*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ  (Αναγνώστηκε 38906 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ
« Απάντηση #98 στις: Ιούλιος 19, 2011, 01:54:10 μμ »
Σ΄ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! :) Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι δουλεύουν κανονικά οι αποσπασμένοι ως διοικητικοί? Αν ναι το ίδιο ωράριο? Τί περιλαμβάνουν τα αντικείμενα απασχόλησης στα ΙΕΚ?
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:00:47 »

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ
« Απάντηση #99 στις: Ιούλιος 19, 2011, 02:30:18 μμ »
Ναι, κανονικά δουλεύουν, δικαιούσαι κάποιες άδειες, όπως όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι (ακριβώς τον αριθμό ημερών δεν τον γνωρίζω, κάποιος μου είπε πρόσφατα ότι όλοι οι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί δικαιούνται 25 ημέρες, αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι ισχύει). Τώρα, αν πέσεις σε καλό διευθυντή, μπορείς να πάρεις και καμιά μέρα άδεια από τη σημαία, αλλά όπως σου έγραψα όλα είναι θέμα διευθυντή. Το ωράριο συνήθως αλλάζει στις γιορτές και το καλοκαίρι, γίνεται πρωινό (9-3 μας το έκαναν από το ΙΔΕΚΕ πρόσφατα, για το καλοκαίρι). Κατά τα άλλα, το αντικείμενο εργασίας είναι πολύ ευρύ. Ασχολείσαι με την κατάρτιση (πρόγραμμα, παρουσίες, απουσίες, βεβαιώσεις φοίτησης, και πολλά πολλά πολλά άλλα), με τους εκπαιδευτές (βεβαιώσεις, μισθοδοσία), γενικώς είναι πολλά πράγματα, δεν αναλύονται εδώ εύκολα. Πάντως, εάν έχεις συνεργάσιμους συναδέλφους και ο διευθυντής μοιράσει σωστά τις δουλειές δεν είναι δύσκολο. Το να έχεις συνεργάσιμους συναδέλφους πάντως δεν πρέπει να είναι και πολύ συχνό, από ό,τι έχω διαπιστώσει από την -ελάχιστη πάντως- εμπειρία που έχω. Το μεγάλο μανίκι είναι αρχές Σεπτεμβρίου (δλδ με το που πατήσεις εκεί το πόδι σου) που έχει εγγραφές, αιτήσεις εκπαιδευτών κι εσύ δεν ξέρεις τίποτα και πρέπει να τα βγάλεις πέρα.... Κατά τα άλλα, όπως ξαναέγραψα, εάν χρειάζεσαι οπωσδήποτε απόσπαση, μια χαρά είναι και το ΙΕΚ... από το να είσαι μακριά από την οικογένειά σου...

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ
« Απάντηση #100 στις: Ιούλιος 19, 2011, 02:48:59 μμ »
Ευχαριστώ!!!!!
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος jim_lar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ
« Απάντηση #101 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 12:41:58 μμ »
Μετά τις πρώτες αποσπάσεις που βγήκαν για τα ΙΕΚ (2 με 3 άτομα σε κάθε ΙΕΚ) αυτά υπολειτουργούν, δεκάδες συνάδελφοι που δεν πήραν απόσπαση σε ΙΕΚ έκαναν αιτήσεις επανεξέτασης. Μήπως γνωρίζει κάποιος τι θα γίνει με τον δεύτερο κύκλο αποσπάσεων σε ΙΕΚ ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:00:47 »

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ
« Απάντηση #102 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 02:01:06 μμ »
Απο όσα γνωρίζω έχει συνταχθεί απο την Γ.Γ.Δ.Β.Μ. , όπως και την πρώτη φορά,  μία κατάσταση που έχει αποσταλλεί στο Υπουργείο για έγκριση...οπότε περιμένουμε "φως" απο εκεί....(την Παρασκευή μου το είπαν αυτό απο την Γ.Γ.Δ.Β.Μ)

Αποσυνδεδεμένος jim_lar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ
« Απάντηση #103 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 03:13:18 μμ »
Οι πληροφορίες σου είναι σωστές. Έτσι έχουν τα πραγματα μεχρι εδώ. Εχω μάθει ότι θα συζητηθούν Πέμπτη ή Παρασκευή 23-24/9 δεν είναι όμως 100% σίγουρο. Και στις πρώτες αποσπάσεις η ΓΓΔΒ έστειλε στο Υπουργείο Πίνακες με τα ονόματα των εκπαιδευτικών που πρότειναν οι Διευθυντές για απόσπαση στα ΙΕΚ. Αυτοί οι Πίνακες όμως αγνοήθηκαν επιδεικτικά απο το Υπουργείο και οι πρώτες αποσπάσεις στα ΙΕΚ έγιναν με καθαρά κομματικά κριτήρια και τίποτα άλλο. Οι παλιοί και οι νέοι Διευθυντές τα έχουν "παίξει" εντελώς. Δεν μπορεί να λειτουργήση ΙΕΚ π.χ με Διευθυντή, Υποδιευθυντή και 3 αποσπασμένους Γυμναστές και αυτό έγινε εμφανές τις τελευταίες μέρες με τις αιτήσεις επιλογής καταρτιζομένων και εκπαιδευτών. Πραγματικό Χάος.     

