*

Αποστολέας Θέμα: Γρίπη και κλείσιμο σχολείων για τα Χριστούγεννα 1 βδομάδα νωρίτερα  (Αναγνώστηκε 134054 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Για να τελειώνει το παραμύθι της τρομολαγνείας που έχουν έντεχνα σπείρει παγκόσμια..
Κάθε χρόνο έχουμε γρίππη, απλά φέτος είναι διαφορετικού τύπου που ξεκίνησε ΚΑΙ στο βόρειο ημισφαίριο από το καλοκαίρι (αφού μεταφέρθηκε από το νότιο). Έχει συνήθως ήπια συμπτώματα όπως λένε όλοι οι γιατροί. Όσοι ανήκουν σε ομάδες υψηλού κινδύνου (χρόνιες ασθένειες κλπ) θα έχουν περισσότερο πρόβλημα και ακόμα και θάνατο σε ορισμένες περιπτώσεις (δυστυχώς), αλλά αυτό συμβαίνει κάθε χρόνο και με τις άλλες γρίππες. Όλα τα υπόλοιπα είναι εκ του πονηρού και ο καθένας ας κρίνει όπως νομίζει. Η μόνη διαφορά είναι ότι απλά η επιδημία στη χώρα μας ξεκίνησε από το φθινόπωρο αντί του χειμώνα (Ιανουάριο-Φεβρουάριο συνήθως ξεκινούσε). Έχουμε και τα ΜΜΕ να παίζουν το παιχνίδι της τρομολαγνείας που τόσο τους αρέσει (μια το χρηματιστήριο, μια η πανδημία κ.ο.κ.).
Ελπίζω μόνο το κράτος να μην ξοδέψει περισσότερα για περιττά εμβόλια που θα ξεμείνουν (εκτός από έναν απαραίτητο αριθμό για τις ομάδες κινδύνου), για να μην έχουν μετά δικαιολογίες ό,τι δεν έχουν λεφτά για την Παιδεία...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
. Δίνουν μια συνηθισμένη αντιβίωση ...

αντιβίωση;; ???

Ως γνωστόν ( ;;; ) τα αντιβιωτικά καταπολεμούν τα βακτήρια και όχι τους ιούς. Αλλά επειδή με τις ιώσεις μπορεί να εμφανίστει παράλληλα και ένας στρεπτόκοκος, μπορεί να δίδουν για το 2ο και φυσικά όχι για την ίδια την ίωση. Αλλά υπάρχουν και ορισμένοι εγκληματίες παιδίατροι που (τα παίρνουν από τους φαρμακάδες ίσως..) δίνουν ισχυρά αντιβιωτικά ακόμα και σε πολύ μικρά παιδάκια για ψύλου πήδημα. Θέλει μέτρο.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
ειδική δεν είμαι αλλά πάντως με προβληματίζουν 2-3 πραγματάκια:
συγγενείς που έχω στην Γερμανία μου λένε πως δεν ασχολούνται καν τα κανάλια με το θέμα... ???
χώρες όπως η Σουηδία, πολωνία, Γαλλία...δεν επιτρέπουν τον εμβολιασμό... ???
αν ισχύουν όλα τα παραπάνω, νομίζω πως η επιφυλακτικότητα είναι δικαιολογημένη...
Αυτό ειναι αλήθεια. Ρώτησα άτομα από Ολλανδία, Γερμανία, Αγγλία αν κλείνουν σχολεία εκεί λόγω γρίπης και γελούσαν!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Ε ναι.. στην Ελλάδα αν ρίξει λίγο χιόνι κλείνουν όλα τα σχολεία. Εκεί αν δεν πέσει κάτω από -20 δεν κλείνει τίποτα.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
ειδική δεν είμαι αλλά πάντως με προβληματίζουν 2-3 πραγματάκια:
συγγενείς που έχω στην Γερμανία μου λένε πως δεν ασχολούνται καν τα κανάλια με το θέμα... ???
χώρες όπως η Σουηδία, πολωνία, Γαλλία...δεν επιτρέπουν τον εμβολιασμό... ???
αν ισχύουν όλα τα παραπάνω, νομίζω πως η επιφυλακτικότητα είναι δικαιολογημένη...
Αυτό ειναι αλήθεια. Ρώτησα άτομα από Ολλανδία, Γερμανία, Αγγλία αν κλείνουν σχολεία εκεί λόγω γρίπης και γελούσαν!
Και στην Ελβετία οι γιατροι δεν το συζητούν καν το εμβόλιο. Αυτό τουλάχιστον άκουσα από άτομα που έχουν συγγενείς εκεί. Η γρίπη δεν αποτελεί πάντως πρώτο θέμα εκεί σε καμιά περίπτωση. Και βέβαια δε νομίζω να είχε οικονομικό πρόβλημα ως χώρα η Ελβετία να εξασφαλίσει προμήθειες εμβολίων.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
μπορει να ειστε και γιατροι και να ξερετε πολλα αλλα ΜΗΝ λετε ανακριβειες για να ισχυροποιησετε τη θεση σας!φυσικα και κλεινουν σχολεια στο βελγιο,φιλανδια, γερμανια, λουξεμβουργο, αγγλια, ολλανδια, πολωνια μεταξυ αλλων.τι το χετε το ιντερνετ μονο για να μπαινετε στα Fora για διαλεξεις?ενημερωθειτε πρωτα και μετα πειτε ο,τι γουσταρετε...και αληθεια να ειναι τα οσα λετε με αυτα που 'πετατε' χανετε την αξιοπιστια σας.
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
ειδική δεν είμαι αλλά πάντως με προβληματίζουν 2-3 πραγματάκια:
συγγενείς που έχω στην Γερμανία μου λένε πως δεν ασχολούνται καν τα κανάλια με το θέμα... ???
χώρες όπως η Σουηδία, πολωνία, Γαλλία...δεν επιτρέπουν τον εμβολιασμό... ???
αν ισχύουν όλα τα παραπάνω, νομίζω πως η επιφυλακτικότητα είναι δικαιολογημένη...
Αυτό ειναι αλήθεια. Ρώτησα άτομα από Ολλανδία, Γερμανία, Αγγλία αν κλείνουν σχολεία εκεί λόγω γρίπης και γελούσαν!
Και στην Ελβετία οι γιατροι δεν το συζητούν καν το εμβόλιο. Αυτό τουλάχιστον άκουσα από άτομα που έχουν συγγενείς εκεί. Η γρίπη δεν αποτελεί πάντως πρώτο θέμα εκεί σε καμιά περίπτωση. Και βέβαια δε νομίζω να είχε οικονομικό πρόβλημα ως χώρα η Ελβετία να εξασφαλίσει προμήθειες εμβολίων.

