*

Αποστολέας Θέμα: Χίος  (Αναγνώστηκε 18607 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος patsy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • a dog's life
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 17, 2007, 02:45:45 μμ »
Μου το είπαν για 1-4 και τηλεφωνικά το πρωί που πήρα και μετά το είδα και στις ανακοινώσεις της σελίδας της Α/θμιας Χίου, για ΠΕ06 και ΠΕ11 εγκυκλιος από το ΥΠΕΠΘ http://www.cpe.gr/
Libraries gave us power then work came and made us free... what price now for a shallow piece of dignity?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Χίος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:44:14 »

Αποσυνδεδεμένος maria38

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 18, 2007, 09:55:20 μμ »
Μήπως θα μπορούσε να με διαφωτίσει κανείς για την Β' Χίου; Από ό,τι είδα περιλαμβάνει μόνο το χωριό (;) Βόλισσος (αν το τονίζω καλά). Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη!!  ;)

Αποσυνδεδεμένος maria38

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 18, 2007, 10:16:13 μμ »
(Συγνώμη για τα λάθος emoticons...το χαμόγελο  :) ήθελα να βάλω αλλά πάνω στην αγωνία μου τα μπέρδεψα :P)

Αποσυνδεδεμένος altair

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 19, 2007, 08:48:55 πμ »
Η Βολισσός είναι ένα πολύ όμορφο χωριό στη βορειοδυτική Χίο 2-3 χιλιόμετρα απο τη θάλασσα. Το σχολείο είναι γυμνάσιο με λυκειακές τάξεις. Οι περισσότεροι καθηγητές μένουν στη Χώρα και πηγαινοέρχονται με αυτοκίνητα, η απόσταση είναι περίπου 35 χιλιόμετρα. Δεν έχω υπηρετήσει εκεί αλλά έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια για τον σύλλογο καθηγητών στο σχολείο αυτό. Τα παιδιά είναι περίπου 20 οπότε γίνεται και πολύ καλή δουλειά με αυτά.

Η παιδεία δεν αποτελεί πλήρωσιν κάδου, αλλά αφήν λαμπτήρος...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Χίος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:44:14 »

Αποσυνδεδεμένος maria38

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 19, 2007, 02:18:59 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ! :)

Αποσυνδεδεμένος tsilib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 26, 2007, 10:25:00 πμ »
Ειμαι διοριστεα στην Α Χιου. Υπαρχουν άλλοι συναδελφοι απο το forum που θα πανε εκει? Επισης, με βολευει να νοικιασω στην πολη και να πηγαινοερχομαι σε χωριο σε περιπτωση που με τοποθετησουν εκει? (Αυτοκινητο εχω). Ειναι ευκολο να βρεις επιπλωμενο σπιτι? Μηπως γνωριζει κανεις κανενα καλο και οικονμικο ξενοδοχειο για τις πρωτες μερες? Οποιαδηποτε πληροφορια ειναι πολυτιμη.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 26, 2007, 10:55:11 πμ »
Δεν ειμαι διορισμενη Χίο αλλα μενω και καταγομαι απο δω. Τα χωρια της Χίου απέχουν από Χίο το πολύ 3/4 της ώρας. Καλο θα ήταν να έμενες στην πόλη γαιτί τα περισσότερα ειναι μικρά και χωρίς πολλές ευκολίες, αν και καποια ειναι πολύ γραφικά. Ωστοσο αν σε ενδιαφερει η νυχτερινη ζωή και η αγορα καλο ειναι να μενεις σε αυτο που ονομαζουμε "χώρα". Εκτος και αν διοριστεις στον Βρονταδο (Ομηρουπολη) μια γραφικη παραθαλάσσια κωμοπολη (10 λεπτα απο κεντρο με αυτοκινητο). Εχει επιπλωμενες γκαρσονιερες κοντα στην θαλασσα ειδικά για τετοιες περιπτώσεις.
Ενα καλο και οικονομικο ξενοδοχείο στο κεντρο της πόλης ειναι το "Διάνα" κοντά στο λιμανι της Χίου. http://www.kanaristours.gr/hotels_gr.htm αυτή η διευθυνση θα σε βοηθήσει. Οτι αλλο θες πες μου..............
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2007, 11:02:08 πμ από catwoman »

Αποσυνδεδεμένος tsilib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 26, 2007, 11:11:19 πμ »
Ευχαριστω παρα πολυ. Μια αλλη ερωτηση: Απο Πειραια ποσες ωρες ειναι για Χιο? Στα επιπλωμενα οι τιμες ειναι λογικες?

Αποσυνδεδεμένος patsy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • a dog's life
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 26, 2007, 12:02:27 μμ »
Και εγώ Χίο διορίζομαι tsilib αλλά είμαι ΠΕ06. Το γρηγορο το πλοίο κανει 6.30 ώρες τα αργά πολυ περισσοτερο.
Δες αυτη τη σελίδα http://www.chios.gr/by_sea_gr.htm

Επίσης έχει αεροδρόμιο που εξυπηρετουν δυο αεροπορικες εταιρίες. Για σπίτια και εγω δεν ξέρω τίποτα ακόμη.
Libraries gave us power then work came and made us free... what price now for a shallow piece of dignity?

