*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άνευ αποδοχών  (Αναγνώστηκε 296022 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΔΕΣΠΟΙΝΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Άδεια άνευ αποδοχών
« στις: Μάιος 09, 2007, 11:03:35 πμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι,
Έχω διοριστεί στις 1/9/06 και από τότε είμαι σε άδεια ανατροφής έως και τις 31/5/07. Δικαιούμαι άδεια 1 μήνα άνευ αποδοχών;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2012, 10:09:03 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:53:42 »

Αποσυνδεδεμένος pf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • Από το 2006 μέχρι σήμερα είμαι ''Νέο μέλος''...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 10, 2007, 05:44:23 μμ »
Γνωρίζει κανείς τι ισχύει με τις άδειες άνευ αποδοχών;

Συγκεκριμένα,
31/8/2007 κλείνω 1 έτος διορισμένος και θέλω να πάρω τουλάχιστον 2-3 έτη άδεια άνευ αποδοχών λόγω σοβαρότατου οικογενειακού προβλήματος.

Ευχαριστώ πολύ εκ προτέρων.
Today is life, tomorrow never comes...

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 10, 2007, 06:03:49 μμ »
Βρήκα αυτό στη Δευτεροβάθμια της Ξάνθης

Δ2/54963/28-05-2002 ΥΠ.Ε.Π.Θ.

Εγκύκλιος Δ2/54963/28-05-2002 ΥΠ.Ε.Π.Θ.

Άδειες χωρίς αποδοχές

Αναφορικά με τις άδειες χωρίς αποδοχές των εκπαιδευτικών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σας γνωρίζουμε τα εξής :
Χορηγείται άδεια χωρίς αποδοχές μέχρι ένα (1) μήνα μετά από αίτηση τους χωρίς απόφαση υπηρεσιακού συμβουλίου από τον Προϊστάμενο της Διεύθυνσης ή του Γραφείου Δ.Ε. (Ν. 2683 /99 αρ. 51 παρ. 1 ΦΕΚ 19 Α` και ΣΤ/56/15-11-01 ΦΕΚ 1409 Β`). β) Άδειες χωρίς αποδοχές έως τρία έτη ύστερα από πρόταση του αρμόδιου Κεντρικού Υπηρεσιακού συμβουλίου (Κ.Υ.Σ.Δ.Ε.), στους Εκπαιδευτικούς μέχρι τη λήξη του σχολικού έτους, όταν συντρέχουν σοβαροί λόγοι ιδίως θεραπεία δυσίατων ασθενειών του ιδίου του Εκπαιδευτικού ή των μελών της οικογένειάς του, ολοκλήρωση μεταπτυχιακών σπουδών, ανάγκη προσωρινής εγκατάστασης στο εξωτερικό (Ν. 1566/85, περ. Ε ` παρ. 1).
Για τους εκπ/κούς που επιθυμούν άδεια χωρίς αποδοχές θα πρέπει να προβλέπονται αναπληρωτές, ως εκ τούτου οι σχετικές αιτήσεις θα πρέπει να υποβάλλονται μέχρι τέλους Ιουνίου ώστε η ζητούμενη άδεια ν` αρχίζει με την έναρξη του σχολικού έτους (άδεια χωρίς αποδοχές χορηγείται για το σχολικό έτος και όχι για το διδακτικό). Σε σοβαρές και αιφνίδιες περιπτώσεις, που δεν υπάρχει δυνατότητα να προβλεφθούν γίνονται δεκτές οι αιτήσεις και κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους.
Οι αιτήσεις και τα δικαιολογητικά των ενδιαφερομένων θα υποβάλλονται δια μέσου των οικείων Δ/νσεων ή Γραφείων προς το ΥΠ.Ε.Π.Θ. και θα συνοδεύονται από τ` ανάλογα δικαιολογητικά.
Άδεια χωρίς αποδοχές διάρκειας έως 2 ετών χορηγείται χωρίς την μεσολάβηση υπηρεσιακού συμβουλίου για ανατροφή παιδιού ηλικίας έως και 6 ετών. Η άδεια αυτή δεν μπορεί να υπερβεί το χρόνο που απομένει μέχρι την συμπλήρωση των 6 ετών. σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 2 του άρθρου 51 σε συνδυασμό με το άρθρο 53 παρ. 1 του Ν. 2683/99 (ΦΕΚ 19 τ.Α`/ 1999) και σε συνδυασμό του άρθρου 53 του Ν. 2721/3-6-1999 Φ Ε Κ 112 τ.Α`/99) βάση του οποίου οι εκπαιδευτικοί Α΄/θμιας και Β΄/θμιας Εκπαίδευσης άγονται στις διατάξεις του Ν. 2683/99 (Υπαλληλικός Κώδικας).
Επίσης υποχρεωτικά χορηγείται και στους άνδρες εκπαιδευτικούς που θα την ζητήσουν για την ανατροφή του παιδιού τους.
Η παραπάνω άδεια χορηγείται από τους Προϊσταμένους Διευθύνσεων και Γραφείων Δ.Ε. (Αριθμ. ΣΤ5/56/18-11-2001) απόφαση <<Μεταβίβαση δικαιώματος υπογραφής με Εντολή Υπουργού στους Προϊσταμένους των Διευθύνσεων και Γραφείων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των Νομών και Νομαρχιών>> ΦΕΚ 1409/17-11-2000.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2007, 08:57:46 μμ από akrivia »

