*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1378329 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BURNIN AMBITION

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #980 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 01:36:50 μμ »
σε ευχαριστω πολυ φιλε μου θα το ψαξω. ναεισαι καλα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:07:43 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #981 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 02:51:48 μμ »
καλημερα παιδια. εχω ενα θεμα οποτε θα ηθελα την απαντηση σας για να με σωσετε

πρωτη ερωτηση. ειμαι στο ταμειο ανεργιας. ποσες ωρες μπορω να δουλευω το μηνα σα μερικη απασχοληση ωστε να μη χασω το επιδομα? και να το παιρνω μειωμενο? 10? θυμαται κανενας?
δευτερον
διαβαστε  λιγο την ιστορια.
δουλευα σε ενα φροντιστηριο 3 χρονια. τελευταια χρονια επαιρνα 10 ευρω. για 2 χρονια ημουν αλλου για ασχετους λογους και με τους προηγουμενους ειχα πολυ καλες σχεσεις κρατησει
φετος με πηραν τηλ που ημουν παλι αθηνα και με ζητησαν
επειδη ειχαμε ιδιαιτερη σχεση και ηταν γενικα σουπερ στις πληρωμες τους, δε συζητησα οικονομικο. ηξερα οτι θα ηταν το λιγοτερο 10. (μεγαλη βλακεια μου). πληρωθηκα και ειδα οτι εβαλαν 9 ευρω
θα παω για ξεκαθαρισμα. ψιλιαζομαι ομως οτι θα αρχισουν τις πιεσεις, κριση κτλ κτλ.
οποτε η απορια μου ειναι η εξης
οταν παιρνω καθαρα δεκα ευρω, ποσα ειναι τα μικτα? ποσα δηλαδη πληρωνουν εκεινοι?
επειδη εχω λιγες ωρες ( 8) , και ειναι μοιρασμενες σε 3 μερες και δε μπορω ετσι ευκολα να τους πω με τοσες λιγες ωρες να μου βαζουν 5 ενσημα, ξερετε αν τα ενσημα τα πληρωνω εγω, τα 2 εξτρα, ποσα χρηματα ειναι το καθενα?
συνηθως ενα ενσημο ανα 3 ωρες δε κολανε? ποιο ειναι το καθεστως? ευχαριστω

1) Το όριο για να παίρνεις το μειωμένο επίδομα είναι 12 ημέρες εργασίας το μήνα, όπως σου έγραψε και ο συνάδελφος.
2) Τα ποσοστά κρατήσεων του ΙΚΑ, μαζί με το επικουρικό είναι 16,5% και αυτά επιβαρύνουν τον εργαζόμενο. Για να κάνεις όμως αυτό που σκέφτεσαι θα πρέπει να υπολογίσεις ότι ο εργοδότης επιβαρύνεται με άλλα 28,56%. Τα ποσοστά αυτά ισχύουν από 1/8/2011.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2011, 02:56:48 μμ από jak_13 »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος BURNIN AMBITION

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #982 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 03:04:27 μμ »
aρα φιλε μου, δε με συμφερει να του πω να του πληρωνω τα ενσημα τα παραπανω γιατι τοτε θα πληρωνω το 45% της ωρας που θα μου βαζει σωστα?
 δηλαδη αν μουβαζει τις 2 μερες που δεν εχω ενσημα , απο μια ωρα με δεκα ευρω την ωρα, για τα 2 ενσημα θα πρεπει να του δινω 9 ευρω σωστα?
οποτε παμε στο ερωτημα. ποσα ενσημα μπορεις να διεκδικησεις να σου κολανε? ενα ανα 2 ωρες? ανα 3? υπαρχει καποιο νομικο πλαισιο? ή ειναι στην καλη διαθεση του εργοδοτη?
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #983 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 04:04:16 μμ »
aρα φιλε μου, δε με συμφερει να του πω να του πληρωνω τα ενσημα τα παραπανω γιατι τοτε θα πληρωνω το 45% της ωρας που θα μου βαζει σωστα?
 δηλαδη αν μουβαζει τις 2 μερες που δεν εχω ενσημα , απο μια ωρα με δεκα ευρω την ωρα, για τα 2 ενσημα θα πρεπει να του δινω 9 ευρω σωστα?
οποτε παμε στο ερωτημα. ποσα ενσημα μπορεις να διεκδικησεις να σου κολανε? ενα ανα 2 ωρες? ανα 3? υπαρχει καποιο νομικο πλαισιο? ή ειναι στην καλη διαθεση του εργοδοτη?
ευχαριστω

