*

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι και τριετία  (Αναγνώστηκε 210325 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Uranios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #1260 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 03:15:02 μμ »
Εγώ έχω δυο παιδια Landau . Αλλά το θέμα ακριβώς είναι να έχουμε δικαίωμα για την αίτηση μετάθεσης . Για ποιο λόγο άλλωστε μας το στερούν; Μήπως για να γίνουμε καλύτεροι εκπαιδευτικοί; Ή να δεθούμε με τους μαθητές;
Σμμετέχω και εγώ στην κίνηση αυτή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:17:27 »

Ερωδιός

  • Επισκέπτης
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #1261 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 03:57:14 μμ »
Και πόσα παιδιά είχες όταν ήσουν στο νησί?
Αν και με κάλυψε το μέλος Landau με το μήνυμά του, δεν έχω λόγο να μη σου απαντήσω. Είχα 1 παιδί τότε και κατά την 6-ετία που υπηρέτησα στο νησί οι βάσεις μορίων για την ειδικότητά μου κυμαίνονταν από 90-120 μόρια από χρονιά σε χρονιά. Ευτυχώς που είχα μαζέψει και μερικά μόρια σαν αναπληρωτής.

Αποσυνδεδεμένος dsouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #1262 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 06:03:39 μμ »
Τα επιχειρήματά μας για την παράλογη τριετία είναι γνωστά.
Η πολύ μεγάλη διαφορά με τα δυσπρόσιτα είναι η εξής:
Όσοι επιλέγατε δυσπρόσιτα γνωρίζατε ότι θα μείνετε 3 χρόνια στο ίδιο σχολείο, στον ίδιο τόπο. Έτσι αποκτούσατε παιδαγωγική σχέση με τους μαθητές και κοινωνική σχέση με τους κατοίκους.
Εμείς δεν επιλέξαμε δυσπρόσιτα σχολεία γιατί πλέον δεν υπάρχουν. Επιλέξαμε περιοχή. Οπότε  τα 3 χρόνια θα είμαστε σε 3 διαφορετικά σχολεία, σε τρεις διαφορετικές περιοχές, μπορεί και σε διαφορετικούς νομούς, σαν περιφερόμενος θίασος. Άρα για ποια παιδαγωγική και κοινωνική σχέση μιλάμε;
Αυτό όμως που με στεναχωρεί και με προβληματίζει είναι το γεγονός ότι αντί οι παλαιότεροι συνάδελφοι να συμπαρασταθούν στον αγώνα μας, μας λοιδορούν. Γι΄αυτό ο κλάδος μας έχει αυτά τα χάλια. Μας πατούν στο λαιμό και εμείς το διασκεδάζουμε. Μπράβο μας !!!!!

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #1263 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 08:03:29 μμ »
Κι εγώ είμαι ένας από τους παλιούς συναδέλφους που έχω "χτυπήσει" ουκ ολίγα χρόνια σε δυσπρόσιτη περιοχή. Όσα χρόνια υπηρέτησα εκεί συνάντησα πολλούς συναδέλφους που δεν άντεξαν το βάρος της τριετούς θητείας και σταδιακά δημιούργησαν πολλά προβλήματα όχι μόνο στο σχολείο, αλλά και στην τοπική κοινωνία. Έτσι, βλέπω το αίτημα των νεοδιόριστων για την 3-ετία δίκαιο. Θα πρέπει, κατά τη διατύπωση του αιτήματος, να δοθεί έμφαση στις δυσκολίες που αντιμετωπίζει με την παρούσα οικονομική κρίση ένας δημόσιος υπάλληλος μακριά από το σπίτι του, μετά τη δραστική μείωση των εισοδημάτων λόγω μνημονίου.  Ίσως να με πιάνετε αδιάβαστο, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν το αίτημα αυτό έχει υποστηριχτεί και διατυπωθεί επίσημα από ΟΛΜΕ-ΔΟΕ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:17:27 »

Αποσυνδεδεμένος maria2010

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #1264 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 08:36:59 μμ »
dsouras έχεις τα στοιχεία μου, εννοείται οτι συμμετέχω .Αν χρειαστεις κάτι άλλο με ενημερώνεις.

