*

Αποστολέας Θέμα: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας  (Αναγνώστηκε 91358 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος amer

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #182 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 09:15:42 μμ »
Μιας και αναφέρθηκε το θέμα, να επισημάνω ότι με τον ισχύοντα νόμο ειδικής αγωγής ο γονιός μπορεί να προσφύγει σε δικαστήρια αν δεν παρέχεται στο παιδί του η απαραίτητη εκπαίδευση(όπως ορίζεται από το ΚΕΔΔΥ).Οι γονείς όμως δεν το γνωρίζουν αυτό και έχουν υπάρξει αντίστοιχες περιπτώσεις που δεν έκαναν τίποτα. Οφείλουμε να τους ενημερώνουμε αν πέσει στην αντίληψή μας κάτι αντίστοιχο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #183 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 09:21:19 μμ »
Υπάρχει ήδη γνωμοδότηση του Συνηγόρου του Πολίτη υπέρ των Ειδικών Παιδαγωγών για την αυθαίρετη προσμέτρηση του ΑΣΕΠ Γενικής Αγωγής στους πίνακες Αναπληρωτών. Μέλη της επιτροπής θα έρθουν σε επαφή με τον φορέα και θα μεταφέρουν τις προθέσεις του Υπουργείου για ισοπέδωση του χώρου ώστε να ληφθούν τα κατάλληλα μέτρα. Δεν θα περιμένουμε επίσημη απάντηση από το Υπουργείο για να κινηθούμε, τότε ίσως να είναι και αργά. Το θέμα θα φτάσει πάντως και σε ευρωπαϊκό δικαστήριο με την συνδρομή και των γονεών ΑμΕΑ.

μπορείς να μου δώσεις τον σύνδεσμο για αυτή την γνωμοδότηση ?

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #184 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 10:33:51 μμ »
Διάβασα σχεδόν όλα τα μηνύματα

είμαι μόνιμος στη δευτεροβάθμια, μαθηματικός με εξειδίκευση στις Μ.Δ. από Π.Θεσσαλίας (τα πρώτα για δ/θμια με επεαεκ)
μόνο στην ειδική έχω δουλέψει

7 χρόνιες δουλεύω στην ειδική αγωγή, πάντα σε τμήμα ένταξης εκτός από μια χρονιά σε ΚΕΔΔΥ

1 χρόνο ωρομίσθιος, 3 χρόνια αναπληρωτής και τώρα 3η χρονιά μόνιμος σε Τ.Ε.

ήμουν εκεί που είστε, καταλαβαίνω την αγωνία σας, την βιώνω καθημερινά με συναδέλφους αναπληρωτές και ωρομισθίους που
είναι στο Τ.Ε. μου.

Μερικές παρατηρήσεις

1. δεν είναι ακόμα τίποτα σίγουρο, ο πανικός που διακρίνω και η υιοθέτηση της φημολογίας μόνο καλό δεν κάνει.

2. αυτή την στιγμή δεν υπάρχει διορισμός στην ειδική αγωγή δ/θμιας (ούτε και α/θμιας) και δεν προβλέπεται να γίνει κανένας
ΑΣΕΠ ειδικής στην δ/θμια.

3. Πρώτα πρέπει να διοριστείτε στην γενική και μετά αν τα καταφέρεται να πάτε ειδική. Λέω αν τα καταφέρετε γιατί όταν διοριστείτε και σας στείλουν π.χ Β' Κυκλάδες τον πρώτο χρόνο κατά 90% θα πάτε σε κανονικό σχολείο, μόνο αν είστε υπεράριθμοι και μπορέσετε να πείσετε την διεύθυνση να σας τοποθετήσει σε κάποια ΣΜΕΑΕ ή Τ.Ε..
Την δεύτερη χρονιά θα έχετε δικαίωμα μετάθεσης ή απόσπασης. Μόνο τότε μπορείτε να πάτε σε ΣΜΕΑΕ (πλην ΕΕΕΕΚ), ΚΕΔΔΥ με μετάθεση ή με απόσπαση σε ΣΜΕΑΕ,Τ.Ε.,ΕΕΕΕΚ. Φυσικά οι οργανικές στις ΣΜΕΑΕ αρχίζουν και είναι ΣΠΑΝΙΕΣ !! Ο λόγος είναι ότι έχουν πολλαπλασιαστεί οι εκπαιδευτικοί ΕΑΕ(πρώην αναπληρωτές όπως εγώ) και οι θέσεις είναι λίγες.

