*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ 2010-2011  (Αναγνώστηκε 39711 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thouvou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
ΑΣΕΠ 2010-2011
« στις: Νοέμβριος 23, 2009, 09:47:32 μμ »
  Παρακαλώ θερμά όλους τους Φιλολόγους-είτε είναι ωρομίσθιοι είτε αναπληρωτές ή απλώς αδιόριστοι- να αφυπνιστούν και να αγωνιστούν τόσο για την αποσυμφόρηση του κλάδου μας όσο και για την καλύτερη δυνατή παρουσία μας στον επικείμενο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Τη δεδομένη χρονική στιγμή- ύστερα και από τις δηλώσεις της υπουργού Παιδείας- είναι επιτακτική η ανάγκη να προβάλουμε τα αιτήματα και τα προβλήματα του κλάδου μας.
   Είμαστε οι μόνοι εκπαιδευτικοί, που αποφοιτούμε από τόσα τμήματα Φιλοσοφικών σχολών και όχι μόνο..Πρόσφατα προστέθηκαν απόφοιτοι ''Φιλόλογοι'' και άλλων τμημάτων. Το ζήτημα όμως δεν είναι ποιοι αναγνωριζόμαστε ως φιλόλογοι και ποιοι όχι. Αυτό είναι μια πολύ μεγάλη κουβέντα. Δε θα βγάλουμε και μεταξύ μας τα μάτια μας! Άλλωστε παλαιότερα κάποιοι- πολύ αξιολογότεροι μου- είχαν μιλήσει για τριχοτόμηση των τμημάτων των Φιλοσοφικών Σχολών όχι μόνο σε θεωρητικό,αλλά και πρακτικό επίπεδο, αλλά μάταια. ''Είμαι δηλαδή πτυχιούχος του ιστορικού τμήματος, διδάσκω ιστορία στη δευτεροβάθμια, είμαι του φιλολογικού, διδάσκω αρχαία κ.ο.κ.''Αλλά αυτός ο διαχωρισμός είναι μάλλον ουτοπικός, όσο κι αν προσωπικά θεωρώ πως θα έλυνε πολλά εκπαιδευτικά προβλήματα και από τις δύο πλευρές(μαθητή-καθηγητή).
  Το αίτημά μας λοιπόν,συνάδερφοι,πρέπει να επικεντρωθεί στην ογκωδέστατη ύλη του ΑΣΕΠ και στη σύχγυση των επιμέρους ειδικοτήτων. Και σ΄αυτόν τον τομέα είμαστε ο μόνος κλάδος( μαζί με τους φυσικούς, αν δεν απατώμαι) που καλούμαστε να εξεταστούμε σε τρία διαφορετικά- και χαώδη ως προς την ύλη- γνωστικά αντικείμενα. ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ προαιρετική επιλογή δύο εκ των τριών γνωστικών αντικειμένων στον επόμενο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Τί αναζητά το υπουργείο, ημιμαθείς φιλολόγους ή εξειδικευμένους εκπαιδευτικούς;; Ας μας απαντήσει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2010-2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:37:39 »

Αποσυνδεδεμένος thouvou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2010-2011
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 24, 2009, 04:19:55 μμ »
Τελικά συνειδητοποιώ ότι ο κλάδος μας, συνάδερφοι, ό,τι παθαίνει, καλώς τα παθαίνει :(. Κανείς δε συντάσσεται μαζί μου; Κανεις δεν ενδιαφέρεται να αγωνιστεί για το συμφέρον μας; Ειλικρινά δε σας καταλαβαίνω. Όλοι δηλαδή είστε εξειδικευμένοι και στα τρία γνωστικά αντικείμενα; Αν δεν αγωνιστούμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ, δε θα καταφέρουμε ποτέ τίποτα!!!

