*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άνευ αποδοχών  (Αναγνώστηκε 294402 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #490 στις: Απρίλιος 15, 2015, 05:59:23 μμ »
Καλησπέρα κι απο μένα!Εγώ ήθελα να ρωτησω αν μπορεί ενας εκπαιδευτικος να πάρει 4μηνη άδεια ανευ αποδοχών λογω ανατροφής τέκνου μέχρι αρχές Ιουνιου και στη συνέχεια απο Σεπτέμβρη να χρησιμοποιήσει την 9μηνη άδεια ανατροφής με αποδοχές.
Josua τι κανατε τελικά με το θεμα σας;
Καλησπερα,

Εμεις τελικα πηραμε την ανευ αποδοχων με τις γενικες διαταξεις.
Αλλα επειδη το ειχα ψαξει αρκετα το θεμα και με αλλα ΠΥΣΠΕ, ο διευθυντης δε μπορει να σου αρνηθει την τετραμηνη αδεια (μπορεις να παρεις και λιγοτερο αν θες) με την τυπικη προυποθεση οτι πρεπει να την αιτηθεις δυο μηνες πριν την εναρξη της.
Αδεια ανατροφης κανονικα απο Σεπτεμβριο...(τον ιδιο προγραμματισμο εχουμε και εμεις)  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:09:21 »

Αποσυνδεδεμένος nanu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • ...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #491 στις: Μάιος 06, 2015, 11:33:52 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.

Μια ερώτηση πρακτικής φύσεως. Πού μπορώ να απευθυνθώ στο υπουργείο για να μου δοθεί επισήμως γραπτή απάντηση σε ερωτήματα που έχω σχετικά με τις άδειες άνευ αποδοχών; Πρέπει να γίνει μέσω της Διεύθυνσης που ανήκω; Και ποιο τμήμα στο Υπουργείο είναι υπεύθυνο, αν θέλω τηλεφωνικά κάποιες πληροφορίες; Μπήκα στο σάιτ του Υπουργείου, αλλά δεν έβγαλα άκρη. Θα γράψω και εδώ τα ερωτήματα μου, μήπως κάποιος συνάδελφος ξέρει κάτι σχετικά, γιατί δεν βρήκα κάτι σχετικό στη νομοθεσία.
1. Μπορεί κανείς να πάρει ΑΑΑ αν δεχτεί θέση σε ευρωπαΐκό φορέα. Ισχύει το ίδιο αν δεχτεί θέση για πρακτική σε φορέα της ΕΕ; Και συνυπολογίζεται στην 5ετία που δικαιούται κανείς σε τέτοιες περιπτώσεις ή στην 3ετία;
2. Αν μέχρι τέλη Ιουνίου (αν ισχύσει και φέτος) πρέπει να κατατεθεί η αίτηση για ΑΑΑ αλλά δεν έχει βγει ακόμη η απόφαση αν σε έχουν αποδεχτεί στην πρακτική και κάνεις την αίτηση αργότερα σου την απορρίπτουν γιατί δεν θεωρείται εξαιρετική περίπτωση; Ή μπορείς να κάνεις την αίτηση για ΑΑΑ και μετά να κάνεις ανάκληση;
3. Αν η πρακτική κρατάει από Οκτώβριο ως Ιούνιο, παίρνεις πάλι αναγκαστικά 12 μήνες ΑΑΑ;
4. Η πρακτική είναι με μισθό. Επιτρέπεται αυτό; Πρέπει να ζητήσω άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου;

Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος vasxon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
    • Grevena news from TRM Television Channel of Grevena
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #492 στις: Ιούνιος 16, 2015, 05:21:08 μμ »
Η άδεια άνευ αποδοχών δίνεται απο την τοπική διεύθηνση δευτ/πρωτ. εκπαίδευσης.Πρώτα γίνεται αίτηση προς το τοπικό κυσδε/κυσπε και αυτό εγκρίνει ή όχι.Ο λόγος για τον οποίο δίνεται η συγκεκριμένη άδεια πρέπει να είναι σοβαρός.Ο νόμος προβλέπει κάποιους, όπως π.χ η υγεία,αλλά απο κει και πέρα είναι θέμα εκείνων που αποφασίζουν να αξιολογήσουν τι είναι σοβαρό και τι όχι.Άρα πρέπει να βρείς ένα πραγματικά σοβαρό λόγο για να σου δώσουν την άδεια.Αν έχεις παιδί,τότε είναι εύκολο να βρεις σοβαρό λόγο.
Τώρα,απο την στιγμή που θα σου δώσουν την άδεια και για όσο βρίσκεσαι σε αυτήν μπορείς να δουλέψεις στον ιδιώτικό τομέα.Δεν μπορείς όμως να δουλέψεις ως συμβασιούχος στο δημόσιο,παρα μόνο αν αναλάβεις εργολαβία ως ελεύθερος επαγγελματίας.επίσης,μπορείς να δουλέψεις και στο εξωτερικό,να ανοίξεις επιχείρηση ή ακόμα και να κάνεις επιχείρηση στο εξωτερικό.Ελπίζω να σε διαφώτισα.

Θέλω να πάρω άδεια άνευ αποδοχών απο 01/09 και να εργαστώ στο εξωτερικό. Μπορείς να μου πείς αν ισχύουν όλες αυτές οι πληροφορίες που είχες αναφέρει στο παραπάνω post; Το γνωρίζεις από το Υπουργείο ή έχεις κάποια περίπτωση που εργάστηκε χωρίς πρόβλημα;

Αποσυνδεδεμένος gilbert

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #493 στις: Ιανουάριος 25, 2016, 05:10:07 μμ »
Καλησπέρα,

Δεν ξέρω αν απασχολεί και κάποιον άλλον το συγκεκριμένο θέμα.

Έχω πάρει άδεια άνευ αποδοχών από μέσα Οκτωβρίου έως 31/8/2016. Μέσα Ιανουαρίου  :P μου έρχεται ενημέρωση από την ΔΔΕ μου ότι σε περίπτωση που δεν επιθυμώ ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, θα πρέπει να καταθέσω το βιβλιάριο μου. Μετά από μερικές ημέρες, με παίρνουν από τον ΟΠΑΔ της περιοχής που ανήκω οργανικά, αφενός, να μου πουν το ίδιο και αφετέρου, ότι ακόμα και αν δεν είχα ενημερωθεί, για τους μήνες που έχουν περάσει πρέπει να πληρώσω την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και ότι όσο καθυστερώ να πληρώσω τα χρωστούμενα και να καταθέσω το βιβλιάριο, τόσο ανεβαίνει το ποσό.

Το βρίσκω τελείως παράλογο, ειδικά δεδομένου ότι είμαι στο εξωτερικό και ασφαλώς και δεν έχω χρησιμοποιήσει το δικαίωμα περίθαλψης.

Έχετε να μου προτείνετε πως να κινηθώ; Ή απλά να κάνω τον μ..α και να τα πληρώσω (είναι γύρω στα 350 ευρώ ως τώρα). Ευτυχώς που δεν θυμήθηκαν να με ενημερώσουν τον Αύγουστο. :-[

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:09:21 »

Αποσυνδεδεμένος martha30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #494 στις: Φεβρουάριος 09, 2016, 07:43:25 μμ »
Ξέρει κάποιος αν δίνεται τετράμηνη άδεια ανατροφης παιδιού;

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #495 στις: Φεβρουάριος 09, 2016, 08:05:21 μμ »
Ξέρει κάποιος αν δίνεται τετράμηνη άδεια ανατροφης παιδιού;
Ναι, εγώ την πήρα φέτος. Για αναπληρωτές μιλάς, πρέπει να έχεις κλείσει 1 χρονο στο υπουργείο και είναι άνευ μορίων!!! Δυστυχώς μόνο αυτήν για αναπληρωτές!

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #496 στις: Φεβρουάριος 09, 2016, 08:32:34 μμ »

Τα φωτα σας σε ενα επειγον θεμα.

Η γυναικα μου ειναι σε αδεια λοχειας και ζητησαμε απο τον προισταμενο αδεια ανευ αποδοχων για 1 μηνα εως τελος Μαιου, προκειμενου να παει στην οργανικη της για 3 βδομαδαες και ετσι η αδεια ανατροφης να ξεκινησει απο Σεπτεμβριο.