Αποσυνδεδεμένος chaos_2000

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #1265 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 12:06:04 μμ »
Δεν απαντάω, γιατί δεν έχω αντοχές για καυγάδες. Το τόπικ είναι συγκεκριμένο, για όσους θέλουν να συμμετέχουν στη διαμαρτυρία.
Προφανώς πρέπει να ενημερωθούν ΟΛΟΙ οι νεοδιόριστοι Α/θμιας και Β/θμιας, και αν θέλουν να συμμετέχουν. Το θέμα είναι πως να ενημερωθούν. Ενημερώστε όλους τους γνωστούς σας, και κάντε ανακοίνωση και στο facebook. Αν δεν κινητοποιηθούμε εμείς που μας αφορά άμεσα, ποιος θα ενδιαφερθεί;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2010, 06:50:25 μμ από chaos_2000 »

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 956
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #1266 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 03:42:38 μμ »
Με το συμπάθιο βρε παιδιά, αλλά πολλή γκρίνια και κλάψα για την τριετία ... Εμείς οι παλιότεροι δυσπρόσιτοι που φάγαμε τις 3-ετίες με το κουτάλι πώς τη βγάλαμε δηλαδή; Άσε που τότε (μιλάω για την εποχή πριν το 2002) τα μόρια για να εξασφαλίσει κάποιος μετάθεση ήταν στα ύψη, ενώ τώρα φεύγουν πολλοί σε σύνταξη, δημιουργούνται πολλά οργανικά κενά και έτσι στις περισσότερες ειδικότητες οι βάσεις μορίων είναι χαμηλά. Εγώ αναγκάστηκα να παραμείνω σε δυσπρόσιτο νησί 6 χρόνια για να πετύχω μετάθεση για Αθήνα...
δεν είναι κλάψα βρε συνάδελφε..ούτε γκρίνια..!το ότι εσύ έμεινες στο δυσπρόσιτο 6 χρόνια,αφ'ενός ήταν δική σου επιλογή(αφού το έβαλες στην αίτηση διορισμού σου,γνωρίζοντας τα θετικά και αρνητικά μιας τέτοιας επιλογής) αφἐτέρου,η περιοχή μετάθεσης που επιθυμούσες,απ΄ό,τι φαίνεται,είχε υψηλότατη βάση και γι αυτό άργησες να πας.Εμείς όμως,με ή χωρίς παιδιά -δεν έχει σημασία-που η περιοχή μετάθεσης που επιθυμούμε δεν απαιτεί τόσα πολλα μόρια και σε ένα χρόνο θα μπορούσαμε να΄μαστε σπίτια μας(με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε προσωπικό,ψυχολογικό και οικονομικό επίπεδο γιατί να στερηθούμε αυτό το δικαίωμα;

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 956
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #1267 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 03:45:16 μμ »
p.s. έστειλα κι εγώ τα στοιχεία μου! :)

Αποσυνδεδεμένος chaos_2000

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #1268 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 06:53:01 μμ »

Αποσυνδεδεμένος chaos_2000

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #1269 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 06:56:22 μμ »
Και στο alfavita η επιστολή
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=17718

Αποσυνδεδεμένος dsouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #1270 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 08:13:27 μμ »
Μπράβο chaos_2000. Συνάδελφοι έχουμε μαζευτεί μέχρι τώρα 15 νεοδιόριστοι. Ας κάνουμε μια προσπάθεια ακόμα για την κατάργηση της τριετίας. Όσο περισσότεροι μαζευτούμε τόσο το καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος dsouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #1271 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 08:13:42 μμ »
Μπράβο chaos_2000. Συνάδελφοι έχουμε μαζευτεί μέχρι τώρα 15 νεοδιόριστοι. Ας κάνουμε μια προσπάθεια ακόμα για την κατάργηση της τριετίας. Όσο περισσότεροι μαζευτούμε τόσο το καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος dsouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #1272 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 06:38:18 μμ »
Συνάδελφοι μέχρι τώρα έχουμε μαζευτεί 30 άτομα. Στο εξώδικο είχαμε μαζευτεί πολύ περισσότεροι. Τα στοιχεία των συναδέλφων που συμμετείχαν στο εξώδικο δεν τα έχω και δεν γνωρίζω αν θέλουν να συμμετέχουν στην επιστολή διαμαρτυρίας. Αν μπορούν να βοηθήσουν ο velis και η mary02 θα ήταν καλό. Όσοι είναι από Αττική - και θέλουν- να έχουμε κάποια συνάντηση, ώστε να επισκεφτούμε τα πολιτικά γραφεία μερικών βουλευτών για να τους θέσουμε το θέμα της τριετίας. 

Αποσυνδεδεμένος dsouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #1273 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 06:39:05 μμ »
Συνάδελφοι μέχρι τώρα έχουμε μαζευτεί 30 άτομα. Στο εξώδικο είχαμε μαζευτεί πολύ περισσότεροι. Τα στοιχεία των συναδέλφων που συμμετείχαν στο εξώδικο δεν τα έχω και δεν γνωρίζω αν θέλουν να συμμετέχουν στην επιστολή διαμαρτυρίας. Αν μπορούν να βοηθήσουν ο velis και η mary02 θα ήταν καλό. Όσοι είναι από Αττική - και θέλουν- να έχουμε κάποια συνάντηση, ώστε να επισκεφτούμε τα πολιτικά γραφεία μερικών βουλευτών για να τους θέσουμε το θέμα της τριετίας. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161714
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 576
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 539
Σύνολο: 558

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.