*

Αποστολέας Θέμα: εχει ξεφυγει η κατάσταση  (Αναγνώστηκε 108111 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sartr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • hesta la vista
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #210 στις: Φεβρουάριος 27, 2010, 11:04:37 πμ »
To να είναι απροσάρμοστη η πλειοψηφία της κοινωνίας δεν είναι από τα πιθανά σενάρια,ε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:19:35 »

Αποσυνδεδεμένος piaget

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #211 στις: Φεβρουάριος 27, 2010, 11:18:38 πμ »
Αυτό είναι ακριβώς το πρόβλημά σας. ότι έχετε χωρίσει σε δυο στρατόπεδα εκπαιδευτικούς και μαθητές, εμείς και αυτοί.Δηλαδή από αυτά που είπα εσύ κατάλαβες ότι είμαι υπέρ της ατιμωρησίας των μαθητών?
Προφανώς για ακραία περιστατικά όπως το παρακάτω πρέπει να επιβληθεί τιμωρία. Έχουμε όμως τόσο πολλά ακραία περιστατικά στην χώρα μας ή μήπως απλά οι περισσότεροι από τους καθηγητές που είναι στις τάξεις
δεν θα έπρεπε να είναι εκεί γιατί όχι μόνο δεν μπορούν να επιβληθούν αλλά ούτε και να προσεγγίσουν τους μαθητές τους


Δεν κατάλαβα αυτό το "εσύ τι είσαι?", όποιος θέλω είμαι και κάνω κριτική, αν έχεις κάποιο επιχείρημα για αυτά που λέω οκ, αλλιώς τα "εσύ τι είσαι" θυμίζουν άλλες εποχές

Όπα ρε φίλε εσύ τι είσαι;
Τι είναι αυτά;
Είπαμε να κάνουμε αυτοκριτική ε όχι και αυτομαστίγωση…


Πολύ πιθανό αλλά τι σημαίνει αυτό? δεν κατάλαβα? ότι σηκώνουμε τα χέρια ψηλά ή το βρίσκουμε σαν δικαιολογία να μην κάνουμε τίποτα?
και στο κάτω κάτω ποιος είναι αυτός που θα προσεγγίσει τα "απροσάρμοστα" παιδιά και θα μπορέσει να τα εντάξει στο περιβάλλον του σχολείου?
μήπως (λέω) μήπως ο καθηγητής? αλλά αυτό κάποιοι το έχουν ξεχάσει

To να είναι απροσάρμοστη η πλειοψηφία της κοινωνίας δεν είναι από τα πιθανά σενάρια,ε;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2010, 11:54:24 πμ από piaget »

Αποσυνδεδεμένος evan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #212 στις: Φεβρουάριος 27, 2010, 11:49:19 πμ »
Αντίστοιχο παράδειγμα με facebook και η Αγγλία

http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/england/london/7821358.stm

Αποβολή 2 - 15 μέρες σε 29 μαθητές

και πιο πρόσφατα στην Αμερική 5νθήμερη αποβολή σε 16χρονη

http://abclocal.go.com/wls/story?section=news/local&id=7291780
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2010, 12:27:15 μμ από evan »
«Η ΛΕΓΕ ΤΙ ΣΙΓΗΣ ΚΡΕΙΤΤΟΝ Η ΣΙΓΗΝ ΕΧΕ» 
Ή να πεις κάτι καλύτερο από τη σιωπή, ή αλλιώς να σιωπάς.

«ΩΣ ΟΥΔΕΝ Η ΜΑΘΗΣΙΣ, ΗΝ ΜΗ ΝΟΥΣ ΠΑΡΗ»
Η μάθηση είναι μηδέν χωρίς τη σκέψη και την κρίση.