Ο προισταμενος, παρολο που το κενο της ειναι καλυμμενο απο αναπληρωτρια, ειναι αρνητικος.

Δεν ειναι τελειως παραλογη η συμπεριφορα του? Λες και θα επιβαρυνουμε τον προυπολογισμο (το αντιθετο) ή θα δημιουργησουμε κενο!
Εμεις μπορουμε να κανουμε κατι περαιτερω ή θα αναγκαστουμε για το καπριτσιο του να τρεχουμε στο νησι με 4 μηνων παιδι?
Δεν μου κάνει εντύπωση γιατί υπάρχουν πολύ χειρότερα. Εδώ η αναπληρώτρια πάει με το 60 ημερών λεχούδι της στο νησι, η οποία δεν δικαιούται άδεια ανατροφής.......
Μακάρι να πάρεις ό,τι δικαιούσαι. Η μητρότητα είναι κάτι σεβαστό. Απλά να ξέρουμε πως για κάποιους αυτά που γράφεις είναι προνόμια που οι περισσότερες μάνες δεν έχουν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #497 στις: Φεβρουάριος 09, 2016, 09:51:14 μμ »
Μα η ανευ αποδοχων για ανατροφη τεκνου ειναι θεσμοθετημενη, δεν ειναι προσωπικη χαρη! Να παει με τον νομο και να ρωτησει γραπτα γιατι δεν το δεχεται ο προϊσταμενος, για να ειναι υποχρεωμενος να απαντησει γραπτα. Σημερα κοιτουσα ενα ενημερωτικο του κορδη για τις αδειες και ειχε δυο κατηγοριες, μια εως δυο χρονια και μια εως 4 μηνες. Δεν θυμαμαι λεπτομερειες, μονο οτι πρεπει να υποβληθει  η αιτηςη δυο μηνες πριν απο την προβλεποομενη επιστροφη στην υπηρεσια. Ενα γραπτο ταρακουνημα και ενημερωση των συνδικαλιστων του χρειαζεται του προϊσταμενου.

Αποσυνδεδεμένος martha30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #498 στις: Φεβρουάριος 11, 2016, 11:11:35 πμ »
σε ευχαριστω πολυ!ναι ειναι ανευ μοριων!Πότε πρέπει να κανεις την αιτηση?

Αποσυνδεδεμένος arloumpa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #499 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 04:34:03 μμ »
Καλησπέρα.Απο 08/01/2016 ξεκίνησα άνευ αποδοχών για 3 μήνες για ανατροφή τέκνου.(Ν.4075/2012).
Το θέμα το δικό μου ήταν οτι απο τη Δ/νση μου έλεγαν οτι πρέπει υποχρεωτικά να πάρω και τους 4 μήνες και οτι το είχε επιβεβαιώσει και το Υπουργείο.Εγώ ήθελα 3 μήνες.
Αφού πήρα σε πολλές άλλες Δ/νσεις και κανείς δεν ήξερε σίγουρα, πήρα μόνη μου στο Υπουργείο.Ευτυχώς μου απάντησε ένας πολυ ευγενικός κύριος και αφου με είχε πολλή ωρα στην αναμονή μου είπε οτι τελικά έχω δίκιο και μπορώ να πάρω όσους μήνες θέλω απ'την 4μηνη.

Μέσα σε 10μέρες από την έναρξη της άδειας πρέπει να πάω στον ΟΠΑΔ και να δηλώσω αν επιθυμώ ιατροφαρμακευτική κάλυψη για αυτό το διάστημα.Από τη Δ/νση είπαν οτι είναι γύρω στα 300Ε και οτι μάλλον δεν συμφέρει.Δεν έχω τα παιδια ασφαλισμένα,οπότε αν με διαβεβαιώσουν οτι μπορω να πάρω πίσω το βιβλιάριο αν συμβεί κάτι έκτακτο, τότε θα το παραδώσω.(Τελικά δεν μπορείς να πάρεις πίσω το βιβλιάριο αν συμβεί κάτι σοβάρο, αλλά τελικά το ρισκάρω και δεν πλήρωσα για ιατροφαρμακευτική)

Το πολύ θετικό με την 4μηνη είναι οτι μετράει σαν πραγματική υπηρεσία, άσχετα με το αν έχεις ιατροφαρμακευτική περιθαλψη.

Είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου.(Μιλάω για μόνιμους γιατι δεν ξέρω τι γίνεται με τους αναπληρωτές.)
Πρέπει να τη ζητήσεις οπωσδήποτε 2 μήνες πριν, αν και οι σοβαρές Δ/νσεις μπορούν να σε εξυπηρετήσουν με ένα παλιότερο αριθμό πρωτοκόλλου.

Αποσυνδεδεμένος martha30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #500 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 05:42:02 μμ »
Μάλιστα σε ευχαριστώ πολυ😀😁😃☺

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #501 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 08:59:09 μμ »
..., αν και οι σοβαρές Δ/νσεις μπορούν να σε εξυπηρετήσουν με ένα παλιότερο αριθμό πρωτοκόλλου.
:)
Σοβαρές δεν είναι οι Δνσεις που γυρνούν πίσω το πρωτόκολλο.
Αλλά, από την άλλη...
Στην πολιτική (και στη ζωή μάλλον) πολλά πράγματα πρέπει να γίνονται και να μη λέγονται.
Αυτά και καλή δύναμη στις μαμάδες

Αποσυνδεδεμένος entropia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #502 στις: Μάιος 02, 2016, 10:52:08 μμ »
Γεια σας και χρόνια πολλά. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την άδεια άνευ αποδοχών (ΑΑΑ) για ανατροφή τέκνου μέχρι 6 ετών. Είναι δυνατόν να αιτηθεί κάποιος άδεια ΑΑΑ λιγότερη του ενός έτους αλλά και περισσότερη των 4 μηνών, π.χ. 6  μήνες από Σεπτέμβριο μέχρι και Ιανουάριο;

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #503 στις: Μάιος 02, 2016, 10:58:01 μμ »
Χρόνια πολλά. Αυτό ξέρω ότι ισχύει για λεπτομέρειες ρώτησε στη Διεύθυνση σου.


ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΓΙΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΕΚΝΟΥ (παρ.1 πρώτο εδάφιο)

Στους γονείς εκπαιδευτικούς χορηγείται ύστερα από αίτησή τους άδεια άνευ αποδοχών έως (3) τρία έτη, υποχρεωτικά και χωρίς γνώμη του υπηρεσιακού τους συμβουλίου, όταν πρόκειται για ανατροφή παιδιού ηλικίας έως και έξι (6) ετών, σύμφωνα με την παρ. 2 του άρθρου 51 του Υ.Κ. όπως τροποποιήθηκε με την παρ. 4 του άρθρου 37 του Ν.3986/2011 και σε συνδυασμό με τον Ν.1566/1985 αρθ.16 παρ. Ε περ. 2.   Η άδεια χορηγείται συνεχόμενα και όχι τμηματικά μέχρι τη λήξη του σχολικού έτους. 

            Η άδεια χωρίς αποδοχές για ανατροφή τέκνου μπορεί να διακόπτεται, μόνον αν συντρέχουν σοβαροί λόγοι (π.χ. άδεια κύησης, λοχείας, εννεάμηνη άδεια ανατροφής τέκνου, χορήγηση άδειας υπηρεσιακής εκπαίδευσης με αποδοχές) και δεν χορηγείται αθροιστικά για κάθε τέκνο κάτω των έξι (6) ετών. Αυτό σημαίνει ότι, καθ’ όλη τη διάρκεια της υπηρεσιακής σταδιοδρομίας του, ο εκπαιδευτικός μπορεί να λάβει έως τρία (3) σχολικά έτη άδεια χωρίς αποδοχές, συμπεριλαμβανομένης και της άδειας τριών μηνών με αποδοχές (Δ3), ανεξαρτήτως του αριθμού των τέκνων του.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 02, 2016, 11:14:21 μμ από vadi »
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 541
Σύνολο: 552

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.