*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1378725 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1106 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 02:10:05 πμ »

Παρακαλώ!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:03:11 »

Αποσυνδεδεμένος popaki23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1107 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 10:28:45 πμ »
Προφανώς θα ήταν η πρώτη φορά που θα έκανες αίτηση για ταμείο ανεργίας, για αυτό δεν έφταναν οι 7 και κάτι μήνες αναπλήρωσης. Αν είχες ξαναπάρει ταμείο ανεργίας θα έβγαινες άνετα, αν ήσουν ΑΚΩ. Αν ήσουν ΑΜΩ λογικά θα σου έλειπαν κάποια ένσημα, αλλά με την καλοκαιρινή δίμηνη δουλειά θα συμπλήρωνες τα 125 ένσημα αφαιρώντας τους δύο τελευταίους μήνες. Φυσικά και δικαιούσαι επίδομα ακόμα και αν δεν έχεις καταφέρει να βγάλεις ταμείο ανεργίας. Λέγεται "Ειδικό Βοήθημα μετά από Τρίμηνη Παραμονή στα Μητρώα των Ανέργων".
Πληροφορίες εδώ: http://www.oaed.gr/Pages/SN_1079.pg
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ....ΟΧΙ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 25ΑΡΙΑ (ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΡΙΑ)...ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΑΛΙ 25ΑΡΙΑ

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2013, 01:24:21 πμ από Lasid »
Η καλύτερη μέρα είναι αυτή που στα όνειρα αντέχει....

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1108 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 11:24:41 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ....Όχι τα ένσημά μου ήταν 25άρια (Κανονική αναπληρώτρια)...και στους δυο μήνες πάλι 25άρια
Παρακαλώ. Επομένως ήταν η πρώτη φορά που έκανες αίτηση για ταμείο ανεργίας,  οπότε πάρε το βοήθημα μετά από 3 μήνες παραμονής στην ανεργίας. Αν εργαστείς και δεύτερη χρονιά αναπληρώτρια θα μπορέσεις να βγάλεις ταμείο ανεργίας το επόμενο καλοκαίρι.

Α...και στο φόρουμ γράφουμε μόνο με πεζά και όχι κεφαλαία  ;)

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1109 στις: Δεκέμβριος 19, 2011, 05:09:52 μμ »
Μπορεί κάποιος να πάρει μήνες επιδότησης που δε πήρε από τη προηγούμενη χρονιά (δηλαδή αν ξεκίνησε να δουλεύει από τον Οκτώβριο του 2010, και δικαιούνταν 2 μήνες "περίσσευμα" από τον Ιούνιο του 2010, μπορεί να τα πάρει?
Πρέπει να κάνει κάποια διαδικασία γι' αυτό?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2013, 01:26:42 πμ από Lasid »
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:03:11 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1110 στις: Δεκέμβριος 19, 2011, 06:08:37 μμ »
Giannis1 αν ρωτάς εμένα... όπως είπα πέρσι δεν είχα πάρει επίδομα ανεργίας γιατί δεν συμπλήρωνα τον απαραίτητο αριθμό ενσήμων. Πήρα φέτος γιατί τη σχολ χρονιά 2010-2011 δούλεψα αναπληρώτρια με πλήρες ωράριο οπότε στη λήξη της σχολ χρονιάς είχα τα απαραίτητα ένσημα κ πήρα το επίδομα.
Εξαρχής στον ΟΑΕΔ μου έβγαλαν ότι το δικαιούμαι μεχρι Φλεβάρη (για 8 μήνες δηλ κι όχι για ένα χρόνο ως συνήθως), προφανώς γιατί δε δούλεψα ολοκληρο χρόνο αλλά 8,5 μηνες (προσλήφθηκα Οκτώβρη). Εγώ λοιπόν δεν έχω "περίσευμα" από περσινή ή προπερσινη χρονιά.
Αν εσύ έχεις ίσως δικαιούσαι, καλύτερα να ρωτήσεις όμως στον ΟΑΕΔ της περιοχής σου.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1111 στις: Δεκέμβριος 19, 2011, 06:12:35 μμ »
Giannis1 αν ρωτάς εμένα... όπως είπα πέρσι δεν είχα πάρει επίδομα ανεργίας γιατί δεν συμπλήρωνα τον απαραίτητο αριθμό ενσήμων. Πήρα φέτος γιατί τη σχολ χρονιά 2010-2011 δούλεψα αναπληρώτρια με πλήρες ωράριο οπότε στη λήξη της σχολ χρονιάς είχα τα απαραίτητα ένσημα κ πήρα το επίδομα.
Εξαρχής στον ΟΑΕΔ μου έβγαλαν ότι το δικαιούμαι μεχρι Φλεβάρη (για 8 μήνες δηλ κι όχι για ένα χρόνο ως συνήθως), προφανώς γιατί δε δούλεψα ολοκληρο χρόνο αλλά 8,5 μηνες (προσλήφθηκα Οκτώβρη). Εγώ λοιπόν δεν έχω "περίσευμα" από περσινή ή προπερσινη χρονιά.
Αν εσύ έχεις ίσως δικαιούσαι, καλύτερα να ρωτήσεις όμως στον ΟΑΕΔ της περιοχής σου.

