*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1378838 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος msa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #84 στις: Ιούνιος 13, 2008, 10:05:29 πμ »
Αν θυμάμαι καλά, έχεις περιθώριο 60 μέρες να εισπράξεις την επιταγή. 'Αρα, αν λείψεις για 1.5 μήνα, μπορείς να πάρεις το επίδομά σου αργότερα, αφού δεν θα έχει εκπνεύσει η προθεσμία των 60 ημερών

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:29:51 »

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #85 στις: Ιούνιος 13, 2008, 03:49:17 μμ »
Αν θυμάμαι καλά, έχεις περιθώριο 60 μέρες να εισπράξεις την επιταγή. 'Αρα, αν λείψεις για 1.5 μήνα, μπορείς να πάρεις το επίδομά σου αργότερα, αφού δεν θα έχει εκπνεύσει η προθεσμία των 60 ημερών

Κι εγώ αυτό ξέρω..

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #86 στις: Ιούνιος 13, 2008, 04:51:33 μμ »
Η Πρωτοβαθμια Πελλας εστειλε e-mail σημερα στο σχολειο οτι οι ωρομισθιοι θα μπορουν να παρουν απο τα γραφεια τους τις βεβαιωσεις των ενσημων και την απολυση τους μετα τις 24/6,αρα στον ΟΑΕΔ θα παμε μετα τις 25.
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #87 στις: Ιούνιος 17, 2008, 10:16:59 πμ »
Κάποιος που να έκανε φέτος ΠΔΣ και να "βγαίνει" τώρα Ταμείο ανεργίας;

Βεβαίωση για τα ένσημα παίρνουμε από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας? Από το ΙΚΑ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:29:51 »

Αποσυνδεδεμένος Thunder

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #88 στις: Ιούνιος 17, 2008, 10:43:27 πμ »
τι εννοείς το οκτάμηνο πριν την απόλυση; την τελευταία απόλυση; αλλά και έτσι να είναι έχω ένσημα από το Σεπτέμβρη μέχρι και την πρώτη εβδομάδα Ιουνίου. παίζει ρόλο που είναι δύο διαφφορετικοί εργοδότες; και μία αλλη ερώτηση. και αν ακόμη δε βγαίνουν τα φετινά ένσημα δε δικαιούμαι να συνεχίσω την περσινή ανεργία που διέκοψα;
Για καλύτερη πληροφόρηση θα σου έλεγα να απευθυνθείς στον ίδιο τον ΟΑΕΔ.  (http://www.oaed.gr/Pages/SN_84.pg ) Για την ακρίβεια σύμφωνα με τον ΟΑΕΔ:
Αν κάποιος επιδοτείται για δεύτερη φορά:
Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών. 
Για τους απασχολούμενους σε τουριστικά επαγγέλματα (ή και εποχιακά π.χ. μουσικοί, ηθοποιοί κ.α ) αρκούν 100 ημέρες εργασίας το τελευταίο 12μηνο.

Για ορισμένες κατηγορίες (π.χ. αλιεργάτες ) αρκούν 100 ημέρες εργασίας  το τελευταίο 14μηνο.


Πάντως από προσωπική εμπειρία σου λέω πως σίγουρα μπορείς να συνεχίσεις με το επίδομα ανεργίας που διέκοψες και στη περίπτωση που πληροίς τις προυποθέσεις (που μάλλον τις πληροίς) μόλις τελειώσει η επιδότηση που είχες διακόψει θα συνεχίσεις να επιδοτείσαι για όσους μήνες προβλέπετε με βάση τα ένσημα που έχεις από Σεπτ. έως σήμερα.
Καλημέρα,
ακριβώς αυτό διάβασα κι εγώ στο site ΟΑΕΔ αλλά δεν μου έλυσε ακόμη την απορία μου. Μάλλον έχω μπερδευτεί.
Δουλεύω ως καθηγήτρια σε ΚΞΓ και φέτος ήταν η δεύτερη μου χρονιά.
Στην αναλυτική κατάσταση ενσήμων που μου εκτύπωσε το ΙΚΑ φαίνονται : 2007 - ημέρες απασχόλησης 106 και 2008 - ημέρες απασχόλησης 63. Δικαιούμαι επίδομα η όχι??
(Κάπου ακούω για ημέρες απασχόλησης, κάπου για ένσημα, κάπου για αμοιβές.....Δεν ξέρω τι ισχύει. Αλλο είναι οι ημέρες απασχόλησης και άλλο τα ένσημα δηλαδή?..)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2013, 09:51:04 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #89 στις: Ιούνιος 17, 2008, 11:47:11 πμ »
ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:

Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:

• Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.

• Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Αν επιδοτείται για δεύτερη φορά:

Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών.

Για τους απασχολούμενους σε τουριστικά επαγγέλματα (ή και εποχιακά π.χ. μουσικοί, ηθοποιοί κ.α ) αρκούν 100 ημέρες εργασίας το τελευταίο 12μηνο.

