*

Αποστολέας Θέμα: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II  (Αναγνώστηκε 633062 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1470 στις: Ιούνιος 07, 2010, 02:57:43 μμ »
μην αλλάζεις το θέμα!διευκρινίζω την διαφορά ανάμεσα στους διοριστέους β΄φουρνιας και στους υπολοιπους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:56:41 »

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1471 στις: Ιούνιος 07, 2010, 03:01:56 μμ »
μην αλλάζεις το θέμα!διευκρινίζω την διαφορά ανάμεσα στους διοριστέους β΄φουρνιας και στους υπολοιπους!

Δεν αλλάζω κανένα θέμα. Εκεί είναι το σοβαρό θέμα! Ότι με τα νέα δεδομένα τους παίρνει όλους η μπάλα. 60%, 40%, 24μηνα...Με νόμο ουσιαστικά κατήργησε το 24μηνο...Αν αύριο μεθαύριο κουρελιάσει και τα ΦΕΚ με ένα προεδρικό διάταγμα, τι θα πούμε; Επειδή μας κουρέλιασε το ΦΕΚ δεν έχουμε δικαίωμα διορισμου;

Αποσυνδεδεμένος margarita23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1472 στις: Ιούνιος 07, 2010, 03:03:16 μμ »
παιδιά μη μπερδεύεστε!όταν λέμε <διοριστέοι β΄φουρνιας>εννοούμε μόνο τους ανθρώπους που δώσανε ΑΣΕΠ και κρίθηκαν διοριστέοι!μόνο τα ονόματα αυτών είναι στην εφημερίδα της κυβερνήσεως!δεν είναι όλοι το ίδιο!

Όταν λέμε <διοριστέοι β΄φουρνιάς>  εννοούμε μαζί τους ανθρώπους που δώσανε ΑΣΕΠ και τους ανθρώπους που μάζεψαν μόρια με την προϋπηρεσία τους (40%) !

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1473 στις: Ιούνιος 07, 2010, 03:05:50 μμ »
μην αλλάζεις το θέμα!διευκρινίζω την διαφορά ανάμεσα στους διοριστέους β΄φουρνιας και στους υπολοιπους!

Δεν αλλάζω κανένα θέμα. Εκεί είναι το σοβαρό θέμα! Ότι με τα νέα δεδομένα τους παίρνει όλους η μπάλα. 60%, 40%, 24μηνα...Με νόμο ουσιαστικά κατήργησε το 24μηνο...Αν αύριο μεθαύριο κουρελιάσει και τα ΦΕΚ με ένα προεδρικό διάταγμα, τι θα πούμε; Επειδή μας κουρέλιασε το ΦΕΚ δεν έχουμε δικαίωμα διορισμου;
επειδή και το δικό μου όνομα ήταν πέρυσι το καλοκαιρι στους διοριστέους του ΑΣΕΠ και επειδή εγώ δεν είμαι τόσο <large> τύπος όσο εσύ,και νομικά κινήθηκα και απαιτώ τον διορισμό μου και δεν θεωρώ ότι είμαι ίδια κατηγορία με τους υπόλοιπους παρά μόνο με αυτούς που το όνομά τους ήταν στους διοριστέους του ΑΣΕΠ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:56:41 »

Αποσυνδεδεμένος mania dask

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1474 στις: Ιούνιος 07, 2010, 03:06:18 μμ »
συμφωνω απολυτα με το jimmy.Ολοι οσοι ειναι φετος σε κατασταση διορισμου εχουν τα ιδια δικαιωματα.Ολοι με νομους του κρατους βρεθηκαν σε αυτην την κατασταση.Δεν μπορουμε να αγνοησουμε κοσμο.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1475 στις: Ιούνιος 07, 2010, 03:12:40 μμ »
μην αλλάζεις το θέμα!διευκρινίζω την διαφορά ανάμεσα στους διοριστέους β΄φουρνιας και στους υπολοιπους!

