*

Ψηφοφορία

Είστε ευχαριστημένοι απο την περιοχή τοποθέτησής σας;

Ναι
71 (80.7%)
Όχι
17 (19.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 88

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 210186 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος S__p

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #714 στις: Ιούνιος 22, 2012, 01:10:56 μμ »
Καλησπέρα! Πήρα μετάθεση αλλά σήμερα που βγήκαν οι τοποθετήσεις εγώ δεν πήρα οργανική.Απο τα δύο κενά που δίνει να ξαναδηλώσουμε δεν με βολεύει κανένα (είναι 170 χιλ. πήγαινε -έλα από το σπίτι μου....) Αν δεν τα δηλώσω τι γίνεται; Στον πίνακα είναι και άλλοι μετά από εμένα. Ευχαριστώ
Προφανώς αναφέρεσαι στα εναπομείναντα οργανικά κενά. Δεν είσαι υποχρεωμένος να τα δηλώσεις αν δεν σε εξυπηρετούν. Έτσι παραμένεις στη διάθεση του Πυσδε/πυσπε και θα συμπληρώσεις αίτηση για λειτουργικά κενά στις ημερομηνίες που θα δώσει το πυσδε/πυσπε σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:30:50 »

Αποσυνδεδεμένος gili

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #715 στις: Ιούνιος 22, 2012, 01:32:44 μμ »
καλησπέρα συνάδελφοι.νέος στο foroum είμαι,και θα ήθελα να υποβάλλω ενα ερώτημα όπου οι απαντήσεις που πέρνω ειναι διφορούμενες.
Εαν πάρω οργανική στα κένα που βγήκαν ,διοτι ειμαι υποχρεωμένος να κανω αίτηση τοποθέτησης ,αφού είμαι στη διάθεση,θα μπορώ το σεπτέμβριο να κάνω αίτηση σε λειτουργικό κενό της ίδιας περιοχής;τα φώτα σας παρακαλώ...

Αποσυνδεδεμένος S__p

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #716 στις: Ιούνιος 22, 2012, 01:46:38 μμ »
καλησπέρα συνάδελφοι.νέος στο foroum είμαι,και θα ήθελα να υποβάλλω ενα ερώτημα όπου οι απαντήσεις που πέρνω ειναι διφορούμενες.
Εαν πάρω οργανική στα κένα που βγήκαν ,διοτι ειμαι υποχρεωμένος να κανω αίτηση τοποθέτησης ,αφού είμαι στη διάθεση,θα μπορώ το σεπτέμβριο να κάνω αίτηση σε λειτουργικό κενό της ίδιας περιοχής;τα φώτα σας παρακαλώ...
Aν πάρεις οργανική θέση τώρα, τον Ιούνιο, δεν θεωρείσαι πια στη διάθεση του πυσδε, οπότε το Σεπτέμβρη δεν κάνεις ξανά αίτηση για λειτουργικό κενό, αφού ήδη θα συμπληρώνεις το οργανικό σου κενό που ίσως πάρεις με την τωρινή σου αίτηση. Αν πάρεις οργανική θέση και δεν θέλεις να την υπηρετήσεις υπάρχει η δυνατότητα της εσωτερικής απόσπασης σε άλλο σχολείο -με ξεχωριστές ημ/νιες για κάθε πυσδε- αλλά θα θεωρείται ότι δεν έχεις ξεχρεώσει την οργανική σου αν δεν έχεις υπηρετήσει καθόλου ως εκπ/κος σε διάθεση στην περιοχή που ανήκεις. Αυτό το τελευταίο με κάθε επιφύλαξη, καλό είναι να μιλήσεις απευθείας με υπάλληλο της περιοχής σου.

Αποσυνδεδεμένος chrys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #717 στις: Ιούνιος 22, 2012, 02:35:04 μμ »
Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Πήρα μετάθεση το 2009-2010 και δεν έχω υπηρετήσει. Ξέρω ότι πρέπει να υπηρετήσω για ένα χρόνο για ζητήσω μετάθεση. Ήμουν στην διάθεση του ΠΥΣΔΕ και φέτος πήρα οργανική, χωρίς να τη ζητήσω λόγω του οτι ήμουν τελευταία στα μόρια. Την οργανική αυτή πρέπει να την υπηρετήσω ένα ή δυο χρόνια; Ξέρει κάποιος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:30:50 »

Αποσυνδεδεμένος doroth

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Man is least himself when he talks in his own pers
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #718 στις: Ιούνιος 22, 2012, 02:44:13 μμ »
Ξέρετε αν σήμερα είναι η λήξη προθεσμίας για την ανακοίνωση των τοποθετήσεων; Γιατί θα σκάσω πια!
Man is least himself when he talks in his own persοn. Give him a mask, and he will tell you the truth.

