα διοριζόμασταν με άλλες συνθήκες[ ένα χρόνο υποχρεωτική παραμονή, δικαίωμα απόσπασης, δικαίωμα  αίτησης μετάθεσης] και ξαφνικά βρεθήκαμε έχοντας μόνο υποχρεώσεις και κανένα δικαίωμα. το ότι διορίστηκα δεν το χαρίζω σε κανένα, το πάλαιψα, το χάρηκα και θα δουλέψω στη δουλειά που αγαπάω παρά τα προβλήματα, έστω κι αν μείνω κολλημένη εκεί για 3,13, 103 χρόνια.όμως αυτό δε σημαίνει ότι φταίμε οι νεοδιόριστοι για τα κενά στα σχολεία, ή γιατί προερχόμαστε η πλειονότητα απο τα μεγάλα αστικά κέντρα-άρα φταίμε και για την αστυφιλία!!!!!- και επιδιώκουμε να επιστρέψουμε στα σπίτια μας. νομίζω ότι όλοι γνωρίζουμε ότι χιλάδες συνάδελφοι είναι διορισμένοι χρόνια τώρα μακρια απο τα σπίτια τους εξαιτίας αυτού του ανοργάνωτου τροπου τοποθετήσεων .αν φταίμε για όλα αυτά, όπως και για ττην προνομιακή μεταχείρηση που απολάμβαναν κάποιοι ημέτεροι τόσα χρόνια....λιθοβολίστε μας!αλλά μην περιμένετε να μη μιλάμε!  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:14:34 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #1037 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 12:32:07 πμ »
δηλαδή δεν κατάλαβα, επειδή διοριστήκαμε θα πρέπει να είμαστε πανευτυχείς, έστω κι αν είμαστε μακρια απο τις οικογένειές μας και  γίναμε γονείς του σαββατοκύριακου; εμείς φταίμε για τα κακώς κείμενα της εκπαίδευσης; και θα λυθούν όλα τα εκπαιδευτικά προβλήματα αν μείνουμε αμετακίνητοι στις θέσεις μας για μια τριετία; αν είναι έτσι να το κάνουμε, αξιέραστοι συνάδελφοι, για την παιδεία!!! δεν έχει σημασία, αν δεν έχουμε λεφτά,δεν έχει σημασία αν ψυχικά καταρρέουμε και δημιουργούμε στις οικογένειές μας τεράστια προβλήματα, δεν έχει σημασία αν μέχρι κάποιους μήνες πρίν ξέραμε ότι θα διοριζόμασταν με άλλες συνθήκες[ ένα χρόνο υποχρεωτική παραμονή, δικαίωμα απόσπασης, δικαίωμα  αίτησης μετάθεσης] και ξαφνικά βρεθήκαμε έχοντας μόνο υποχρεώσεις και κανένα δικαίωμα. το ότι διορίστηκα δεν το χαρίζω σε κανένα, το πάλαιψα, το χάρηκα και θα δουλέψω στη δουλειά που αγαπάω παρά τα προβλήματα, έστω κι αν μείνω κολλημένη εκεί για 3,13, 103 χρόνια.όμως αυτό δε σημαίνει ότι φταίμε οι νεοδιόριστοι για τα κενά στα σχολεία, ή γιατί προερχόμαστε η πλειονότητα απο τα μεγάλα αστικά κέντρα-άρα φταίμε και για την αστυφιλία!!!!!- και επιδιώκουμε να επιστρέψουμε στα σπίτια μας. νομίζω ότι όλοι γνωρίζουμε ότι χιλάδες συνάδελφοι είναι διορισμένοι χρόνια τώρα μακρια απο τα σπίτια τους εξαιτίας αυτού του ανοργάνωτου τροπου τοποθετήσεων .αν φταίμε για όλα αυτά, όπως και για ττην προνομιακή μεταχείρηση που απολάμβαναν κάποιοι ημέτεροι τόσα χρόνια....λιθοβολίστε μας!αλλά μην περιμένετε να μη μιλάμε!  

