*

Αποστολέας Θέμα: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 75901 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marianthid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 287
  • η ρίζα μου είν' ο λόγος...
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #266 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 11:55:47 πμ »
Τη φάση που έγινε με μονοψήφιο αριθμό αναπληρωτών μίας εκάστης ειδικότητας β/θμιας πώς την είδατε;
Όχι,δεν είμαι λυπημένη.
Σε σωστή ώρα νυχτώνει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:41:36 »

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #267 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 07:42:31 πμ »
Παιδιά 5 άτομα μας λείπουν για να φθάσουμε τους 200 για την επιστολή όσοι δεν έχετε στείλει τα στοιχεία σας περιμένω μέχρι και άυριο Κυριακή πείτε και γνωστούς ΣΑς

... να μην αποσταλεί αν δε συμπληρωθούν 300 που είναι και σημειολογικό νούμερο (Λεωνίδας, Βουλευτές, 300 να 'ναι οι μέρες σας, ...) !  :D :D :D
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #268 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 07:46:28 πμ »
Σήμερα, θα ηχήσουν ξανά τα "θρυλικά" κανόνια ..., αποφύγετε τον ευρύτερο χώρο των σταδίων Καραϊσκάκη και ΣΕΦ ..., μη σας πάρουν τα σκάγια ...!  ;) :D 8)
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #269 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 08:04:16 πμ »
Σε παλαιό συμφοιτητή
 
Φίλε, η καρδιά μου τώρα σα να εγέρασε.
Τελείωσεν η ζωή μου της Αθήνας,
που όμοια γλυκά και με το γλέντι επέρασε
και με την πίκρα κάποτε της πείνας.

Δε θα 'ρθω πια στον τόπο που η πατρίδα μου
τον έδωκε το γιόρτασμα της νιότης,
παρά περαστικός, με την ελπίδα μου,
με τ' όνειρο που εσβήστη, ταξιδιώτης.

Προσκυνητής θα πάω κατά το σπίτι σου
και θα μου πουν δεν ξέρουν τι εγίνης.
Μ' άλλον μαζί θα ιδώ την Αφροδίτη σου
κι άλλοι το σπίτι θα 'χουν της Ειρήνης.

Θα πάω προς την ταβέρνα, το σαμιώτικο
που επίναμε για να ξαναζητήσω.
Θα λείπεις, το κρασί τους θα' ναι αλλιώτικο,
όμως εγώ θα πιω και θα μεθύσω.

Θ' ανέβω τραγουδώντας και τρεκλίζοντας
στο Ζάππειο που ετραβούσαμεν αντάμα.
Τριγύρω θα 'ναι ωραία πλατύς ο ορίζοντας,
και θα 'ναι το τραγούδι μου σαν κλάμα.
 
...και κάτι από Καρυωτάκη ..., για να μη λησμονούμε τον πόνο μας ...
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:41:36 »

Αποσυνδεδεμένος vasia98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #270 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 10:48:50 πμ »
Παιδιά 5 άτομα μας λείπουν για να φθάσουμε τους 200 για την επιστολή όσοι δεν έχετε στείλει τα στοιχεία σας περιμένω μέχρι και άυριο Κυριακή πείτε και γνωστούς ΣΑς

... να μην αποσταλεί αν δε συμπληρωθούν 300 που είναι και σημειολογικό νούμερο (Λεωνίδας, Βουλευτές, 300 να 'ναι οι μέρες σας, ...) !  :D :D :D
μερες;;;;;; τι λες τωρα;;;;;;;;σα δε ντρεπεσαι.... >:( >:( >:( >:(ΩΡΕΣ........(φυσικά και αναφέρομαι στην κ. Δ.........και το σινάφι της....Που ήρθαν με φόρα για να γ.....ν τη ζωή μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! βρε ουσττττττττ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος che

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #271 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 10:51:21 πμ »
Λοιπον ..να γιατι η υπουργος κινδυνευει να εξαντλησει την ελαχιστη πιστη που μου εχει μεινει στον κοινοβουλευτισμο και τη Δημοκρατια,δικαιώνοντας το Μακιαβελι  και τοσους αλλους που ταυτιζουν την πολιτικη με το ψεμα...............



