*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1372263 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος karas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1134 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 01:05:56 μμ »
Χαίρετε συνάδελφοι. Καλή και ευλογημένη χρονιά σε όλους μας. Θέλω να υποβάλω ένα ερώτημα και αν γνωρίζουν οι επαϊοντες ας με ενημερώσουν. Λαμβάνω κανονικά επίδομα ανεργίας το οποίο και λήγει το Φεβρουάριο. Σκεφτόμουν ωστόσο ότι αν κληθώ αναπληρωτής στα τέλη αυτού του μήνα ή τον άλλο (ευσεβείς πόθοι ε;) δε θα μπορέσω να ξαναμπώ στο ταμειο. Αναρωτιέμαι λοιπόν με ποιο τρόπο μπορώ να εξαγοράσω ένσημα δύο μηνών. Εννοώ, μπορώ να εξαγοράσω ένσημα του 2011 το καλοκαίρι του 2012 ή υφίσταται χρονικός περιορισμός; Ελπίζω να κατόρθωσα να κάνω κατανοητό τον προβληματισμό μου. Όποιος έχει την καλή προαίρεση ας με ενημερώσει. Lasid διαθέτεις πείρα και κατάρτιση. Σε επικαλούμαι σφόδρα! Να είστε καλά ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:44:54 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1135 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 01:25:08 μμ »
Χαίρετε συνάδελφοι. Καλή και ευλογημένη χρονιά σε όλους μας. Θέλω να υποβάλω ένα ερώτημα και αν γνωρίζουν οι επαϊοντες ας με ενημερώσουν. Λαμβάνω κανονικά επίδομα ανεργίας το οποίο και λήγει το Φεβρουάριο. Σκεφτόμουν ωστόσο ότι αν κληθώ αναπληρωτής στα τέλη αυτού του μήνα ή τον άλλο (ευσεβείς πόθοι ε;) δε θα μπορέσω να ξαναμπώ στο ταμειο. Αναρωτιέμαι λοιπόν με ποιο τρόπο μπορώ να εξαγοράσω ένσημα δύο μηνών. Εννοώ, μπορώ να εξαγοράσω ένσημα του 2011 το καλοκαίρι του 2012 ή υφίσταται χρονικός περιορισμός; Ελπίζω να κατόρθωσα να κάνω κατανοητό τον προβληματισμό μου. Όποιος έχει την καλή προαίρεση ας με ενημερώσει. Lasid διαθέτεις πείρα και κατάρτιση. Σε επικαλούμαι σφόδρα! Να είστε καλά ;)

Καλή χρονιά συνάδελφε. Εφ`όσον θα έχεις εξαντλησει το επίδομα ανεργίας δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλα ένσημα, ούτε φυσικά γίνεται "εξαγορά". Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις ένα γνωστό σου για να σου "κολλάει" ένσημα σαν να δουλευες κανονικά, για όσες μέρες χρειάζεσαι, μετα την λήξη της σύμβασης ως αναπληρωτή, αν προκύψει.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος karas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1136 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 01:44:54 μμ »
Χαίρετε συνάδελφοι. Καλή και ευλογημένη χρονιά σε όλους μας. Θέλω να υποβάλω ένα ερώτημα και αν γνωρίζουν οι επαϊοντες ας με ενημερώσουν. Λαμβάνω κανονικά επίδομα ανεργίας το οποίο και λήγει το Φεβρουάριο. Σκεφτόμουν ωστόσο ότι αν κληθώ αναπληρωτής στα τέλη αυτού του μήνα ή τον άλλο (ευσεβείς πόθοι ε;) δε θα μπορέσω να ξαναμπώ στο ταμειο. Αναρωτιέμαι λοιπόν με ποιο τρόπο μπορώ να εξαγοράσω ένσημα δύο μηνών. Εννοώ, μπορώ να εξαγοράσω ένσημα του 2011 το καλοκαίρι του 2012 ή υφίσταται χρονικός περιορισμός; Ελπίζω να κατόρθωσα να κάνω κατανοητό τον προβληματισμό μου. Όποιος έχει την καλή προαίρεση ας με ενημερώσει. Lasid διαθέτεις πείρα και κατάρτιση. Σε επικαλούμαι σφόδρα! Να είστε καλά ;)

Καλή χρονιά συνάδελφε. Εφ`όσον θα έχεις εξαντλησει το επίδομα ανεργίας δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλα ένσημα, ούτε φυσικά γίνεται "εξαγορά". Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις ένα γνωστό σου για να σου "κολλάει" ένσημα σαν να δουλευες κανονικά, για όσες μέρες χρειάζεσαι, μετα την λήξη της σύμβασης ως αναπληρωτή, αν προκύψει.

