*

Αποστολέας Θέμα: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 75963 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alek81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #196 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 02:55:38 μμ »
Καταρχάς πρέπει να καταλάβουν ότι κάθε χρόνο ΑΣΕΠ δεν μπορεί να κάνει. Αυτοί βγάζουν ακόμη αποτελέσματα από τον τελευταίο. Θα υπάρχει αυτή η διαδικασια κάθε χρόνο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:07:04 »

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #197 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 04:16:05 μμ »
Συγκεκριμένα:

* Για κάθε εκπαιδευτικό που επιτυγχάνει στον ΑΣΕΠ θα προσμετράται για το διορισμό του και η προϋπηρεσία του.
* Θα υπάρξει μεταβατική περίοδος κατά την οποία θα εξακολουθήσουν να ισχύουν οι υφιστάμενοι πίνακες διοριστέων με την αντίστοιχη προϋπηρεσία, οι οποίοι όμως πίνακες θα σταματήσουν να τροφοδοτούνται με νέες προϋπηρεσίες μετά τον Ιούλιο του 2010.
* Οι προσλήψεις θα γίνονται από το Υπουργείο Παιδείας αλλά με σαφή προσδιορισμό του τόπου διορισμού. Η πρόσληψη δηλαδή θα γίνεται σε επίπεδο αρμόδιας διεύθυνσης ή περιοχής αυτής ή σχολείου. Ο χρόνος υπηρεσίας στον τόπο του πρώτου διορισμού θα πρέπει να είναι εξ’ αρχής προσδιορισμένος και μέσα από το διάλογο θα δούμε πως θα μπορεί να επιτευχθεί η μεγαλύτερη δυνατή παραμονή στο συγκεκριμένο σχολείο. Προτείνεται η τριετία.
* Η προβλεπόμενη από το νόμο διετής δοκιμαστική περίοδος των νεοδιοριζομένων, πριν τη μονιμοποίησή τους, θα αξιοποιηθεί για την επιμόρφωση τους με στόχο την καλύτερη άσκηση των καθηκόντων τους και την περαιτέρω ανάπτυξη των ικανοτήτων τους, προκειμένου να μπορούν να ανταποκριθούν στο έργο και τις υποχρεώσεις που αναλαμβάνουν.


Επειδή ορισμένοι απευθύνεστε σε μένα, έχω να πω τα εξής και τίποτε άλλο:

"Κείμενο προς διαβούλευση" σημαίνει "Κείμενο προς διαβούλευση" ..., εκεί τα σχόλια και το δυναμισμό σας - και στις πορείες -, ώσπου να γίνει νόμος του Κράτους τουλάχιστον ...

Οι διορισμοί του χρόνου, υποθέτω και οι κλήσεις των αναπληρωτών, θα γίνουν ως έχουν έως τώρα, δεν βλέπω κάπου επισήμως γραμμένο το αντίθετο.

Οι πίνακες κλείνουν τον 6ο του 2010 σημαίνει - κατά την ταπεινότητά μου - πως η μεταβατική περίοδος διορισμών των εχόντων προϋπηρεσία θα προσδιοριστεί με βάση τα καθαρά μόρια που θα έχουμε ως τη συγκεκριμένη ημερομηνία.

Πρακτικά, κάποιος σαν εμένα που θα καλούνταν αν/τής του χρόνου και θα διορίζονταν 24μηνίτης του παραχρόνου, τώρα θα κληθεί αν/τής του χρόνου και θα διοριστεί του παραχρόνου ελπίζω, με τη μεταβατική περίοδο / ρύθμιση, με τα μόρια που θα έχει εξασφαλίσει έως τον 6ο του 2010. Τα μόρια της αν/σης της επόμενης χρονιάς θα τα χρησιμοποιήσει, αν επιθυμεί να ξαναδώσει ΑΣΕΠ, μάταιο αφού θα διοριστεί με τη μεταβ. ρύθμιση, και για μελλοντική του μετάθεση ...

Όλα αυτά που εγώ καταλαβαίνω είναι, επιπλέον, προς διαβούλευση ...

Από μένα ... τόπο στον πανικό και στην επαναστατική γυμναστική ....  :( :( 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2009, 04:35:22 μμ από aristos2 »
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #198 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 04:25:28 μμ »
Συγκεκριμένα:


* Θα υπάρξει μεταβατική περίοδος κατά την οποία θα εξακολουθήσουν να ισχύουν οι υφιστάμενοι πίνακες διοριστέων με την αντίστοιχη προϋπηρεσία, οι οποίοι όμως πίνακες θα σταματήσουν να τροφοδοτούνται με νέες προϋπηρεσίες μετά τον Ιούλιο του 2010.