Ημ. Δημοσίευσης : 26/02/2008 01:00
ΑΘΗΝΑΙΩΝ, Βουλή , 26/2/2008
Βουλευτής, Ερώτηση
ΘΕΜΑ: Σε πολύχρονη πολιτική ομηρία οι αναπληρωτές και ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί! – Εργασιακή ανασφάλεια, ανασφάλεια σε σχέση με την απόληψη των αποδοχών, συνεχής ταλαιπωρία με την ανορθολογική αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος υπονομεύουν την προσφορά τους και την προσωπική και επαγγελματική τους ζωή! – Κάθε είδους «παράγοντες» έχουν στο χέρι τους την εργασιακή τύχη των νέων εκπαιδευτικών!
Βασική συνιστώσα επιτυχίας ενός εκπαιδευτικού συστήματος είναι οι εκπαιδευτικοί. Σε ένα δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα είναι απαράδεκτη η χρόνια απασχόληση μεγάλου μέρους του προσωπικού με ελαστικές εργασιακές σχέσεις, όπως η αναπλήρωση και η ωρομίσθια απασχόληση.
Σε κάποιες μάλιστα ειδικότητες η απασχόληση αναπληρωτών ή ωρομισθίων εκπαιδευτικών τείνει να γίνει «θεσμός»! Ένας «θεσμός» ο οποίος εκθέτει τους εκπαιδευτικούς σε πολιτική ομηρία, δεν τους επιτρέπει να σχεδιάσουν την ζωή τους και τους κρατά επί χρόνια σε εργασιακή ανασφάλεια: Δεν γνωρίζουν αν θα απασχοληθούν και την επόμενη σχολική χρονιά, πού θα υπηρετήσουν, αν θα πληρώνονται στην ώρα τους! Ταυτόχρονα είναι αδύνατη η οργανική σύνδεσή τους με το σχολικό περιβάλλον και την συγκεκριμένη σχολική κοινότητα, λόγω της εφήμερης υπηρεσίας τους! Το πρόβλημα είναι ακόμη πιο οξυμένο για τους διδάσκοντες στην Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη: 4.000 άτομα απασχολούνται με δίωρη, τρίωρη ή τετράωρη διδασκαλία την εβδομάδα!
Ειδικά το ζήτημα του τόπου και του σχολείου απασχόλησης γίνεται συχνά αντικείμενο κάθε λογής «εκδουλεύσεων» από ποικίλους «παράγοντες» της διοίκησης της εκπαίδευσης, πολιτικά πρόσωπα και δίκτυα πελατειακών σχέσεων, εξουθενώνοντας ηθικά τους νέους εκπαιδευτικούς. Για να καταδείξουμε το μέγεθος και την ένταση του προβλήματος και των πιέσεων, αναφέρουμε εδώ το παράδειγμα καθηγητή από τα Τρίκαλα, ο οποίος έχει υπηρετήσει στον Άγιο Ευστράτιο, στην Λήμνο, στην Πάρο, στην Αντίπαρο και στην Θεσσαλονίκη. Δυστυχώς το παράδειγμα δεν είναι ούτε ακραίο, ούτε σπάνιο!
Υπό τις συνθήκες αυτές εργασιακής και κοινωνικής ανασφάλειας, αλλά και υπό την πίεση και τον εκμαυλισμό δικτύων πολιτικής πελατείας, δεν είναι δυνατόν να απαιτηθούν από τους εκπαιδευτικούς των συγκεκριμένων κατηγοριών υψηλές αποδόσεις στην τάξη και γενικότερα στην εκπαιδευτική διαδικασία! Η αδικία δε συνεχίζεται και μετά την τυχόν μονιμοποίησή τους, καθώς ο χρόνος κατά τον οποίο υπηρέτησαν ως αναπληρωτές δεν υπολογίζεται για την υπηρεσιακή τους εξέλιξη!
Κατόπιν των ανωτέρω
Ερωτάται ο αρμόδιος κ. Υπουργός
1.       Ποια είναι η συνολική θέση του υπουργείου έναντι της απασχόλησης στην εκπαίδευση αναπληρωτών και ωρομισθίων εκπαιδευτικών;
2.       Ποιος είναι ο δικαιολογητικός λόγος των εργασιακών σχέσεων αυτού του τύπου, σε ποιες περιπτώσεις μπορεί να χρησιμοποιείται, σε ποιο ποσοστό επί του συνολικού υπηρετούντος εκπαιδευτικού προσωπικού ή του εκπαιδευτικού προσωπικού κάθε σχολικής μονάδας και για πόσο χρόνο;
3.       Ποια είναι η θέση του Υπουργείου Παιδείας έναντι δύο βασικών από τα πολλά δίκαια αιτήματα των αναπληρωτών εκπαιδευτικών:
3.1.    Θέσπιση μεγίστου χρόνου παραμονής στην αναπλήρωση όχι μεγαλύτερου των δύο διδακτικών ετών, μετά την συμπλήρωση του οποίου, οι αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί να διορίζονται μόνιμα στη δημόσια εκπαίδευση, καταλαμβάνοντας οργανικές θέσεις διδασκόντων;[/b]3.2.    Οι προϋπηρεσία εκπαιδευτικών ως αναπληρωτών ή ωρομισθίων να υπολογίζεται, μετά τον μόνιμο διορισμό τους, να υπολογίζεται ως πραγματική δημόσια εκπαιδευτική υπηρεσία και να λαμβάνεται υπ’ όψιν για την εν γένει εξέλιξή τους στην εκπαίδευση;
ΟΙ ΕΡΩΤΩΝΤΕΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ
 