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2010-2011
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 24, 2009, 07:54:09 μμ »
Vasogr, το θέμα που άνοιξες έχει συζητηθεί διεξοδικώς και σε άλλες συζητήσεις του forum μας. Και έχω αναφερθεί εκτενώς, όπως και άλλοι εκλεκτοί συνάδελφοι. Μπορείς να ανατρέξεις στα εν λόγω topics και να μελετήσεις τις απόψεις όλων. Η απάντησή μου εδώ σύντομη και ξεκάθαρη. Ο σώφρων φιλόλογος - καθηγητής, δηλαδή ο απόφοιτος των ελληνικών τμημάτων των φιλοσοφικών σχολών των πανεπιστημίων της χώρας μας και όποιων άλλων τμημάτων που σύμφωνα με το ΝΟΜΟ εκπαιδεύουν τους μελλοντικούς ΠΕ02, δεν πρέπει να συνταχθεί με απόψεις διχαστικές και επικίνδυνες. Όχι για το προσωπικό του συμφέρον, αλλά για το μέλλον των ανθρωπιστικών μας σπουδών. Πώς θα επιτευχθεί η αποσυμφόρηση του κλάδου μας;! Με την επιλογή 2 από τα 3 γνωστικά αντικείμενα;! Τι σχέση έχει με την αποσυμφόρηση;! Μην ξεχνάς ότι αυτό έχει γίνει στο παρελθόν και ήταν μέγα λάθος. Τι προτείνεις όμως τελικά; Διαχωρισμό;! Ακόμα και εσύ η ίδια τον κρίνεις "ουτοπικό". Και έτσι είναι! Και ποιος είναι πια αυτός ο περιβόητος διαχωρισμός;! Αρχαία-Νέα-Ιστορία;! Δηλαδή δεν υπάρχουν άλλα ανθρωπιστικά μαθήματα που διδάσκουμε;! Έκθεση, Φιλοσοφία, Ψυχολογία, ΣΕΠ, Λατινικά; Και επίσης επιθυμείτε κάποιοι τριχοτόμηση του τμήματος Φιλολογίας στις κατευθύνσεις του; (γιατί αυτό σημαίνει Αρχαία-Νέα)! Αυτό που προτάθηκε κάποτε το γνωρίζω πολύ καλά, γιατί το έζησα στη Φιλοσοφική Σχολή της Αθήνας και δεν είχε σχέση με αυτό που αναφέρεις. Και φυσικά εγκαταλείφθηκε η ιδέα, γιατί πολύ απλά ήταν ουτοπική και ανεφάρμοστη και δε θα έλυνε απολύτως τίποτα. Ο κλάδος μας θα αποσυμφοριστεί με άλλο τρόπο. Και σε ρωτάω: οι πτυχιούχοι των ξένων φιλολογιών που θα συνεχίσουν να διδάσκουν ως δεύτερη ανάθεση την ιστορία, θα είναι πιο... εξειδικευμένοι από τον κλασικό, το γλωσσολόγο, τον παιδαγωγό, το φιλόσοφο; Όλοι μας εξεταζόμαστε στην ίδια ύλη στον ΑΣΕΠ. Και οφείλουμε να γνωρίζουμε τα αντικείμενα αυτά. Αυτή είναι η φύση των ανθρωπιστικών μας επιστημών.

Όσο για το ποιοι είναι και αναγνωρίζονται καθηγητές - φιλόλογοι, σε παρακαλώ, το αναφέρει ο Νόμος. Και μια χαρά το αναφέρει. Καμία κουβέντα παραπάνω. Γιατί αυτή η εμπαθής και ρατσιστική διάθεση ορισμένων (δεν αναφέρομαι σε σένα) πρέπει επιτέλους να σταματήσει.

