*

Αποστολέας Θέμα: εχει ξεφυγει η κατάσταση  (Αναγνώστηκε 108082 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #336 στις: Μάρτιος 18, 2010, 10:57:38 πμ »
. Ο γιατρός του ΕΚΑΒ Στέλιος Λαμπάκης, δήλωσε: "Σήμερα κλήθηκε το ΕΚΑΒ να παραλάβει και να μεταφέρει στο νοσοκομείο μια μαθήτρια από σχολική εκδρομή, μετά από υπερβολική κατανάλωση αλκοόλ. Είναι το πρώτο περιστατικό για φέτος, αλλά αυτά τα κρούσματα υπάρχουν πάντα στις μαθητικές εκδρομές".

Ρε παιδιά συγνώμη που γελάω, αλλα...,

Εγω στην πενταήμερερη έφαγα διαγωγή " κοσμία" γιατί 'χτύπησα (ε καλά 2 μέρες εντατική) / λευτέρωσα / τιμώρησα΄
[καλα μου κάνανε ομολογώ 20+++ χρόνια μετά]
την καθηγήτρια που χτύπησε τη διπλανή μου επειδή φίλησε συμμαθητή!
 Γ@μηθ#$% η "μαθητική μου σταδιοδρομία, "ευτυχώς" λέω τώρα... δεν θα μπορούσα να σκεφτώ κάτι πιο τραγικό απο εμένα στο δημόσιο...




Γεια σου τσαμπουκαλού ekfrasi! 20 χρόνια πριν ήσουν πρωτοπορία!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:08:08 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #337 στις: Μάρτιος 18, 2010, 12:35:42 μμ »
Του απαγόρευσαν να συμμετάσχει στην πενθήμερη

Ηλιοπούλου Ελένη

Έναν μαθητή, που φοιτά στην Γ’ τάξη του Λυκείου Καλαβρύτων, κατέβασαν οι καθηγητές του από το λεωφορείο λίγο πριν αυτό αναχωρήσει για την προγραμματισμένη πενθήμερη σχολική εκδρομή προς την Ισπανία. Η οικογένεια του μαθητή, ο οποίος είχε τιμωρηθεί με πενθήμερη αποβολή λόγω εξύβρισης καθηγητή, διαμαρτύρεται καθώς τέτοια ποινή (μη συμμετοχής στην πενθήμερη εκδρομή), όπως καταγγέλουν, δεν προβλέπεται στο ποινολόγιο.

Ο θείος του νεαρού, Πέτρος Πετρόπουλος, μιλώντας στη zougla.gr εξήγησε ότι η απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων του Γενικού Λυκείου Καλαβρύτων πάρθηκε την τελευταία στιγμή το μεσημέρι της Παρασκευής και στον μαθητή ανακοινώθηκε, όταν αυτός είχε ήδη επιβιβαστεί στο πούλμαν στις 02:30 τα ξημερώματα του Σαββάτου, στις 13 Μαρτίου. Στην απόφαση οι καθηγητές ανέφεραν ότι θα υπάρχει «άρνηση συνοδείας εκ μέρους των συνοδών καθηγητών σε περίπτωση που σε αυτή συμμετάσχει» ο μαθητής Α.Χ.

Σύμφωνα με την καταγγελία, που κατέθεσε η μητέρα του μαθητή, Αθανασία Πετροπούλου στο Α.Τ. Καλαβρύτων, ο διευθυντής του Λυκείου Βασίλης Σπανός είχε δηλώσει προφορικά την Πέμπτη 11 Μαρτίου παρουσία των γονέων ότι «αύριο (σ.σ. Παρασκευή) θα συνεδριάσει ο σύλλογος και θα πάρει νόμιμη απόφαση βάσει εγγράφου που έχει από την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας που θα αποκλείω τον μαθητή». «Δεν είχε την ευαισθησία να με ενημερώσει για την απόφαση τους αυτή έστω τηλεφωνικώς! Ήθελε να κατεβάσουν το παιδί από το λεωφορείο» επισημαίνει η ίδια.