OK, ευχαριστώ. Περίσσευμα έχω σίγουρα και από πέρσι και από πρόπερσυ (δε ξέρω αν διακιούμαι τα προπερσινά) και λογικά θα υπάρχει κάποια διαδικασία ταλαιπωρίας για να τα ενεργοποιήσω (αν πάω σε δημόσια υπηρεσία και δε κάτσω τουλάχιστον ένα δίωρο στην ουρά, δε ξέρω, νιώθω οτι δεν έγινε σωστά η δουλειά μου, βρε παιδί μου, φεύγω νιώθοντας ένα κενό μέσα μου), οπότε μάλλον θα πάω για να ρωτήσω σχετικά με τη διαδικασία.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος orestakos3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1112 στις: Δεκέμβριος 19, 2011, 11:26:59 μμ »
Γεια σας και πάλι θέλω να μάθω κάποιες λεπτομέρεις για να είμαι σίγουρος και να μην εκπλαγώ αργότερα.
Φέτος παίρνω 409 ευρώ καθαρά τον μήνα.Παίρνω ολόκληρο ταμείο ανεργίας?
Το καλοκαίρι δεν μπόρεσα να πάρω ταμέιο και συνέχισα τους μήνες που είχα από πέρσι οπότε μετράνε και απρίλιος μάιος του 2011 για να βγω το καλοκαίρι ή από την στιγμή της πρόσληψης?
Υπάρχει περίπτωση να πάρω κανά φράγκο τώρα σαν δώρο παρόλο που δεν έπαιρνα ταμείο(συνέχιζα το περσινό)?
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1113 στις: Δεκέμβριος 20, 2011, 12:03:40 πμ »
Γεια σας και πάλι θέλω να μάθω κάποιες λεπτομέρειες για να είμαι σίγουρος και να μην εκπλαγώ αργότερα.
Φέτος παίρνω 409 ευρώ καθαρά τον μήνα.Παίρνω ολόκληρο ταμείο ανεργίας?
Το καλοκαίρι δεν μπόρεσα να πάρω ταμέιο και συνέχισα τους μήνες που είχα από πέρσι οπότε μετράνε και απρίλιος μάιος του 2011 για να βγω το καλοκαίρι ή από την στιγμή της πρόσληψης?
Υπάρχει περίπτωση να πάρω κανά φράγκο τώρα σαν δώρο παρόλο που δεν έπαιρνα ταμείο(συνέχιζα το περσινό)?
Ευχαριστώ
Εφόσον παίρνεις τόσα καθαρά, αυτό σημαίνει ότι ξεπερνάς κατά πολύ τα 400 μικτά που είναι η απαίτηση για να πάρεις ολόκληρο το ταμείο. Επειδή δεν πήρες ταμείο το καλοκαίρι του 2011, θα μετρήσουν 14 πριν την ημερομηνία απόλυσης εξαιρώντας τον Μάιο και τον Ιούνιο του 2012. Έτσι θα μετρήσουν ο Μάιος και ο Ιούνιος του 2011.

Με το που θα τελειώσει το ταμείο σου, όταν πας να ανανεώσεις την κάρτα ανεργίας σου τον επόμενο μήνα κάνε αίτηση για να πάρεις το εφάπαξ βοήθημα επειδή είσαι άνεργος ένα μήνα μετά το τέλος της επιδότησης. Είναι 239,98 €.
Το δικαιούσαι αρκεί να έχεις χαμηλό ετήσιο εισόδημα. Επίσης θα πάρεις και δώρο Χριστουγέννων.

