*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1372105 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1064 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 01:56:59 μμ »
Μέχρι να το δω κάπου γραμμένο επίσημα αυτό, όποιος ξέρει απο πρώτο χέρι παρακαλώ ας πει την αποψή του

κι εγώ αυτό ξέρω. αλλιώς τα υπολόγιζα, δεν μου άρεσε όταν το διαπίστωσα, αλλά έτσι πάει.
πήγαινε σε ένα κπα του οαεδ και ζήτα να δεις το έγγραφο, αφού ό,τι και να σου πούμε εδώ δεν σε καλύπτει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:56:58 »

Αποσυνδεδεμένος birkbeck

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1065 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 11:28:40 μμ »
Γεια σας παιδιά ξανά κι από μένα. Αφού έψαξα πως θα μπορούσα να καλύψω τα ένσημα που μου λείπουν για το επίδομα το καλοκαίρι, βρήκα μια καλή κυρία, η οποία ενδεχομένως να προτίθεται να με εξυπηρετήσει, να μου βάλει τα 12-15 ένσημα που μου λείπουν με το αζημίωτο φυσικά. Κι επειδή αύριο το μεσημέρι θα μιλήσω μαζί της, θα ήθελα να έχω μια ιδέα στο τι θα της πω. Γι'αυτό χρειάζομαι τα φώτα σας για μια ακόμη φορά. Πόσο κοστίζει ένα ένσημο, δηλαδή για τα 12-15 ένσημα πόσα χρήματα θα πρέπει να της δώσω; Επίσης είναι απλή διαδικασία η πρόσληψη;Τι εννοώ, δηλαδή θα κάνει μια πρόσληψη, θα μου κολλάει π.χ. 1 ένσημο τη βδομάδα μέχρι τις 21 Απριλίου κι αυτό είναι όλο; Δε θα έχει κάποια άλλη επιβάρυνση π.χ. από το ΙΚΑ, την οποία θα πρέπει να της καταβάλλω εγώ, σωστά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος kkre1827

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1066 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 01:48:02 πμ »
birkbeck το ψευδώνυμο σου έχει κάποια σχέση με το πανεπιστήμιο στο Λονδίνο;συγγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτος...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1067 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 02:27:41 πμ »
Γεια σας παιδιά ξανά κι από μένα. Αφού έψαξα πως θα μπορούσα να καλύψω τα ένσημα που μου λείπουν για το επίδομα το καλοκαίρι, βρήκα μια καλή κυρία, η οποία ενδεχομένως να προτίθεται να με εξυπηρετήσει, να μου βάλει τα 12-15 ένσημα που μου λείπουν με το αζημίωτο φυσικά. Κι επειδή αύριο το μεσημέρι θα μιλήσω μαζί της, θα ήθελα να έχω μια ιδέα στο τι θα της πω. Γι'αυτό χρειάζομαι τα φώτα σας για μια ακόμη φορά. Πόσο κοστίζει ένα ένσημο, δηλαδή για τα 12-15 ένσημα πόσα χρήματα θα πρέπει να της δώσω; Επίσης είναι απλή διαδικασία η πρόσληψη;Τι εννοώ, δηλαδή θα κάνει μια πρόσληψη, θα μου κολλάει π.χ. 1 ένσημο τη βδομάδα μέχρι τις 21 Απριλίου κι αυτό είναι όλο; Δε θα έχει κάποια άλλη επιβάρυνση π.χ. από το ΙΚΑ, την οποία θα πρέπει να της καταβάλλω εγώ, σωστά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ήδη έβαλα δύο παραπάνω από τα 10 που χρειάζεσαι και τα έκανα 12. Μην τα κάνεις 15. Είπαμε ότι για να μην υπάρχουν μπερδέματα θα κολλήσεις Δεκέμβριο, Ιανουάριο, Φεβρουάριο και Μάρτιο από 3 ένσημα. Η απόλυση μπορεί να γίνει και τέλος Μαρτίου. Στους μήνες που ήδη θα έχεις 22 ένσημα είναι άσκοπο να κολλήσεις ένα την εβδομάδα γιατί έτσι θα φτάσεις τα 26.