ΥΓ: Ποιοι άλλοι "Φιλόλογοι" έμαθες ότι προστέθηκαν; Πτυχιούχοι ποιου τμήματος; Αν εννοείς του ΕΑΠ, φυσικά και ΔΕΝ είναι φιλόλογοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2009, 08:30:51 μμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος thouvou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2010-2011
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 02:26:30 πμ »
Είπα από την αρχή συνάδερφε να μην ανοίξουμε αυτό το θέμα, για να μη βγάλουμε και μεταξύ μας τα μάτια μας. Αλλά θέλεις να τ' ακούσεις. Αν θεωρείς λοιπόν φιλολόγους τους αποφοίτους του τμήματος ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΩΝ ΑΓΑΘΩΝ, καθώς επίσης και του τμήματος Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας του Παν/μίου Θεσσαλίας, τότε τι να πω.Θέλουμε και τα παθαίνουμε.Και δε βγάζω απ' έξω και άλλα τμήματα ,όπως της Ιστορίας και Εθνολογίας του Παν/μίου Θράκης. Άνοιξε κατά τύχη έναν οδηγό σπουδών και πες μου ποιο φιλολογικό μάθημα μπορεί να διδάξει ο πτυχίούχος αυτών των τμημάτων. Εσύ βέβαια θα του βρεις αντικείμενο να διδάξει και θα θεωρήσεις πως υπερβάλλω. Στην ανάθεση όμως που θα του κάνουν στο σχολείο, όταν κληθεί να διδάξει, τι λες, θα τον ρωτήσουν; Θα τον παρακαλέσουν μήπως κιόλας ή θα του δώσουν τη δυνατότητα να επιλέξει; Φιλόλογοι αφυπνιστείτε!!!!! 19 τμήματα υπάρχουνε αυτήν τη στιγμή (μπορεί και παραπάνω) με 4500 εισακτέους (μπορεί και παραπάνω), όπως παραθέτει κι ένας καλός μας συνάδερφος εδώ μέσα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2010-2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:37:39 »

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2010-2011
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 05:11:20 μμ »
Συνάδελφε, εγώ "να τ'ακούσω";! Εσύ ποιο τμήμα έχεις τελειώσει; Ποιο τμήμα... ιερό σε έχρισε άξια "Μπουμπουλίνα" του κλάδου μας, ώστε να σηκώνεις το λάβαρο, και υποτιμάς άλλα τμήματα; Και επειδή υποπτεύομαι ποιο, παρακαλώ να υπάρχει λίγη σοβαρότητα και σεβασμός. Τα τμήματα που ανέφερες ΜΗΠΩΣ, λέω ΜΗΠΩΣ θεραπεύουν την επιστήμη της Ιστορίας; Δεν είναι η ιστορία ένα από τα λεγόμενα φιλολογικά μαθήματα; Δεν είναι ισότιμα με τα τμήματα Ιστορίας και Αρχαιολογίας της χώρας; Επειδή έχουν κάποια αντικείμενα - κατευθύνσεις, όπως Διαχείρισης Πολιτισμικών Αγαθών ή Κοινωνικής Ανθρωπολογίας ή Εθνολογίας (οι οποίες ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΔΕΝ βγάζουν ΠΕ02), αυτό σημαίνει ότι δεν ανήκουν επαξίως στον κλάδο μας των ΠΕ02;! Γι'αυτό ας διαβάζετε προσεκτικά τα ΦΕΚ ή τους οδηγούς σπουδών των τμημάτων πριν γράφετε οτιδήποτε. Και στο Βόλο και στην Καλαμάτα και στην Κομοτηνή και όπου αλλού φιλολογικά μαθήματα διδάσκονται οι φοιτητές επαρκώς. Το γιατί ιδρύθηκαν νέα τμήματα ΠΕ02 ή αν έπρεπε να ιδρυθούν, αυτό θα μπορούσα να το συζητήσω. Σαφώς και υπερβάλλεις και στην τελική ο πτυχιούχος του ΙΑΚΑ ή όποιου άλλου τμήματος μπορεί να αριστεύσει στον ΑΣΕΠ και να αποτύχει παταγωδώς ο πτυχιούχος τμήματος Φιλολογίας. Πρέπει να σταματήσει ο ρατσισμός, η εμπάθεια και ο διχασμός στους κόλπους των φιλολόγων καθηγητών. Κάποιοι ΠΕ02 δεν είστε ελέω Θεού φιλόλογοι, δεν έχετε τα κληρονομικά δικαιώματα, καταλάβετέ το πια. Και για να σταματήσει αυτή η κατάσταση, εγώ θα αντιπρότεινα και θα κινηθώ αναλόγως, ώστε να στείλουμε επίσημη επιστολή - αίτημα στην Υπουργό Παιδείας να προβεί σε αλλαγή του ονόματος της καθηγητικής μας ιδιότητας. Ο όρος "φιλολόγος", επειδή έχει παρεξηγηθεί και λανθασμένα συνδεθεί από πολλούς με τους πτυχιούχους ενός τμήματος, δεν αντιπροσωπεύει τον κλάδο μας. Απλά λόγω συγκυριών υπερίσχυσε ο τίτλος "φιλόλογος". Πρέπει να βρεθεί κάποιος πιο εύστοχος που να καλύπτει όλα τα αντικείμενα - ειδικεύσεις μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2009, 05:17:09 μμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2010-2011
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 05:22:11 μμ »
Συμφωνώ σε όλα Ioannis, αν και η ουσία δεν βρίσκεται στην αλλαγή του τίτλου.