Αποσυνδεδεμένος gili

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #719 στις: Ιούνιος 22, 2012, 03:07:02 μμ »
επομενως,το σεπτεμβριο μπορω να διεκδικησω λειτουργικο κενο,εχοντας την οργανικη απο τις τοποθετησεις του Ιουνιου,αλλα ως εσωτερικη αποσπαση.Εχω την εντυπωση οτι εαν υπηρετησω το λειτουργικο κενο,δε χρωσταω την οργανικη αφου το σχολειο θα ειναι στην ιδια περιοχη,και ειμαι ηδη 2 χρονια στο ιδιο πυσδε.Ετσι δεν ειναι;Πηρα στη διευθυνση αλλα ξεκαθαρη απαντηση δε πηρα .

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #720 στις: Ιούνιος 22, 2012, 04:15:56 μμ »
Ξέρετε αν σήμερα είναι η λήξη προθεσμίας για την ανακοίνωση των τοποθετήσεων; Γιατί θα σκάσω πια!

Κάθε ΠΥΣΔΕ κάνει συνεδρίαση σε διαφορετική ημερομηνία!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #721 στις: Ιούνιος 22, 2012, 04:18:23 μμ »
Καλησπέρα! Πήρα μετάθεση αλλά σήμερα που βγήκαν οι τοποθετήσεις εγώ δεν πήρα οργανική.Απο τα δύο κενά που δίνει να ξαναδηλώσουμε δεν με βολεύει κανένα (είναι 170 χιλ. πήγαινε -έλα από το σπίτι μου....) Αν δεν τα δηλώσω τι γίνεται; Στον πίνακα είναι και άλλοι μετά από εμένα. Ευχαριστώ
Προφανώς αναφέρεσαι στα εναπομείναντα οργανικά κενά. Δεν είσαι υποχρεωμένος να τα δηλώσεις αν δεν σε εξυπηρετούν. Έτσι παραμένεις στη διάθεση του Πυσδε/πυσπε και θα συμπληρώσεις αίτηση για λειτουργικά κενά στις ημερομηνίες που θα δώσει το πυσδε/πυσπε σου.

Αν μιλάμε  για οργανικά, και δεν τα δηλώσει κανένας, συνήθως τοποθετουν τους τελευταιους στα μόρια.
Φυσικά δε είσαι υποχρεωμένος να τα δηλώσεις
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2008
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #722 στις: Ιούνιος 24, 2012, 12:57:12 μμ »
Υπηρεσιακά Συμβούλια εφαρμόζουν την εξής παρελκυστική τακτική: δεν τοποθετούν ούτε τον Ιούνιο ούτε το Σεπτέμβριο κάποιους από τους οργανικά ανήκοντες σε αυτά εκπαιδευτικούς σε σχολικές μονάδες της Περιοχής Μετάθεσης στην οποία αυτοί ανήκουν (είτε επειδή απουσιάζουν με μακροχρόνια άδεια είτε επειδή αποσπάστηκαν σε άλλο ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ και λένε ότι δεν έχει νόημα είτε για άλλο λόγο) με αποτέλεσμα αυτοί να παραμένουν στη διάθεση. Τότε, όμως, δημιουργούνται τα εξής ζητήματα:

1) Οι όντες σε μακροχρόνια άδεια λαμβάνουν αναδρομικά και μέχρι τη λήξη του διδακτικού έτους τις μονάδες συνθηκών διαβίωσης του σχολείου στο οποίο τοποθετούνται σε κάποια άλλη (συνήθως άσχετη) χρονική στιγμή. Και συνήθως ενός σχολείου με πολλά μόρια. Προσοχή: ό,τι είναι νόμιμο δεν είναι και ηθικό.

2) Τους καλοκαιρινούς μήνες θα έπρεπε να λαμβάνουν (σύμφωνα με την εγκύκλιο των μεταθέσεων) τα μόρια της πλησιέστερης σχολικής μονάδας της Δ/νσης της περιοχής στην οποία βρίσκονται με διάθεση. Όμως η Διεύθυνση ανήκει σε μία εκ των Περιοχών Μετάθεσης ενός ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ, αφήστε που υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν έχει τα λιγότερα μόρια στο Νομό (βλ. Αιτωλοακαρνανία). Τότε αρχίζουν και γίνονται κάτι περίεργες (αβανταδόρικες) δηλώσεις στο e-DataCenter με αποτέλεσμα να "φουσκώνονται" εκ του πονηρού τα μόρια κάποιων, με προφανείς συνέπειες.

