*

Αποστολέας Θέμα: εχει ξεφυγει η κατάσταση  (Αναγνώστηκε 106997 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 01:59:03 πμ »
Εδώ δεν έχουμε... μαντήλι να κλάψουμε, που λέει και ένας φίλος μου από τα μέρη σου, θα είχαμε ...εκπαίδευση για τέτοιες καταστάσεις ???

Έτσι που πάμε, στο τέλος θα έχουμε και σωματικό κομμάτι στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ, σε πολεμικές τέχνες....
ΑΣΕΠ Εκπαιδευτικών- Τζούντο (γι' αυτούς της θετικής κατεύθυνσης, που είναι πιο παχουλοί)
ΑΣΕΠ Εκπαιδευτικών- Ακίντο (γι' αυτούς της θεωρητικής κατεύθυνσης, που είμαστε ολίγον τί φλώροι  ;D)
ΑΣΕΠ Εκπαιδευτικών- Πυγμαχία (για τους γυμναστές, που είναι πιο "βαρβάτοι"  ;D ;D ;D ;D)

 ;D ;D ;D ;D
Έγραψες!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:28:17 »

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 02:01:56 πμ »
Εδώ δεν έχουμε... μαντήλι να κλάψουμε, που λέει και ένας φίλος μου από τα μέρη σου, θα είχαμε ...εκπαίδευση για τέτοιες καταστάσεις ???

Έτσι που πάμε, στο τέλος θα έχουμε και σωματικό κομμάτι στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ, σε πολεμικές τέχνες....
ΑΣΕΠ Εκπαιδευτικών- Τζούντο (γι' αυτούς της θετικής κατεύθυνσης, που είναι πιο παχουλοί)
ΑΣΕΠ Εκπαιδευτικών- Ακίντο (γι' αυτούς της θεωρητικής κατεύθυνσης, που είμαστε ολίγον τί φλώροι  ;D)
ΑΣΕΠ Εκπαιδευτικών- Πυγμαχία (για τους γυμναστές, που είναι πιο "βαρβάτοι"  ;D ;D ;D ;D)
ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΣ ;D ;D ;D
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 02:20:58 πμ »
εδω οι καλες πανοπλιες ελααααα κοσμεεεεε παρεεε παρεεεεεε... ;D ;D ;D
παντως σοβαρα τωρα ,ετσι οπως βαδιζουμε ισως καποιος να σφυριξει στην υπουργο μας οτι εμεις του ψ ειμαστε εκπαιδευμενοι για αυτα και αλλα πολλα..μπας και δουμε φως ...

Δηλαδή δε μας φτάνει φέτος ο Ουρανός, ο Κρόνος και ο Πλούτωνας, θα έχουμε και εσάς του Ψ να μας αλλάζετε τα φώτα! ;D ;D
... Και για να προλάβω ορισμένους τιμητές των πάντων, πριν σχολιάσουν, να πω ότι κάνω πλάκα στη φίλη μου την Αναστασία που δεν περεξηγείται! ;)
Επί της ουσίας, αν όντως οι Ψ ή οποιοσδήποτε άλλος κρίνεται κατάλληλος για την αντιμετώπιση της κατάστασης, που σε ορισμένες περιπτώσεις, πχ ΕΠΑΛ, είναι ιδιαίτερα έντονη, καλώς να τοποθετηθεί από το υπουργείο, ώστε να μπορεί πια ο εκπαιδευτικός να κάνει απερίσπαστος το έργο του και όχι να εκτελεί χρέη... επιθεωρητή Κάλαχαν!

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 03:01:37 πμ »
Τέλειο Γιάννη, χαχαχαχαχαχαχαχ!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:28:17 »

Αποσυνδεδεμένος dchatzi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 11:26:55 πμ »
... ας μην ξεχνάμε άλλωστε πριν ένα χρόνο περίπου το περιστατικό με το μαθητή που μπήκε στο σχολείο με όπλο (στο αιγάλεω αν δεν κάνω λάθος, σε τ.ε.ε.).
Σε σχολή μαθητείας του ΟΑΕΔ ήταν.
Τους εχθρούς μου τους ξέρω, από τους φίλους ποιος θα μας σώσει?