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2010-2011
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 05:47:07 μμ »
Έγω έχω να πω ότι σας έχουνε κάνει τόση πλύση εγκεφάλου, που θεωρείτε το ΑΣΕΠ ως το πιο άξιο σύστημα διορισμού. Αντί να βλέπετε πως το πρόβλημα ξεκινάει απο αλλού. Όπως η συσσώρευση τόσων αποφοίτων φιλοσοφικών σχολών, η απαξίωση των πτυχίων και η παρακμή της παιδείας. Κοιτάτε μόνο πώς να βολευτείτε, κι απο κει και πέρα, η παιδεία ας έχει τα χάλια που έχει...έλεος με μερικούς...

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2010-2011
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 06:38:30 μμ »
Μα συνάδελφε syrrahm, το ξέρω πως η ουσία βρίσκεται αλλού. Αλλά για κάποιους, δυστυχώς, βρίσκεται στην ψευδαίσθηση που απορρέει από έναν τίτλο. Άρα ας φύγει αυτό το... "αγκάθι" πια!

Giwrgο, ο ΑΣΕΠ καλώς ή κακώς είναι το σύστημα διορισμού αυτή τη στιγμή. Αύριο μπορεί να αλλάξει, δεν αρνούμαι ότι πρέπει να αλλάξει. ΣΗΜΕΡΑ όμως, με τα υπάρχοντα δεδομένα, είναι ο ΑΣΕΠ και δεν πρέπει να αιθεροβατούμε. Η συσσώρευση αποφοίτων φιλοσοφικών σχολών είναι ένα θέμα εκπαιδευτικής πολιτικής. Τώρα όμως, από τη στιγμή που ιδρύθηκαν, όσο και να διαφωνούμε, τι προτείνεις; Την κατάργηση τμημάτων;Τη μείωση εισακτέων; Το πρώτο είναι λάθος και δεν πρέπει να γίνει, το δεύτερο είναι σωστό αλλά δεν το κάνουν. Τα προβλήματα της παιδείας θέλουν αγώνα και κυρίως αλληλεγγύη, για να το συνδέσω με το σκοπό των προηγούμενων θέσεων μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2009, 07:07:13 μμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος thouvou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2010-2011
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 12:46:02 πμ »
Ο Ioannis! είπε μεταξύ άλλων: <<Συνάδελφε, εγώ "να τ'ακούσω";! Εσύ ποιο τμήμα έχεις τελειώσει; Ποιο τμήμα... ιερό σε έχρισε άξια "Μπουμπουλίνα" του κλάδου μας, ώστε να σηκώνεις το λάβαρο, και υποτιμάς άλλα τμήματα; Και επειδή υποπτεύομαι ποιο, παρακαλώ να υπάρχει λίγη σοβαρότητα και σεβασμός>>.