Αποσυνδεδεμένος pf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • Από το 2006 μέχρι σήμερα είμαι ''Νέο μέλος''...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 12, 2007, 10:45:49 μμ »
Πραγματικά σ'ευχαριστώ πάρα πολύ...
Today is life, tomorrow never comes...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:53:42 »

Αποσυνδεδεμένος elenie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 17, 2008, 12:43:07 μμ »
Εχω αδεια λοχειας (το 3μηνο που δινουν μετα τη γεννα) μεχρι τον Απριλιο και θελω να παρω την 9 μηνη αδεια ανατροφης απο Σεπτεμβρη.  Γνωριζει κανεις αν μπορω να παρω αδεια ανευ αποδοχων για το διαστημα Απριλιος - ληξη ετους;
Εναλλακτικα, θα μπορουσα να παρω αποσπαση σε καποιο γραφειο οσο βρισκομαι σε αδεια ανατροφης;  Να παρουσιαστω δηλαδη γυρω στο δεκεμβρη κι οχι απ την αρχη της χρονιας;
Ευχαριστω οποιον γνωριζει και μπει στον κοπο να απαντησει

Αποσυνδεδεμένος std

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 17, 2008, 06:53:03 μμ »
Συνάδερφοι γνωρίζει κάποιος από εσάς να με πληροφορήσει τι γίνεται με τα μόρια σε περίπτωση άδειας άνευ αποδοχών για την ανατροφή παιδιού και αν προσμετράται στο χρόνο υπηρέτησης της οργανικής;

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 17, 2008, 11:00:21 μμ »
εφοσον εχεις παιδι κατω των εξι δικαιουσαι αδεια ανευ αποδοχων.Μπορεις να την παρεις για δυο μηνες,τα μορια ομως που θα παρεις θα ειναι σα να ησουν για δυο μηνες σε πολη με ενα μοριο,δηλαδη περιπου 0,17(και για τους δυο μηνες).Το ιδιο εκανα κι εγω παλιοτερα επειδη γυρνουσα απο το εννιαμηνο και επρεπε να παω για δυο μηνες σε πολη 500 χλμ μακρια(ενω δεν μπορουσα να αφησω καπου το παιδι και δε με συνεφερε οικονομικα να μεινω εκει για τοσο λιγο,και ηδη ειχαν βγει οι μεταθεσεις κι ηξερα πως το σεπτεμβριο θα ημουν κοντα στο σπιτι μου).Για την αποσπαση δεν καταλαβα ακριβως τι εννοεις.Οσο εχεις αδεια γιατι να αποσπαστεις καπου;Εξαλλου αν πας το δεκεμβριο σε σχολειο μπορουν να σε τοποθετησουν οπου υπαρχει αναγκη(πραγμα που μπορει να σημαινει πιο μακρια απο το σχολειο σου)

Αποσυνδεδεμένος mons

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 25, 2008, 01:11:18 πμ »
καλησπέρα.θα ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος γνωρίζει ,αν μια πρωτοδιοριζόμενη ,χωρίς παιδιά, διακιούται άδεια ανευ αποδοχών.Διάβασα τον 3528/2007 άρθρο 51 και δεν μου λύθηκε η απορία. Οι λόγοι είναι οικογενειακοί.

Αποσυνδεδεμένος elsa_02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 12:36:19 πμ »
υπάρχει κάποιος μόνιμος που έχει πάρει άδεια άνευ αποδοχών να με διαφωτίσει για τις διαδικασίες; πόσο καιρό πριν πρέπει να κάνεις αίτηση και τέτοια.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 01:21:10 μμ »
δεν ξερω καο πολλα αλλα νομίζω ότι ο χρόνος που θα παρεις αδεια δεν μετραει για τα συνταξιμα μετα

Αποσυνδεδεμένος ankir1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 15, 2008, 08:06:50 μμ »
Συνάδελφοι, σας παρακαλώ τα φώτα σας για ένα θέμα.