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 26, 2007, 01:34:08 μμ »
Από πλοία το "Μύκονος" κανει περιπου 6 ώρες (35 ευρω) και τα συμβατικά δηλαδή "Μυτιλήνη" και "Θεόφιλος" κανουν 8,30 ώρες περίπου (δεν θυμαμαι τιμή) Με αεροπλάνο η AEgean ειναι οικονομικη αν καταφερεις να κλεισεις εισητηριο προσφοράς (ακομα και με 25 ευρω βρισκεις) η Ολυμπιακη κανει απο 70 εως 120 ευρω αναλόγως την ζητηση.
Από ενοικιαζομενα δεν ξερω τιμες.......

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 26, 2007, 09:38:40 μμ »
Καλησπέρα! Κατάγομαι κι εγώ από Χίο...Καλό είναι πριν απ΄'ολα να μπεις στην ιστοσελίδα του Υπ Παιδείας http://www.ypepth.gr και να αναζητήσεις τη μοριοδότηση των σχολείων της α΄βάθμιας και να δεις τις περιοχές και τα μόριά τους..Αν δεις Κάμπος, καμποχώρων, Θυμιανά Νεχώρι είναι πάνω κάτω 3-5 χλμ από ΄τη Χώρα..Από εσένα εξαρτάται και από την α'βάθμια βεβαια ποια σχολεία θα σου δώσουν..Η ιστοσελίδα της είναι www.cpe.gr...
  Έχει δίκιο το άλλο μέλος για το ΔΙΑΝΑ το ξενοδοχείο για λίγες μέρες..Εγώ θα σου συνιστούσα να έχεις ως βάση σου τη Χώρα γιατί έχει πιο πολύ ζωή το χειμώνα και η πρόσβαση είναι πιο εύκολη παντού καθώς είναι ακριβώς στη μέση του νησιού.Επιπλωμένα θα βρεις σίγουρα, φτάνει να κοιτάξεις τις κολώνες της κεντρικής πλατείας.Εκεί είχα δει μια φιρά τυχαία..Όλα είναι πολύ εύκολα..
Για τα δρομολόγια μπορείς να ενημερωθείς από το www.nellines.gr και από www.hsw.gr....
Καλή διαμονή κι ό.τι άλλο χρειαστείς...Εδώ είμαστε...
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος tsilib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 27, 2007, 08:01:40 μμ »
Ευχαριστω παρα πολυ. Εκλεισα με το Μυτιληνη για το Σαββατο. Ελπιζω η Χιος να ειναι τοσο ιδανικο νησι οσο εχω ακουσει απο ολους.

Αποσυνδεδεμένος THNIK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 31, 2007, 10:30:59 μμ »
Συγχαρητήρια σ΄όλους τους συναδέλφους φιλολόγους και μη που διορίζονται. Η δική μου "νέα πατρίδα" είναι η Χίος. Θα πάρω μαζί και τα δύο μου παιδιά και χρειάζομαι όσες πληροφορίες μπορείτε να μου παρέχετε για το νησί. Επίσης μήπως γνωρίζετε αν σημειώθηκε υπεραριθμία στη Β Α Χίου πέρσι ή πρόπερσι ; ΄Φέτος διόρισαν 23 φιλολόγους. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή ευκολία σε όλους
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2007, 01:00:57 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος absentminded

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 70 κάθε εμπόδιο σε καλό
    • Προφίλ
Απ: Χίος
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 31, 2007, 11:17:33 μμ »
Για αρχή δες εδώ:
http://dide.chi.sch.gr/portal/
Συγχαρητήρια και καλώς να έρθεις. Στη Χίο είναι καλά, έχει όλα τα απαραίτητα, αφού είναι μεγάλο νησί. Όλα τα βασικά βρίσκονται στο κέντρο.
Έχει αεροδρόμιο, με συχνά δρομολόγια. Με πλοίο, σπό Πειραιά είναι 5-6 ώρες, από Θεσσαλονίκη 20 ώρες, από Αλεξανδρούπολη 15, από Μυτιλήνη και Σάμο γύρω στις 3.
Από σχολεία δεν ξέρω πολλά, γιατί κι εγώ πρόσφατα ήρθα. Τα περισσότερα δεν είναι πολύ μακριά από τη χώρα, εκτός από αυτά που είναι στη δυτική πλευρά του νησιού. Αφού έχεις παιδιά, λογικά θα έχεις καλή τοποθέτηση.
Ο κόσμος είναι πολύ καλός, όπως στα περισσότερα νησιά.
Τα σπίτια μέσα στη Χώρα είναι συνήθως παλιά αλλά, αν ψάξεις καλά, δεν θα έχεις πρόβλημα. Τα νοίκια είναι το πολύ 350 ευρώ.
Μου είπαν ότι το χειμώνα δεν έχει πολύ κρύο.
Επίσης, δες κι εδώ: www.chiosonline.gr

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2007, 11:23:52 μμ από absentminded »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 151
Σύνολο: 152

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.