Οι πίνακες κλείνουν τον 6ο του 2010 σημαίνει - κατά την ταπεινότητά μου - πως η μεταβατική περίοδος διορισμών των εχόντων προϋπηρεσία θα προσδιοριστεί με βάση τα καθαρά μόρια που θα έχουμε ως τη συγκεκριμένη ημερομηνία.

Πρακτικά, κάποιος σαν εμένα που θα καλούνταν αν/τής του χρόνου και θα διορίζονταν 24μηνίτης του παραχρόνου, τώρα θα κληθεί αν/τής του χρόνου και θα διοριστεί του παραχρόνου ελπίζω, με τη μεταβατική περίοδο / ρύθμιση, με τα μόρια που θα έχει εξασφαλίσει έως τον 6ο του 2010. Τα μόρια της αν/σης της επόμενης χρονιάς θα τα χρησιμοποιήσει, αν επιθυμεί να ξαναδώσει ΑΣΕΠ, μάταιο αφού θα διοριστεί με τη μεταβ. ρύθμιση, και για μελλοντική του μετάθαση ...


Νομίζω ότι έχεις δίκιο! Αυτό λέει: η μεταβατική περίοδος θα είναι από το 2011 και μετά. Θα είμαστε όσοι έχουμε πολλή προϋπηρεσία ως το Ιούνιο του 2010. Δε θα μπορεί να μας διαγράψει. Νομίζω...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #199 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 04:30:36 μμ »
Συγκεκριμένα:


* Θα υπάρξει μεταβατική περίοδος κατά την οποία θα εξακολουθήσουν να ισχύουν οι υφιστάμενοι πίνακες διοριστέων με την αντίστοιχη προϋπηρεσία, οι οποίοι όμως πίνακες θα σταματήσουν να τροφοδοτούνται με νέες προϋπηρεσίες μετά τον Ιούλιο του 2010.

Οι πίνακες κλείνουν τον 6ο του 2010 σημαίνει - κατά την ταπεινότητά μου - πως η μεταβατική περίοδος διορισμών των εχόντων προϋπηρεσία θα προσδιοριστεί με βάση τα καθαρά μόρια που θα έχουμε ως τη συγκεκριμένη ημερομηνία.

Πρακτικά, κάποιος σαν εμένα που θα καλούνταν αν/τής του χρόνου και θα διορίζονταν 24μηνίτης του παραχρόνου, τώρα θα κληθεί αν/τής του χρόνου και θα διοριστεί του παραχρόνου ελπίζω, με τη μεταβατική περίοδο / ρύθμιση, με τα μόρια που θα έχει εξασφαλίσει έως τον 6ο του 2010. Τα μόρια της αν/σης της επόμενης χρονιάς θα τα χρησιμοποιήσει, αν επιθυμεί να ξαναδώσει ΑΣΕΠ, μάταιο αφού θα διοριστεί με τη μεταβ. ρύθμιση, και για μελλοντική του μετάθαση ...


Νομίζω ότι έχεις δίκιο! Αυτό λέει: η μεταβατική περίοδος θα είναι από το 2011 και μετά. Θα είμαστε όσοι έχουμε πολλή προϋπηρεσία ως το Ιούνιο του 2010. Δε θα μπορεί να μας διαγράψει. Νομίζω...

Δεν ξέρω αν έχω δίκιο, ξέρω όμως πως η γυναίκα μου γιορτάζει και πρέπει να σας χαιρετήσω ή ... να σας κεράσω..., σας κερνώ, λοιπόν, την αγάπη μου ...  ;)

Κανείς αδιόριστος απ' όσους παλέψαμε με ... ψηλά το κεφάλι !
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:07:04 »

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #200 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 04:36:16 μμ »
Aristos, να τη χαίρεσαι! Αλλά κι αυτή εσένα!  ;)
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #201 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 04:38:54 μμ »
Aristos, να τη χαίρεσαι! Αλλά κι αυτή εσένα!  ;)

Μη μασάτε ..., δε δικαιούται να παίξει μαζί μας ..., ξέρει πως θα το πληρώσει ..., όλα θα πάνε καλά ..., για μας και για ... το Θρύλο !
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #202 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 05:01:20 μμ »
δηλαδή όσοι συμπληρωνουμε το 24μηνο το 2010 διοριζομαστε όλοι τη σχολ. χρονιά 2010-11?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2009, 05:10:42 μμ από Lara »