Μένανδρος ο Αθηναίος (342-292 π.Χ)

Αποσυνδεδεμένος piaget

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #213 στις: Φεβρουάριος 27, 2010, 11:57:25 πμ »
To έσβησα, αλλά θα παραθέσω το επόμενο μια και εκεί απευθύνεσαι σε μένα.
Όσον αφορά το μοναδικό μου post στο φόρουμ που λες προφανώς δεν ασχολούμαι πολύ με το φόρουμ, απλά το κοιτάω
κάποιες φορές, είδα το συγκεκριμένο thread και θέλησα να απαντήσω.

Όσο για το ποιος θα με πάρει στα σοβαρά, άσε αυτούς που διαβάζουν να βγάλουν τα συμπεράσματά τους για τα δικά μου γραφόμενα αλλά και τα δικά σου

Αγαπητέ piaget

('Συνάδελφο' δε θα σε προσφωνήσω γιατί αμφιβάλλω αν είσαι,μιας που με το μοναδικό σου post στο forum επιτίθεσαι στους συναδέλφους, σπέρνεις τη διχόνοια και με βάζεις σε σκέψεις για την επαγγελματική σου ιδιότητα και κοινωνικό ρόλο)
Θα σε παρακαλούσα να σβήσεις την παράθεση μου στο post σου στο οποίο δεν απευθύνομαι σε σένα.

Το δικαίωμά σου να ομιλείς, δεν περιλαμβάνει υποχρέωσή μας να σε πάρουμε στα σοβαρά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:19:35 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #214 στις: Φεβρουάριος 27, 2010, 12:05:08 μμ »
Ακραία η παρέμβαση του Piaget, αλλά κάνει καλό στη συζήτηση...
Δεν οφελούν οι γενικόλογοι αφορισμοί και οι μονόπλευρη απόδοση ευθυνών.
Είναι αλήθεια πως ο βασικός υπεύθυνος για την λειτουργία της τάξης είναι ο εκπαιδευτικός.
Είναι επίσης αλήθεια, πως ο εκπαιδευτικός που σποτυγχάνει πρέπει να έχει ένα στήριγμα (διευθυντής, σχολείο, σύμβουλος) για να διορθώσει τη στάση του (χωρίς αφορισμούς) και να κάνει έτσι καλύτερα την δουλειά του. Έχω δει αρχικά πελαγωμένους συναδέλφους να πετυχαίνουν πράγματα και ''ψωνισμένους'' να αποτυγχάνουν παταγωδώς.
Ακόμοι, πολλοί επιτυχημένοι εκπαιδευτικοί στον χώρο των φροντιστηρίων, τα βρήκαν σκούρα, όταν διορίστηκαν σε σχολείο και αντιμετώπισαν τα ''παράλογα'' της παιδείας μας. Άντε να πειστούν αυτοί πως διάλεξαν λάθος επάγγελμα...
Σαν εκπαιδευτικός εκτίθεσαι καθημερινά μπροστά στα παιδιά και πρέπει να είσαι ισορροπημένος και αληθινός (και με τις αδυμναμίες μας). Πόσοι μπορούμε να το πούμε αυτό για το εαυτό μας.
Χωρίς αυτές τις προυποθέσεις η κάθε θεωρία παιδαγωγικής ή διδακτικής καταντά γελοία.

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #215 στις: Φεβρουάριος 27, 2010, 12:07:56 μμ »
Φέρτε λουκούμια παιδιάαααααααααα!!!!!Από τα "προσαρμοσμένα" παρακαλώ πολύ,μέσα σε συσκευασία τακτοποιημένα,όμορφα!!!! :P :P :P  ;D ;D ;D ;D ;D


Υ.Γ: Νομίζω ότι βρήκαμε το έτερον ήμισυ μιας άλλης "συναδέλφου"... ::) ::) 8) 8) :o :o   ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος ΒΑΣΩ2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #216 στις: Φεβρουάριος 27, 2010, 12:45:40 μμ »
Φέρτε λουκούμια παιδιάαααααααααα!!!!!Από τα "προσαρμοσμένα" παρακαλώ πολύ,μέσα σε συσκευασία τακτοποιημένα,όμορφα!!!! :P :P :P  ;D ;D ;D ;D ;D