έχεις δίκιο συνάδερφε όταν πήγες να δώσεις ΑΣΕΠ μάλλον σου είπαν ότι άμα περάσεις ότι θα πας σπίτι σου ή το πολύ πολύ να περάσεις περαστικός από κάποιο νησάκι και θα πάρεις απόσπαση. Ότι σιγά την αναμονή που έχει η ειδικότητα σου. Ότι στην Ελλάδα είσαι θα βρεις τον τρόπο να πας σπίτι σου. Ότι τίποτα δεν αλλάζει σε αυτό τον τόπο και σιγά μην αλλάζουν οι νόμοι.

Όμως να που τόλμησαν κάποιοι να αλλάξουν κάποια πράγματα. Κάποιοι επωφελούνται κάποιοι όχι. Εγώ συμφωνώ με την πρόθεση του υπουργείου αλλά ο τρόπος είναι λάθος.

Και ναι για τα κενά στα σχολεία της περιφέρεια φταίει ότι η πλειονότητα των εκπαιδευτικών που διορίζονται εκεί είναι από το κέντρο. Εκεί είναι το πρόβλημα. Έτσι και ταλαιπωρούνται οι συνάδερφοι που είναι μακριά από το σπίτι τους και οι μαθητές ψάχνουν να βρουν εκπαιδευτικό με το ντουφέκι.
Αν είναι να μείνεις εσύ 3 ή 103 με ψυχική κατάρρευση και διαλυμένη οικογένεια, χωρίς λεφτά σίγουρα δεν σε βοηθάει να είσαι ο καλύτερος εκπαιδευτικός.
Η τριετία από μόνη της πρέπει να είναι επιλογή συμφωνώ σε αυτό. Αλλά επίσης να μην διορίζεσαι σε αυτό το μέρος αν είναι να μην το υπηρετήσεις για τουλάχιστον 3-5-10 χρόνια, όσα τέλος πάντων αποφασίσει η εκπαιδευτική κοινότητα. Να διορίζεσε σπίτι σου και όχι σε ένα μέρος που δεν θέλεις και δεν μπορείς να είσαι.

Ελπίζω ο Καλλικράτης να φέρει την εντοπιότητα στους διορισμούς και στο κομμάτι της εκπαίδευσης όπως υπάρχει μέχρι τώρα και στον υπόλοιπο δημόσιο τομέα.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #1038 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 01:37:13 μμ »
Κατέθεσα σήμερα στην τράπεζα τα 10ευρώ στον λογαριασμό που μας έδωσες Velis.
Προσπάθεια τώρα να ενεργοποιήσουμε τους συναδέλφους στις επερχόμενες εκλογές για να μας στηρίξουν .
Ο αγώνας συνεχίζεται. Κουράγιο.
Παρακολουθώ αυτό το θέμα λίγο γιατί δεν με αφορά άμεσα....αλλά πριν λίγο καιρό  Uranie χλεύαζες με τον χείριστο τρόπο τον δικαστικό μας αγώνα έναντι των ΟΑΕΔΙΤΩΝ (γιατί απ'αυτούς είσαι)....τώρα βλέπω παίρνεις μέρος σε δικαστικό αγώνα γι αυτό που θεωρείς δίκαιο...και καλά κάνεις...αλλά τελικά έχει ο καιρός γυρίσματα....και άτιμα κιόλας...!
Αυτό το θέμα είναι όντως φλέγον και άδικο για όλους...και εύχομαι να έχετε καλό αποτέλεσμα γιατί όλοι έχουν δικαίωμα να παλεύουν για το δίκαιο....κι ο νοών νοείτω...!

Δεν θα σου κάνω την χάρη κορίτσι μου να ασχοληθώ μαζί σου.

Είπε ο "αδικημένος Uranios".........

ΑΣΧΕΤΟ!!!!!
Φυσικά και είναι "άσχετο"....γιατί ο καθένας τον αποτέτοιο του κοιτάει και την βόλεψή του....παρόλαυτά εγώ σας εύχομαι καλή επιτυχία...και το είπα και στο μήνυμά μου πριν....!
Απλά κατάλαβα με την περίπτωση του Uraniou πολύ καλά πως ισχύει...το "Αδίκησες...; Θα αδικηθείς!"
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος velis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #1039 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 04:22:53 μμ »
Γειά σας συνάδελφοι.Εχω πάρει τα εξώδικα και τις εκθέσεις επίδοσης από το δικηγρόρο. Αύριο θα τα σκανάρω και θα τα στείλω στα σάιτς για δημοσίευση  και σε σας με μέιλ. 

