*

Ψηφοφορία

Είστε ευχαριστημένοι απο την περιοχή τοποθέτησής σας;

Ναι
71 (80.7%)
Όχι
17 (19.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 88

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 206970 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος teacherakos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε. 70
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #308 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 10:03:21 πμ »
Γεια σας!
μολις με πηραν αναπληρωτρια δασκαλα για πρωτη φορα! θα ηθελα να ρωτησω με τι κριτηρια γινεται η τοποθετηση στο σχολειο. παιζει ρολο ο βαθμος πτυχιου ή η σειρα στον πινακα;

επειδή ειδικά η β και γ φάση αναπληρωτών αποτελείται από άτομα του γ πίνακα, (μηδενικής προϋπηρεσίας) οι περισσότεροι είναι πολύ μικροί σε ηλικία (ανύπαντροι, χωρίς παιδιά), παίζει ρόλο και ο χρόνος κτήσης πτυχίου (π.χ. προηγούνται αυτοί που πήραν πτυχίο ιούνιο από σεπτέμβριο)
Γηράσκω αεί διδάσκοντας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:37:48 »

Αποσυνδεδεμένος teacherakos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε. 70
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #309 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 10:06:44 πμ »
Με πηραν αναπληρωτρια και θελω να ρωτησω.Εγω ειμαι στον πινακα Α,παντρεμενη χωρις παιδια και εχω δηλωσει προτιμηση στο σχολειο της γειτονιας μου.Ειναι αλλα δυο ατομα απο τον πινακα Β που μενουν πιο μακρια και εχουν δηλωσει και αυτα το ιδιο σχολειο.Ποιος θα προηγειται?
Ρωταω γιατι απο την πρωτοβαθμια μου ειπαν οτι παιζει ρολο ο γαμος, τα παιδια,το που μενεις...με αυτο μπερδευτηκα!δηλαδη εννοουν οτι αν μενεις κοντα σε στελνουν στην αλλη ακρη :P η οτι ειναι ενα κριτηριο για να προηγηθω εναντι των αλλων?

Όταν εννοείς ότι μένουν στην άλλη άκρη, εννοείς ότι μένουν σε άλλο δήμο; Έχεις εντοπιότητα εσύ στον δήμο αυτό;
Αν οι άλλοι δεν είναι παντρεμένοι τότε σίγουρα προηγείσαι εσύ. Επίσης είναι πιθανό να έχεις περισσότερα μόρια έτσι κι αλλιώς οπότε πάλι θα τοποθετήσουν εσένα πρώτη.
Γηράσκω αεί διδάσκοντας

Αποσυνδεδεμένος Άνναxxx

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #310 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 12:12:51 μμ »
Δεν εχω εντοπιοτητα αλλα μενω σε αυτον τον δημο.Παιζει ρολο?επισης δεν εχω μορια μονο αναπηρια.Ομως θα τα δουνε ολα αυτα?

Αποσυνδεδεμένος teacherakos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε. 70
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #311 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 07:21:45 μμ »
Δεν εχω εντοπιοτητα αλλα μενω σε αυτον τον δημο.Παιζει ρολο?επισης δεν εχω μορια μονο αναπηρια.Ομως θα τα δουνε ολα αυτα?

Οι τοποθετήσεις σε έναν νομό γίνονται καλώς ή κακώς κυρίως με βάση κοινωνικά κριτήρια. Οπότε δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα. Δύσκολα θα μπορεί κάποιος με μηδενική υπηρεσία άρα και πολύ πιθανό μικρή ηλικία να τοποθετηθεί πριν από σένα.
Γηράσκω αεί διδάσκοντας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:37:48 »

Αποσυνδεδεμένος valeriaa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #312 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 07:42:41 μμ »
στη βθμια τι ειναι προτιμοτερο να επιλεξει καποιος, γυμνάσιο ή λύκειο?και αν ξερετε, αν σε καλεσουν σε ενα νομο που δε παιρνουν αλλο ατομο, ξεκινας την αλλη μερα κανονικαν μαθημα?

Αποσυνδεδεμένος teacherakos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε. 70
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #313 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 07:58:59 μμ »
στη βθμια τι ειναι προτιμοτερο να επιλεξει καποιος, γυμνάσιο ή λύκειο?και αν ξερετε, αν σε καλεσουν σε ενα νομο που δε παιρνουν αλλο ατομο, ξεκινας την αλλη μερα κανονικαν μαθημα?

Από φίλους που είναι στην β βαθμια έχω ακούσει και τις δύο απόψεις.
Άλλοι προτιμούν το λύκειο, γιατί τα παιδιά του γυμνασίου είναι μικρά και κάνουν φασαρία κτλ
Άλλοι προτιμούν το γυμνάσιο, γιατί τα μαθήματα του λυκείου είναι πιο απαιτητικά.
Γηράσκω αεί διδάσκοντας