Μια άλλη εκδοχή (για να σου βάζει ένα ένσημο την εβδομάδα και να μη χαθεί κανένα) είναι να σου ξεκινήσει την πρόσληψη 17 Ιανουαρίου Τρίτη μαζί με 24/1 και 31/1 έχεις 3 ένσημα τον Γενάρη. Το Φεβρουάριο 7, 14, 21, 28 οπότε βγαίνουν 4 όπως τα θέλαμε και τον Μάρτιο 6, 13 και 20 και ακολουθεί απόλυση. Έτσι έχεις συμπληρώσει τα 10 ένσημα μέσα σε 10 συνεχείς εβδομάδες και μοιρασμένα στους μήνες όπως τα θέλουμε για να μη χάνεται κανένα. (Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι στο σχολείο έχεις μάθημα κάθε μέρα, έστω και μια ώρα).

Αυτή δε θα έχει άλλη επιβάρυνση εκτός από τη συμμετοχή του εργοδότη στο ένσημό σου. Στην προκειμένη περίπτωση, όμως, θα χρειαστεί να πληρώνεις και τη δική σου συμμετοχή και τη δική της. Εδώ το ΙΚΑ έχει κάποιες σχετικές πληροφορίες: http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/insurance/charge.cfm

Οι εισφορές που πληρώνεις στο ΙΚΑ εξαρτώνται από την ειδικότητα που θα σε δηλώσει. Αν σε προσλάβει ως υπάλληλo τότε το πακέτο κάλυψης που θα σε δηλώσει θα είναι το 101, που σημαίνει (εισφορές 44,06%, δηλαδή 16% από τον ασφαλισμένο και 28,06% από τον εργοδότη). Εφόσον θα πληρώνεις εσύ όλες τις εισφορές τότε αυτές είναι 44,06% επί των ακαθάριστων αποδοχών. Στο βασικό μισθό 592 € το 44,06% είναι 260 € για 25 ένσημα που αναλογούν σε ένα μήνα. Άρα είναι λίγο πάνω από 10 € ανά ένσημο. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι που δεν υπολογίζω, αλλά δε νομίζω να ξεπεράσει το ποσό τα 120 € και για τα 10 ένσημα συνολικά. Στο κάτω κάτω θα φαίνεται ότι ή ίδια έχει έξοδα επειδή κολλάει ένσημα και απασχολεί υπάλληλο και αυτό τη συμφέρει!

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα (λογικά θα ξέρει ο λογιστής της) ίσως γίνεται να σου κολλάει ένσημα μερικής απασχόλησης, οπότε οι εισφορές μειώνονται αρκετά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:56:58 »

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1068 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 09:01:39 πμ »
Μέχρι να το δω κάπου γραμμένο επίσημα αυτό, όποιος ξέρει απο πρώτο χέρι παρακαλώ ας πει την αποψή του

Καλημέρα!
Καταλαβαίνω την εύλογη απορία σου αλλά δυστυχώς ισχύει αυτό που αναφέρουν οι συνάδελφοι Jak_13 & Lasid.. Όποιος επιδοτείται τη διάρκεια του καλοκαιριού, για την επόμενη χρονιά χρειάζεται να συγκεντρώσει 125 ένσημα, ξεκινώντας από την ημερομηνία της νέας σύμβασης του ως και 2 μήνες πριν την ημερομηνία απόλυσης..
Έχω ρωτήσει η ίδια υπαλλήλους του ΟΑΕΔ αλλά και με αυτό τον τρόπο πήρα κι εγώ επίδομα ανεργίας όταν συγκέντρωνα αυτά τα ένσημα.

όσους μήνες κι αν έχει πάρει κάποιος επιδότηση;;;
συνήθως οι καθηγητές με την πρόσληψη μας το Σεπτέμβριο,το κόβουμε,επομένως 2 μήνες προλαβαίνουμε να πάρουμε!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1069 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 10:05:45 πμ »
Οι εισφορές που πληρώνεις στο ΙΚΑ εξαρτώνται από την ειδικότητα που θα σε δηλώσει. Αν σε προσλάβει ως υπάλληλo τότε το πακέτο κάλυψης που θα σε δηλώσει θα είναι το 101, που σημαίνει (εισφορές 44,06%, δηλαδή 16% από τον ασφαλισμένο και 28,06% από τον εργοδότη).