4. Αυτή τη στιγμή αν θέλετε να διοριστείτε ΔΕΝ ΣΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΑΣΕΠ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ. Αν ποτέ γίνει αυτός και είναι ξεχωριστός τότε οι θέσεις που θα καλύψει δεν φτάνουν για να σας απορροφήσει. Μόνο αν ενεργοποιηθούν όλα τα ιδρυμένα Τ.Ε. και δοθούν οργανικές σε αυτά και στα ΕΕΕΕΚ.

5. Αν ήταν στο χέρι μου θα έβαζα όσους θέλουν να πάρουν οργανικές στην ειδική να δώσουν κανονικά τον ΑΣΕΠ συν μια ακόμα μέρα με εξέταση για την ειδική αγωγή. Φυσικά θα μπορούσε κάποιος να επιλέξει μετά αν θέλει γενική ή ειδική.

6. Αυτοί που λένε να καταργηθούν τα σεμινάρια είναι το λιγότερο εκτός πραγματικότητας και εξηγούμε

α) η ΔΟΕ το λέει γιατί στην Α/θμια υπάρχουν άτομα κυρίως με μετεκπαίδευση που κάνουν κουμάντο και δεν θέλουν τα σεμινάρια. Στην Α/θμια υπάρχει όμως η δυνατότητα για ένα δάσκαλο/νηπιαγωγό να επιμορφωθεί (μεταπτυχιακά/διδασκαλεία) και φυσικά υπάρχει και ολόκληρος κλάδος (παν.Θεσσαλίας κλπ) οπότε μια κατάργηση δεν θα άλλαζε σχεδόν τίποτα...όμως....
β) στην Δ/θμια τα πράγματα είναι διαφορετικά, όσοι ζητάνε κατάργηση των σεμιναρίων ή θα μιλάνε εκ του ασφαλούς κοιτώντας μόνο την πάρτι τους μια και έχουν μεταπτυχιακό τίτλο ή γιατί δεν έχουν ιδέα γενικά για την δ/θμια και πως λειτουργεί, και εξηγούμε.
Σε αντίθεση με την Α/θμια δεν έχουμε ούτε διδασκαλείο (αν και προβλέπεται) αλλά το ποιο σημαντικό έχουμε ΠΟΛΛΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ, ειδικότητες που πολύ δύσκολα μπαίνουν σε κάποιο μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής και μιλάω εκ πείρας.
Τα περισσότερα μεταπτυχιακά στην Ελλάδα είναι δομημένα έτσι ώστε να απευθύνονται σε συγκεκριμένες ειδικότητες (Α/θμια και φιλόλογοι) για ειδικότητες όπως μαθηματικοί, φυσικοί κλπ για να μην πω τεχνικές είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο. Μόνο στο εξωτερικό υπάρχει λύση αλλά πόσοι μπορούν ? Αν λοιπόν δεν ανοίξουν σχολές μετεκπαίδευσης δ/θμιας ε.α. και μεταπτυχιακά με αντικείμενο εξειδικευμένο (π.χ. δυσαριθμισία) ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΣΕΜΙΝΑΡΙΩΝ είναι το λιγότερο ανεύθυνο.

7. Συνάδελφοι συνεχίζετε να πιέζεται για το καλύτερο ΑΛΛΑ μην ξεχνιέστε αυτή τη στιγμή όπως πάνε τα πράγματα για ΜΟΝΙΜΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ υπάρχει μονόδρομος και λέγεται ΑΣΕΠ. Ξεκινήστε να διαβάζετε. Εγώ αυτό λέω στους συναδέλφους στο Τ.Ε. και το λέω γιατί θέλω να διοριστούν ΜΟΝΙΜΟΙ και να μπουν μετά στην ειδική.