Οι υπολογισμοί σου είναι σωστοί φίλε μου, ίσως και λίγο περισσότερο γιατί τα μεικτά θα είναι πάνω από 10 €. Τα ένσημα που δικαιούσαι είναι ένα ανά μέρα, με μια μικρή επιφύλαξη για το ύψος του ημερομισθίου που επειδή αλλάζει θα σου συνιστούσα να απευθυνθείς στο ΙΚΑ, αν σε ενδιαφέρει.
Το θέμα είναι αν μπορεί να σου τα "απλώσει" σε περισσότερες ημέρες και αυτο θα ζητήσεις.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:07:43 »

Αποσυνδεδεμένος BURNIN AMBITION

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #984 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 04:12:20 μμ »
σε ευχαριστω. εγω θα του ζητησω να τα απλωσει. εκεινος θα μου πει και καλα δε τον συμφερει, οποτε εγω πως μπορω να τον πιεσω. αλλωστε ενα ενσημο ανα 2 ωρες ειναι μια χαρα λογικο ε?
 αρα πχ αφου εχω 8 ωρες μπορω να ζητησω 4 ενσημα. σωστα? απλα ρωταω τη γνωμη σας γιατι απο τη μια ζηταμε αυτα που δικαιουμαστε απο την αλλη μη φανουμε παραλλογοι.
απο τη στιγμη που αυτος, τις ωρες που χανεις απο χριστουγεννα πασχα δε στις πληρωνει(δε μιλαω για το δωρο, αυτο ουτε καν) απο τη στιγμη που σε μια μερα πχ μπορει να δουλευω 3 ωρες και δηλωνει μονο τη μια, ε τοτε δεν εχω πατημα να του ζητησω και τα 5 ενσημα?
 και με 10 ευρω την ωρα οπως επαιρνα πριν 2 χρονια, οχι τωρα που ειδα οτι εδωσε 9 χωρις να μου  πει τιποτα....ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος liouliou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #985 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 11:16:48 μμ »
επειδη ειχαμε ιδιαιτερη σχεση και ηταν γενικα σουπερ στις πληρωμες τους, δε συζητησα οικονομικο. ηξερα οτι θα ηταν το λιγοτερο 10. (μεγαλη βλακεια μου). πληρωθηκα και ειδα οτι εβαλαν 9 ευρω


τις ωρες που χανεις απο χριστουγεννα πασχα δε στις πληρωνει(δε μιλαω για το δωρο, αυτο ουτε καν)


Το σουπερ στις πληρωμές, που ακριβώς το στηρίζεις;
Τι ειδικότητα έχεις αν επιτρέπεται;

σχετικά με τα υπόλοιπα δε νομίζω να αρκεί μία ώρα για ένα ένσημο.
ΠΟΙΟΙ; ΑΝ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ; ΠΟΤΕ; ΑΝ ΟΧΙ ΤΩΡΑ;

Αποσυνδεδεμένος BURNIN AMBITION

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #986 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 11:44:50 μμ »
σουπερ, οκ υπερεβαλα, αλλα εννοουσα οτι ποτε δεν ειχαν αργησει να με πληρωσουν, παντα στην ωρα τους παντα τυπικοι και χωρις να πανε να κανουν λαμογιες στα ενσημα. καθε χρονο μου εκαναν και μισο ευρω (μια φορα 1) αυξηση.
μαθηματικος ειμαι

ok δεν αρκει ενα ενσημο για μια ωρα. αλλα για 2? για 8 ωρες που εχω (παιζει σοβαρα να αυξηθουν βεβαια) ποσα ενσημα μπορω να ζητησω?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2011, 11:47:58 μμ από BURNIN AMBITION »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #987 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 11:58:14 μμ »
σουπερ, οκ υπερεβαλα, αλλα εννοουσα οτι ποτε δεν ειχαν αργησει να με πληρωσουν, παντα στην ωρα τους παντα τυπικοι και χωρις να πανε να κανουν λαμογιες στα ενσημα. καθε χρονο μου εκαναν και μισο ευρω (μια φορα 1) αυξηση.
μαθηματικος ειμαι

ok δεν αρκει ενα ενσημο για μια ωρα. αλλα για 2? για 8 ωρες που εχω (παιζει σοβαρα να αυξηθουν βεβαια) ποσα ενσημα μπορω να ζητησω?
Στις 2 ώρες μπαίνει ένα ένσημο στα φροντιστήρια. Άρα άνετα μπορείς να ζητήσεις 4 ένσημα την εβδομάδα.
Πάντως στο δημόσιο σου βάζουν ένσημο και με μια ώρα την ημέρα. Πέρυσι ο ΟΑΕΔ μου έβαζε ένσημο κανονικά κάθε Παρασκευή που είχα στο πρόγραμμα μόνο μια ώρα διδασκαλίας!