1.             ΜΠΟΛΑΡΗΣ ΜΑΡΚΟΣ
2.             ΑΗΔΟΝΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
3.             ΑΛΕΥΡΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
4.             ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗ ΜΙΛΕΝΑ
5.             ΒΑΡΒΑΡΙΓΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
6.             ΓΚΕΡΕΚΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ
7.             ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΝΑ8.             ΔΡΑΓΩΝΑ ΘΑΛΕΙΑ
9.             ΚΑΡΤΑΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
10.          ΚΕΓΚΕΡΟΓΛΟΥ ΒΑΣΙΛΗΣ
11.          ΛΙΑΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
12.          ΛΙΝΤΖΕΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
13.          ΠΑΝΤΟΥΛΑΣ ΜΙΧΑΛΗΣ
14.          ΡΑΓΚΟΥΣΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
15.          ΣΑΚΟΡΑΦΑ ΣΟΦΙΑ
16.          ΤΟΓΙΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ
17.          ΧΥΤΗΡΗΣ ΤΗΛΕΜΑΧΟΣ
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2009, 10:53:03 πμ από che »
hasta la victoria siempre

Αποσυνδεδεμένος vasia98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #272 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 10:59:46 πμ »
Λοιπον ..να γιατι η υπουργος κινδυνευει να εξαντλησει την ελαχιστη πιστη που μου εχει μεινει στον κοινοβουλευτισμο και τη Δημοκρατια,δικαιώνοντας το Μακιαβελι  και τοσους αλλους που ταυτιζουν την πολιτικη με το ψεμα...............