Σε αυτό αναφέρομαι κι εγώ συνάδελφε! Θα πάω σε γνωστό μου αλλά πρέπει να μου κολλήσει ένσημα το 2011 ή αυτό δε γίνεται; Μήπως αντίθετα πρέπει να απολυθώ από αναπληρωτής, αν γίνει αυτό, και μετά να κολλήσω ένσημα; Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την άμεση απάντηση

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1137 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 01:51:04 μμ »
Χαίρετε συνάδελφοι. Καλή και ευλογημένη χρονιά σε όλους μας. Θέλω να υποβάλω ένα ερώτημα και αν γνωρίζουν οι επαϊοντες ας με ενημερώσουν. Λαμβάνω κανονικά επίδομα ανεργίας το οποίο και λήγει το Φεβρουάριο. Σκεφτόμουν ωστόσο ότι αν κληθώ αναπληρωτής στα τέλη αυτού του μήνα ή τον άλλο (ευσεβείς πόθοι ε;) δε θα μπορέσω να ξαναμπώ στο ταμειο. Αναρωτιέμαι λοιπόν με ποιο τρόπο μπορώ να εξαγοράσω ένσημα δύο μηνών. Εννοώ, μπορώ να εξαγοράσω ένσημα του 2011 το καλοκαίρι του 2012 ή υφίσταται χρονικός περιορισμός; Ελπίζω να κατόρθωσα να κάνω κατανοητό τον προβληματισμό μου. Όποιος έχει την καλή προαίρεση ας με ενημερώσει. Lasid διαθέτεις πείρα και κατάρτιση. Σε επικαλούμαι σφόδρα! Να είστε καλά ;)
Τι ίσχυε μέχρι τώρα. Αν πχ προσληφθείς αρχές Φεβρουαρίου, θα έχεις 125 ένσημα μέχρι τέλος Ιουνίου. Για να βγεις όμως σε επίδομα πρέπει να περάσει και ένα δίμηνο, δηλ. να υπάρχει μία απόλυση δύο μήνες μετά. Δηλαδή πρέπει να σου γίνει μία πρόσληψη, έστω και για μία μέρα, στο τελος Αυγούστου.
Παρόλα αυτά, το μεσοπρόθεσμο πλέον βάζει και άλλη προυπόθεση, να έχεις και 150 ένσημα μέχρι την ημέρα απόλυσης που θα χρησιμοποιήσεις για το επίδομα. Άρα με το νέο καθεστώς που θα ισχύσει από το καλοκαίρι, πρέπει να δουλέψεις κάπου -ή να φαίνεται ότι δουλέυεις και να πληρώνεις εσύ τα ένσημα- και όλο τον Αύγουστο, ώστε 1η Σεπτέμβρη να δικαιούσαι το επίδομα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:44:54 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1138 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 01:52:50 μμ »
Χαίρετε συνάδελφοι. Καλή και ευλογημένη χρονιά σε όλους μας. Θέλω να υποβάλω ένα ερώτημα και αν γνωρίζουν οι επαϊοντες ας με ενημερώσουν. Λαμβάνω κανονικά επίδομα ανεργίας το οποίο και λήγει το Φεβρουάριο. Σκεφτόμουν ωστόσο ότι αν κληθώ αναπληρωτής στα τέλη αυτού του μήνα ή τον άλλο (ευσεβείς πόθοι ε;) δε θα μπορέσω να ξαναμπώ στο ταμειο. Αναρωτιέμαι λοιπόν με ποιο τρόπο μπορώ να εξαγοράσω ένσημα δύο μηνών. Εννοώ, μπορώ να εξαγοράσω ένσημα του 2011 το καλοκαίρι του 2012 ή υφίσταται χρονικός περιορισμός; Ελπίζω να κατόρθωσα να κάνω κατανοητό τον προβληματισμό μου. Όποιος έχει την καλή προαίρεση ας με ενημερώσει. Lasid διαθέτεις πείρα και κατάρτιση. Σε επικαλούμαι σφόδρα! Να είστε καλά ;)

Καλή χρονιά συνάδελφε. Εφ`όσον θα έχεις εξαντλησει το επίδομα ανεργίας δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλα ένσημα, ούτε φυσικά γίνεται "εξαγορά". Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις ένα γνωστό σου για να σου "κολλάει" ένσημα σαν να δουλευες κανονικά, για όσες μέρες χρειάζεσαι, μετα την λήξη της σύμβασης ως αναπληρωτή, αν προκύψει.