Αποσυνδεδεμένος papaki1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ
« Απάντηση #104 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 04:11:05 μμ »


επειδή και εγώ είχα κάνει σε ιεκ, οι αποσπάσεις αποφασίζονται από τον διευθυντή αν δηλ. σε προτείνει? το βιόγραφικό και η προυπηρεσία σε διοικητική θέση καμία σχέση?  δηλ. μόνο κομματικά γίνεται η επιλογή?

Αποσυνδεδεμένος papaki1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ
« Απάντηση #105 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 04:13:39 μμ »


και κάτι ακόμα συνάδελφοι. θυμάται κανείς πόσοι είχαν κάνει και πόσους πήρε?

Αποσυνδεδεμένος walter76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ
« Απάντηση #106 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 10:00:49 πμ »
Οι πληροφορίες σου είναι σωστές. Έτσι έχουν τα πραγματα μεχρι εδώ. Εχω μάθει ότι θα συζητηθούν Πέμπτη ή Παρασκευή 23-24/9 δεν είναι όμως 100% σίγουρο. Και στις πρώτες αποσπάσεις η ΓΓΔΒ έστειλε στο Υπουργείο Πίνακες με τα ονόματα των εκπαιδευτικών που πρότειναν οι Διευθυντές για απόσπαση στα ΙΕΚ. Αυτοί οι Πίνακες όμως αγνοήθηκαν επιδεικτικά απο το Υπουργείο και οι πρώτες αποσπάσεις στα ΙΕΚ έγιναν με καθαρά κομματικά κριτήρια και τίποτα άλλο. Οι παλιοί και οι νέοι Διευθυντές τα έχουν "παίξει" εντελώς. Δεν μπορεί να λειτουργήση ΙΕΚ π.χ με Διευθυντή, Υποδιευθυντή και 3 αποσπασμένους Γυμναστές και αυτό έγινε εμφανές τις τελευταίες μέρες με τις αιτήσεις επιλογής καταρτιζομένων και εκπαιδευτών. Πραγματικό Χάος.   
Αυτό που λες για Πέμπτη ή Παρασκεύη είναι στανταρ; Δεν παίζει να βγουν νωρίτερα; Γιατί εγώ ξέρω ότι η λίστα έχει πάει από Δευτέρα 12/9 στο Υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος jim_lar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ
« Απάντηση #107 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 11:32:12 πμ »
Η νέα λίστα έχει φύγει απο την ΓΓΔΜ και πραγματικά απο την Δευτέρα είναι στο Υπουργείο. Όμως περιμένουν να βγούν οι αποσπάσεις απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ και απο ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΜΕ και μετα να συζητήσουν οποιες 'δήποτε άλλες αποσπάσεις. Δηλαδή μετά τις 22/9. Και αν βγεί κάτι, θα βγεί μετα τις 26/9. Αυτά απο δικές μου πληροφορίες. Τα ίδια πράγματα θα σας πουν και όλα τα Βουλευτικά Γραφεία. 

Αποσυνδεδεμένος walter76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ
« Απάντηση #108 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 12:19:18 μμ »
Η νέα λίστα έχει φύγει απο την ΓΓΔΜ και πραγματικά απο την Δευτέρα είναι στο Υπουργείο. Όμως περιμένουν να βγούν οι αποσπάσεις απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ και απο ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΜΕ και μετα να συζητήσουν οποιες 'δήποτε άλλες αποσπάσεις. Δηλαδή μετά τις 22/9. Και αν βγεί κάτι, θα βγεί μετα τις 26/9. Αυτά απο δικές μου πληροφορίες. Τα ίδια πράγματα θα σας πουν και όλα τα Βουλευτικά Γραφεία.
Η πλάκα είναι πως ο νόμος λέει ότι προηγούνται οι αποσπάσεις σε φορείς. Αλλά φέτος είναι ότι να ναι η κατάσταση. Ελπίζω να μην αληθεύουν οι πληροφορίες σου πως θα βγουν από εβδομάδα γιατί και εμείς που περιμένουμε αλλά και στα ΙΕΚ με 1-2 άτομα δε την παλεύουν άλλο

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ
« Απάντηση #109 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 01:42:52 μμ »
Μπορεί να καθυστερεί τις αποσπάσεις ΠΥΣΔΕ-ΠΥΣΔΕ ( άρα και σε φορείς ) η β φάση αναπληρωτών ; αν υπάρξει μαυτά που ακούγονται..

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ
« Απάντηση #110 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 05:52:30 μμ »
Παντως θα είναι εντελώς παράλογο να μη γίνει Β φάση στα ιεκ, αγνοήσαν εντελώς τους διευθυντές, τους έστειλαν άλλα αντί άλλων σε σχέση με αυτά που ζήτησαν και τα κριτήρια ήταν .... τι να λέμε τώρα..... αλλά μιλάμε για κακία. Σε 3 ΙΕΚ που ξέρω πράγματα και καταστάσεις, ούτε τον πρώτο που ζήτησε ο διευθυντής δεν του έδωσαν.... φαντάζομαι και στα άλλα το ίδιο έγινε.... Δε βγαίνει η δουλειά έτσι, τουλάχιστον δεν βγαίνει στο 7ωρο... αν φυσικά θέλει κάποιος να την κάνει σωστά....

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΙΕΚ
« Απάντηση #111 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 06:28:42 μμ »
Κανένα νέο παιδιά;  :(
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 728
Σύνολο: 733

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.