Ημ. Δημοσίευσης : 26/02/2008 01:00
ΑΘΗΝΑΙΩΝ, Βουλή , 26/2/2008
Βουλευτής, Ερώτηση
ΘΕΜΑ: Σε πολύχρονη πολιτική ομηρία οι αναπληρωτές και ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί! – Εργασιακή ανασφάλεια, ανασφάλεια σε σχέση με την απόληψη των αποδοχών, συνεχής ταλαιπωρία με την ανορθολογική αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος υπονομεύουν την προσφορά τους και την προσωπική και επαγγελματική τους ζωή! – Κάθε είδους «παράγοντες» έχουν στο χέρι τους την εργασιακή τύχη των νέων εκπαιδευτικών!
Βασική συνιστώσα επιτυχίας ενός εκπαιδευτικού συστήματος είναι οι εκπαιδευτικοί. Σε ένα δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα είναι απαράδεκτη η χρόνια απασχόληση μεγάλου μέρους του προσωπικού με ελαστικές εργασιακές σχέσεις, όπως η αναπλήρωση και η ωρομίσθια απασχόληση.
Σε κάποιες μάλιστα ειδικότητες η απασχόληση αναπληρωτών ή ωρομισθίων εκπαιδευτικών τείνει να γίνει «θεσμός»! Ένας «θεσμός» ο οποίος εκθέτει τους εκπαιδευτικούς σε πολιτική ομηρία, δεν τους επιτρέπει να σχεδιάσουν την ζωή τους και τους κρατά επί χρόνια σε εργασιακή ανασφάλεια: Δεν γνωρίζουν αν θα απασχοληθούν και την επόμενη σχολική χρονιά, πού θα υπηρετήσουν, αν θα πληρώνονται στην ώρα τους! Ταυτόχρονα είναι αδύνατη η οργανική σύνδεσή τους με το σχολικό περιβάλλον και την συγκεκριμένη σχολική κοινότητα, λόγω της εφήμερης υπηρεσίας τους! Το πρόβλημα είναι ακόμη πιο οξυμένο για τους διδάσκοντες στην Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη: 4.000 άτομα απασχολούνται με δίωρη, τρίωρη ή τετράωρη διδασκαλία την εβδομάδα!
Ειδικά το ζήτημα του τόπου και του σχολείου απασχόλησης γίνεται συχνά αντικείμενο κάθε λογής «εκδουλεύσεων» από ποικίλους «παράγοντες» της διοίκησης της εκπαίδευσης, πολιτικά πρόσωπα και δίκτυα πελατειακών σχέσεων, εξουθενώνοντας ηθικά τους νέους εκπαιδευτικούς. Για να καταδείξουμε το μέγεθος και την ένταση του προβλήματος και των πιέσεων, αναφέρουμε εδώ το παράδειγμα καθηγητή από τα Τρίκαλα, ο οποίος έχει υπηρετήσει στον Άγιο Ευστράτιο, στην Λήμνο, στην Πάρο, στην Αντίπαρο και στην Θεσσαλονίκη. Δυστυχώς το παράδειγμα δεν είναι ούτε ακραίο, ούτε σπάνιο!
Υπό τις συνθήκες αυτές εργασιακής και κοινωνικής ανασφάλειας, αλλά και υπό την πίεση και τον εκμαυλισμό δικτύων πολιτικής πελατείας, δεν είναι δυνατόν να απαιτηθούν από τους εκπαιδευτικούς των συγκεκριμένων κατηγοριών υψηλές αποδόσεις στην τάξη και γενικότερα στην εκπαιδευτική διαδικασία! Η αδικία δε συνεχίζεται και μετά την τυχόν μονιμοποίησή τους, καθώς ο χρόνος κατά τον οποίο υπηρέτησαν ως αναπληρωτές δεν υπολογίζεται για την υπηρεσιακή τους εξέλιξη!
Κατόπιν των ανωτέρω
Ερωτάται ο αρμόδιος κ. Υπουργός
1.       Ποια είναι η συνολική θέση του υπουργείου έναντι της απασχόλησης στην εκπαίδευση αναπληρωτών και ωρομισθίων εκπαιδευτικών;
2.       Ποιος είναι ο δικαιολογητικός λόγος των εργασιακών σχέσεων αυτού του τύπου, σε ποιες περιπτώσεις μπορεί να χρησιμοποιείται, σε ποιο ποσοστό επί του συνολικού υπηρετούντος εκπαιδευτικού προσωπικού ή του εκπαιδευτικού προσωπικού κάθε σχολικής μονάδας και για πόσο χρόνο;
3.       Ποια είναι η θέση του Υπουργείου Παιδείας έναντι δύο βασικών από τα πολλά δίκαια αιτήματα των αναπληρωτών εκπαιδευτικών:
3.1.    Θέσπιση μεγίστου χρόνου παραμονής στην αναπλήρωση όχι μεγαλύτερου των δύο διδακτικών ετών, μετά την συμπλήρωση του οποίου, οι αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί να διορίζονται μόνιμα στη δημόσια εκπαίδευση, καταλαμβάνοντας οργανικές θέσεις διδασκόντων;[/b]
3.2.    Οι προϋπηρεσία εκπαιδευτικών ως αναπληρωτών ή ωρομισθίων να υπολογίζεται, μετά τον μόνιμο διορισμό τους, να υπολογίζεται ως πραγματική δημόσια εκπαιδευτική υπηρεσία και να λαμβάνεται υπ’ όψιν για την εν γένει εξέλιξή τους στην εκπαίδευση;
ΟΙ ΕΡΩΤΩΝΤΕΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ
 