Εγώ επαναλαμβάνω για όποιον δεν το κατάλαβε και κυρίως για σένα ότι από την αρχή δεν ήθελα να αναφερθώ σε αυτό το θέμα της διαφορετικής ειδικότητας των αποφοίτων των Φιλοσοφικών σχολών. Αλλά το έπραξα, γιατί εσύ εστίασες σ΄αυτό. Αν ανατρέξεις στα λεγόμενά μου, θα δεις ότι για άλλο θέλω να αγωνιστούμε΄ και αν εσείς οι άλλοι ''Φιλόλογοι'', όπως ο ίδιος λες, μιας και ούτε την ιδιότητά σου δε θέλεις πια να τιμάς και να αλλάξεις την ονομασία του κλάδου μας ( ΕΛΕΟΣ, πού είσαι Κακριδή να θαυμάσεις τους μελετητές σου φιλολόγους... ),δε θ'ελετε να αγωνιστείτε μαζί μας, εσείς, θα χάσετε. Μαζί μας ίσως κάτι πετύχετε. Γιατί ούτε εγώ φταίω που έφτυσα αίμα να τελειώσω με πολύ καλό βαθμό μάλιστα τη Φιλολογία του ΑΠΘ με μαθήματα Αρχαία, Λατινικά και Νέα πάνω από το μισό όρο των συνολικών διδακτικών μου μονάδων. Θέλεις λοιπόν να πούμε τα πράγματα με  το όνομά τους; Κρατήστε την Ιστορία, χάρισμά σας, μιας και έχετε εξειδικευτεί σε αυτήν , διδάξτε την στους μαθητές, κάντε σεμινάρια, συνέδρια και ό,τι νομίζετε. Αφήστε όμως σε μας όλα τα υπόλοιπα, για τα οποία ξενυχτήσαμε και για να μπούμε και για να βγούμε ΦΙΛΟΛΟΓΟΙ. Είτε σου αρέσει είτε όχι, η κατάσταση αυτή είναι. Προαιρετικά, όπως αναφέρουν οι οδηγοί σπουδών σας για τα Αρχαία, τα Λατινικά και τα Νέα, δε γίνεται κανείς Φιλόλογος. Άλλωστε εσύ δε θέλεις κιόλας να είσαι.. Πώς να σε αποκαλέσουμε λοιπόν; Ελάτε, λοιπόν, ας ψηφίσουμε συνάδερφοι τι όνομα να τους δώσουμε. Κρίμα, γιατί το θέμα στο forum το άνοιξα για άλλους αγώνες.. Ας είναι, ελάτε λοιπόν, ψηφίστε για την πιο καθοριστική ονοματοδοσία.


Υ.Γ.Θ μας κάνεις μεγάλη χάρη να στείλεις σχετική επιστολή στην υπουργό για αλλαγή του ονόματος του κλάδου μας, καθώς θα γίνει πέρα για πέρα αντιληπτό (όχι πώς δεν είναι) πόσο πολύ διαφέρουμε......

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2010-2011
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 02:49:18 πμ »
Εριστικότατη από την αρχή. Πτυχιούχος ανθρωπιστικών σπουδών με τόση έπαρση και αλαζονεία που δεν αξίζει καν τον τίτλο της. Γιατί εσένα συνάδελφό μου δε σε θεωρώ. Προτιμώ οι μαθητές μας να διδάσκονται από μια Συνάδελφο με ειδίκευση στην Ιστορία ή αλλού και να τους μεταδώσει ήθος και αξίες, παρά από μία φαντασμένη "φιλόλογο" που, επειδή τελείωσε τμήμα Φιλολογίας ΑΠΘ (δε γενικεύω, αναφέρομαι σε εσένα και σε ομοϊδεάτες σου), νομίζει ότι τα αρχαία της, τα νέα της και τα λατινικά της φτάνουν, για να θεωρείται άξια διάδοχος του Κακριδή. Γιατί δεν καλείς και τον Αλέκο Δελμούζο ή το Μανόλη Ανδρόνικο να σε θαυμάσει βρε;! Σε κάποια συζήτηση διάβασα για... καλάμια. Εσύ έχει το μεγαλύτερο. Πρόσεξε όμως, γιατί θα πέσεις.

