*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1378651 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος darknemus01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1050 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 05:41:52 μμ »

Για να μη γράφει ο καθένας ό,τι θέλει:

Παρ. 15.28γ Επιδόματα ανεργίας

 Αν επιδοτείται για δεύτερη φορά:

Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του,
χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών





Ωραία ΑΡΑ μετράει η περίοδος από τέλος Απριλίου έως Ιούνιο της περσινής περιόδου για να φτάσουμε τα 125 ένσυμα φέτος!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:23:52 »

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1051 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 06:32:58 μμ »
Μα δεν είπε κάποιος παραπάνω ότι αν αυτό το καλοκαίρι που πέρασε πήρε επιδότηση, τότε τα ένσημα του Απρίλη-Ιούνη 2011 δε θα μετράνε για το επίδομα του καλοκαιριού 2012;;;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1052 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 06:38:34 μμ »
Μα δεν είπε κάποιος παραπάνω ότι αν αυτό το καλοκαίρι που πέρασε πήρε επιδότηση, τότε τα ένσημα του Απρίλη-Ιούνη 2011 δε θα μετράνε για το επίδομα του καλοκαιριού 2012;;;
Ναι, εγώ το ανέφερα πιο πάνω...αλλά φαίνεται ότι δεν είναι εύκολο να το δεχτεί κάποιος αυτό.
Κι εγώ όταν το έψαχνα κάποτε μου φαινόταν κουφό να μη μετράνε. Άλλα τελικά έτσι είναι!

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1053 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 06:42:53 μμ »
Μα δεν είπε κάποιος παραπάνω ότι αν αυτό το καλοκαίρι που πέρασε πήρε επιδότηση, τότε τα ένσημα του Απρίλη-Ιούνη 2011 δε θα μετράνε για το επίδομα του καλοκαιριού 2012;;;
Ναι, εγώ το ανέφερα πιο πάνω...αλλά φαίνεται ότι δεν είναι εύκολο να το δεχτεί κάποιος αυτό.
Κι εγώ όταν το έψαχνα κάποτε μου φαινόταν κουφό να μη μετράνε. Άλλα τελικά έτσι είναι!

πού είναι η διευκρίνιση που λέει ότι δε μετράνε;;
λέει μόνο ότι δε μετράνε των δύο τελευταίων μηνών!
σύνολο 125 των δύο τελευταίων ετών!
δεν το καταλαβαίνω!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:23:52 »

Αποσυνδεδεμένος darknemus01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1054 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 07:03:40 μμ »
Μα αυτό ειναι το θέμα οτι δεν το βλέπω κ εγω πουθενά επίσημα γραμμένο, δεν ειναι οτι έχω διάθεση να αμφισβητώ τα λόγια κάποιου

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1055 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 07:22:04 μμ »
Μα δεν είπε κάποιος παραπάνω ότι αν αυτό το καλοκαίρι που πέρασε πήρε επιδότηση, τότε τα ένσημα του Απρίλη-Ιούνη 2011 δε θα μετράνε για το επίδομα του καλοκαιριού 2012;;;
Ναι, εγώ το ανέφερα πιο πάνω...αλλά φαίνεται ότι δεν είναι εύκολο να το δεχτεί κάποιος αυτό.
Κι εγώ όταν το έψαχνα κάποτε μου φαινόταν κουφό να μη μετράνε. Άλλα τελικά έτσι είναι!


Όταν λες "τελικά έτσι είναι" τι εννοείς;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1056 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 07:28:24 μμ »
Μήπως υπάρχει λάθος;;; Αφού τα ένσημα του Απρίλη-Ιουνίου 2011 δεν προσμετρήθηκαν για τη χορήγηση επιδόματος απο το καλοκαίρι του 2011, γιατί να μην προσμετρηθούν για το επίδομα του 2012;;;
Αυτό πρέπει να το ρωτήσουμε στον ΟΑΕΔ για να ξέρουμε.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1057 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 07:36:06 μμ »
Μα δεν είπε κάποιος παραπάνω ότι αν αυτό το καλοκαίρι που πέρασε πήρε επιδότηση, τότε τα ένσημα του Απρίλη-Ιούνη 2011 δε θα μετράνε για το επίδομα του καλοκαιριού 2012;;;
Ναι, εγώ το ανέφερα πιο πάνω...αλλά φαίνεται ότι δεν είναι εύκολο να το δεχτεί κάποιος αυτό.
Κι εγώ όταν το έψαχνα κάποτε μου φαινόταν κουφό να μη μετράνε. Άλλα τελικά έτσι είναι!
Όταν λες "τελικά έτσι είναι" τι εννοείς;
Εννοώ ότι τα ένσημα του τελευταίου διμήνου πριν την απόλυση που αφαιρούνται τη μια χρονιά για την προσμέτρηση των ενσήμων ώστε να δούνε αν έχεις την προϋπόθεση να πάρεις ταμείο ανεργίας, δεν μετράνε την επόμενη όταν έχεις κανονική έγκριση ταμείου ανεργίας το καλοκαίρι. Αν έχεις πάρει συνέχεια του περσινού ταμείου για τους μήνες που σου περίσσεψαν τότε μετράει κανονικά το προαναφερθέν δίμηνο και εννοείται ότι μετράει και όταν απορρίπτουν την αίτηση σου για επιδότηση και δεν έχεις ούτε απόθεμα από το περσινό ταμείο να εισπράξεις.