Πιστεύω ότι για να αποφεύγονται αυτές οι καταστάσεις θα πρέπει τα Υπηρεσιακά Συμβούλια κατά τη διαδικασία των τοποθετήσεων να τοποθετούν ΟΛΟΥΣ τους οργανικά ανήκοντες σε αυτά εκπαιδευτικούς σε σχολικές μονάδες της Περιοχής Μετάθεσης στην οποία αυτοί ανήκουν (έστω και σε θέσεις χωρίς να υπάρχει πραγματικό κενό) και να μην αφήνουν για ΚΑΝΕΝΑ λόγο εκπαιδευτικό χωρίς τοποθέτηση σε σχολική μονάδα.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #723 στις: Ιούνιος 24, 2012, 01:57:48 μμ »
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση σχετικά με ένα παρεμφερές ζήτημα. Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι βρισκόμαστε σε ένα σχολείο στο οποίο δεν υπάρχει συνάδελφος με βαθμό Α' ώστε να γίνει διευθυντής. Επίσης ας υποθέσουμε ότι το σχολείο δεν έχει διευθυντή και πρέπει να οριστεί κάποιος μονοετούς θητείας. Αν καταθέσει αίτηση ένας συνάδελφος με βαθμό π.χ. Δ' που κατέχει οργανική στο σχολείο και ταυτόχρονα κάποιος με βαθμό π.χ. Β', που όμως βρίσκεται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, ποιος προηγείται για την πλήρωση της θέσης;

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #724 στις: Ιούνιος 25, 2012, 06:14:07 μμ »
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση σχετικά με ένα παρεμφερές ζήτημα. Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι βρισκόμαστε σε ένα σχολείο στο οποίο δεν υπάρχει συνάδελφος με βαθμό Α' ώστε να γίνει διευθυντής. Επίσης ας υποθέσουμε ότι το σχολείο δεν έχει διευθυντή και πρέπει να οριστεί κάποιος μονοετούς θητείας. Αν καταθέσει αίτηση ένας συνάδελφος με βαθμό π.χ. Δ' που κατέχει οργανική στο σχολείο και ταυτόχρονα κάποιος με βαθμό π.χ. Β', που όμως βρίσκεται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, ποιος προηγείται για την πλήρωση της θέσης;

Νομίζω ότι για τη θέση του Δ/ντη παίζει ρόλο ο βαθμός και όχι αν έχει οργανικη στο σχολειο ο συνάδελφος.
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #725 στις: Ιούνιος 25, 2012, 06:33:40 μμ »
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση σχετικά με ένα παρεμφερές ζήτημα. Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι βρισκόμαστε σε ένα σχολείο στο οποίο δεν υπάρχει συνάδελφος με βαθμό Α' ώστε να γίνει διευθυντής. Επίσης ας υποθέσουμε ότι το σχολείο δεν έχει διευθυντή και πρέπει να οριστεί κάποιος μονοετούς θητείας. Αν καταθέσει αίτηση ένας συνάδελφος με βαθμό π.χ. Δ' που κατέχει οργανική στο σχολείο και ταυτόχρονα κάποιος με βαθμό π.χ. Β', που όμως βρίσκεται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, ποιος προηγείται για την πλήρωση της θέσης;

Νομίζω ότι για τη θέση του Δ/ντη παίζει ρόλο ο βαθμός και όχι αν έχει οργανικη στο σχολειο ο συνάδελφος.
Κι εγώ έτσι νομίζω, και επιπλέον υπάρχει λίστα από πέρσι με την κατάταξή τους ανάλογα με τα μόριά τους.

Αποσυνδεδεμένος spiromilios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #726 στις: Ιούνιος 27, 2012, 04:47:14 μμ »
Παιδια σε περιπτωση αδειας (λοχειας, απατροφης παιδιου) τι γινεται στο τελος και αρχης της σχολικης χρονιας; Λογω αδειας δεν πας στα σχολειο, αλλα στα πρακτικα γραφεται οτι λειπεις; Πρεπει να υπογραψεις οταν επιστρεψεις; Και χρειαζεται να καταθεσεις τα πρακτικα στην αιτηση μεταθεσης ενω ησουν σε αδεια;

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #727 στις: Ιούνιος 27, 2012, 04:50:20 μμ »
Αναλαμβάνεις υπηρεσία στη λήξη της άδειας σου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 701
Σύνολο: 711

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.