*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άνευ αποδοχών  (Αναγνώστηκε 296751 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ege

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ11
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #826 στις: Δεκέμβριος 09, 2023, 01:52:34 μμ »
Αν αιτηθω για ανευ αποδοχων για λόγους παιδιού μπορώ να χρησιμοποιήσω μόνο τους δύο μήνες; Οι δύο πρώτοι απ όσο ξέρω είναι με αποδοχές, προϋπηρεσία και ενσημα. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Ναι, μπορείς. Οι 2 πρώτοι πληρώνονται από τη ΔΥΠΑ, δεν θα έχεις τον ίδιο μισθό όπως στο σχολείο σου. Δεν θα πάρεις ούτε ένσημα ούτε προϋπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:58:53 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #827 στις: Δεκέμβριος 10, 2023, 12:27:14 πμ »
Ναι, μπορείς. Οι 2 πρώτοι πληρώνονται από τη ΔΥΠΑ, δεν θα έχεις τον ίδιο μισθό όπως στο σχολείο σου. Δεν θα πάρεις ούτε ένσημα ούτε προϋπηρεσία.
Ως προς τον μισθό πληρώνεται κανείς τον βασικό,δλδ χωρίς τα ΜΚ. Τα υπόλοιπα δε νομίζω ότι ισχύουν .Τα ένσημα κ η προύπηρεσια μετρούν κανονικά για το πρώτο δίμηνο

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1713
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #828 στις: Δεκέμβριος 10, 2023, 01:40:39 μμ »
Για να μπορείς να πάρεις την άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου θα πρέπει να εργαζόσουν και πέρυσι στο υπ. παιδείας ως αναπληρώτρια.
Η άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου δεν προσμετράται στους πίνακες κατάταξης των αναπληρωτών.
Για τα ένσημα μπορείς να ρωτήσεις στον ΕΦΚΑ.

Αποσυνδεδεμένος Ege

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ11
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #829 στις: Δεκέμβριος 10, 2023, 03:28:04 μμ »
Τα υπόλοιπα δε νομίζω ότι ισχύουν .Τα ένσημα κ η προύπηρεσια μετρούν κανονικά για το πρώτο δίμηνο
Ισχύουν κανονικότατα δυστυχώς...Ούτε ένσημα, ούτε προϋπηρεσία έλαβα εγώ που έκανα χρήση της γονικής άδειας. Βέβαια, ο νόμος άλλα λέει...
Όμως δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ και να το ψάξω γιατί άλλα λέει ο νόμος κι άλλα έγιναν...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2023, 03:44:35 μμ από Ege »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:58:53 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #830 στις: Δεκέμβριος 10, 2023, 05:59:45 μμ »
Για να μπορείς να πάρεις την άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου θα πρέπει να εργαζόσουν και πέρυσι στο υπ. παιδείας ως αναπληρώτρια.
Η άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου δεν προσμετράται στους πίνακες κατάταξης των αναπληρωτών.
Για τα ένσημα μπορείς να ρωτήσεις στον ΕΦΚΑ.

Μιλάω για τους μόνιμους εγώ, όχι για τους αναπληρωτές.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #831 στις: Δεκέμβριος 10, 2023, 06:05:32 μμ »
Ισχύουν κανονικότατα δυστυχώς...Ούτε ένσημα, ούτε προϋπηρεσία έλαβα εγώ που έκανα χρήση της γονικής άδειας. Βέβαια, ο νόμος άλλα λέει...
Όμως δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ και να το ψάξω γιατί άλλα λέει ο νόμος κι άλλα έγιναν...
Είσαι μόνιμος/ μόνιμη; Εγώ από συναδελφισσα μόνιμη που έκανε χρήση αυτής της άδειας γνωρίζω ότι μέτρησαν κανονικά και μάλιστα μέτρησε κ για την υπηρέτηση της οργανικής.

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #832 στις: Δεκέμβριος 10, 2023, 08:39:10 μμ »
Καλησπέρα, είμαι μόνιμη και θέλω να παρω αδεια ανευ αποδοχων για 1 ετος για σοβαρό λόγο.
Σε αυτη την περιπτωση αυτο το ένα έτος μετρα κανονικά ως προυπηρεσία; ένσημα θα έχω; μετρά ως συνταξιμος χρόνος;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2023, 08:43:49 μμ από lilium1990 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #833 στις: Δεκέμβριος 11, 2023, 01:07:37 πμ »
Καλησπέρα, είμαι μόνιμη και θέλω να παρω αδεια ανευ αποδοχων για 1 ετος για σοβαρό λόγο.
Σε αυτη την περιπτωση αυτο το ένα έτος μετρα κανονικά ως προυπηρεσία; ένσημα θα έχω; μετρά ως συνταξιμος χρόνος;
Νομίζω πως όχι. Ούτε προϋπηρεσία,ούτε ένσημα,ούτε συνταξιμος χρόνος. Μόνο για τις άδειες άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου έως 4 ετών προσμετρώνται τα παραπάνω για τους δύο πρώτους μήνες.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #834 στις: Δεκέμβριος 11, 2023, 07:27:08 πμ »
Καλησπέρα, είμαι μόνιμη και θέλω να παρω αδεια ανευ αποδοχων για 1 ετος για σοβαρό λόγο.
Σε αυτη την περιπτωση αυτο το ένα έτος μετρα κανονικά ως προυπηρεσία; ένσημα θα έχω; μετρά ως συνταξιμος χρόνος;
Μόνο ο πρωτος μηνας μεραει. Το υπολοιπο θεωρειται υπηρεσιακά νεκρός χρόνος (δεν μετραει ούτε στα μορια, ούτε στη σύνταξη). Επίσης από ο,τι θυμάμαι για να έχεις ασφάλεια, πρέπει να πληρώνεις τις κρατήσεις εξ ολοκλήρου εσυ
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2023, 05:27:44 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος neve