evants

  • Επισκέπτης
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #203 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 05:18:15 μμ »
Συναδελφοι αδιοριστοι,
κανεις δεν μπορει να πει με βεβαιοτητα οτι καταλαβαινει τι προτιθεται να πραξει η ηγεσια του υπεπθ. Ολα οσα λεγονται στο φορουμ ειναι εικασιες που ειτε δημιουργουν κλιμα αγωνιας ειτε καλλιεργουν ελπιδες, χωρις να υποτιμαται η λογικη που εχουν οι συλλογισμοι ολων.Σε καθε περιπτωση,το μονο που μπορει να πει κανεις  ειναι οτι δεν ξερουμε. Προτεινω λοιπον ολοι οσοι εχουν να καταθεσουν μια προταση να το κανουν αμεσα και επαναλαμβανομενα στο www.opengov.gr/ypepth. Το ιδιο θα προτεινα και στη φιλη arist2 που ειχε την προνοητικοτητα να γραψει μια επιστολη και να συλλεξει υπογραφες. Δεν ξερω αν θα διαβασθουν ή αν θα ληφθουν υπ'οψιν της υπουργου οσα γραψουμε. Καλο ομως θα ηταν να δειξουμε οτι εχουμε αποψη-κατακερματισμενοι οντες σε διαφορετικες κατηγοριες και επιδιωξεις-και οτι μπορουμε να προτεινουμε ενα μινιμουμ ιδεων.

Αποσυνδεδεμένος zulte

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • dato tempore
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #204 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 09:12:57 μμ »
δεν ειπε τιποτα για τους μεχρι τωρα επιτυχοντες Ασεπ. Μηπως δεν μας υπολογιζει καθολου;Δεν ξερει οτι υπαρχουμε;

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #205 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 09:39:36 μμ »
δεν ειπε τιποτα για τους μεχρι τωρα επιτυχοντες Ασεπ. Μηπως δεν μας υπολογιζει καθολου;Δεν ξερει οτι υπαρχουμε;

Μα τι είναι αυτά που λες τώρα... Το ασέπ θα αρχίσει να είναι αξιοκρατικό από δω και στο εξής!! Όταν πετύχαμε εμείς το ασέπ δεν ήταν αξιοκρατικό.

Απορώ πότε θα ξεσπάσει όλη αυτή η αγανάκτηση και η οργή μας και ποιούς θα πάρει σβάρνα.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος artemisia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #206 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 10:32:30 μμ »
δεν ειπε τιποτα για τους μεχρι τωρα επιτυχοντες Ασεπ. Μηπως δεν μας υπολογιζει καθολου;Δεν ξερει οτι υπαρχουμε;

Μα τι είναι αυτά που λες τώρα... Το ασέπ θα αρχίσει να είναι αξιοκρατικό από δω και στο εξής!! Όταν πετύχαμε εμείς το ασέπ δεν ήταν αξιοκρατικό.

Απορώ πότε θα ξεσπάσει όλη αυτή η αγανάκτηση και η οργή μας και ποιούς θα πάρει σβάρνα.

πολυ φοβαμαι παιδια οτι προς τα εκει παει το πραμα.
δηλαδη θα ακυρωθουν ολες οι προηγουμενες επιτυχιες στο ασεπ και απο το νεο ασεπ του 2010,11 θα μετραει η επιτυχια.
ειναι ενας τροπος να πεταξει εξω χιλιαδες ατομα με προηγουμενες επιτυχιες που θα δημιουργουσαν παλι συμφορηση στο συστημα.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #207 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 11:28:18 μμ »
arist2 να κάνω 2 ερωτήσεις:
1) Οι διορισμοί του 2010-11 θα γίνουν με μια διαδικασία που ήδη τρέχει... Πως είναι δυνατόν οι μισοί να διορίστηκαν με κάποια κριτήρια και να θέλετε οι άλλοι μισοί να διοριστούν με άλλα κριτήρια? Στέκει νομικά?

2) Στην εκπαίδευση δεν είστε μόνο οι 'καθηγητικές' σχολές αλλά υπάρχουν και οι τεχνικες ειδικότητες. Σε πολλές από αυτές δε υπάρχουν επιτυχόντες ΑΣΕΠ ούτε υπάρχουν ΟΑΕΔιτες. Πως θα γίνουν οι προσλήψεις τους ή δεν θα γίνουν καθόλου?
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #208 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 11:30:03 μμ »
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ??? ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΚΕΙ??? ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ

Αποσυνδεδεμένος ZoeG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #209 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 09:41:34 πμ »
Δηλαδή ρε παιδιά, όσοι έχουμε πολλά μόρια από ΑΣΕΠ και εχουμε μαζεψει ως τωρα λιγα μορια προϋπηρεσίας (κάτω από 10) είμαστε χαμένοι!!! Και τα μόρια του ΑΣΕΠ δε θα εχουν καμια αξια και με τη μικρη προϋπηρεσία μας δεν προκειται να διοριστουμε!!! Πλακα μας κανει?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2009, 09:43:38 πμ από ZoeG »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 720
Σύνολο: 730

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.