«Πρόκειται για ατίθασο παιδί αλλά ποτέ δεν έχει χειροδικήσει εναντίον κανενός. Όταν τιμωρήθηκε την 1 Μαρτίου με πενθήμερη αποβολή γιατί εξύβρισε καθηγητή του αποδέχτηκε την ποινή του και ζήτησε και συγνώμη. Η ποινή του τότε ανακοινώθηκε την ώρα της προσευχής ως εξής “πενθήμερη αποβολή, αποκλεισμός από την πολυήμερη εκδρομή και σε περίπτωση που παρεκτραπεί αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος ”. Πέρσι λόγω τροχαίου ατυχήματος έμεινε λόγω απουσιών στην ίδια τάξη. Με δικαστική εντολή καταφέραμε να δώσει εξετάσεις τον Σεπτέμβριο. Οι διακρίσεις εναντίον του ανιψιού μου συνεχίζονται. Τον είχαν αποκλείσει και πέρυσι από την τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή, η συμπεριφορά αυτή εκ μέρους των εκπαιδευτικών μόνο ως εμπαθής μπορεί να χαρακτηριστεί».

zougla





Ρε, να αγιάσει το χέρι που τον κατέβασε! Άκου θράσος, δε χειροδίκησε λέει...  ::) ::) Δηλαδή, σκέψου πόση ελαστικότητα και ανοχή υπάρχει, για να θεωρείται και επίτευγμα το ότι δε χειροδίκησε. Μπράβο, αγόρι μου, συγχαρητήρια που δεν πήγες με ... μπαζούκας στο σχολείο! :P

Οι "εμπαθείς" εκπαιδευτικοί γνωρίζουν πώς μεταμορφώνονται αυτά τα παιδιά στις εκδρομές, προς το χειρότερο βέβαια. Οι εμπαθείς δημοσιογράφοι άραγε ξέρουν τίποτα;
 
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος nafsi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #338 στις: Μάρτιος 18, 2010, 01:34:50 μμ »

Αποσυνδεδεμένος sofianip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #339 στις: Μάρτιος 18, 2010, 02:14:06 μμ »
Παράθεση
20090218
μαθητές κλείδωσαν καθηγητές και τη διευθύντρια (17/2)

Αναστάτωση προκλήθηκε χτες στο 20ό Λύκειο Θεσσαλονίκης, όπου μαθητές της γ τάξης κλείδωσαν 31 καθηγητές τους και τη διευθύντρια του σχολείου μέσα σε γραφείο για δύο διδακτικές ώρες, σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τις ποινές που επιβλήθηκαν σε τέσσερις συμμαθητές τους.

Κλίμα αναβρασμού επικρατεί το τελευταίο τριήμερο στο 20ό Λύκειο Θεσσαλονίκης, που βρίσκεται στην οδό Κλεάνθους 30, στην περιοχή της Κ. Τούμπας. O σύλλογος διδασκόντων αποφάσισε να τιμωρήσει τέσσερις μαθητές διότι εξύβρισαν τη διευθύντρια του σχολείου, όπως ανέφεραν στελέχη της εκπαίδευσης. Προχτές, μετά τη λήξη των μαθημάτων, οι καθηγητές συνεδρίασαν και έλαβαν απόφαση για αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος για τους δύο μαθητές, ενώ οι άλλοι δύο τιμωρήθηκαν με πενθήμερη και διήμερη αποβολή.

Πηγή: εφημερίδα «Αγγελιοφόρος»