Νομίζω η Ελβετία δυσκολευόταν οικονομικά, είναι και η κρίση στη μέση.. Μην κοιτάς εμάς.. λεφτά να φαν κι οι κότες! Έχουμε τόσο πλεόνασμα στον προϋπολογισμό που δεν ήξεραν τι να τα κάνουν και λένε "δεν παίρνουμε και 8 εκατομύρια δόσεις εμβολίου"..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
ειδική δεν είμαι αλλά πάντως με προβληματίζουν 2-3 πραγματάκια:
συγγενείς που έχω στην Γερμανία μου λένε πως δεν ασχολούνται καν τα κανάλια με το θέμα... ???
χώρες όπως η Σουηδία, πολωνία, Γαλλία...δεν επιτρέπουν τον εμβολιασμό... ???
αν ισχύουν όλα τα παραπάνω, νομίζω πως η επιφυλακτικότητα είναι δικαιολογημένη...
Αυτό ειναι αλήθεια. Ρώτησα άτομα από Ολλανδία, Γερμανία, Αγγλία αν κλείνουν σχολεία εκεί λόγω γρίπης και γελούσαν!
Και στην Ελβετία οι γιατροι δεν το συζητούν καν το εμβόλιο. Αυτό τουλάχιστον άκουσα από άτομα που έχουν συγγενείς εκεί. Η γρίπη δεν αποτελεί πάντως πρώτο θέμα εκεί σε καμιά περίπτωση. Και βέβαια δε νομίζω να είχε οικονομικό πρόβλημα ως χώρα η Ελβετία να εξασφαλίσει προμήθειες εμβολίων.

Νομίζω η Ελβετία δυσκολευόταν οικονομικά, είναι και η κρίση στη μέση.. Μην κοιτάς εμάς.. λεφτά να φαν κι οι κότες! Έχουμε τόσο πλεόνασμα στον προϋπολογισμό που δεν ήξεραν τι να τα κάνουν και λένε "δεν παίρνουμε και 8 εκατομύρια δόσεις εμβολίου"..