Υ.Γ: Νομίζω ότι βρήκαμε το έτερον ήμισυ μιας άλλης "συναδέλφου"... ::) ::) 8) 8) :o :o   ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D




Ποιοι βρήκατε; Σε ποιά ομάδα ανήκετε; Επιτίθεστε (κάποιοι από εσάς) σε οποιονδήποτε έχει αντίθετη γνώμη με εσάς με παιδαριώδες τρόπο. Πρέπει υποχρεωτικά όλοι να συμφωνούμε με εσάς; Πρέπει όλες οι φωνές να είναι σαν σε χορωδία; Και όταν πια δεν έχετε επιχειρήματα , ψάχνετε λουκούμια ........... Απο τη μεριά μου θα σε έστελνα όχι για λουκούμια , αλλά για σοκολάτα. Κάνει καλό στην έμπνευση ........... ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #217 στις: Φεβρουάριος 27, 2010, 12:52:31 μμ »
λάθος topic
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2010, 12:55:34 μμ από rozy4 »

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #218 στις: Φεβρουάριος 27, 2010, 01:01:18 μμ »
Οι αφορισμοί δεν ωφελούν σε κάτι. Αν κάποιος είναι μάχιμος εκπαιδευτικός γνωρίζει καλά όλα τα προβλήματα που υπάρχουν. Ως παράδειγμα αναφέρω (αυτό που είχαμε θίξει σε άλλη συζήτηση ) ότι ένα κομμάτι της κοινωνίας αγράμματο έχει απαξιώσει την σημασία της μόρφωσης που παρέχεται στα σχολεία και χρειάζεται, αρχικά, ο εκπαιδευτικός να καταπιαστεί με τα αυτονόητα.
Πρέπει πρώτα να ανατρέψει το στερεότυπο που αφορά πολλούς μαθητές ότι συμμετέχουν σε μια άχρηστη διαδικασία  ώστε τουλάχιστον να πάψουν να την υπονομεύουν .
Ο piaget νομίζει ότι τα όλα τα παιδιά προέρχονται από οικογένειες που έχουν σαν ιδανικό την μόρφωση. εμ δεν είναι έτσι πολλές φορές… και ο καθηγητής δεν είναι μάγος. Κάνει ότι είναι δυνατόν και περιορίζεται( δυστυχώς  :'()από τα βιολογικά του όρια.   τώρα αν κανείς θέλει τον σούπερμαν  στην τάξη είναι άλλο ζήτημα…

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #219 στις: Φεβρουάριος 27, 2010, 01:01:44 μμ »
βρε παιδια,αφου συμφωνουμε στο οτι εχει ξεφυγει η κατασταση ολοι...προς καρχαρια,αναφερομαι στα παιδαγωγικα,γιατι ετυχε καποιος διευθυντης περσι στο σχολειο που ημουν,ξενη γλωσσα ειμαι,να μου το παιζει εξυπνος,οταν εφτασα στο αμην και του παραπονεθηκα για την κατασταση που επικρατουσε στην εκτη δημοτικου,στην ουσια του ζητουσα βοηθεια.Εκεινος μου παρεθεσε τις γνωστες θεωριες των παιδαγωγικων,που οφειλα ειπε να τις γνωριζω,οτι εγω φταιω για ο,τι συμβαινει στην ταξη.Αναγκαστηκα και του αντιπαρεθεσα αυτα τα επιχειρηματα και αλλα ακομη,εφοσον ηθελε να παιξει ετσι.