1.             ΜΠΟΛΑΡΗΣ ΜΑΡΚΟΣ
2.             ΑΗΔΟΝΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
3.             ΑΛΕΥΡΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
4.             ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗ ΜΙΛΕΝΑ
5.             ΒΑΡΒΑΡΙΓΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
6.             ΓΚΕΡΕΚΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ
7.             ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΝΑ8.             ΔΡΑΓΩΝΑ ΘΑΛΕΙΑ[/b]
9.             ΚΑΡΤΑΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
10.          ΚΕΓΚΕΡΟΓΛΟΥ ΒΑΣΙΛΗΣ
11.          ΛΙΑΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
12.          ΛΙΝΤΖΕΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
13.          ΠΑΝΤΟΥΛΑΣ ΜΙΧΑΛΗΣ
14.          ΡΑΓΚΟΥΣΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
15.          ΣΑΚΟΡΑΦΑ ΣΟΦΙΑ
16.          ΤΟΓΙΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ
17.          ΧΥΤΗΡΗΣ ΤΗΛΕΜΑΧΟΣ

αυτο θα πει συνέπεια λόγων και έργων........... ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #273 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 04:28:46 μμ »
Συνάδελφοι, ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη που θα εκμεταλλευτώ αυτό το τόπικ (λόγω μεγαλύτερης επισκεψιμότητας), για να ρωτήσω κάτι επείγον για μένα, που το έχω γράψει και στους αναπληρωτές. :-[  Παρακαλώ, όποιος γνωρίζει κάτι ας το παραθέσει το συντομότερο δυνατόν!

Λοιπόν, αν κάποιος γνωρίζει κάποια νομοθεσία σχετική με τα καθήκοντα και τις υποχρεώσεις των αναπληρωτών (αυτά που έχει το pde στα νέα αρχεία τα διάβασα και δεν βρήκα αυτό που θέλω), αν μπορεί, ας την παραθέσει.
Συγκεκριμένα, τι γίνεται πχ σε περίπτωση που χιονίσει και το σχολείο είναι ανοιχτό, ενώ ο δρόμος από τον οποίο ερχόμαστε όσοι μένουμε μακριά και πηγαινοερχόμαστε είναι κλειστός; Υπάρχει, μου είπαν, κάποιος νόμος που λέει ότι είμαστε υποχρεωμένοι να μένουμε σε ακτίνα 25 χιλιομέτρων το πολύ από το σχολείο που υπηρετούμε, οπότε, λέει, είσαι υποχρεωμένος να κόψεις το σβέρκο σου να πας!!  ::) Γνωρίζετε κάτι σχετικό;
Και κάτι άλλο. Αν σημειωθείς απών από το σχολείο σου, μπορείς να το αφήσεις ως έχει, χωρίς να πάρεις κάποια άδεια; Προβλέπεται κανένα... έγκλημα και τιμωρία;