Αποσυνδεδεμένος dimitra26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 12:14:08 μμ »
Παιδιά καλά όλα αυτά με τους ψυχολόγους στα σχολεία.Υποστηρίζω χρόνια αυτήν την ιδέα. Είναι απαραίτητοι και για τα παιδιά και για τους εκπαιδευτικούς. Πιο απαιραίτητοι όμως είναι για τους γονείς! Και αυτοί δεν θα τους δεχτούν εύκολα. Σπάνια γονιός θα δεχτεί ότι το παιδί του έχει σοβαρό πρόβλημα και χρειάζεται άλλου είδους παρέμβαση. Έχω τέτοιον μαθητή στα ιδιαίτερα. Το παιδί, το τονίζω το παιδί, απείλεί να πάει τον καθηγητή στον διευθυντή!!!!! Το έχει κάνει πολλές φορές. Η συμπεριφορά του είναι απαράδεκτη! Έχουν σκεφτεί μέχρι και να τον διώξουν από το σχολείο. Και οι γονείς κοιμούνται. Είναι το μοναδικό παιδί που με έβγαλε εκτός ορίων και του είπα την ωμή προγματικότητα για το τί είναι και πια θα είναι η ζωή του αν συνεχίσει έτσι. Η απάντησή του..... δεν έχει κανένας καθηγητής το δικαίωμα να μου κάνει παρατήρησει για το πως θα μιλάω και θα φέρομαι. Και ο πατέρας δίπλα γελούσε.
Να σημειώσε ότι πολλές φορές έχει γυρίσει με μαυρισμένο μάτι και βέβαια έχει πάει να σηκώσει χέρι σε καθηγητή. Κάτι που έκανε ο πατέρας του στη μάνα του.
Η ρίζα του κακού είναι η γονείς! Εκεί πρέπει να υπάρξει σοβαρή παρέμβαση!

Αποσυνδεδεμένος dimitra26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 12:16:15 μμ »
Συγνώμη για το ορθογραφικά λάθη. Είμαι και φιλόλογος τρομάρα μου! Αλλά είμαι στο γραφείο και γράφω λίγο βιαστικά.

Αποσυνδεδεμένος nafsi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 12:40:56 μμ »
... ας μην ξεχνάμε άλλωστε πριν ένα χρόνο περίπου το περιστατικό με το μαθητή που μπήκε στο σχολείο με όπλο (στο αιγάλεω αν δεν κάνω λάθος, σε τ.ε.ε.).
Σε σχολή μαθητείας του ΟΑΕΔ ήταν.

σ' ευχαριστώ για τη διόρθωση  ;)

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 01:01:51 μμ »
... ας μην ξεχνάμε άλλωστε πριν ένα χρόνο περίπου το περιστατικό με το μαθητή που μπήκε στο σχολείο με όπλο (στο αιγάλεω αν δεν κάνω λάθος, σε τ.ε.ε.).
Σε σχολή μαθητείας του ΟΑΕΔ ήταν.

Από εδώ το πάμε, από εκεί το πάμε, στους ΟΑΕΔάκηδες γυρίζει το θέμα...  ;D ;D ;D ;D
Αλλά θα είχαμε και γι αυτούς ΑΣΕΠ Πολεμικών Τεχνών.... αφού μας προέκυψαν "μουλωχτούληδες" προτείνω:

ΑΣΕΠ Εκπαιδευτικών (όλοι οι κλάδοι με προϋπηρεσία ΟΑΕΔ)- Νιντζίτσου.

Πάντως σχετικά με τον ΑΣΕΠ Πολεμικών Τεχνών, μπορούμε να βάλουμε κι άλλα...
Για τους Φιλόλογους, που είναι αρχαιολάτρες
ΑΣΕΠ Φιλόλογων ΠΕ02- Παγκράτιο
Φανταστείτε διάλογο τώρα, δυο κοπελλίτσες..
"-Πώς πήγες στο παγκράτιο? Εγώ τη δικιά μου τη ξεμάλλιασα"
"-Μωρέ πολύ καλά πήγα στο παγκράτιο, αλλά επειδή τη σακάτεψα κάπως την άλλη, πάλι με πέρασε, γιατί τη διόρισαν ως άτομο με αναπηρία. Τη καλύτερη δουλειά την έκανε η Μαρία, που έτυχε να παλέψει με άντρα και του έδωσε μια γερή κλωτσιά χαμηλά... είχε ήδη δυο παιδιά, και έλεγε οτι ήθελε να κάνει και τρίτο... αν διοριστεί τώρα αυτός ως τρίτεκνος, εμένα να μου γράψεις!!!"

(λέτε τελικά αυτή η κατάργηση των προνομίων των τρίτεκνων και ατόμων με αναπηρία να αποσκοπεί στο να ανοίξει ο δρόμος για κάτι τέτοιο?)

Παρακάτω ακολουθεί διαφημιστικό του Υπουργείου Παιδείας για τον επόμενο ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών....
http://www.youtube.com/watch?v=OiZ8ZVUUvAo

Όπως και να'χει, τα έσοδα θα διατεθούν "για να βγεί ο τόπος από την οικονομική κρίση"*.

*Για να αγοραστούν καινούργια τζιπάκια και BMW με κόκκινες πινακίδες από διάφορα μέλη του Κόμματος, που τώρα πήραν "αξιοκρατικά" θέσεις.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 02:17:43 μμ »
Συγνώμη για το ορθογραφικά λάθη. Είμαι και φιλόλογος τρομάρα μου! Αλλά είμαι στο γραφείο και γράφω λίγο βιαστικά.