Συμπέρασμα τα ένσημα αρχίζουμε να τα μετράμε από την ημέρα πρόσληψης αν το καλοκαίρι που πέρασε μας είχε εγκριθεί επιδότηση ανεργίας. Εγώ το ξέρω εδώ και χρόνια. Όποιος θέλει μπορεί να ρωτήσει και στον ΟΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1058 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 10:32:04 μμ »

Τώρα που το διευκρινίζεις είσαι σωστός, αλλά δε νομίζω να έχει σημασία από πότε το ξέρει κανείς.
Όταν κάποιος συνάδελφος έγραψε ότι για την επιδότηση μετράνε τα ένσημα από την πρόσληψη μέχρι την απόλυση, παρέθεσα απόσπασμα του νόμου, γιατί το είχα γράψει ήδη πολλές φορές.
Ο νόμος φυσικά δεν αναφέρει το αυτονόητο, για την περίπτωση που επιδοτείται κάποιος ενδιάμεσα, αλλά και το συμπέρασμα συναδέλφου επίσης δεν αφορά σε αυτή την περίπτωση.


Για να μη γράφει ο καθένας ό,τι θέλει:

Παρ. 15.28γ Επιδόματα ανεργίας

Αν επιδοτείται για δεύτερη φορά:

Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του,
χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών
Ωραία ΑΡΑ μετράει η περίοδος από τέλος Απριλίου έως Ιούνιο της περσινής περιόδου για να φτάσουμε τα 125 ένσημα φέτος!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1059 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 11:04:19 μμ »

Τώρα που το διευκρινίζεις είσαι σωστός, αλλά δε νομίζω να έχει σημασία από πότε το ξέρει κανείς.
Όταν κάποιος συνάδελφος έγραψε ότι για την επιδότηση μετράνε τα ένσημα από την πρόσληψη μέχρι την απόλυση, παρέθεσα απόσπασμα του νόμου, γιατί το είχα γράψει ήδη πολλές φορές.
Ο νόμος φυσικά δεν αναφέρει το αυτονόητο, για την περίπτωση που επιδοτείται κάποιος ενδιάμεσα, αλλά και το συμπέρασμα συναδέλφου επίσης δεν αφορά σε αυτή την περίπτωση.
Αν διαβάσεις και τα προηγούμενα μηνύματα μου στο ίδιο θέμα, το διευκρινίζουν. Δε μιλάω ποτέ αόριστα.
Είμαι συγκεκριμένος και αναλυτικός...αφού το ξέρεις, τώρα που γνωριστήκαμε!  ;)

Αποσυνδεδεμένος serik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1060 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 11:12:28 μμ »
Επιβεβαιώνω κι εγώ τα λεγόμενα του Lasid. Όντως δεν μετράνε εάν στο ενδιάμεσο έχεις βγει ταμείο. Για φέτος τον Ιούνιο που βγήκα ταμείο μου μέτρησαν από Σεπτέμβρη τα ένσημα διότι είχα βγει ταμείο και πέρσι το καλοκαίρι.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1061 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 02:09:35 πμ »

Τώρα που το διευκρινίζεις είσαι σωστός, αλλά δε νομίζω να έχει σημασία από πότε το ξέρει κανείς.
Όταν κάποιος συνάδελφος έγραψε ότι για την επιδότηση μετράνε τα ένσημα από την πρόσληψη μέχρι την απόλυση, παρέθεσα απόσπασμα του νόμου, γιατί το είχα γράψει ήδη πολλές φορές.
Ο νόμος φυσικά δεν αναφέρει το αυτονόητο, για την περίπτωση που επιδοτείται κάποιος ενδιάμεσα, αλλά και το συμπέρασμα συναδέλφου επίσης δεν αφορά σε αυτή την περίπτωση.
Αν διαβάσεις και τα προηγούμενα μηνύματα μου στο ίδιο θέμα, το διευκρινίζουν. Δε μιλάω ποτέ αόριστα.
Είμαι συγκεκριμένος και αναλυτικός...αφού το ξέρεις, τώρα που γνωριστήκαμε!  ;)

Μα επειδή γνωριστήκαμε ξέρω ότι είσαι υπέρ-αναλυτικός. Εδώ όμως που χρειαζόταν δεν ήσουν.  ;)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος darknemus01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1062 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 04:02:04 πμ »
Μέχρι να το δω κάπου γραμμένο επίσημα αυτό, όποιος ξέρει απο πρώτο χέρι παρακαλώ ας πει την αποψή του

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1063 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 09:47:34 πμ »
Μέχρι να το δω κάπου γραμμένο επίσημα αυτό, όποιος ξέρει απο πρώτο χέρι παρακαλώ ας πει την αποψή του

Καλημέρα!
Καταλαβαίνω την εύλογη απορία σου αλλά δυστυχώς ισχύει αυτό που αναφέρουν οι συνάδελφοι Jak_13 & Lasid.. Όποιος επιδοτείται τη διάρκεια του καλοκαιριού, για την επόμενη χρονιά χρειάζεται να συγκεντρώσει 125 ένσημα, ξεκινώντας από την ημερομηνία της νέας σύμβασης του ως και 2 μήνες πριν την ημερομηνία απόλυσης..
Έχω ρωτήσει η ίδια υπαλλήλους του ΟΑΕΔ αλλά και με αυτό τον τρόπο πήρα κι εγώ επίδομα ανεργίας όταν συγκέντρωνα αυτά τα ένσημα.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159547
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 313
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 287
Σύνολο: 299

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.