Για ορισμένες κατηγορίες (π.χ. αλιεργάτες ) αρκούν 100 ημέρες εργασίας  το τελευταίο 14μηνο.

http://www.oaed.gr/Pages/SN_58.pg

(ΗΜΕΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ = ΕΝΣΗΜΑ)

Αποσυνδεδεμένος Thunder

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #90 στις: Ιούνιος 17, 2008, 02:24:20 μμ »
Ευχαριστώ Alex, ήσουν απόλυτα σαφής, να σαι καλά!!!   

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #91 στις: Ιούνιος 18, 2008, 01:27:05 μμ »
Ευχαριστώ Alex, ήσουν απόλυτα σαφής, να σαι καλά!!!   
Καλά τώρα τι το διαφορετικό διάβασες από αυτά που γράφει ο ΟΑΕΔ στη δική του σελίδα και κατάλαβες?
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος Elpida_tz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #92 στις: Ιούνιος 19, 2008, 01:45:47 μμ »
γεια σας παιδια ειμαι καινουρια, πρωτη φορά γραφω αν κανω λαθος συγχωρέστε με ! συγχαρητηρια για το foroum ! η ιστοσελιδα σας ειναι πολυ ωραία! Ηθελα  να ρωτήσω για το ταμείο ανεργίας από τον οαεδ, χρειάζεται να προσκομίσουμε όλες τις απολύσεις που έχουμε ( δηλ. πρωτοβάθμ. δευτεροβάθμια και από τα κεε-όποιος δουλεύει). ? και η ερώτηση μου είναι ότι ενώ έχει λήξει η σύμβαση μου από τα κεε στις 31-05-08 μου είπαν οτι έχει βγει εγκύκλιος που δεν μας επιτρέπει να μπούμε στο ταμείο ανεργείας από τον οαεδ. μήπως γνωρίζει κανείς τιποτα?
τι μπορώ να κάνω για να μπούμε στο ταμείο ανεργείας, όλα τα άλλα σχετικά χαρτιά τα έχω έτοιμα.

Αποσυνδεδεμένος leonidas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #93 στις: Ιούνιος 19, 2008, 02:23:59 μμ »
Αν υπάρχει τέτοια εγκύκλιος θα πρέπει να ψάξουμε να τη βρούμε. Προσωπικά νομίζω πως πρέπει να πάρουμε ταμείο ανεργίας διότι πολύ απλά δεν μας βάζει κανένας έστω και ένα ένσημο το μήνα(ούτε τα ΚΕΕ). Άρα το λογικό είναι ότι το δικαιούμαστε. Σε αυτή τη χώρα βέβαια όλα γίνονται τα τελευταία 15 χρόνια. Άβυσος αυτή η Ελλάδα... Επειδή και εγώ για πρώτη φορά θα πάρω(αν το δικαιούμε) το επίδομα ανεργίας, ας μας πει λοιπόν κάποιος παλιός αν χρειάζεται να καταθέσουμε στον ΟΑΕΔ όλες τις απολύσεις ή μόνο την τελευταία απόλυση(προφανώς της πρωτοβάθμιας);

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #94 στις: Ιούνιος 19, 2008, 05:22:13 μμ »
και η ερώτηση μου είναι ότι ενώ έχει λήξει η σύμβαση μου από τα κεε στις 31-05-08 μου είπαν οτι έχει βγει εγκύκλιος που δεν μας επιτρέπει να μπούμε στο ταμείο ανεργείας από τον οαεδ. μήπως γνωρίζει κανείς τιποτα?
Καλώς ήρθες στην παρέα μας!
Για τέτοια εγκύκλιο δεν άκουσα κάτι.Το μόνο που ξέρω είναι ότι απο τα ΚΕΕ δεν παίρνουμε απόλυση.Αφού έχεις απόλυση απο Πρωτοβάθμια,να χρησιμοποιήσεις αυτή(λογικά θα είναι η τελευταία).

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #95 στις: Ιούνιος 19, 2008, 07:52:34 μμ »
θελουμε το επαγγελμα μας να αναγνωρισθει ως εποχιακο δηλ με 100 ενσημα των τελευταιων 12 μηνων να παιρνουμε επιδομα ανεργιας!!!!! και να αφορα ΟΛΟΥΣ τους εκπαιδευτικους δημοσιας κ ιδιωτικης εκπαιδευσης.

Καλα τα λες! Δηλαδη τωρα δε θεωρειται εποχιακο, οπως νομιζα? Αρα τσαμπα πηγα κι εβγαλα καρτα ανεργιας...

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #96 στις: Ιούνιος 19, 2008, 11:33:33 μμ »
Αυριο λεω να πάω να γραφτώ στο ταμείο ανεργίας... Ξέρει κανείς αν πρέπει να βγάλω πρώτα καρτα ανεργίας ;

Αποσυνδεδεμένος vk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #97 στις: Ιούνιος 19, 2008, 11:36:35 μμ »
Πρωτα βγαζουμε καρτα ανεργιας και μετα με την καρτα παμε επιδοματα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 383
Σύνολο: 386

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.