Να ρωτήσω κάτι?
Θέλετε να φαίνονται τα ονόματα των συμμετεχόντων στις δημοσιεύσεις που θα γίνουν ή προτιμάτται να παραληφθούν? (Εννοείται ότι στο μέιλ που θα σας στέιλω θα φαίνονται όλα) .

Απαντήστε μέχρι αύριο και ό,τι πει η πλειοψηφία.

Στο μέιλ θα υπάρχουν και πληροφορίες από το δικηγόρο.

Οσον αφορά τις συνδρομές. Το ελάχιστο απαιτούμενο ποσό συγκεντρώθηκε. Βέβαια δεν συνεισέφεραν όλοι όσοι υπέγραψαν αλλά δεν πειράζει...
μην καταθέτετε άλλα χρήματα.


Τέλος όσοι καινούριοι ενδιαφέρεστε να συμμετέχετε ( απαντώ στα προσωπικά πμ που μου στέλνετε και στα τηλ που κάνετε στο δικηγόρο) , το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να μπει και το όνομά σας στην επιστολή που θα στείλουμε στο Συνήγορο του Πολίτη.
Οσοι λοιπόν, θέλετε  στείλτε τα πλήρη στοιχεία σας ( ονοματεπώνυμο, πατρώνυμο, διεύθυνση κατοικίας, ειδικότητα, περιοχή διορισμού και τηλ)  στο trietia2010@ath.forthnet.gr .


Θα σας κρατώ ενήμερους για ότι νεότερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:14:34 »

Αποσυνδεδεμένος nipiagwgos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #1040 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 04:30:32 μμ »
Καλησπέρα
πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος να δημοσιευτούν τα ονόματα.
Άλλο να φαίνονται στην επιστολή που στείλαμε στο υπουργείο και άλλο στο ιντερνετ
Αυτή είναι η αποψή μου ας αποφασίσει η πλειοψηφία

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #1041 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 04:31:45 μμ »
Νομίζω πως θα είναι υπερβολικό να φαίνονται τα ονόματα όλων. Από άποψη έκτασης του κειμένου εννοώ. Κατά τα άλλα προσωπικά δεν με πειράζει.
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος velis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #1042 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 04:34:27 μμ »
Και κάτι άλλο . Το εξώδικο τελικά υπογράφηκε από 83 άτομα. Πιστεύω πολύ καλά ...σε σχέση με το πώς ξεκινησαμε που με το ζόρι μαζευόμαστε 30 άτομα.

Και στις άλλες προσπάθειες ενωμένοι και πιο πολλοί παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος mbit