Από την αρχή δεν... ήθελες να αναφερθείς στο θέμα, αλλά οι σπόντες και τα καρφιά σου ήταν αρκετά, για να καταλάβουμε όλοι τι δηλητήριο έκρυβες μέσα σου για τους... συναδέλφους σου! Για άλλο ήθελες να μιλήσεις (βεεέβαια...), αλλά τι έγραψες μετά τα περί διαχωρισμών, περί αναγνωρίσεων, περί μεγάλης κουβέντας και "βγάλσιμο" ματιών;! "Το αίτημά μας λοιπόν,συνάδερφοι, πρέπει επικεντρωθεί στην ογκωδέστατη ύλη του ΑΣΕΠ και στη σύχγυση των επιμέρους ειδικοτήτων". Δεν έγραψες ε; Ή είσαι ανεπαρκέστατη στην ελληνική γλώσσα και ακατάλληλη για τη διδασκαλία της ή νομίζεις πως μπορείς να μας μπερδέψεις. Εδώ και το άλλο topic στο οποίο γράφεις το ονόμασες "Φιλόλογοι ενωθείτε"! ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ! Ποιους συναδέλφους καλείς; Αυτούς που υποτιμάς; Και τι περιμένεις; Να σε στηρίξουν; Ντροπή και αίσχος σε τέτοιες φωνές στους κόλπους των ΠΕ02 φιλολόγων ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ. Γιατί αν θέλεις κι εγώ να περάσω στην αντεπίθεση, πάρε πρώτα το Πιστοποιητικό Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας (Νόμος 2525/97), που δεν ξέρεις τι σημαίνει διδασκαλία και μαθησιακή διαδικασία με τα ελάχιστα μαθήματα Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας που έκανες (αν έκανες), και μετά γίνε εκπαιδευτικός, ζήτα συμμετοχές σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ και πρόσβαση στην εκπαίδευση. Αλλά τι περίμενα... από μια πτυχιούχο τμήματος Φιλολογίας με άγνοια στην ιστορία της νεοελληνικής εκπαίδευσης! Τι να γράψει...;!

Δεν είσαι η μόνη που τελείωσες το τμήμα σου με καλό βαθμό. Είπα: προσγειώσου. Υπάρχουν και άλλοι σαφώς καλύτεροι από εσένα, ακόμα και στα αντικείμενα της Κλασικής και Νεοελληνικής Φιλολογίας, για τα οποία κομπάζεις σαν σύγχρονη... "Κακριδίτσα"! Συγχαρητήρια για τον τρόπο που αντιμετωπίζεις το βαρυσήμαντο μάθημα της Ιστορίας. Πολύ σημαντικότερο από τα νεκρά Λατινικά σου. Προτιμώ τα παιδιά μας να γνωρίζουν την ιστορία τους παρά μια γλώσσα που μιλήθηκε εκατοντάδες χρόνια πριν και δεν έχει άμεση σχέση με τη σημερινή μας γλώσσα, σε αντίθεση με την αρχαία μας ελληνική και τη σημασία της. Δεν ακυρώνω κανένα μάθημα, πρόσεξε μην παρασυρθείς, αλλά τονίζω την αξία της Ιστορίας που συγκριτικά με τη λατινική γλώσσα και τα ανούσια κείμενα της σχολικής της ύλης διαφέρουν ως προς τη μαθησιακή σπουδαιότητα. Όλα τα υπόλοιπα μαθήματα σε σένα; Ποια υπόλοιπα; Θέλεις και τη Φιλοσοφία, την Έκθεση κτλ.; Γιατί, τα σπούδασες καθόλου;! Μπήκες στη Φιλολογία και βγήκες ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ;! Τι λες βρε παιδί μου, να σου πακετάρουμε το βραβείο τώρα ή μετά; Το ότι μπήκες σε τμήμα Φιλολογίας ισχύει, όπως ισχυρίζεσαι πάντα και το δέχομαι. Για το τι βγήκες, όχι κατά το όνομα αλλά κατά την ουσία, επίτρεψέ μου να διατηρώ τις αμφιβολίες μου... Σύνελθε, λοιπόν, σε παρακαλώ!

