*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άνευ αποδοχών  (Αναγνώστηκε 299013 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #196 στις: Αύγουστος 10, 2012, 05:31:32 μμ »
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια εξέλιξη στο θέμα της πενταετίας για τους εκπαιδευτικούς?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:57:44 »

Αποσυνδεδεμένος EIR79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #197 στις: Αύγουστος 10, 2012, 05:54:45 μμ »
δηλαδη εαν εγω παρω ανευ αποδοχων 6 μηνων μετραει κανονικα η προυπηρεσια?


Αποσυνδεδεμένος nanu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • ...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #198 στις: Αύγουστος 10, 2012, 06:57:49 μμ »
ενα μηνα η ενα χρονο;εγω σκεφτομαι για ενα μηνα να παρω μετα την αδεια λοχειας. τι εννοεις φιανεται οτι υπηρετεις;δηλ κ στα ενσημα κ στα συνταξιμα;
Πρόκειται για 2 διαφορετικά πράγματα: ή ένα μήνα ή ένα χρόνο. Ο ένας μήνας θεωρείται υπηρεσιακός χρόνος, δηλ. στα ένσημα και στα συντάξιμα, γι'αυτό και γίνεται η παρακράτηση εισφορών από τον αμέσως επόμενο μισθό σου. Για τα μόρια δεν ξέρω, δεν το ρώτησα.Ο ένας χρόνος πάλι δε μετράει πουθενά. Αυτά μου τα είπε ο υπεύθυνος στο οικονομικό τμήμα.

Αποσυνδεδεμένος nanu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • ...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #199 στις: Αύγουστος 10, 2012, 07:02:00 μμ »
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια εξέλιξη στο θέμα της πενταετίας για τους εκπαιδευτικούς?
Προσπαθώ εδώ και μέρες να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο στο Υπουργείο, τόσο για την πενταετία όσο και για το 50% που αναφέρει ο ίδιος νόμος. Δεν απαντάνε στα τηλέφωνα...Από Δευτέρα θα δοκιμάσω στην Περιφέρεια...Σήμερα που ρώτησα σε μια Δευτεροβάθμια που ήμουν, δεν γνώριζαν καν για την πενταετία...Αν μάθω κάτι θα ενημερώσω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:57:44 »

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #200 στις: Αύγουστος 19, 2012, 11:55:33 μμ »
Μάθαμε τίποτα καινούργιο για την 5ετία? Επίσης μία ακόμα ερώτηση: Εάν έχεις ήδη χρησιμοποιήσει τα δύο χρόνια άνευ αποδοχών για ανατροφή παιδιού και κάνεις και άλλο παιδί, τα δικαιούσαι εκ νέου τα δύο χρόνια άνευ αποδοχών??? Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος nanu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • ...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #201 στις: Αύγουστος 21, 2012, 06:14:22 μμ »
Χθες που μίλησα με το υπουργείο, μου είπαν πως για τους εκπαιδευτικούς ισχύει η 3ετία... Όσο για αυτό που ρωτάς, έχω την αίσθηση πως δεν παίζει ρόλο ο λόγος που θέλεις την άνευ αποδοχών, αρκεί να είναι σοβαρός και να μπορείς να αιτιολογήσεις την αίτηση σου, είτε είναι για ανατροφή παιδιών, είτε για μεταπτυχιακό, είτε για κάποιον άλλο σοβαρό λόγο. Οπότε δεν βλέπω πως ο λόγος που ζητάς την άδεια θα μπορούσε να αυξήσει το συνολικό χρόνο. Όπως και να έχει, νομίζω πως πρέπει να πάρεις στο Υπουργείο, ώστε να πάρεις μια υπεύθυνη απάντηση!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2012, 10:12:17 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος Christos_crt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #202 στις: Αύγουστος 22, 2012, 08:49:49 πμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω αίτηση για μετάθεση εν μέσω άδειας άνευ αποδοχών ή δεν γίνεται κάτι τέτοιο; Σκέπτομαι να πάρω άδεια άνευ αποδοχών για 1 χρόνο από το Σεπτέμβρη, πόσο καιρό πριν πρέπει να κάνω αίτηση; Όποιος έχει κάνει κάτι τέτοιο ή γνωρίζει ας βοηθήσει..

Αποσυνδεδεμένος PLAPLA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #203 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 04:05:53 μμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ..ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ..ΜΠΟΡΕΙ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΑΠΟΣΠΑΣΜΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΕΝΟΣ ΕΤΟΥΣ?Κ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΕΧΕΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ?

Αποσυνδεδεμένος Manic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #204 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 01:24:49 πμ »
ασφάλεια/ ιατροφαρμακευτικη περίθαλψη δικαιούμαστε για όσο χρόνο είμαστε άνευ αποδοχών; ή πρέπει να πληρώνουμε για αυτή;

Αποσυνδεδεμένος Irini.a.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #205 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 09:14:41 πμ »
Νομίζω πως πληρώνεις ένα πόσο το μήνα που αντιστοιχεί στην ιατροφαρμακευτική περίθαλψη για να συνεχίσεις να έχεις. Ωστόσο... Ούτως η άλλως αυτη τη στιγμή πληρώνουμε γιατρούς κ φάρμακα...