http://bellumperpetuum.blogspot.com/2009/02/172.html

Τα έχουμε ισοπεδώσει πλεον ολα.Κανένας σεβασμός .Πολύ λυπάμαι..... :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:08:08 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #340 στις: Μάρτιος 18, 2010, 02:30:41 μμ »
Παρακολουθώ τόσο καιρό αυτό το topic και δεν ξέρω τι και ποιος φταίειω παραπάνω...αυτό που ξέρω είναι πως ΠΑΝΤΑ πίσω από τις συμπεριφορές παιδιών κρύβεται η οικογένεια και ο τρόπος που μεγάλωσαν...κάτι που εμείς οι εκπαιδευτικοί δεν πρέπει ΠΟΤΕ να το ξεχνάμε και να προσπαθούμε όσο γίνεται να να κάνουμε τα παιδιά να καταλάβουν πως η βία δεν είναι λύση,πως δεν είναι ισοπεδωμένες όλες οι αξίες και πως ο σεβασμός κερδίζεται...!! Φέτος είχα την τύχη να δουλέψω σε ένα ΕΕΕΕΚ όχι όμως με παιδιά με down και αυτισμό,αλλά με επιθετικές-παραβατικές συμπεριφορές,ορφανά,κακοποιήμενα και γενικά από διαλυμένες οικογένειες με γονείς αλκοολικολυς και πλήρως αδιάφορους για τα παιδιά τους...Όταν πρωτομπήκα ένιωθα πως ήμουν στο Μπρόνξ σε πόλεμο συμμοριών με τον Μπάμπη τον Σουγιά και τον Πεταλούδα!
Σιγά-σιγά έψαξα το backround των παιδιών αυτών και κατάλαβα από που πήγαζε όλη αυτή η επιθετικότητα και η αντίδραση...στους εκπαιδευτικούς βλέπουν ένα αντίγραφο των γονιών τους οι οποιοι δεν τα σεβάστηκαν και δεν τα φρόντισαν ποτέ όπως έπρεπε...!!!
Οκόσμος των μεγάλων είναι γι αυτά ένας κόσμος που μόνο πίκρα και αντίδραση τους πρικάλεσε και τους προκαλεί!
Έπρεπε να βρω τρόπους να τους δείξω πως δεν είναι ΜΟΝΟ έτσι τα πράγματα...τον πρώτο μήνα ήμουν πελαγωμένη...μετά μπήκα στο νόημα και σε συνεργασία με την ψυχολόγο του σχολείου κατάφερα αρκετά...έπρεπε να τους έμπνευσω την εμπιστοσύνη και τον σεβασμό και να τους κάνω να καταλάβουν πως δεν είμαι εκεί για να τους κρίνω-κατακρίνω...!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #341 στις: Μάρτιος 18, 2010, 02:38:19 μμ »
3 μήνες μετά τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα και με έχουν εμπιστευτεί πολύ...!  Θέλω να πω πως το ίδιο ισχύει και για ένα οποιοδήποτε σχολείο της γενικής εκπαίδευσης που υπάρχουν κι εκεί (έστω και λιγότεροι) τέτοιοι μαθητες και κυρίως θέλω να πω πως είναι μέρος της δουλειάς μας να ψάχνουμε και τις αιτίες αυτών των συμπεριφορών για να προλαμβάνουμε καταστάσεις και όχι να βλέπουμε μόνο την συμπεριφορά τους μεμονωμένα...δεν είμαστε εκεί μόνο για να τους ΄μαθαίνουμε εξισώσεις και μεταφράσεις...! Ξέρω πως έρχονται στιγμές και καταστάσεις που μας μπλοκάρουν κι εμάς από την επιθετική συμπεριφορά,αλλά πάντα πίσω απ'αυτήν κρύβεται μια άλλη συμπεριφορά ενός ενήλικα!!! Αυτό δεν πρέπει να το ξεχνάμε ποτέ...κάθε παιδί έχει το κουμπί του όχι για να γίνει απαραίτητα άλλος άνθρωπος,αλλά τουλάχιστον για να μας εμπιστευτεί παραπάνω και να περιορίσει την επιθετικότητά του από μόνο του χωρίς κατασταλτικά μέτρα!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ekfrasi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Γυναίκα
  • shit happens, συχνά...
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #342 στις: Μάρτιος 18, 2010, 02:40:48 μμ »
Το κατάντημα φαίνεται και εδώ:
http://www.youtube.com/watch?v=6lhAcuV0HFs&feature=related

Αν δείτε τα βίντεο δεξιά και γενικά κάνετε μια αναζήτηση σε τη ανεβάζουν οι μαθητές στο Youtube είναι ακόμα πιο τραγικό.
Μόνο δύο "βιομηχανίες" λένε τους πελάτες τους "χρήστες" :) η 2η είναι οι υπολογιστές.