Έγραψα για τον τίτλο του "Φιλολόγου" και την αντικατάστασή του με άλλον όρο και με μεγάλη χαρά έβγαλα το πραγματικό σου πρόσωπο. Εύγε μου λοιπόν! Μάθε όμως τι σημαίνει φιλόλογος - καθηγητής και μετά γράφε τις... προκηρύξεις σου. Και επειδή θόλωσες αρκετά (αναμενόμενο...) διάβαζε προσεκτικότερα, για να μην αλλοιώνεις τα γραφόμενά μου: Δεν έγραψα ότι δε θέλω τον τίτλο "Φιλόλογος". Δεν έγραψα ότι δεν τον τιμώ και δεν τον σέβομαι. Είμαι ήδη εν ενεργεία, μην ανησυχείς, κάτι που εσύ ακόμα δεν είσαι και τον υπηρετώ άξια με το έργο μου. Και ο καινούριος όρος που "κάλεσα" να βρούμε θα προσδιόριζε ΟΛΟΥΣ τους ΠΕ02. Κι εσένα μαζί. Και το πρότεινα σκόπιμα, για να γλιτώσουμε μια και καλή από την υπεροψία και τη συμπλεγματική συμπεριφορά κάποιων που έχουν το θράσος να μας παρουσιάζονται κάθε φορά ως οι... εκλεκτοί, οι γνήσιοι, οι καθαροί! ΦΕΥ! Τους... "αγώνες" σου, "φιλόλογε" vasogr, κάνε τους μόνη σου. Γιατί "αγώνες" με τέτοιες... ψεύτικες "Μπουμπουλίνες" δεν είναι αγώνες, είναι φιάσκο.

ΥΓ: Είτε σου αρέσει είτε όχι, η κατάσταση αυτή είναι.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2009, 04:14:10 πμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2010-2011
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 09:27:27 μμ »
Αρχικά εύχομαι καλή χρονιά και καλή δύναμη σε όλους μας.
Επειδή έχω κι εγώ αγανακτήσει με όλον αυτόν τον ρατσισμό εναντίον όσων δεν έχουμε πτυχίο φιλολογίας, το συγκεκριμένο θέμα μου δίνει την ευκαιρία να πω δυο πράγματα για να πάρουν χαμπάρι όλοι οι κομπλεξικοί ένα πράγμα: η σχολή που έχει τελειώσει ο καθένας δεν λέει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ! Στην αρένα θα κριθούμε όλοι, καταλάβετέ το επιτέλους κύριοι "καθαρόαιμοι" φιλόλογοι!
Εγώ έχω τελειώσει ΙΑΚΑ το 2003, κατεύθυνση Αρχαιολογίας, και είμαι δις επιτυχούσα στον ΑΣΕΠ με βαθμολογία κάθε φορά γύρω στο 70. Είμαι όμως πολύ περήφανη που ο 8ος κατά σειρά επιτυχίας στον τελευταίο διαγωνισμό ήταν συμφοιτητής μου στο Βόλο! Εύγε Διαμαντή! Μας έβγαλες ασπροπρόσωπους!
Και μια προσωπική εμπειρία: κάτι παρόμοιες μ@λα@κίες του τύπου original φιλόλογοι και φιλόλογοι μαϊμού, μου έλεγε κι ένας παλιός φίλος, κομπλεξικός κατά τα φαινόμενα, απόφοιτος Φιλολογίας ΑΠΘ, όταν διαβάζαμε για τον τελευταίο διαγωνισμό. Έφτασε στο σημείο να μου πει ότι "παίρνουμε τις θέσεις" από τους αξιότερους -κατά τη γνώμη του- πτυχιούχους φιλολογικών τμημάτων. Εγώ του είπα ότι αν θεωρεί ότι αυτή η θέση που διεκδικώ εγώ -η φιλόλογος μαϊμού- του ανήκει, τότε... μολών λαβέ! Το αποτέλεσμα: ο άξιος original συνεχιστής του Κακριδή δεν μπήκε ούτε καν στους επιτυχόντες. Εγώ, η φιλόλογος μαϊμού έγραψα 70 και κάτι ψιλά...
Ioannis, εννοείται ότι προσυπογράφω όσα είπες. Αλλά κάτι μου λέει ότι έχεις τελειώσει ΙΑΚΑ εσύ...
 