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • ΠΕ70/ ΠΕ7Ο.50/ ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #835 στις: Δεκέμβριος 11, 2023, 03:24:47 μμ »
Για τους μόνιμους υπάρχει άδεια άνευ αποδοχών ενός μήνα για σοβαρούς λόγους. Αν πάρει κάποιος αυτή την άδεια γνωρίζετε αν δικαιούται  μετάθεση,  δηλαδή μετράει ως υπηρέτηση οργανικής;  πέρυσι πήρα μετάθεση σε νομό κοντά στον τόπο μου, φέτος πρέπει να υπηρέτησω για ένα χρόνο την οργανική μου . Εκανα τα χαρτιά μου για μετάθεση στον τόπο μου, όμως  λέτε αν πάρω άδεια άνευ αποδοχών για ένα μήνα να έχω πρόβλημα με την μετάθεση μου;

Αποσυνδεδεμένος Ege

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ11
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #836 στις: Δεκέμβριος 11, 2023, 11:00:04 μμ »
Είσαι μόνιμος/ μόνιμη; Εγώ από συναδελφισσα μόνιμη που έκανε χρήση αυτής της άδειας γνωρίζω ότι μέτρησαν κανονικά και μάλιστα μέτρησε κ για την υπηρέτηση της οργανικής.

Αναπληρώτρια.
Σε απάντηση προς αναπληρώτρια ανέφερα όσα  έγραψα.

Συνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #837 στις: Δεκέμβριος 12, 2023, 03:50:04 μμ »
Για τους μόνιμους υπάρχει άδεια άνευ αποδοχών ενός μήνα για σοβαρούς λόγους. Αν πάρει κάποιος αυτή την άδεια γνωρίζετε αν δικαιούται  μετάθεση,  δηλαδή μετράει ως υπηρέτηση οργανικής;  πέρυσι πήρα μετάθεση σε νομό κοντά στον τόπο μου, φέτος πρέπει να υπηρέτησω για ένα χρόνο την οργανική μου . Εκανα τα χαρτιά μου για μετάθεση στον τόπο μου, όμως  λέτε αν πάρω άδεια άνευ αποδοχών για ένα μήνα να έχω πρόβλημα με την μετάθεση μου;

Έως 1 μήνας ανα ημερολογιακό έτος θεωρείται "χρόνος πραγματικής υπηρεσίας", οπότε λογικά δεν θα έχεις κάποιο θέμα. Όμως μπορείς να ρωτήσεις και στη ΔΔΕ σου, στο τμήμα αδειών, για να είσαι πιο "ήσυχη".

Αποσυνδεδεμένος neve

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • ΠΕ70/ ΠΕ7Ο.50/ ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #838 στις: Δεκέμβριος 16, 2023, 10:00:40 πμ »
Έως 1 μήνας ανα ημερολογιακό έτος θεωρείται "χρόνος πραγματικής υπηρεσίας", οπότε λογικά δεν θα έχεις κάποιο θέμα. Όμως μπορείς να ρωτήσεις και στη ΔΔΕ σου, στο τμήμα αδειών, για να είσαι πιο "ήσυχη".
Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχει πάρει κάποιος; γνωρίζετε αν την δίνουν εύκολα την άδεια άνευ αποδοχών για ένα μήνα; από τη στιγμή που δεν πληρώνουν τον εργαζόμενο υπάρχει περίπτωση να αρνηθουν ;

Αποσυνδεδεμένος Mpap84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #839 στις: Δεκέμβριος 16, 2023, 03:21:01 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχει πάρει κάποιος; γνωρίζετε αν την δίνουν εύκολα την άδεια άνευ αποδοχών για ένα μήνα; από τη στιγμή που δεν πληρώνουν τον εργαζόμενο υπάρχει περίπτωση να αρνηθουν ;
εγω σ αναπληρωτές ξέρω οτι δεν υπάρχει καν-γι αυτό τρωγε ποινές αβέρτα ειδικα 12νησα/ιονιο/κρτη/κυκλαδες 
σ μόνιμους μ δυσκολία ,πρέπει οντως να αποδείξεις οτι υπάρχει πρόβλημα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159911
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 604
Σύνολο: 619

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.