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1114 στις: Ιανουάριος 02, 2012, 01:37:50 μμ »
Πλέον το επίδομα θα θέλει 80 ένσημα αλλά 36 μήνες. Κοινώς οι αναπληρωτές το καλοκαίρι δεν θα παίρνουν μία

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1115 στις: Ιανουάριος 02, 2012, 02:26:41 μμ »
Πλέον το επίδομα θα θέλει 80 ένσημα αλλά 36 μήνες. Κοινώς οι αναπληρωτές το καλοκαίρι δεν θα παίρνουν μία
Tι ακριβως εννοεις; υπαρχει κατι επισημο; τι ειναι αυτο με τους 36 μηνες;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1116 στις: Ιανουάριος 02, 2012, 06:21:12 μμ »
Πλέον το επίδομα θα θέλει 80 ένσημα αλλά 36 μήνες. Κοινώς οι αναπληρωτές το καλοκαίρι δεν θα παίρνουν μία
Tι ακριβως εννοεις; υπαρχει κατι επισημο; τι ειναι αυτο με τους 36 μηνες;
Είχε συζητήθει το θέμα το καλοκαίρι όταν βγήκε στη δημοσιότητα το μεσοπρόθεσμο. Δείτε το εδώ:
http://www.pde.gr/index.php?topic=174.1820

Επειδή τότε δεν υπήρχε πλήρης κατανόηση των προϋποθέσεων, να τονίζω ότι οι νέες προϋποθέσεις πρέπει να πληρούνται επιπλέον των προϋποθεσεων που όλοι γνωρίζουμε και εφαρμόζονται χρόνια τώρα.

Αποσυνδεδεμένος pdxrisoyla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Σιγᾶν τήν ἀλήθειαν χρυσόν ἐστι θάπτειν
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1117 στις: Ιανουάριος 02, 2012, 07:00:54 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει. Διαβάζω σε μν σας ότι είναι δυνατό να συνεχίσουμε ένα επιδομα ανεργίας που είχαμε διακόψει, αν πχ μας ξαναπροσλάβουν, την επόμενη χρονιά.

Αν εγώ έχω τις προϋποθέσεις να ξαναπάρω είδομα ανεργίας την επόμενη χρονιά, τελικά τι θα μου δώσουν; Ένα νεό επίδομα ή θα συνεχίσω να παίρνω το παλιό για τους μήνες που υπολείπονται.
Μου αρέσει εκείνος που η ψυχή του είναι πιο βαθιά απ΄την πληγή του.
Νίτσε

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1118 στις: Ιανουάριος 02, 2012, 07:03:21 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει. Διαβάζω σε μν σας ότι είναι δυνατό να συνεχίσουμε ένα επιδομα ανεργίας που είχαμε διακόψει, αν πχ μας ξαναπροσλάβουν, την επόμενη χρονιά.

Αν εγώ έχω τις προϋποθέσεις να ξαναπάρω είδομα ανεργίας την επόμενη χρονιά, τελικά τι θα μου δώσουν; Ένα νεό επίδομα ή θα συνεχίσω να παίρνω το παλιό για τους μήνες που υπολείπονται.
Θα σου δώσουν ένα νέο επίδομα και δεν έχεις κανένα δικαίωμα να εισπράξεις τους μήνες που δεν είχες πάρει από το περσινό ταμείο. Μόνο στην περίπτωση που δεν έχεις προϋποθέσεις για νέο επίδομα σου χορηγούν τους μήνες που δεν πήρες από το παλιό επίδομα.

Αποσυνδεδεμένος pdxrisoyla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Σιγᾶν τήν ἀλήθειαν χρυσόν ἐστι θάπτειν
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1119 στις: Ιανουάριος 02, 2012, 07:15:45 μμ »
Ευχαριστώ Lasid  για την απάντηση! Είσαι παντα διαφωτιστικός!
Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να ευνοηθώ μόνο ένα χρόνο από το παλιο μου ταμείο ανεργίας, αν δεν έχω προϋποθέσεις για νέο και όχι αθροιστικά όλα τα χρόνια που δικαιούμουν ταμείο αφαιρώντας τους μήνες που έπαιρνα.
Μου αρέσει εκείνος που η ψυχή του είναι πιο βαθιά απ΄την πληγή του.
Νίτσε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159583
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 339
Σύνολο: 365

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.