evants

  • Επισκέπτης
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #274 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 09:43:34 μμ »
Εχω την εντυπωση οτι δεν τα πηγαινεις πολυ καλα με το διευθυντη σου. Οντως υπαρχει η δεσμευση για την αποσταση απο τον τοπο διορισμου σου αλλα ειναι κοινο μυστικο οτι καταστρατηγειται και πολλοι ταξιδευουν ως και 3 ωρες τη μερα για να ειναι κοντα στην οικογενεια τους. Υπαρχουν ομως διευθυντες 'σπαθια'απο διπλα που καλυπτουν και δινουν εως και αδειες απο τη σημαια.
Οσο για το δευτερο ερωτημα,περυσι ελειψα απο ολες τις σχολικες εορτες επειδη ημουν αναπληρωτης μακρια απο την πολη μου και ηθελα να επιστρεφω στην οικογενεια μου. Στην αρχη η διευθυντρια,τυπου σπαθι που λεγαμε,με καλυπτε πληρως.Οταν ηρθε γραμμη απο τη Βθμια να αποφευγονται παρατυπιες εκανα αιτηση,αν και ετεροχρονισμενη,για αδεια κανονικη και ολα πηγαιναν ρολοι

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #275 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 10:40:39 μμ »
evants , καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Μωρέ μια χαρά τα πηγαίναμε, αλλά από την προηγούμενη εβδομάδα δεν ξέρω για ποιο λόγο έχει... δαιμονιστεί και τα έχει βάλει με αναπληρωτές και ωρομίσθιους. Μήπως ξέρεις καμιά διεύθυνση να κατεβάσω την αντίστοιχη νομοθεσία; Γιατί, από Δευτέρα προμηνύεται θύελλα!!

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #276 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 11:45:13 πμ »
Συνάδελφοι ,τελευταία νέα από το υπουργείο αναλγησίας .... Οι αποσπασμένοι φιλόλογοι στο υπουργείο είναι 109 ,συνολικά οι αποσπασμένοι καθηγητές και δάσκαλοι σε όλη την Ελλάδα είναι 18.000 .Από αυτούς οι μισοί ίσως και παραπάνω θα γυρίσουν στα σχολεία .Τώρα το πως δεν ξέρω ,γιατί πολλοί από αυτούς θα υποβάλλουν ενστάσεις . Το γεγονός είναι ότι προσανατολίζονται για μ ι σ έ ς αναπληρώσεις .Ελπίζω οι φιλόλογοι να είναι λίγοι διαφορετικά την κάτσαμε τη βάρκα . Το 24μηνο λέει δεν θα το καταργήσει ...Θα θιγούν περισσότερο αυτοί με 40%.Αυτά πάω πορεία τώρα ....

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #277 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 01:13:43 μμ »
Συνάδελφοι ,τελευταία νέα από το υπουργείο αναλγησίας .... Οι αποσπασμένοι φιλόλογοι στο υπουργείο είναι 109 ,συνολικά οι αποσπασμένοι καθηγητές και δάσκαλοι σε όλη την Ελλάδα είναι 18.000 .Από αυτούς οι μισοί ίσως και παραπάνω θα γυρίσουν στα σχολεία .Τώρα το πως δεν ξέρω ,γιατί πολλοί από αυτούς θα υποβάλλουν ενστάσεις . Το γεγονός είναι ότι προσανατολίζονται για μ ι σ έ ς αναπληρώσεις .Ελπίζω οι φιλόλογοι να είναι λίγοι διαφορετικά την κάτσαμε τη βάρκα . Το 24μηνο λέει δεν θα το καταργήσει ...Θα θιγούν περισσότερο αυτοί με 40%.Αυτά πάω πορεία τώρα ....