Σε αυτό αναφέρομαι κι εγώ συνάδελφε! Θα πάω σε γνωστό μου αλλά πρέπει να μου κολλήσει ένσημα το 2011 ή αυτό δε γίνεται; Μήπως αντίθετα πρέπει να απολυθώ από αναπληρωτής, αν γίνει αυτό, και μετά να κολλήσω ένσημα; Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την άμεση απάντηση

Θα πρέπει να σου κολλήσει ένσημα μετά τον Ιούνιο 2012. Για το 2011 δε γίνεται για διάφορους λόγους, αλλά και γιατί θα επιβαρυνθεί με πρόστιμα.
Να είσαι καλά συνάδελφε.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1139 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 02:12:18 μμ »
Χαίρετε συνάδελφοι. Καλή και ευλογημένη χρονιά σε όλους μας. Θέλω να υποβάλω ένα ερώτημα και αν γνωρίζουν οι επαϊοντες ας με ενημερώσουν. Λαμβάνω κανονικά επίδομα ανεργίας το οποίο και λήγει το Φεβρουάριο. Σκεφτόμουν ωστόσο ότι αν κληθώ αναπληρωτής στα τέλη αυτού του μήνα ή τον άλλο (ευσεβείς πόθοι ε;) δε θα μπορέσω να ξαναμπώ στο ταμειο. Αναρωτιέμαι λοιπόν με ποιο τρόπο μπορώ να εξαγοράσω ένσημα δύο μηνών. Εννοώ, μπορώ να εξαγοράσω ένσημα του 2011 το καλοκαίρι του 2012 ή υφίσταται χρονικός περιορισμός; Ελπίζω να κατόρθωσα να κάνω κατανοητό τον προβληματισμό μου. Όποιος έχει την καλή προαίρεση ας με ενημερώσει. Lasid διαθέτεις πείρα και κατάρτιση. Σε επικαλούμαι σφόδρα! Να είστε καλά ;)
Καλή χρονιά συνάδελφε. Εφ`όσον θα έχεις εξαντλησει το επίδομα ανεργίας δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλα ένσημα, ούτε φυσικά γίνεται "εξαγορά". Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις ένα γνωστό σου για να σου "κολλάει" ένσημα σαν να δουλευες κανονικά, για όσες μέρες χρειάζεσαι, μετα την λήξη της σύμβασης ως αναπληρωτή, αν προκύψει.
Πολύ σωστά τα λες jak_13. Αν προσληφθείς με το καλό συνάδελφε Karas θα πρέπει να έχεις 125 ένσημα μέχρι δύο μήνες πριν την απόλυση και στο δίμηνο που αφαιρείται να έχεις άλλα 25 ένσημα. Αυτό προκύπτει από τις αλλαγές που έγιναν στις πρϋποθέσεις λήψης του ταμείου ανεργίας και θα ισχύσουν από 1-7-2012.

Τώρα διάβασα και το μήνυμα του Green...To ίδιο πράγμα λέμε και οι δύο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2012, 02:13:51 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος karas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1140 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 02:21:32 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους. Δύσκολο το βλέπω να ξαναμπώ ή κι αν ακόμα ξαναμπώ θα αρχίσω να το παίρνω αργά, μετά το Σεπτέμβριο. Ας είναι! Και πάλι ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος dimitrdim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1141 στις: Ιανουάριος 11, 2012, 12:30:29 πμ »
Γεια σας!
θα ήθελα τα φώτα σας, εάν γνωρίζετε το συγκεκριμένο ζήτημα.

Είμαι εργαζόμενη σε φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης. απασχολούμαι 4 μέρες την εβδομάδα, με σύνολο ωρών 19.
θα πάρω κανονικά το επίδομα ανεργίας απο τον οαεδ το καλοκαίρι?
ξέρω ότι απαιτούνται 125 μέρες εργασίας απο Σεπτέμβριο μέχρι και τέλος Μαρτίου, έχω έναν φόβο μήπως λόγω της 4ημερης απασχόλησης, δεν φτάσω τα 125.
απο το ικα ανέφεραν ότι οι 19 ώρες, αν και σε 4 μέρες, δίνουν 5 μέρες την εβδομάδα, δλδ 5 ένσημα.
ξέρετε κάτι απο την εμπειρία σας? 