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #314 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 02:04:50 μμ »
Ρε παιδια να ρωτησω κατι? Οταν πηγαινεις στη δευετροβαθμια να αναλαβεις υπηρεσια, αυτο που πρεπει να κανουν συμφωνα με τη διαδικασια, δεν ειναι να σου ανακοινωσουν σε ποια σχολεια υπαρχουν κενα και για τι μαθηματα (για εμας τους ΠΕ04 αυτο το τελευταιο πχ οι ωρες στο ταδε σχολειο ειναι χημειας, ειναι φυσικης κλπ) και να σου δωσουν μια αιτηση να συμπληρωσεις τις προτιμησεις σου? Μπορουν να σε τοποθετησουν καπου χωρις πριν να σε εχουν ρωτησει?
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος alna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #315 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 06:44:32 μμ »
Κανονικά έτσι γίνεται όπως τα λες, δηλ. αίτηση δήλωσης των σχολείων με κενά. Τώρα με τη δική σου περίπτωση, μήπως σε τοποθέτησαν προσωρινά ή μήπως το μόνο σχολείο με κενό ήταν αυτό που σε έστειλαν; Δεν χάνεις κάτι αν ρωτήσεις το Γραφ. Δ/θμιας.

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #316 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 12:49:45 πμ »
Ναι προσωρινη ειναι υποτειθεται η τοποθετηση, αλλα δε θα πρεπε κανονικα να εχουμε πρωτα δηλωσει προτιμησεις, ωστε μετα να συνεδριασει το ΠΥΣΔΕ και να μας παρει απο την προσωρινη τοποθετηση και να μας βαλει στην κανονικη? Αλλιως τι νοημα εχει η συνεδριαση του?
Επισης, αν υπαρχουν πολλα σχολεια με αναγκες στην ειδικοτητα σου (το ξερεις θετικα αυτο μιας και ειχαν ζητησει 3 πχ αναπληρωτες απο το υπουργειο,αλλα αυτο εστειλε μονο εναν), κι αυτοι της δευτεροβαθμιας σου δωσουν μονο ενα με τη λογικη οτι αυτο το σχολειο εχει περισσοτερη αναγκη, τοτε τι γινεται? Εχει λογικη η φραση "περισσοτερη αναγκη"????
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος vasia98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #317 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 11:29:59 πμ »
Μια ερωτηση και απο εμενα ??? ??? ??? αν σε καλεσουν αναπληρωτη π.χ στο Α ενός νομου και δε συμπληρωνονται οι ωρες, εχουν δικαιωμα να σε στειλουν και στη Β δευτεροβαθμια του ιδιου νομού που εχει επισης λιγες ωρες;;;;;; ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #318 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 06:29:07 μμ »
Γεια σας!
μολις με πηραν αναπληρωτρια δασκαλα για πρωτη φορα! θα ηθελα να ρωτησω με τι κριτηρια γινεται η τοποθετηση στο σχολειο. παιζει ρολο ο βαθμος πτυχιου ή η σειρα στον πινακα;
από ό,τι έχω ακούσει παίζουν ρόλο κοινωνικά κριτήρια: παιδιά, γάμος...


Δηλαδή και παραπάνω μόρια να έχεις στον πίνακα ανπληρωτών αν κάποιος έχει παιδιά και εσύ όχι επιλέγει πρώτος που θα τοποθετηθεί; Αν και οι δύο έχετε παιδιά;


Αποσυνδεδεμένος efi1771970

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #319 στις: Μάιος 18, 2010, 03:39:24 μμ »
το ξέρατε οτι οι τοποθετησεις θα γινουν συμφωνα με το νέο νόμο;πηρα τηλέφωνο τη δευτεροβάθμια δυτικής θεσσαλονικης και μου ειπαν ότι τα κένα δε βγηκαν ακομα επειδη περιμενουν το φεκ του καινουριου νόμου,μετα θα γινουν τοποθετησεις υπεραριθμων και μετα οι υπολοιποι.μου ειπαν οτι όλα θα γινουν συμφωνα με το νεο νομο και όσες δευτεροβάθμιες την ξεκίνησαν τη διαδικασια θα την ξαναελεγξουν.περαστικά μας.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #320 στις: Μάιος 18, 2010, 03:57:12 μμ »
Eιναι αυτονοητο πως πρεπει να εφαρμοστουν οι διαταξεις του νεου νομου, μολις ο τελευταιος παρει ΦΕΚ. Οπως εγραψα και χθες:

Η ισχύς του παρόντος νόμου αρχίζει από τη δημοσίευσή
του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, εκτός αν ορίζεται
διαφορετικά στις επί μέρους διατάξεις του.




Σημειωνω δε πως σε οτι αφορα τις οριστικες τοποθετησεις, αυτο ειναι προς οφελος της πλατιας μαζας των εκπαιδευτικων, διοτι, συμφωνα με τον προσφατα ψηφισθεντα νομο, οι πολυτεκνοι παυουν να προτασσονται εναντι των υπολοιπων εκπαιδευτικων κατα τη διαδικασια των οριστικων τοποθετησεων και εφεξης ακολουθουν το γενικο κανονα.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2010, 03:58:48 μμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #321 στις: Μάιος 18, 2010, 04:46:55 μμ »
Δεν θα τους τοποθετούν στο σχολείο απέναντι από το σπίτι τους πλέον ?    :D 

Υ.Γ.1     με διάθεση για χιούμορ και όχι με εμπάθεια το παραπάνω σχόλιο για τους πολύτεκνους ..  ;)

Υ.Γ.2     Όπως πάντα μας ενημερώνει άψογα ο συνάδελφος Damien . Ευχαριστούμε !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158542
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 484
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.