 ;D  ;D  ;D
Μη νομίζεις... Σπάει η ανία.. Έχουμε ν' ασχολούμαστε...  Αποπροσανατολιζόμαστε και δεν πέφτουμε με τα μούτρα στη Διαμάντω... Μια χαρά τους έχει βολέψει η γρίπη..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2009, 10:57:57 μμ από tihea »
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
μπορει να ειστε και γιατροι και να ξερετε πολλα αλλα ΜΗΝ λετε ανακριβειες για να ισχυροποιησετε τη θεση σας!φυσικα και κλεινουν σχολεια στο βελγιο,φιλανδια, γερμανια, λουξεμβουργο, αγγλια, ολλανδια, πολωνια μεταξυ αλλων.τι το χετε το ιντερνετ μονο για να μπαινετε στα Fora για διαλεξεις?ενημερωθειτε πρωτα και μετα πειτε ο,τι γουσταρετε...και αληθεια να ειναι τα οσα λετε με αυτα που 'πετατε' χανετε την αξιοπιστια σας.

Και πως το ξέρεις εσύ καλύτερα από αυτούς που ζουν εκεί; Εμένα μου το παν άτομα που μένουν εκεί. ΔΕΝ κλείνουν με τέτοιους ρυθμούς και σε φάση πανικού. Αυτό είναι κόλπο εσωτερικής κατανάλωσης. Αν θες βέβαια πήγαινε εμβολιάσου με το δηλητήριο. Αν κάνεις καμία νευροπάθεια μετά από 10 χρόνια μην αναρωτιέσαι γιατί όμως

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Αν δεν αγόραζε το κράτος τα εμβόλια τότε οι υπόλοιποι θα έλεγαν: "Κοίτα να δεις, ούτε για την υγεία μας δεν ενδιαφέρεται".
Ένας είναι ο σκοπός μας μια και μας στέλνουν στις "άρρωστες" τάξεις: Να ζητήσουμε επίδομα για βαρέα και ανθυγιεινά  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
O τίτλος του θέματος είναι ¨"Γρίπη και κλείσιμο σχολείων για τα Χριστούγεννα 1 βδομάδα νωρίτερα" και θα σας παρακαλούσα να περιοριστείτε σε ότι έχει σχέση με αυτό.
Διαγράφηκαν μηνύματα τα οποία παραβαίναν τους όρους χρήσης του site.
Παρακαλούμε αν νομίζετε ότι το θέμα έχει εξαντληθεί και δεν έχετε τίποτα σχετικό να πείτε, καλύτερα να το κλειδώσουμε παρά να γράφονται τα μύρια άσχετα.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ

"Έρευνα Βέλγων επιστημόνων, σε οχτώ χώρες έδειξε ότι το κλείσιμο των σχολείων μειώνει κατά 21% την πανδημία της γρίπης".

http://www.alfavita.gr/typos/t27_11_9_0938.php
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Οι μισοί μαθητές έγιναν υποχόνδριοι και γυρνάνε όλη μέρα με τα οινοπνεύματα.
Βαρέθηκα να βλέπω τη Γιαμαρέλου να μας λέει για υγειηνή,λες και είμαστε βρωμιάρηδες και λέτσοι.
Στο τέλος θα μας κόψουν και το φιλί και θα ησυχάσουμε.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Οι μισοί μαθητές έγιναν υποχόνδριοι και γυρνάνε όλη μέρα με τα οινοπνεύματα.
Βαρέθηκα να βλέπω τη Γιαμαρέλου να μας λέει για υγειηνή,λες και είμαστε βρωμιάρηδες και λέτσοι.
Στο τέλος θα μας κόψουν και το φιλί και θα ησυχάσουμε.

Ίσως να γίνεται υπερβολή τώρα, αλλά η πικρή αλήθεια είναι ότι στον 21ο αιώνα και στη χώρα μας - δυστυχώς - ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού (από μικρά παιδιά μέχρι γέρους) δεν εφαρμόζει τους στοιχειώδεις κανόνες υγιεινής. Πόσοι πλένουν χέρια πριν φάνε ή όταν γυρίσουν σπίτι; Και μπορώ να συνεχίσω με πλήθος παραδειγμάτων. Οπότε, με αφορμή την (συνηθισμένη νέα) γρίππη, καλό είναι που άρχισαν να παίρνουν οι μαθητές κάποια μέτρα (έστω και υπερβολικά μερικές φορές).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162170
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 805
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 785
Σύνολο: 797

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.