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1142 στις: Ιανουάριος 11, 2012, 03:01:29 πμ »
Γεια σου!
Οι 4 ημέρες εργασίας είναι 4 ένσημα την εβδομάδα. Για το αν θα πάρεις το επίδομα, αφού ξέρεις τις προϋποθέσεις που απαιτούνται, μάλλον το ξέρεις καλύτερα εσύ που ξέρεις τις ακριβείς ημερομηνίες πρόσληψης και απόλυσης, καθώς και τις ημέρες που έχεις δουλέψει, αρκεί ένα απλό μέτρημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2012, 06:26:02 πμ από Χριστίνα »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος dimitrdim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1143 στις: Ιανουάριος 11, 2012, 04:11:05 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Ωστόσο το ερώτημά μου μάλλον είναι πιο περίπλοκο...
Σίγουρα 4 μέρες = 4 ένσημα διά της λογικής, άρα ανεπαρκή ένσημα για επίδομα ανεργίας...

ομως, παραπάνω ανέφερα τις ώρες εργασίας μου που είναι 19/εβδομάδα, συνεπώς, προφανώς και μακάρι(!), αντί για 4 ένσημα να προσμετρώνται 5 την εβδομάδα.

δλδ, αν και 4 μέρες, θα μιλάμε για 5 μέρες τελικά την εβδομάδα (λόγω των 19 ωρών που θεωρούνται πλήρες ωράριο για τους καθηγητές σε φροντιστήριο μ.ε)

ευχαριστώ και για την παράθεση της σχετικής συζήτησης, όμως ως επί το πλείστον είδα περιπτώσεις εργαζομένων σε δημόσιο καθηγητών.

αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό, παρακαλώ ας με διαφωτίσει.

Αποσυνδεδεμένος drakos13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1144 στις: Ιανουάριος 11, 2012, 07:35:51 πμ »
Νομιζω οτι με 2 ωρες την ημερα σε φροντιστηριο και 5 μερες δουλεια την εβδομαδα βγαινεις ταμειο ανεργιας. Ετσι το ειχαμε κανει στο φροντιστηριο που δουλευα φετος(συμφωνα με οδηγιες του λογιστη). Δηλαδη σε ενδιαφερει περισσοτερο ο αριθμος των ημερων εργασιας απο τον αριθμο των ωρων. Δε γνωριζω λεπτομερειες αλλα ετσι εγινε στην περιπτωση μου.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1145 στις: Ιανουάριος 11, 2012, 09:30:53 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Ωστόσο το ερώτημά μου μάλλον είναι πιο περίπλοκο...
Σίγουρα 4 μέρες = 4 ένσημα διά της λογικής, άρα ανεπαρκή ένσημα για επίδομα ανεργίας...

ομως, παραπάνω ανέφερα τις ώρες εργασίας μου που είναι 19/εβδομάδα, συνεπώς, προφανώς και μακάρι(!), αντί για 4 ένσημα να προσμετρώνται 5 την εβδομάδα.

δλδ, αν και 4 μέρες, θα μιλάμε για 5 μέρες τελικά την εβδομάδα (λόγω των 19 ωρών που θεωρούνται πλήρες ωράριο για τους καθηγητές σε φροντιστήριο μ.ε)

ευχαριστώ και για την παράθεση της σχετικής συζήτησης, όμως ως επί το πλείστον είδα περιπτώσεις εργαζομένων σε δημόσιο καθηγητών.

αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό, παρακαλώ ας με διαφωτίσει.

Όπως έγραψε και ο συνάδελφος drakos13, αυτό που ενδιαφέρει είναι οι ημέρες εργασίας και όχι οι ώρες. Αυτό όμως που ρωτάς δεν πρόκειται να γίνει από μόνο του, δηλαδή να απασχολείσαι 4 ημέρες και να υπολογίζονται 5. Θα πρέπει να συνεννοηθείς με τον ιδιοκτήτη να σου "απλώσει" τις ώρες σε 5 ημέρες.
Όσο για το θέμα αυτό, που έχουμε μεταφερθεί τελικά, εδώ υπάρχουν τα πάντα, απλά χρειάζεται λίγο περισσότερο ψάξιμο.
Να είσαι καλά.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1146 στις: Ιανουάριος 11, 2012, 12:00:09 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Ωστόσο το ερώτημά μου μάλλον είναι πιο περίπλοκο...
Σίγουρα 4 μέρες = 4 ένσημα διά της λογικής, άρα ανεπαρκή ένσημα για επίδομα ανεργίας...