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #206 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 11:56:46 μμ »
Θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής θέμα. Αν καταλαβαίνω σωστά, με βάση τη διατύπωση του νόμου τις ασφαλιστικές εισφορές είναι υποχρεωμένοι να τις πληρώνουν μόνο όσοι παίρνουν άδεια ανευ αποδοχών και αποδέχονται θέση στην Ευρωπαϊκή Ένωση ή μετέχουν σε διεθνή οργανισμό. Συγκεκριμένα λέει ο νόμος:


6. Κατά τη διάρκεια της άδειας της παρ. 4 του άρθρου
αυτού ο υπάλληλος υποχρεούται να καταβάλλει τις
νόμιμες κρατήσεις για κύρια και επικουρική ασφάλιση
και στα ταμεία πρόνοιας, οι οποίες αντιστοιχούν στο
βαθμό ή το μισθό της υπηρεσίας στην οποία ανήκει
οργανικά. 

Η παράγραφος λοιπόν 4 του ίδιου άρθρου λέει:

4. Στον υπάλληλο που αποδέχεται θέση στην Ευρωπαϊ−
κή Ένωση ή σε διεθνή οργανισμό, στον οποίο μετέχει η
Ελλάδα, χορηγείται μετά από γνώμη του υπηρεσιακού
συμβουλίου άδεια χωρίς αποδοχές μέχρι πέντε (5) έτη,
η οποία μπορεί να παραταθεί με την ίδια διαδικασία για
μία ακόμα πενταετία. Αν ο υπάλληλος δεν εμφανιστεί
να αναλάβει καθήκοντα μέσα σε δύο (2) μήνες από τη
λήξη της άδειας, θεωρείται ότι παραιτήθηκε αυτοδικαί−
ως από την υπηρεσία.

Άρα όσοι παίρνουν άδεια άνευ αποδοχών και μένουν στην Ελλάδα δεν έχουν υποχρέωση καταβολής ασφαλιστικών εισφορών. Η διατύπωση προσωπικά μου φαίνεται σαφέστατη. Μπορεί κάποιος συνάδελφος να το επιβεβαιώσει;

Επίσης θέτω κι εγώ το ερώτημα αν είναι δυνατόν κατά τη διάρκεια μιας άδειας αποδοχών να κάνει κάποιος αίτηση μετάθεσης-βελτίωσης.

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Demo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #207 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 12:44:46 μμ »
Βραχυχρόνια λχ ολιγοήμερη άδεια ανευ αποδοχών μπορούμε να πάρουμε;Η πρέπει να προφασιζόμαστε ανυπαρκτη ασθένεια;Δλδ δεν καταλαβαινω γιατί το κράτος προτιμά να πληρώνει  εναν αργόμισθο επί της ουσίας παρά να γλιτώνει μερικά μεροκάματα όμορφα και ωραία!Σε λίγο προβλεπω να αυτοτραυματιζόμαστε από την απελπισιά μας!

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #208 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 01:34:51 μμ »
Παιδιά να καταθέσω μία πληροφορία που πήρα σήμερα και φυσικά να ζητήσω αν κάποιος από εσάς έχει αντίθετη πληροφόρηση να το καταθέσει: είμαι σε άδεια άνευ αποδοχών για ολοκλήρωση σπουδών. Το πανεπιστήμιο στο οποίο φοιτώ προσφέρει στους μεταπτυχιακούς φοιτητές τη δυνατότητα να προσφέρουν "επικουρικό έργο" στο τμήμα (λίγες ώρες ανα εβδομάδα) επί πληρωμή φυσικά (της τάξης των 200 euros/δίμηνο-τρίμηνο). Σε ερώτησή μου προς την περιφερειακή δ/νση που ανήκω αν μπορώ να συμμετάσχω σε αυτό η απάντηση (αν και μετά από αρκετή ώρα - από ό,τι κατάλαβα δεν πρέπει να τους είχε ξανατεθεί το ερώτημα) ήταν κατηγορηματικά όχι γιατί δε νοείται κάποιος σε άδεια άνευ αποδοχών να ζητά να ειπράξει χρήματα από άλλη πηγή. Δε λέω, λογικό ακούγεται, αλλά μήπως υπάρχει κάποιος από σας που ξέρει τα πράγματα να είναι διαφορετικά; ένας παλιός συνάδελφος μου είχε πει κάποτε πως είχε πάρει α/α για το διδακτορικό του και πληρωνόταν από το παν/μιο 600 ευρώ το μήνα! Δεν μπορώ να επικοινωνήσω όμως με τον συγκεκριμένο για περαιτέρω πληροφορίες καθώς δεν έχω τρόπο να τον βρω.
 Κι εκτός αυτού ρε παιδιά, στο επικουρικό συμμετέχουν μόνιμοι-εργαζόμενοι, δεν είναι κρίμα να μην μπορεί να συμμετάσχει κάποιος που αναγκάστηκε να ζητήσει α/α για να τελειώσει τις σπουδές του και έχει ίσως περισσότερη ανάγκη αυτά τα -έστω λίγα- χρήματα;
 Αν κάποιος γνωρίζει οτιδήποτε σχετικό...ας ενημερώσει.Ευχαριστώ.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #209 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 01:37:35 μμ »


Επίσης θέτω κι εγώ το ερώτημα αν είναι δυνατόν κατά τη διάρκεια μιας άδειας αποδοχών να κάνει κάποιος αίτηση μετάθεσης-βελτίωσης.

Ευχαριστώ!

Νομίζω πως αν δε χρωστάς βέβαια την οργανική σου, η α/α δεν αποτελεί εμπόδιο.
Έχει ο Θεός.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 642
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 626
Σύνολο: 628

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.