8. Πριν από κανένα μήνα είχα πάρει τηλέφωνο στο υπουργείο για να ρωτήσω σχετικά με τις μεταθέσεις μήπως και άνοιξαν οργανικές σε Τ.Ε. και τζίφος. Στη συζήτηση όμως που άνοιξα μου είπαν ότι είναι στους στόχους τους να δώσουν. Μακάρι....

9. Στα ΕΕΕΕΚ μπορούν να πάνε δάσκαλοι ειδικής τελεία και παύλα!  ΕΛΕΟΣ με το επιχείρημα "αυτοί είναι πρωτοβάθμιοι να πάνε από εκεί που ήρθαν" κλπ.
Θέλω να σκεφτείτε το εξής. Έστω ότι είστε Δ/θντης σε ένα ΕΕΕΕΚ και δεν έχεις προσωπικό ελπίζεις να έρθει αναπληρωτής ωρομίσθιος όχι φυσικά..... μιλάς με Δ/νση και λές στείλτε μου εκπαιδευτικό ειδικής ΧΤΕΣ, υπάρχει ποτέ περίπτωση να πεις όχι σε δάσκαλο ειδικής ? Τα ΕΕΕΕΚ μπορεί να είναι δ/θμια αλλά δεν έχουν βιβλία, είναι οι πιο δύσκολες περιπτώσεις και ο δάσκαλος ειδικής μια χαρά μπορεί να κάνει την δουλειά του.

ήθελα να πω και άλλα, κουράστηκα όμως

όποιος θέλει να ρωτήσει κάτι εδώ είμαι

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #185 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 11:10:02 μμ »
ολοσωστος ο kinegiros!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sparos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #186 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 11:32:31 μμ »

Στα ΕΕΕΕΚ μπορούν να πάνε δάσκαλοι ειδικής τελεία και παύλα!  ΕΛΕΟΣ με το επιχείρημα "αυτοί είναι πρωτοβάθμιοι να πάνε από εκεί που ήρθαν" κλπ


Συμφώνω απόλυτα...Οι βαριές περιπτώσεις των ΕΕΕΕΚ δεν χρειάζονται φιλολόγους...
Εγώ βρέθηκα από την Ιλιάδα που έκανα πέρσι ... να χειροκροτώ τα αυτιστικά που κατάφεραν να πουν μια λέξη! :'(

Αποσυνδεδεμένος lang

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #187 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 01:13:00 πμ »
Γνωμοδότηση του Συνηγόρου του Πολίτη για την ισχύ του ΑΣΕΠ Γενικής Αγωγής στην Ειδική Αγωγή

http://rapidshare.com/files/321396495/____________001.jpg.html
http://rapidshare.com/files/321396496/____________002.jpg.html
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2009, 01:50:19 πμ από lang »

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #188 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 01:22:15 πμ »
εγω θα ηθελα να σας ενημρωσω οτι στο νομο Δραμας μιλωντας με τη δευτεροβαθμια δεν υπαρχει ουτε ενα τμημα ενταξης αν και υπαρχουν παιδια με διαγνωση απο τα κεδδυ....τι μπορουμε να κανουμε??

Αποσυνδεδεμένος amer

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #189 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 01:27:40 πμ »
Οι γονείς αν κινηθούν νομικά θα διακιωθούν,πρέπει να τους ενημερώσετε.

Αποσυνδεδεμένος amer

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #190 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 01:45:51 πμ »
Γνωμοδότηση του Συνηγόρου του Πολίτη για την ισχύ του ΑΣΕΠ Γενικής Αγωγής στην Ειδική Αγωγή

http://rapidshare.com/files/321391677/_001.jpg.html
http://rapidshare.com/files/321391678/_002.jpg.html
[/quote/]
Δεν δουλεύει το Link!!!

Αποσυνδεδεμένος lang

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #191 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 01:52:51 πμ »
Το διόρθωσα amer......