ομως, παραπάνω ανέφερα τις ώρες εργασίας μου που είναι 19/εβδομάδα, συνεπώς, προφανώς και μακάρι(!), αντί για 4 ένσημα να προσμετρώνται 5 την εβδομάδα.

δλδ, αν και 4 μέρες, θα μιλάμε για 5 μέρες τελικά την εβδομάδα (λόγω των 19 ωρών που θεωρούνται πλήρες ωράριο για τους καθηγητές σε φροντιστήριο μ.ε)

ευχαριστώ και για την παράθεση της σχετικής συζήτησης, όμως ως επί το πλείστον είδα περιπτώσεις εργαζομένων σε δημόσιο καθηγητών.

αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό, παρακαλώ ας με διαφωτίσει.
Δες και εδώ: http://www.sefk.gr/selides/troposypologismouensimon.htm
Είχα διαβάσει κι εγώ κάπου ότι αν έχεις πλήρες ωράριο παίρνεις 5 ένσημα την εβδομάδα όταν είσαι ωρομίσθιος.
Τυπικά το πλήρες ωράριο είναι 21 ώρες/εβδομάδα, αλλά δεν ξέρω αν πάνω από 18 ώρες θεωρείται πλήρες.

Αποσυνδεδεμένος dimitrdim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1147 στις: Ιανουάριος 11, 2012, 04:41:28 μμ »
Ευχαριστώ πολύ όλους τους συναδέλφους που προσπαθούν να με βοηθήσουν.

"Όσο για το θέμα αυτό, που έχουμε μεταφερθεί τελικά, εδώ υπάρχουν τα πάντα, απλά χρειάζεται λίγο περισσότερο ψάξιμο."
έκανα όντως, συνάδελφε, αναλυτικότερη αναζήτηση κ δημοσίευσα την απάντηση, ωστόσο σήμερα το πρωί δεν μπορώ να τη δω..

θα προσπαθήσω να διαφωτίσω κ εγώ, όπως μπορώ, αναφέροντας αυτά που έμαθα σήμερα (όσο ζω, μαθαίνω :-[)...

όπως είπα, εργάζομαι 19ωρες/εβδομάδα. θεωρητικά είναι πλήρες το ωράριο, αν και υπάρχει μια διάσταση απόψεων. γίνομαι συγκεκριμένη: πλήρες ωραριο για φροντ. ξένων γλωσσών = 18 ώρες, πλήρες ωραριο για φροντι. μέσης εκπαίδευσης είναι οι 21 ώρες. παρόλ'αυτά η επιθεώρηση μου είπε ότι και οι 18 ώρες είναι πλήρες ωραριο στα φροντ. μέσης εκπαίδευσης. το ξεπερνάμε λοιπόν αυτό.

παραθέτω τώρα το εξής:

Σε απάντηση της από 28/3/2002 αίτησής σας και σε συνέχεια της τηλεφωνικής μας επικοινωνίας,
σας γνωρίζουμε τα ακόλουθα:
Με τις διατάξεις του άρθρου 25 παρ.5-9 του ΑΝ 1846/51 και του άρθρου 18 του Κανονισμού
Ασφάλισης του ΙΚΑ ορίζεται ο τρόπος
υπολογισμού των ημερών στην ασφάλιση του ΙΚΑ.
Στους καθηγητές φροντιστηρίου που απασχολούνται ή είναι στη διάθεση του εργοδότη όλες
τις εργάσιμες ημέρες της εβδομάδας και
αμείβονται με μηνιαίο μισθό, στην ασφάλιση του ΙΚΑ αναγνωρίζονται:

α) 25 ημέρες εργασίας αν απασχολούνται εβδομαδιαίως τουλάχιστον όσες ώρες προβλέπει
η συλλογική σύμβαση εργασίας τους ή,

β) όσες είναι οι εργάσιμες ημέρες του μήνα, αν απασχολούνται για λιγότερες από τις
προβλεπόμενες από τη συλλογική σύμβαση ώρες εβδομαδιαίως.
Αν δεν απασχολούνται όλες τις εργάσιμες ημέρες του μήνα, τότε στην ασφάλιση του ΙΚΑ
αναγνωρίζονται όσες ημέρες πραγματικά εργάζονται συν μία
ημέρα ανά εβδομάδα, αν εργάζονται 3 τουλάχιστον ημέρες την εβδομάδα, και πραγματοποιούν
 το πλήρες ωράριο που προβλέπεται από τη συλλογική σύμβαση εργασίας.