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #988 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 12:10:54 πμ »
Σήμερα που πήγα στον ΟΑΕΔ μου είπαν ότι το η καταβολή του ταμείου θα αργήσει λόγω απεργιών και κατάληψης στο τμήμα μηχανογράφησης. Γνωρίζει κανείς;
Παιδια και εγω εχω να δηλωσω αναιτια καθυστερηση στο επιδομα που δεν μου εχει ξανασυμβει.Πηγα τη Δευτερα το πρωι στον οαεδ,σημερα ειναι Τεταρτη και ακομα δεν εχει μπει τιποτα.Αν εχει καθυστερησει και σε καποιον αλλο θα ηθελα να το ξερω.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #989 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 12:20:08 πμ »
σουπερ, οκ υπερεβαλα, αλλα εννοουσα οτι ποτε δεν ειχαν αργησει να με πληρωσουν, παντα στην ωρα τους παντα τυπικοι και χωρις να πανε να κανουν λαμογιες στα ενσημα. καθε χρονο μου εκαναν και μισο ευρω (μια φορα 1) αυξηση.
μαθηματικος ειμαι

ok δεν αρκει ενα ενσημο για μια ωρα. αλλα για 2? για 8 ωρες που εχω (παιζει σοβαρα να αυξηθουν βεβαια) ποσα ενσημα μπορω να ζητησω?
Στις 2 ώρες μπαίνει ένα ένσημο στα φροντιστήρια. Άρα άνετα μπορείς να ζητήσεις 4 ένσημα την εβδομάδα.
Πάντως στο δημόσιο σου βάζουν ένσημο και με μια ώρα την ημέρα. Πέρυσι ο ΟΑΕΔ μου έβαζε ένσημο κανονικά κάθε Παρασκευή που είχα στο πρόγραμμα μόνο μια ώρα διδασκαλίας!

εγω παντως τοσα χρονια κ με 1 ωρα ειχα ενσημο. κ με ταμειο ανεργιας δεν ειχα προβλημα, ουτε με το βιβλιαριο ασφαλισης. μιλαω βεβαια για κεντρο ξενων γλωσσων, δεν ξερω αν παιζει ρολο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2011, 12:22:22 πμ από evi06 »

Αποσυνδεδεμένος ecal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθαίνω τον κόσμο...πώς να μαθαίνει!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #990 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 12:31:44 πμ »
Όταν οι καθαρές αποδοχές από το ωρομίσθιο είναι πάνω από 10 ευρώ (πχ 13 ευρώ μεικτά η ώρα και παίρνεις 10,50 ευρώ καθαρά), τότε η μία ώρα την ημέρα μπορεί από μόνη να σου δώσει 1 ένσημο!!! Αλλιώς πρέπει να κάνεις 2 ώρες τουλάχιστον για να έχεις και το ένσημο.

Αποσυνδεδεμένος BURNIN AMBITION

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #991 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 12:47:50 πμ »
αρα οταν υπογραψω τη συμβαση (ακιμα δεν εχω υπογραψει τιποτα) και με 8 ωρες (που πιστευω θα αυξηθουν) μπορω να του απαιτησω 5 ενσημα, μιας και παιρνω δεκα ευρω ετσι? ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #992 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 08:19:44 πμ »
παιδια ξερει κανεις? αν καπιος εχει τεβε για πολυ λιγο καιρο και μετα διακοψει και παρει ΙΚΑ , δικαιουται επιδομα ανεργιας? ή επειδη ειχε ΤΕΒΕ εστω και για λιγο χανει αυτοματα το επιδομα?

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #993 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 08:49:25 πμ »
αρα οταν υπογραψω τη συμβαση (ακιμα δεν εχω υπογραψει τιποτα) και με 8 ωρες (που πιστευω θα αυξηθουν) μπορω να του απαιτησω 5 ενσημα, μιας και παιρνω δεκα ευρω ετσι? ευχαριστω

Όπως σου έχω γράψει ξανά, σημασία έχουν οι ημέρες απασχόλησης για τα ένσημα. Ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να σου βάζει ένσημο για κάθε ημέρα απασχόλησης (για τις 2 ώρες σίγουρα, για τη 1 ώρα, αν το ημερομίσθιο είναι πάνω από ένα όριο). Αν κάποια μέρα δεν απασχολείσαι, ο εργοδότης δεν είναι υποχρεωμένος να σου υπολογίζει ένσημο, μπορεί όμως να το κάνει εύκολα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159456
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 396
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 341
Σύνολο: 363

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.196 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.