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3693
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #343 στις: Μάρτιος 18, 2010, 02:48:11 μμ »
3 μήνες μετά τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα και με έχουν εμπιστευτεί πολύ...!  Θέλω να πω πως το ίδιο ισχύει και για ένα οποιοδήποτε σχολείο της γενικής εκπαίδευσης που υπάρχουν κι εκεί (έστω και λιγότεροι) τέτοιοι μαθητες και κυρίως θέλω να πω πως είναι μέρος της δουλειάς μας να ψάχνουμε και τις αιτίες αυτών των συμπεριφορών για να προλαμβάνουμε καταστάσεις και όχι να βλέπουμε μόνο την συμπεριφορά τους μεμονωμένα...δεν είμαστε εκεί μόνο για να τους ΄μαθαίνουμε εξισώσεις και μεταφράσεις...! Ξέρω πως έρχονται στιγμές και καταστάσεις που μας μπλοκάρουν κι εμάς από την επιθετική συμπεριφορά,αλλά πάντα πίσω απ'αυτήν κρύβεται μια άλλη συμπεριφορά ενός ενήλικα!!! Αυτό δεν πρέπει να το ξεχνάμε ποτέ...κάθε παιδί έχει το κουμπί του όχι για να γίνει απαραίτητα άλλος άνθρωπος,αλλά τουλάχιστον για να μας εμπιστευτεί παραπάνω και να περιορίσει την επιθετικότητά του από μόνο του χωρίς κατασταλτικά μέτρα!!

++++++++++++++++
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #344 στις: Μάρτιος 18, 2010, 03:04:39 μμ »
Πώς θέλουμε τα παιδιά να προσαρμόζονται και να υιοθετούν ηθικές αξίες όταν ένας ολόκληρος "ώριμος" λαός ένα κατα τ'άλλα "ώριμο κράτος" έχει ξεφύγει?
Το "ώριμο" κράτος μας ψεκασε με χημικά τυφλούς σε διαμαρτυρία γεγονός το οποίο πάνε να συγκαλύψουν.Δείτε εδώ http://www.alfavita.gr/worldnews/des.php?id=2139 .Ποιός θα διδάξει τις ηθικές αξίες στα παιδιά μας όταν είτε άμεσα είτε έμμεσα γινόμαστε συνένοχοι σε τέτοιες ανήθικες πράξεις...όταν σαν λαός γινόμαστε όλο και πιο απάνθρωποι?
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #345 στις: Μάρτιος 18, 2010, 03:09:46 μμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο...αλλά παρόλαυτά ΠΡΕΠΕΙ να προσπαθήσουμε να τα βοηθήσουμε να καταλάβουν πως δεν έχουν ισοπεδοθεί ακόμη όλα! Αλλιως θα πηγαίνουμε απ'το κακό στο χειρότερο ως κοινωνία αν και τα παιδιά παραιτηθουν...η προσπάθεια αυτή αξίζει!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #346 στις: Μάρτιος 18, 2010, 03:18:26 μμ »
Πλέον είμαστε υπόλογοι απέναντι στα παιδιά είτε για τις επιλογές μας είτε για τη στάση ζωής μας είτε για την κοινωνία την οποία διαμορφώνουμε και αύριο μεθαύριο θα κληρονομήσουν.Δυστυχώς δεν το έχουν καταλάβει πολλοί αυτό με αποτέλεσμα τα παιδιά να ακολουθούν λάθος πρότυπα.Όλα πλέον γίνονται για το χρήμα για την εξουσία κτλ...Τίποτα για την ηθική και ψυχική αρμονία..Τίποτα για τις ηθικές αξίες.Και θλίβομαι όταν σκέφτομαι πως θέλω να κάνω παιδιά τα οποία θα καταδικάσω να υποστούν όλη αυτή τη διαφθορά...
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #347 στις: Μάρτιος 18, 2010, 05:37:51 μμ »
βασικη προϋποθεση για ολα αυτα ειναι να υπαρχουν παιδια......


διαβαστε την απολυτη ξεφτιλα της...χωρας μας...ντροπη τους! >:( :'( :'(

Ένα παιδί έχασε τη ζωή του εξ αιτίας της έλλειψης γιατρών
Το παιδάκι κατέληξε την Τετάρτη μετά από εβδομάδες ταλαιπωρίας από νοσοκομείο σε νοσοκομείο
18/03/2010 | 15:07 Τελευταία Ενημέρωση 15:07 18/03/2010

 
προηγούμενο 1 από 1επόμενο
--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

  Σχετικά  
 AUDIOΌταν η πολιτεία σκοτώνει
--------------------------------------------------------------------------------
Την απουσία γιατρών και οργάνωσης στα νοσοκομεία, καταδεικνύει ο θάνατος αγοριού ενός έτους, το οποίο κατέληξε την Τετάρτη μετά από εβδομάδες ταλαιπωρίας από νοσοκομείο σε νοσοκομείο.