Πόσο εύκολη είναι η χορήγηση άδειας άνευ αποδοχών; Και για να είμαι πιο σαφής έχω το εξής πρόβλημα: Ύστερα από δύο αποτυχημένες εξωσωματικές το καλοκαίρι ο γιατρός μου έδωσε το πράσινο φως για νέες προσπάθειες από το Γενάρη. Επειδή η διαδικασία αυτή απαιτεί πολλές βραχυχρόνιες άδειες (για υπερηχογραφική παρακολούθηση, ωοληψίες, αποχή από την εργασία μετά την εμβρυομεταφορά) και πάνω από όλα ηρεμία σκέφτομαι να ζητήσω μια άδεια άνευ αποδοχών για δύο-τρεις μήνες ας πούμε. Έτσι, στο διάστημα αυτό ίσως να στείλουν κάποιον στη θέση μου για να με αναπληρώσει για να μην μένουν οι τάξεις μου χωρίς καθηγητή. Μου φαίνεται πιο δίκαιο αυτό από το ζητάω κάθε λίγο και λιγάκι άδειες λίγων ημερών... Τι ξέρετε για το θέμα αυτό; Δίνονται οι άδειες αυτές; Πρέπει να αναφέρω επακριβώς το λόγο; Πόσο καιρό παίρνει η χορήγησή τους; Σε ποιους την απευθύνω και ποιοι αποφασίζουν για τη χορήγησή της; Αν δοθεί, πρέπει να πληρώνω ασφαλιστικές και άλλες εισφορές; Γενικά, τι γνωρίζετε για το θέμα αυτό;

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 15, 2008, 08:15:27 μμ »
Είναι σίγουρο ότι δε δικαιούσαι αναρρωτική λόγω της εξωσωματικής; Ειδικά για μετά την εμβρυομεταφορά σίγουρα δικαιούσαι (το θυμάμαι από συνάδελφο που αισίως τώρα είναι μανούλα). Ας δούμε τι θα σου πουν και οι άλλοι. όπως και να χει καλή επιτυχία και όλα βολικά... :) :) :)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος greekfrixos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 15, 2008, 09:24:13 μμ »
Δυστυχώς δεν έχω απάντηση αλλά επέκταση της ερώτησης: Είμαι (νεο)διορισμένος 300 χλμ μακρυά από το σπίτι μου. Σύντομα η σύζυγός μου θα γεννήσει το 2ο παιδί μας και θα ήθελα να βρίσκομαι κοντά της για ένα μήνα περίπου. Με δεδομένο οτι δεν διαθέτουμε αποτελεσματική γιαγιά, και αφού δεν είναι στρατιωτικός για να δικαιούμαι απόσπαση, (και το βύσμα μου δεν λειτούργησε όταν αιτήθηκα) μπορώ να πάρω έστω κι έναν μήνα ανευ αποδοχών για να μπορέσει να φτάσει κι αυτή και το νεογέννητο σε κάποιο επίπεδο που να μπορεί να διαχειριστεί τον εαυτό της και τα 2 παιδιά, και να συνεχίσουμε μετά με το τρέχον μοτίβο (μπαμπάς μόνο τα σαββατοκύριακα);

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 15, 2008, 10:22:49 μμ »
Συνάδελφοι, σας παρακαλώ τα φώτα σας για ένα θέμα.

Πόσο εύκολη είναι η χορήγηση άδειας άνευ αποδοχών; Και για να είμαι πιο σαφής έχω το εξής πρόβλημα: Ύστερα από δύο αποτυχημένες εξωσωματικές το καλοκαίρι ο γιατρός μου έδωσε το πράσινο φως για νέες προσπάθειες από το Γενάρη. Επειδή η διαδικασία αυτή απαιτεί πολλές βραχυχρόνιες άδειες (για υπερηχογραφική παρακολούθηση, ωοληψίες, αποχή από την εργασία μετά την εμβρυομεταφορά) και πάνω από όλα ηρεμία σκέφτομαι να ζητήσω μια άδεια άνευ αποδοχών για δύο-τρεις μήνες ας πούμε. Έτσι, στο διάστημα αυτό ίσως να στείλουν κάποιον στη θέση μου για να με αναπληρώσει για να μην μένουν οι τάξεις μου χωρίς καθηγητή. Μου φαίνεται πιο δίκαιο αυτό από το ζητάω κάθε λίγο και λιγάκι άδειες λίγων ημερών... Τι ξέρετε για το θέμα αυτό; Δίνονται οι άδειες αυτές; Πρέπει να αναφέρω επακριβώς το λόγο; Πόσο καιρό παίρνει η χορήγησή τους; Σε ποιους την απευθύνω και ποιοι αποφασίζουν για τη χορήγησή της; Αν δοθεί, πρέπει να πληρώνω ασφαλιστικές και άλλες εισφορές; Γενικά, τι γνωρίζετε για το θέμα αυτό;

εισαι μονιμη;σε καταλαβαινω αλλα γιατι δεν εξαντλεις ολο το περιθωριο για τις αλλες αδειες;βλεπω ότι παλι τους αλλους σκεφτομαστε οι εκπαιδευτικοι και οχι τον εαυτό μας. ..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 372
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 354
Σύνολο: 360

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.