τι συγγνωμη? τα δικα μου να λες που βγαζουν ματι !!!  σε καταλαβαινω. και γω γρηγορα τα γραφω και μετα...αποστολή. τελος.
Σιγα, μη κριθει ο εκπ/κος απο τα ορθογραφικα (που οπως και να εχει τα αναγνωριζει),
Απο άλλα κρινεται ο σωστος εκπ/κος. Ηθος, γνωσεις κλπ κλπ
και απο αυτα.....περισσευουν σε φιλολογους.

μια φιλολογος (ονοματα δε λεμε) με κατηγορισε για τα ορθογραφικα μου λαθη. τη δικη της ανηθικοτητα δεν την σχολιασε ή μαλλον, ακομα πιο τραγικο, δεν την αντιλαμβανοταν. απο γλωσσα δε.....ασε, νταλικερη !!!! φιλολογος γαρ,....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ΒΑΣΩ2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 12:09:55 πμ »
Το καλύτερο θα ήταν να υπήρχε σε κάθε σχολείο ένας εκπαιδευτικός - με σπουδές στην ψυχολογία - αλλά με προηγούμενη εμπειρία στην τάξη που θα λειτουργούσε ως συνδετικός κύκλος ανάμεσα σε σχολείο, γονεις και μαθητές. Δεν χρειάζεται να φτάνουμε σε ακρότητες στο χώρο του σχολείου. Επιπλέον, είναι τεράστιο λάθος να αντιμετωπίζονται οι μαθητές ως τέρατα, όσο δίκιο κι αν έχει ο εκπαιδευτικός! Αυτός που θα το κάνει αυτό ένα ημιτελές παιχνίδι το έχει ήδη χάσει !

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 12:55:26 πμ »
Βασικά μερικές αλυσίδες (αυτές με τη μεταλλική μπάλα) δεν θα έβλαπταν τα.. ζωηρά παιδιά, για να μην τρέχουν και τα σπάνε από 'δω και από 'κει. Επίσης, κάτι εργαλεία βασανιστηρίων του μεσαίωνα θα ήταν χρήσιμο να επιδειχθούν σε μάθημα ιστορίας και οι πιο αλητήριοι να το βιώσουν κάνοντας πρακτική επίδειξη στους συμμαθητές τους (τιμωρία και επιμόρφωση μαζί!) :D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 03:22:14 μμ »
εδω οι καλες πανοπλιες ελααααα κοσμεεεεε παρεεε παρεεεεεε... ;D ;D ;D
παντως σοβαρα τωρα ,ετσι οπως βαδιζουμε ισως καποιος να σφυριξει στην υπουργο μας οτι εμεις του ψ ειμαστε εκπαιδευμενοι για αυτα και αλλα πολλα..μπας και δουμε φως ...

Δηλαδή δε μας φτάνει φέτος ο Ουρανός, ο Κρόνος και ο Πλούτωνας, θα έχουμε και εσάς του Ψ να μας αλλάζετε τα φώτα! ;D ;D
... Και για να προλάβω ορισμένους τιμητές των πάντων, πριν σχολιάσουν, να πω ότι κάνω πλάκα στη φίλη μου την Αναστασία που δεν περεξηγείται! ;)
Επί της ουσίας, αν όντως οι Ψ ή οποιοσδήποτε άλλος κρίνεται κατάλληλος για την αντιμετώπιση της κατάστασης, που σε ορισμένες περιπτώσεις, πχ ΕΠΑΛ, είναι ιδιαίτερα έντονη, καλώς να τοποθετηθεί από το υπουργείο, ώστε να μπορεί πια ο εκπαιδευτικός να κάνει απερίσπαστος το έργο του και όχι να εκτελεί χρέη... επιθεωρητή Κάλαχαν!

ετσι οπως τα λες.. ;D
μηπως να τα στειλουμε στη υπουργο μας να επιληφθει του θεματος;; σιγουρα θα χρειαζονται και εκει καποιον ,οχι ομως της κατευθυνσης ψ αλλα της ιατρικης σχολης ψ οπως λεμε ψυχιατρο.. ;D ;D
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: αρχίζει και ξεφεύγει η κατάσταση
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 11:42:25 πμ »
Για πρώτη φορά στη χώρα μας μαθήτρια αποβάλλεται από σχολείο για ένα γκρουπ που έφτιαξε στο Facebook!Ο λόγος για μια 14χρονη μαθήτρια της Β' Τάξης του Γυμνασίου Χρυσοπηγής Χανίων. Η οποία έφτιαξε στο Facebook ένα γκρουπ με τίτλο και θέμα “Ναι, κι εγώ μισώ τη διευθύντρια της Χρυσοπηγής
Το γκρουπ εντόπισε τυχαία μια μητέρα και ενημέρωσε την διευθύντρια για την ύπαρξη του.
Έτσι την Τρίτη και αφού συνεδρίασε ο σύλλογος καθηγητών του αποφασιστηκε το παιδί να αποβληθεί ! Δηλαδή ότι η κοπέλα αποβάλλεται οριστικά από το σχολείο.

troktiko

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159911
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 600
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 615
Σύνολο: 625

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.