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #192 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 08:30:58 πμ »
Για ποιο λειτουργική εμφάνιση τα έβαλα σε ένα pdf εδώ

http://users.sch.gr/christinakis/sinigoros.pdf

αν lang θέλεις το κατεβάζω

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #193 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 10:26:16 πμ »
sparos χωρις να θέλω να αντιδικήσω ή να δημιουργήσω αντιπαλότητες μεταξύ μας, νομίζω ότι όπως είναι τα πράγματα και οι εκπαιδευτικοί της δευτεροβαθμιας έχουν θέση στα ΕΕΕΕΚ και αυτό δεν έχει να κάνει με το επιχείρημα που χρησιμοποιεί ο συνάδελφος kinegiros. Θέλω να σου εκφράσω προσωπική εμπειρία σε κάποιο ΕΕΕΕΚ της κρήτης το οποιο είχε είκοσι παιδιά εκ των οποίων τα εφτά ήταν με βαριές αναπηρίες (αυτιστικά και νοητική καθυστέρηση), τα υπόλοιπα είχαν ελαφριά νοητική καθυστέρηση και κινητικές αναπηρίες, που θα μπορούσαν άνετα να παρακολουθήσουν το γενικό σχολείο με τμήμα ένταξης ή παράλληλη στήριξη. Τακτική όμως της συγκεκριμένης περιοχής ήταν τα τμήματα ένταξης να υπάρχουν στα χαρτιά και όχι να υφίστανται στην πραγματικότητα, με αποτέλεσμα κάθε παιδί με αναπηρία να "κατευθύνεται" στο ΕΕΕΕΚ. Και αυτό το έχω ακούσει και από άλλους συναδέλφους για διάφορες περιοχές ανα την Ελλάδα. Σε πληροφορώ ότι εκείνη τη χρονιά έκανα απίστευτα πράγματα με τα παιδιά... Πρέπει να αλλάξει επομένως και η συγκεκριμένη τακτική και προφανώς η νοοτροπία ότι ανήκουν στο ειδικό σχολείο. Κάποιες περιοχές δεν έχουν τμήματα ένταξης. Ναι να μπαίνουν οι της πρωτοβάθμιας στα ΕΕΕΕΚ. Το δέχομαι, αλλά όχι εις βάρος του μαθητικού δυναμικού, που μπορεί να προχωρήσει και η στενομυαλιά κάποιων τα έχει καταδικάσει να βρίσκονται στο ειδικό....

Αποσυνδεδεμένος lang

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #194 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 04:30:09 μμ »
Για ποιο λειτουργική εμφάνιση τα έβαλα σε ένα pdf εδώ

http://users.sch.gr/christinakis/sinigoros.pdf

αν lang θέλεις το κατεβάζω
Συμφωνώ kinegiros

Αποσυνδεδεμένος smile02.50

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προς τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής δευτεροβάθμιας
« Απάντηση #195 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 04:52:56 μμ »

Στα ΕΕΕΕΚ μπορούν να πάνε δάσκαλοι ειδικής τελεία και παύλα!  ΕΛΕΟΣ με το επιχείρημα "αυτοί είναι πρωτοβάθμιοι να πάνε από εκεί που ήρθαν" κλπ


Συμφώνω απόλυτα...Οι βαριές περιπτώσεις των ΕΕΕΕΚ δεν χρειάζονται φιλολόγους...
Εγώ βρέθηκα από την Ιλιάδα που έκανα πέρσι ... να χειροκροτώ τα αυτιστικά που κατάφεραν να πουν μια λέξη! :'(
Οκ. Αν μπορούν να πάνε δάσκαλοι ειδικής αγωγής στα ΕΕΕΕΚ, τότε να μπορούν να πάνε και φιλόλογοι και μαθηματικοί στην πρωτοβάθμια γενικής αγωγής. Επίσης, για να μην υπάρχει αυτή η αντιπαράθεση, ας γίνει τμήμα ειδικής αγωγής για την Δευτεροβάθμια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 436
Σύνολο: 437

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.