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #1043 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 04:34:38 μμ »
αυτονόητο είναι, αξιότιμε συνάδελφε, να θέλει κανείς να είναι κοντα στο σπίτι του και να μεινει και 2 και 3 και 20 χρόνια. στη δική μας, όμως, περίπτωση  ο χρόνος παραμονής είναι μεγάλος και εν τέλει ασαφής (δε μας εγγυάται κανείς ότι έστω και σε 3 χρόνια θα πάμε κοντά στα σπίτια μας και άλλωστε μάλλον εντός των τριών ετών οι θέσεις θα έχουν κλείσει). και δε βλέπω ότι παρόλη την εφαρμογή ,και μάλιστα άτεγκτη,απο το υπουργείο του νόμου να βιώνουμε την αναγέννηση της ελληνικής εκπαίδευσης. συμφωνώ μαζί σου ότι οι προθέσεις του υπουργείου ενδεχομένως να είναι καλές , όμως εμείς νιώθουμε εξιλαστήρια θύματα. δεν είδα κανέναν απο συναδέλφους που ήταν διορισμένοι σε απομακρυσμένες περιοχές ,ακόμα και δυσπρόσιτα και ουδέποτε εμφανίστηκαν, να υφίστανται καμία κύρωση. εμείς λοιπόν γιατί τιμωρούμαστε; δεν είδα ποτέ να επιβάλλονται προληπτικές ποινές στους πολίτες και οι παραβάτες να μην ενοχλούνται καν.όσο για το τι δείγμα εκπαιδευτικού μπορεί να αποτελώ μπορείς να έχεις όποια άποψη θέλεις. εγω εχω την αρχή ότι οφείλω να τιμώ τη δουλειά μου, που τη θεωρώ την ωραιότερη και οτι απεναντι στους μαθητές οφείλω να είμαι άψογη σε όλα. ποτέ δε θα έκανα στα παιδιά των άλλων κάτι, που ποτέ δε θα ήθελα να κάνουν στα δικά μου παδιά, άλλοι συνάδελφοι.τα προβλήματά μας, όποια κι αν είναι, πρέπει να μένουν στο σπίτι και όχι να μας ακολουθούν στη δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος dsouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #1044 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 07:27:00 μμ »
Δεν είναι απαραίτητη η αναγραφή των ονομάτων στις δημοσιεύσεις. Κυρίως λόγω χώρου. Μπορούμε να αναφέρουμε  <Ομάδα νεοδιόριστων εκπαιδευτικών>. Στο συνήγορο του πολίτη όμως πρέπει να αναφέρονται.
Οι καινούργιοι συνάδελφοι αν θέλουν να συντομεύσουν την αποστολή των στοιχείων τους ώστε να μαζευτούμε όσο το δυνατόν περισσότεροι. Όσο πιο πολλοί τόσο καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος DELLA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #1045 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 07:31:35 μμ »
ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ,ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΠΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΝΟΜΙΚΑ.ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ,ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ.

Αποσυνδεδεμένος lion22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • θα με λατρέψει η Εκπαίδευση??
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #1046 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 11:02:12 μμ »
Συμφωνω με την mary02



Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #1047 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 11:56:07 μμ »
velis, στο mail της τριετίας σου έστειλα μόλις το διαβιβαστικό για τον Συνήγορο του Πολίτη. Ρίξε μια ματιά και ενημέρωσέ με.
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος Eratw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #1048 στις: Νοέμβριος 02, 2010, 07:53:32 πμ »
Kαλημερα συναδελφοι..χτες, δεχτηκα τηλεφωνημα απο το Συνηγορο του Πολιτη...Θυμιζω οτι ειμαι διοριστεα γ' φουρνιας και ειχα, ως μοναδα, στειλει fax , για το θεμα της τριετιας λιγο πριν αρχισει η διαδικασια με το εξωδικο..

Μου ειπαν οτι δεν αμελησαν την υποθεση μου, απλα περιμενουν κι αλλες προσφυγες και θα με ξαναενημερωσουν..
Θεωρω λοιπον  οτι θα δρασουν, εφ'οσον ανταποκριθηκαν αμεσα στην δικη μου, πολυ προχειρα γραμμενη  επιστολη...Σας μεταφερω, επισης, την αισιοδοξια μου και την πεποιθηση μου οτι οι ανεξαρτητες αρχες μπορουν να κανουν πολλα, δεδομενου οτι προσφατα δικαιωθηκα απο μια αλλη..
  Χαιρομαι που υπαρχει μαζικοτητα, ενδιαφερον και αμεση κινητοποιηση  για ενα θεμα που αλλα δεδομενα ειχαμε οταν αποφασισαμε να διαγωνιστουμε κι αλλα μας ηρθαν οταν πετυχαμε..και μαλιστα  να ισχυουν  μονο για τους......πληβειους της β'και γ' δοσης...
Οταν τ'αυτονοητα παραλειπονται και το δικιο ειναι κραυγαλεο, ας μας επιτρεψουν την.....ενοχληση για τη διεκδικηση του..

Αποσυνδεδεμένος velis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #1049 στις: Νοέμβριος 02, 2010, 09:25:06 πμ »
καλημέρα συνάδελφοι.

Εντάξει , τα προσωπικά στοιχεία ΔΕΝ θα φαίνονται - έχετε δίκιο με τα προσωπικά δεδομένα . Τώρα θα το σκανάρω και θα το στείλω εντός της ημέρας.

Καλημέρα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159861
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 508
Σύνολο: 513

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.