Αν ισχύσει αυτό που λες, δε νομίζω οι φιλόλογοι να είναι σε καλύτερη μοίρα, αφού σε παλαιότερο δημοσίευμα στο esos, αναφερόταν χαρακτηριστικά ότι οι περισσότεροι αποσπασμένοι είναι φιλόλογοι και ξενόγλωσσοι.
Επίσης, αν επιστρέψουν οι αποσπασμένοι - εφ' όσον  αυτοί θα καλύπτουν πάγιες θέσεις - δε θα έχει ανάγκη να κάνει το υπουργείο περισσότερες προσλήψεις μονίμων. Επομένως, λογικά δε θα μπορεί να εξαντληθεί όλο το 24μηνο του χρόνου. Δε νομίζω ότι θα θιγούν τόσο οι αναπληρώσεις ή οι ωρομισθίες, όσο οι διορισμοί μόνιμου προσωπικού. Κι εξάλλου, προς τα 'κει προσαναταλίζεται η κυβέρνηση, προς τη μείωση πρόσληψης μονίμων.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #278 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 01:42:21 μμ »
ΑΥΤΑ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟΥΣ ΓΥΜΝΑΣΤΕΣ

ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΛΑΒΑΜΕ ΗΤΑΝ:       
 Α) ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ 2-3 ΧΡΟΝΙΑ ΣΙΓΟΥΡΗ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΗ ΜΟΝΟ ΤΟΥ 30ΜΗΝΟΥ (ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΣΕ ΤΡΙΑ)
Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΜΑΣ: ΑΜΕΣΗ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΗ ΤΟΥ 30ΜΗΝΟΥ
24 + ΑΣΕΠ ΟΛΟ ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ.
 ΠΡΟΤΑΣΗ ΜΑΣ: ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ 2-3 ΧΡΟΝΩΝ   
Β) ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ ΕΚΤΟΣ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ. ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ ΠΙΝΑΚΩΝ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΜΕ ΤΟ 60%-40% ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ. Η   ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟΣΟ ΚΟΠΟ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΜΑΖΕΥΑΝ ΘΑ ΠΡΟΣΜΕΤΡΑΤΕ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΜΟΝΟ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΝ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΟΧΙ ΓΙΑ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΗ .
ΤΙΜΩΡΙΑ ΤΗΣ ΓΕΝΙΑΣ ΤΟΥ 1998 ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ φάση αναπληρωτών ΠΕ02
« Απάντηση #279 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 01:48:11 μμ »
ΑΥΤΑ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟΥΣ ΓΥΜΝΑΣΤΕΣ

ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΛΑΒΑΜΕ ΗΤΑΝ:       
 Α) ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ 2-3 ΧΡΟΝΙΑ ΣΙΓΟΥΡΗ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΗ ΜΟΝΟ ΤΟΥ 30ΜΗΝΟΥ (ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΣΕ ΤΡΙΑ)
Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΜΑΣ: ΑΜΕΣΗ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΗ ΤΟΥ 30ΜΗΝΟΥ
24 + ΑΣΕΠ ΟΛΟ ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ.
 ΠΡΟΤΑΣΗ ΜΑΣ: ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ 2-3 ΧΡΟΝΩΝ   
Β) ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ ΕΚΤΟΣ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ. ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ ΠΙΝΑΚΩΝ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΜΕ ΤΟ 60%-40% ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ. Η   ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟΣΟ ΚΟΠΟ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΜΑΖΕΥΑΝ ΘΑ ΠΡΟΣΜΕΤΡΑΤΕ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΜΟΝΟ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΝ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΟΧΙ ΓΙΑ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΗ .
ΤΙΜΩΡΙΑ ΤΗΣ ΓΕΝΙΑΣ ΤΟΥ 1998 ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ.

Δηλ. μονιμοποίηση ουσιαστικά όλου του 30μηνου που έχει απομείνει, και χωρίς προϋπόθεση επιτυχίας στο διαγωνισμό, τον οποίο τόσο πολύ πλέον ευαγγελίζεται η νέα κυβέρνηση, και κατάργηση ουσιαστικά του 24μηνου, που ούτως ή άλλως προϋπέθετε επιτυχία στο Ασέπ!
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160925
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 735
Σύνολο: 749

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.