Τα ποσοστά των κρατήσεων για τις εισφορές των ασφαλισμένων στο ΙΚΑ είναι 16,5% για τον εργαζόμενο και 28,56% για τον εργοδότη, οπότε το σύνολο της επιβάρυνσης θα είναι 45,06%.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1070 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 12:02:22 μμ »
Μέχρι να το δω κάπου γραμμένο επίσημα αυτό, όποιος ξέρει απο πρώτο χέρι παρακαλώ ας πει την αποψή του

Καλημέρα!
Καταλαβαίνω την εύλογη απορία σου αλλά δυστυχώς ισχύει αυτό που αναφέρουν οι συνάδελφοι Jak_13 & Lasid.. Όποιος επιδοτείται τη διάρκεια του καλοκαιριού, για την επόμενη χρονιά χρειάζεται να συγκεντρώσει 125 ένσημα, ξεκινώντας από την ημερομηνία της νέας σύμβασης του ως και 2 μήνες πριν την ημερομηνία απόλυσης..
Έχω ρωτήσει η ίδια υπαλλήλους του ΟΑΕΔ αλλά και με αυτό τον τρόπο πήρα κι εγώ επίδομα ανεργίας όταν συγκέντρωνα αυτά τα ένσημα.
όσους μήνες κι αν έχει πάρει κάποιος επιδότηση;;;
συνήθως οι καθηγητές με την πρόσληψη μας το Σεπτέμβριο,το κόβουμε,επομένως 2 μήνες προλαβαίνουμε να πάρουμε!
Ναι, όσους μήνες επιδότησης κι αν έχει προλάβει να πάρει ο εκπαιδευτικός (ακόμα κι αν είναι μόνο 2 μήνες)
για την επόμενη χρονιά χρειάζεται να συγκεντρώσει 125 ένσημα, ξεκινώντας από την ημερομηνία της νέας σύμβασης του ως και 2 μήνες πριν την ημερομηνία απόλυσης.

Το θετικό όταν έχεις πάρει μόνο τους 2-3 μήνες από τους 5-6 μήνες που σου εγκρίνονται είναι ότι και να μη συμπληρώσεις τα 125 ένσημα άπό την πρόσληψη μέχρι δυο μήνες πριν την απόλυση, έχεις να πάρεις ως συνέχεια το επόμενο καλοκαίρι τους άλλους 2-3 μήνες που σου περίσσεψαν και δεν εισέπραξες.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1071 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 12:09:03 μμ »
Οι εισφορές που πληρώνεις στο ΙΚΑ εξαρτώνται από την ειδικότητα που θα σε δηλώσει. Αν σε προσλάβει ως υπάλληλo τότε το πακέτο κάλυψης που θα σε δηλώσει θα είναι το 101, που σημαίνει (εισφορές 44,06%, δηλαδή 16% από τον ασφαλισμένο και 28,06% από τον εργοδότη).
Τα ποσοστά των κρατήσεων για τις εισφορές των ασφαλισμένων στο ΙΚΑ είναι 16,5% για τον εργαζόμενο και 28,56% για τον εργοδότη, οπότε το σύνολο της επιβάρυνσης θα είναι 45,06%.
Δεν ήξερα ότι είχαν ανέβει κατά μισή ποσοστιαία μονάδα τα ποσοστά των κρατήσεων εργαζομένου και εργοδότη,
αλλά και 1% παραπάνω σημαίνει μικρή επιβάρυνση στην εξαγορά 10 ενσήμων. Πάντως σε αρκετά αποτελέσματα που μου έβγαλε η σχετική αναζήτηση στο google το ποσοστό ήταν 44,06%. Ευχαριστούμε για την ενημέρωση jak_13. Υποθέτω ότι είναι πρόσφατη αυτή η αναπροσαρμογή.

Αποσυνδεδεμένος Lothlorien

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1072 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 12:45:21 μμ »
Όλα αυτά είναι απόρροια του γεγονότος ότι κάθε χρόνο χωρίς καμία προφανή αιτία άλλες ειδικότητες καλούνται σταθερά από Σεπτέμβρη και άλλες Νοέμβριο και Δεκέμβριο, με αποτέλεσμα οι ίδιοι και οι ίδιοι άνθρωποι κάθε χρόνο να αγωνιούν για το αν θα τους φτάσουν τα ένσημα για το επίδομα. Και τελικά κάποιοι το χάνουν. Κατά τα άλλα δικαιοσύνη και ισονομία...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1073 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 12:48:31 μμ »
Οι εισφορές που πληρώνεις στο ΙΚΑ εξαρτώνται από την ειδικότητα που θα σε δηλώσει. Αν σε προσλάβει ως υπάλληλo τότε το πακέτο κάλυψης που θα σε δηλώσει θα είναι το 101, που σημαίνει (εισφορές 44,06%, δηλαδή 16% από τον ασφαλισμένο και 28,06% από τον εργοδότη).
Τα ποσοστά των κρατήσεων για τις εισφορές των ασφαλισμένων στο ΙΚΑ είναι 16,5% για τον εργαζόμενο και 28,56% για τον εργοδότη, οπότε το σύνολο της επιβάρυνσης θα είναι 45,06%.
Δεν ήξερα ότι είχαν ανέβει κατά μισή ποσοστιαία μονάδα τα ποσοστά των κρατήσεων εργαζομένου και εργοδότη,
αλλά και 1% παραπάνω σημαίνει μικρή επιβάρυνση στην εξαγορά 10 ενσήμων. Πάντως σε αρκετά αποτελέσματα που μου έβγαλε η σχετική αναζήτηση στο google το ποσοστό ήταν 44,06%. Ευχαριστούμε για την ενημέρωση jak_13. Υποθέτω ότι είναι πρόσφατη αυτή η αναπροσαρμογή.