Στους καθηγητές που αμείβονται με ωρομίσθιο, αναγνωρίζονται στο ΙΚΑ
όσες ημέρες πραγματικά
εργάζονται. Επιπλέον μια ημέρα ανά εβδομάδα, προστίθεται
αν πραγματοποιούν το πλήρες ωράριο που προβλέπεται
από τη συλλογική τους σύμβαση εργασίας
και εργάζονται τουλάχιστον 3 ημέρες εβδομαδιαία.
Σε κάθε περίπτωση από τις προαναφερόμενες,
προϋπόθεση είναι το ημερομίσθιο που λαμβάνει ο
καθηγητής να είναι ίσο ή μεγαλύτερο από το τεκμαρτό
ημερομίσθιο (Τ.Η.) της 1ης ασφαλιστικής κλάσης (Α.Κ.),
όπως ορίζεται κάθε φορά.


Διαφορετικά, αναγνωρίζονται τόσες ημέρες όσες προκύπτουν από τη διαίρεση των μηνιαίων
αποδοχών δια το Τ.Η. της 1ης Α.Κ., όπως ισχύει κάθε φορά.
(για το 2007 είναι 10,52Ευρώ)
Σχετικές οδηγίες για τον υπολογισμό των ημερών ασφάλισης έχουν δοθεί αναλυτικά στα
Υποκ/τα ΙΚΑ με τις αριθμ. 44/75 & 114/81 εγκύκλιες της Δ/νσής μας.




Εμεινα λοιπόν ήσυχη και θεώρησα ότι έχω 4 μέρες = 5 ένσημα. προσπαθώντας να το διευκρινίσουμε με την υπάλληλο σήμερα του ικα (απίστευτα εξυπηρετική κοπέλα) κατεβάσαμε τόμους κ διατάξεις, αλλά τζίφος....
καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι ναι μεν, όταν έχει ένας καθηγητής πλήρες ωραριο παίρνει 5 ένσημα παρά τις 4 μέρες παρουσίας του στην εργασία, ΑΛΛΑ αν αυτες οι ώρες ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ :'(......
εμένα δεν είναι λοιπόν. είναι 15 στον 1 και 4 στον άλλο ==> 19 ώρες.

άρα, μηδέν εκ του μηδενός και για τον οαεδ, εφόσον με 4 μέρες την εβδομάδα, δεν βγαίνουν 125 ένσημα.

άλλο σημείο: επειδή το 2010- 2011 δεν πήρα επίδομα οαεδ γιατί δεν δούλεψα απο επιλογή λόγω εγκυμοσύνης, ο οαεδ μου αναφέρει ότι για να πάρω φέτος απαιτούνται 125 από Ιανουάριο 2011 έως Μάρτιο 2012 (ήτοι τους 14 μήνες όπως ίσως θα ξέρουν κάποιοι). Μια χαρά θα τα συγκέντρωνα τα ένσημα, αγαπητοί συνάδελφοι, ΑΛΛΑ (πάντα υπάρχει ένα ΑΛΛΑ) ο ένας εργοδότης ΔΕΝ κόλλησε τα 5 ένσημα του καλοκαιριού και τα 4 του Σεπτεμβριου.

αποτέλεσμα: 5 το καλοκαίρι απο τον έναν εργοδότη, 113 απο Σεπτέμβριο μέχρι Μάρτιο = 118 ==> ΤΖΙΦΟΣ

εάν είχαν καταβληθεί τα 5+4= 9 ως όφειλε ο εργοδότης, τότε 118+9 = 127 και θα ήμουν ανετότατη...

για άλλη μια φορά καταδεικνύεται περίτρανα η γενναιοψυχία των εργοδοτών! να φέρω αντίρρηση, δεν νομίζω...
υπόψιν ότι θα μπορούσα να καλύψω και τις 5 μέρες εργασίας, αλλά ο εν λόγω εργοδότης με "κρεμασε" και με άφησε χωρίς ώρες για τη μέρα που έχω ως εκ τουτου κενή..

τι άλλο μου μένει να κάνω?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 381
Σύνολο: 393

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.