Το παιδί μεταφέρθηκε διαδοχικά στα νοσοκομεία Κοζάνης και Πτολεμαΐδας με συμπτώματα γαστρεντερίτιδας.

Και στα δύο νοσοκομεία ωστόσο δε λειτουργεί παιδιατρική κλινική με αποτέλεσμα την εκ νέου μεταφορά του στο νοσοκομείο Βέροιας, όπου κατά τη διάρκεια της νοσηλείας του, δεν του χορηγήθηκε ούτε ορός, όπως καταγγέλλουν οι γονείς του.

Η κατάστασή του επιδεινώθηκε και οι γονείς αποφάσισαν τη μεταφορά του στο Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης. Οι γιατροί κατάφεραν να το κρατήσουν στη ζωή για μια εβδομάδα, ωστόσο την Τετάρτη κατέληξε...

Τέλο,ς στην ιατροδικαστική υπηρεσία Θεσσαλονίκης, όπου μεταφέρθηκε για νεκροψία - νεκροτομή η σορός του έγραφε άλλο όνομα, με αποτέλεσμα ο πατέρας του να κληθεί για την αναγνώριση...

http://www.skai.gr/articles/news/greece/Εναπαιδίέχασετηζωήτουεξαιτίαςτηςέλλειψηςγιατρών/
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #348 στις: Μάρτιος 19, 2010, 10:34:17 πμ »
Του απαγόρευσαν να συμμετάσχει στην πενθήμερη

Ηλιοπούλου Ελένη

Έναν μαθητή, που φοιτά στην Γ’ τάξη του Λυκείου Καλαβρύτων, κατέβασαν οι καθηγητές του από το λεωφορείο λίγο πριν αυτό αναχωρήσει για την προγραμματισμένη πενθήμερη σχολική εκδρομή προς την Ισπανία. Η οικογένεια του μαθητή, ο οποίος είχε τιμωρηθεί με πενθήμερη αποβολή λόγω εξύβρισης καθηγητή, διαμαρτύρεται καθώς τέτοια ποινή (μη συμμετοχής στην πενθήμερη εκδρομή), όπως καταγγέλουν, δεν προβλέπεται στο ποινολόγιο.

Ο θείος του νεαρού, Πέτρος Πετρόπουλος, μιλώντας στη zougla.gr εξήγησε ότι η απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων του Γενικού Λυκείου Καλαβρύτων πάρθηκε την τελευταία στιγμή το μεσημέρι της Παρασκευής και στον μαθητή ανακοινώθηκε, όταν αυτός είχε ήδη επιβιβαστεί στο πούλμαν στις 02:30 τα ξημερώματα του Σαββάτου, στις 13 Μαρτίου. Στην απόφαση οι καθηγητές ανέφεραν ότι θα υπάρχει «άρνηση συνοδείας εκ μέρους των συνοδών καθηγητών σε περίπτωση που σε αυτή συμμετάσχει» ο μαθητής Α.Χ.

Σύμφωνα με την καταγγελία, που κατέθεσε η μητέρα του μαθητή, Αθανασία Πετροπούλου στο Α.Τ. Καλαβρύτων, ο διευθυντής του Λυκείου Βασίλης Σπανός είχε δηλώσει προφορικά την Πέμπτη 11 Μαρτίου παρουσία των γονέων ότι «αύριο (σ.σ. Παρασκευή) θα συνεδριάσει ο σύλλογος και θα πάρει νόμιμη απόφαση βάσει εγγράφου που έχει από την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας που θα αποκλείω τον μαθητή». «Δεν είχε την ευαισθησία να με ενημερώσει για την απόφαση τους αυτή έστω τηλεφωνικώς! Ήθελε να κατεβάσουν το παιδί από το λεωφορείο» επισημαίνει η ίδια.