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2010-2011
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 12:43:28 πμ »
Ώχου, βρε παιδιά, τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου! :(

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2010-2011
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 08:17:14 μμ »
Αν και δεν είμαι φιλόλογος, πιστεύω ότι πρέπει να σπάσει ο κλάδος σε επιμέρους ειδικότητες και ο καθένας να εξετάζεται σε μαθήματα της ειδικότητάς του με βάση τις σπουδές του. Επίσης, οι προκυρήξεις των θέσεων να γίνονται ανά κλάδο ,δηλαδή θέλω τόσους κλασικούς φιλολόγους, τόσους ιστορικούς, τόσους από ΦΠΨ κτλ. Είναι απαράδεκτο να έχουν δικό τους κλάδο οι ΠΕ33 (δεν έχω τίποτα με τους ανθρώπους,το καθεστός σχολιάζω) με απόφοιτους από μόνο μια σχολή και στον ΠΕ02 να συνοστίζονται τόσες ειδικότητες.Αν θέλετε να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος η γνώμη μου έιναι να διεκδικήσετε ΑΜΕΣΑ ένα διαχωρισμό στη λογική του κλάδου ΠΕ04. Όσο για τα υπόλοιπα...για μένα οι τίτλοι και οι ονομασίες δε λένε ΤΙΠΟΤΑ. Τι κι αν έχεις πάρει πτυχίο με 40 , η πράξη σε κάνει εκπαιδευτικό , η εμπειρία, η δουλειά, η ικανοποίηση να βλέπεις τους μαθητές σου να πετυχαίνουν και τους κόπους σου να ανταμείβονται. Και τα μαθήματα δε διακρίνονται σε vip και παρακατιανά. Αλλιώς θα κάναμε μόνο φιλολογικά ή μόνο μαθηματικά κτλ. Η ιστορία -δε- για μένα προσωπικά είναι ένα αντικείμενο που επειδή ακριβώς δεν διδάσκονταν επαρκώς στο σχολείο και παπαγάλιζα, όταν άρχισα να τη διαβάζω σοβαρά (φοιτητής πια) συνειδητοποίησα τη πραγματική της αξία. Είναι σημαντικό λοιπόν να έχουμε εξειδικευμένους εκπαιδευτικούς να τη διδάσκουν όπως -βέβαια- το ίδιο ισχύει και για τα άλλα μαθήματα. Καθένας στην ειδικότητά του λοιπόν γιατι κανένας μας δεν περισσεύει..

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2010-2011
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 09:17:58 μμ »
οι "γνησιοι" αφου το θελετε ετσι φιλολογοι ειναι οι του ΦΠΨ.
παρτε το χαμπαρι. αρεσει δεν αρεσει.
εχουν εξειδικευση στην διδακτικη και τα παιδαγωγικα και εχουν κανει απο ολα τα αλλα μαθηματα.
ειναι το μονο καθηγητικο τμημα (απο τα φιλολογικα)

ε, ναι, υπαρχουν και οι ξιπασμενοι φπψ-ιδες οπως υπαρχουν και οι ξιπασμενοι "κλασικοι"(λεμε τωρα)

κα Διαμαντοπουλου μου, ΧΩΡΙΣ ΑΣΕΠ να διοριζονται
1) Νηπιαγωγοι
2) Δασκαλοι
3)Γυμναστες
4) Ξενογλωσσοι
5) φιλολογοι του ΦΠΨ
                        αυτες ειναι οι μονες γνησιες καθηγητικες σχολες
α, και οι 6) Μουσικων σπουδων
            7) θεατρολογων
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160980
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 579
Σύνολο: 605

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.