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #220 στις: Φεβρουάριος 27, 2010, 01:24:32 μμ »
Φέρτε λουκούμια παιδιάαααααααααα!!!!!Από τα "προσαρμοσμένα" παρακαλώ πολύ,μέσα σε συσκευασία τακτοποιημένα,όμορφα!!!! :P :P :P  ;D ;D ;D ;D ;D


Υ.Γ: Νομίζω ότι βρήκαμε το έτερον ήμισυ μιας άλλης "συναδέλφου"... ::) ::) 8) 8) :o :o   ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Ποιοι βρήκατε; Σε ποιά ομάδα ανήκετε; Επιτίθεστε (κάποιοι από εσάς) σε οποιονδήποτε έχει αντίθετη γνώμη με εσάς με παιδαριώδες τρόπο. Πρέπει υποχρεωτικά όλοι να συμφωνούμε με εσάς; Πρέπει όλες οι φωνές να είναι σαν σε χορωδία; Και όταν πια δεν έχετε επιχειρήματα , ψάχνετε λουκούμια ........... Απο τη μεριά μου θα σε έστελνα όχι για λουκούμια , αλλά για σοκολάτα. Κάνει καλό στην έμπνευση ........... ;D ;D


Αναφέρθηκε κάπου το όνομά σου;;  Όποιος έχει τη μύγα,εκτός από το να μυγιάζεται,την κουβαλάει και παντού όπως φαίνεται!!! ;D ;D ;D ;D

Άλλοι επιτίθενται μονόπλευρα και βλέπουν μόνο τη μια μεριά του νομίσματος για να κατηγορήσουν και να βγάλουν τα απωθημένα τους. Δικαίωμα του καθενός είναι να έχει αντίθετη άποψη,όταν όμως την εκφράζει δημόσια πάντα θα υπάρχουν και αυτοί που θα εκφράσουν τις διαφωνίες τους ως απάντηση. Αν κάποιοι δεν είναι προετοιμασμένοι για αυτό και δεν μπορούν να τις αντικρούσουν διαφορετικά, συνεχίζουν τις κατηγορίες στον ίδιο τόνο. Δεν είπε κανείς ότι πρέπει να συμφωνούμε όλοι και να είμαστε χορωδία,όπως πολύ σωστά είπες,όμως ούτε το να φορά κανείς παρωπίδες βοηθά. Εκεί έρχονται τα λουκούμια,μπας και δουν ορισμένοι ότι υπάρχει και άλλη οπτική γωνία!! ;) ;)


Υ.Γ: Σοκολατίτσα να φας εσύ,κάνει καλό και ως υποκατάστατο για τα νεύρα,εκτός από την έμπνευση!! ;) ;) ;) Και είναι η τελευταία φορά που σου απαντώ. Θα μπορούσα να αναφέρομαι στον οποιονδήποτε εξέφρασε την ίδια άποψη με σένα,υπάρχουν άλλοι 17160 στο φόρουμ εκτός από μένα και σένα!!! Άλλωστε ό,τι είχα να σου πω στο είπα,όπως και άλλοι συνάδελφοι, με επιχειρήματα σε άλλο τόπικ.  ;) ;)
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος piaget

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #221 στις: Φεβρουάριος 27, 2010, 01:39:40 μμ »
Από τη μια μιλάς για επιχειρήματα και κατακρίνεις τους άλλους όταν τα δικά σου επιχειρήματα είναι τα λουκούμια και οι σοκολάτες????
Και σχετικά με αυτό που είπες για τα απωθημένα, αν κάποιος διαβάσει όλα τα μηνύματα σε αυτό το θέμα θα καταλάβει πολύ καλά ποιος βγάζει τα απωθημένα του εδώ.

Εκεί έρχονται τα λουκούμια,μπας και δουν ορισμένοι ότι υπάρχει και άλλη οπτική γωνία!! ;) ;)