«Πρόκειται για ατίθασο παιδί αλλά ποτέ δεν έχει χειροδικήσει εναντίον κανενός. Όταν τιμωρήθηκε την 1 Μαρτίου με πενθήμερη αποβολή γιατί εξύβρισε καθηγητή του αποδέχτηκε την ποινή του και ζήτησε και συγνώμη. Η ποινή του τότε ανακοινώθηκε την ώρα της προσευχής ως εξής “πενθήμερη αποβολή, αποκλεισμός από την πολυήμερη εκδρομή και σε περίπτωση που παρεκτραπεί αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος ”. Πέρσι λόγω τροχαίου ατυχήματος έμεινε λόγω απουσιών στην ίδια τάξη. Με δικαστική εντολή καταφέραμε να δώσει εξετάσεις τον Σεπτέμβριο. Οι διακρίσεις εναντίον του ανιψιού μου συνεχίζονται. Τον είχαν αποκλείσει και πέρυσι από την τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή, η συμπεριφορά αυτή εκ μέρους των εκπαιδευτικών μόνο ως εμπαθής μπορεί να χαρακτηριστεί».

zougla





Ρε, να αγιάσει το χέρι που τον κατέβασε! Άκου θράσος, δε χειροδίκησε λέει...  ::) ::) Δηλαδή, σκέψου πόση ελαστικότητα και ανοχή υπάρχει, για να θεωρείται και επίτευγμα το ότι δε χειροδίκησε. Μπράβο, αγόρι μου, συγχαρητήρια που δεν πήγες με ... μπαζούκας στο σχολείο! :P

Οι "εμπαθείς" εκπαιδευτικοί γνωρίζουν πώς μεταμορφώνονται αυτά τα παιδιά στις εκδρομές, προς το χειρότερο βέβαια. Οι εμπαθείς δημοσιογράφοι άραγε ξέρουν τίποτα;
 




Τυχαίνει να γνωρίζω την περίπτωση εκ των έσω... Το παιδί όντως εξύβρισε ΠΑΡΑ πολύ χυδαία έναν καθηγητή του και γενικά έχει δημιουργήσει άπειρα προβλήματα. Δεν είναι τυχαίο το ότι οι καθηγητές αρνήθηκαν να τον συνοδέψουν, ούτε φυσικά τίθεται θέμα εμπάθειας. Το άρθρο είναι πολύ στρεβλωμένο, αλλά τι περιμέναμε από δημοσιογράφους;

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εχει ξεφυγει η κατάσταση
« Απάντηση #349 στις: Μάρτιος 19, 2010, 04:00:28 μμ »
3 μήνες μετά τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα και με έχουν εμπιστευτεί πολύ...!  Θέλω να πω πως το ίδιο ισχύει και για ένα οποιοδήποτε σχολείο της γενικής εκπαίδευσης που υπάρχουν κι εκεί (έστω και λιγότεροι) τέτοιοι μαθητες και κυρίως θέλω να πω πως είναι μέρος της δουλειάς μας να ψάχνουμε και τις αιτίες αυτών των συμπεριφορών για να προλαμβάνουμε καταστάσεις και όχι να βλέπουμε μόνο την συμπεριφορά τους μεμονωμένα...δεν είμαστε εκεί μόνο για να τους ΄μαθαίνουμε εξισώσεις και μεταφράσεις...! Ξέρω πως έρχονται στιγμές και καταστάσεις που μας μπλοκάρουν κι εμάς από την επιθετική συμπεριφορά,αλλά πάντα πίσω απ'αυτήν κρύβεται μια άλλη συμπεριφορά ενός ενήλικα!!! Αυτό δεν πρέπει να το ξεχνάμε ποτέ...κάθε παιδί έχει το κουμπί του όχι για να γίνει απαραίτητα άλλος άνθρωπος,αλλά τουλάχιστον για να μας εμπιστευτεί παραπάνω και να περιορίσει την επιθετικότητά του από μόνο του χωρίς κατασταλτικά μέτρα!!

++++++++++++++++++++

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162152
  • Σύνολο θεμάτων: 19241
  • Σε σύνδεση σήμερα: 573
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 509

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.