Ναι, ισχύει από την 1η Αυγούστου 2011.

http://www.pde.gr/index.php?topic=174.msg519228#msg519228
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος birkbeck

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1074 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 06:11:36 μμ »
Lasid, ευχαριστώ πολύ και πάλι, με βοηθάς αφάνταστα. Η συγκεκριμένη κυρία έχει φροντιστήριο ξένων γλωσσών. Αν δε με προσλάβει σαν υπάλληλο, αλλά σαν καθηγήτρια, αλλάζει κάτι στον υπολογισμό των εισφορών; Μήπως πρέπει να της καταβάλλω κάτι παραπάνω από τα 120 ευρώ που υπολόγισες;
@Lothlorien Όντως το πρόβλημα προκύπτει από το γεγονός οτι το υπουργείο μας προσλαμβάνει όποτε του κατέβει. Πέρυσι που με είχαν προσλάβει κανονικού ωραρίου και νωρίτερα, δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.
@kkre1827 Ναι, έχει να κάνει το όνομα με το πανεπιστήμιο του Λονδίνου. Σπούδαζε ένας καλός μου φίλος εκεί, είμαι κι εγώ καθηγήτρια αγγλικών οπότε η επιλογή για nickname ήταν πάρα πολύ εύκολη.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1075 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 09:34:31 μμ »
Lasid, ευχαριστώ πολύ και πάλι, με βοηθάς αφάνταστα. Η συγκεκριμένη κυρία έχει φροντιστήριο ξένων γλωσσών. Αν δε με προσλάβει σαν υπάλληλο, αλλά σαν καθηγήτρια, αλλάζει κάτι στον υπολογισμό των εισφορών; Μήπως πρέπει να της καταβάλλω κάτι παραπάνω από τα 120 ευρώ που υπολόγισες;
Αν θυμάσαι είπαμε ότι υπάρχει κόλλημα και δεν μπορείς να διδάσκεις σε φροντιστήριο παράλληλα με την αναπλήρωση. Είναι το 8ο σημείο που υπέγραψες στην αίτηση δήλωση προτίμησης αναπληρωτή.
Για αυτό πρέπει να σε προσλάβει ως υπάλληλο γραφείου ή κάτι τέτοιο. Μην κολλάς στο ποσό...και 150 € να σου πει σε συμφέρει αφάνταστα επειδή θα βγάλεις 5 μήνες ταμείου ανεργίας! Εξάλλου κι αυτή θα μπει σε μια διαδικασία με το λογιστή της, με προσλήψεις και απολύσεις και γενικά γραφειοκρατία. Άσε που όποτε θα έχεις μια έλλειψη ενσήμων τώρα θα ξέρεις που να απευθυνθείς για να βρεις τη λύση.  ;)

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1076 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 10:13:13 μμ »
από αναρρωτικές παίρνουμε ένσημα;
γιατί ξέρω ότι από κύησης και λοχείας δε μετράνε!
τι τραβάμε οι έγκυες!! >:(

Αποσυνδεδεμένος birkbeck

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1077 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 10:47:51 μμ »
Ναι Lasid, έχεις δίκιο, το'χα ξεχάσει οτι στην αίτηση θέτει τέτοιον περιορισμό. Εννοείται οτι και 150 ευρώ να είναι και περισσότερα θα τα δώσω, αν με εξυπηρετήσει. Απλά ρώτησα για να ξέρω τι θα της πω. Θα επικοινωνήσω αύριο λοιπόν μαζί της γιατί σήμερα είχα πολύ τρέξιμο με τα σχολεία. Ευχαριστώ ξανά!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158520
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 513
Σύνολο: 537

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.