Υ.Γ: Σοκολατίτσα να φας εσύ,κάνει καλό και ως υποκατάστατο για τα νεύρα,εκτός από την έμπνευση!! ;) ;) ;)  Άλλωστε ό,τι είχα να σου πω στο είπα,όπως και άλλοι συνάδελφοι, με επιχειρήματα σε άλλο τόπικ.  ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος sartr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • hesta la vista
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #222 στις: Φεβρουάριος 27, 2010, 02:32:59 μμ »
Μπας κι είσαι ο Πανάρετος;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3693
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #223 στις: Φεβρουάριος 27, 2010, 02:53:38 μμ »
'Οταν τελέιωσα το απενπιστήμιο και το πρώτο μου μεταπτυχιακό, και μετά από ένα χρόνο εργασίας στο εξωτερικό σε σχολέιο, με μια κατάσταση το εντελώς αντίθετο από την Ελλάδα, είχα και εγώ τέτοιες απόψεις. Ότι δηλαδή αν ο δάσκαλος είναι ΔΑΣΚΑΛΟΣ τότε μπορεί να ανταπεξέλθει σε όλες τις καταστάσεις γιατί τα παιδιά είναι απλά παιδιά.
Μπήκα για πρώτη φορά σε ένα ειδικό σχολέιο. Είχα τρελές ιδέες, βασισμένες στη θεωρία, ήθελα να πετύχω την 'ενταξη των παιδιών στο κοινωνικό σύνο, τη συνεργασία των γονέων μπλα μπλα μπλα....Πάρα πολύ ωραία όλα! Μπάινοντας, λοιπον, στο σχολέιο, αυτό που αντίκρισα ήταν παιδιά παρατημένα από την οικογένεια, χωρίς κανένα υπόβαθρο από το σπίτι. Είδα γονείς που το ενδιαφέρον τους για το σχολέιο περιοριζόταν στο να τα στέλνουν το πρωί μα το ταξί και να τα παραλαμβάνουν το μεσημέρι (και αυτό με ερωτηματικά καθώς ο ταξιτζής πολλές φορές έψαχνε μαμάδες). Δεν επιθυμούσαν καμία συνεργασία με το σχολέιο, δεν τους ενδιέφεραν τα παιδιά, παρά μόνο μέχρι το σημέιο που θα τα "ξεφωρτωνόταν" για 4 ώρες.
Αργότερα πήγα και σε "κανονικό" νηπιαγωγείο. Η κατάσταση η ίδια. Κανένας σεβασμός ούτε προς το χώρο του σχολέιου, ούτε προς το πρόσωπο του δασκάλου. Υποτιμητικές κουβέντες για το δάσκαλο μπορστά στα παιδιά, κοροϊδία αυτών που ήθελα να κάνω στην τάξη και ζητούσα τη βοήθεια των γονέων, πολλές προτάσεις από μπαμπάδες για ραντεβού (ναι είχα και τα τυχερά μου), αντιμετώπιση του σχολέιου ως πάρκινγκ στην κυριολεξία.
Όταν, λοιπόν, από τα 4 χρόνια τους τα παιδιά βλέπουν την οικογένεια να αντιμετωπίζει έτσι το σχολέιο και το δάσκαλο, επόμενο είναι να υιοθετήσουν τη΄ν ίδια συμπεριφορά. Και η αλλαγή συμπεριφοράς δεν είναι αυκολο πράγμα, όταν άλλα τους λες στο σχολέιο και άλλα ακούνε στο σπίτι και στον περίγυρο τους. Πάρτε π.χ. την καθηγήτρια στην Κρήτη που τη χαράκωσαν. Ο λόγος,από ό,τι λένε, ήταν ότι έκανε μάθημα σε παιδιά μεταναστών. Λέτε τα παιδιά που τη χαράκωσαν να μην είχαν ακούσει ποτέ για ισότητα, ρατσισμό κλπ; Είμαι κατηγορηματική ότι είχαν ακούσει. Αλλά πολύ πιθανόν οι ίδιες οι οικογένειες τους ή οι φίλοι τους (που σίγουρα έχουν "μαγαλύτερη" αξία) έλεγαν το αντίθετο.
Ας μην κατηγορούμε τόσο εύκολα τους εκπαιδευτικούς ότι δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους. Όποιος έχει μπει σε τάξη δημόσιου Ελληνικού σχολέιου ξέρει ποιά είναι η πραγματικότητα και πόσο "εύκολη" είναι η δουλειά του εκπαιδευτικού.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162153
  • Σύνολο θεμάτων: 19241
  • Σε σύνδεση σήμερα: 573
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.