Δεν αλλάζω κανένα θέμα. Εκεί είναι το σοβαρό θέμα! Ότι με τα νέα δεδομένα τους παίρνει όλους η μπάλα. 60%, 40%, 24μηνα...Με νόμο ουσιαστικά κατήργησε το 24μηνο...Αν αύριο μεθαύριο κουρελιάσει και τα ΦΕΚ με ένα προεδρικό διάταγμα, τι θα πούμε; Επειδή μας κουρέλιασε το ΦΕΚ δεν έχουμε δικαίωμα διορισμου;
επειδή και το δικό μου όνομα ήταν πέρυσι το καλοκαιρι στους διοριστέους του ΑΣΕΠ και επειδή εγώ δεν είμαι τόσο <large> τύπος όσο εσύ,και νομικά κινήθηκα και απαιτώ τον διορισμό μου και δεν θεωρώ ότι είμαι ίδια κατηγορία με τους υπόλοιπους παρά μόνο με αυτούς που το όνομά τους ήταν στους διοριστέους του ΑΣΕΠ!

Νομικά μπορούμε να κινηθούμε όλοι, αυτό δε νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο να το αντιληφθεί κανείς. Από εκεί και πέρα, όπως νομίζει ο καθένας...Εγώ δεν ειρωνεύτηκα κανέναν, προσπαθώ εδώ και καιρό να δείξω ότι η λύση για το χάλι που ζούμε δε βρίσκεται στις δικαστικές προσφυγές. Το νομοσχέδιο για την εκπαίδευση πέρασε, σε μερικά χρόνια θα αρθεί και η μονιμότητα και οι κόποι που κάναμε μπορεί να πάνε χαμένοι. Για να προβάλλεις αντιστάσεις όμως σε κάτι που σε διαλύει, δεν μπορείς να πηγαίνεις τεμαχισμένος να το αντιμετωπίσεις. Δε νομίζω ότι είναι τόσο δυσνόητο αυτό που λέω, ούτε είπα ότι δεν πρέπει να γίνουν δικαστικές προσφυγές. Είναι άλλο πράγμα όμως να βαράς με το δάχτυλο, και άλλο με τη γροθιά.

Αποσυνδεδεμένος mania dask

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1476 στις: Ιούνιος 07, 2010, 03:29:55 μμ »
δεν υπαρχει λογος παρεξηγησεων.Το link το εχει παραθεσει ο jimmy, οποιος θελει και ενδιαφερεται να διεκδικησουμε το διορισμο μας ολοι απο κοινου δεν εχει παρα να διαβασει το κειμενο και να στειλει mail σε εναν απο τους συναδελφους που πηραν την πρωτοβουλια.

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1477 στις: Ιούνιος 07, 2010, 08:15:46 μμ »
μην αλλάζεις το θέμα!διευκρινίζω την διαφορά ανάμεσα στους διοριστέους β΄φουρνιας και στους υπολοιπους!

Δεν αλλάζω κανένα θέμα. Εκεί είναι το σοβαρό θέμα! Ότι με τα νέα δεδομένα τους παίρνει όλους η μπάλα. 60%, 40%, 24μηνα...Με νόμο ουσιαστικά κατήργησε το 24μηνο...Αν αύριο μεθαύριο κουρελιάσει και τα ΦΕΚ με ένα προεδρικό διάταγμα, τι θα πούμε; Επειδή μας κουρέλιασε το ΦΕΚ δεν έχουμε δικαίωμα διορισμου;
επειδή και το δικό μου όνομα ήταν πέρυσι το καλοκαιρι στους διοριστέους του ΑΣΕΠ και επειδή εγώ δεν είμαι τόσο <large> τύπος όσο εσύ,και νομικά κινήθηκα και απαιτώ τον διορισμό μου και δεν θεωρώ ότι είμαι ίδια κατηγορία με τους υπόλοιπους παρά μόνο με αυτούς που το όνομά τους ήταν στους διοριστέους του ΑΣΕΠ!

Νομικά μπορούμε να κινηθούμε όλοι, αυτό δε νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο να το αντιληφθεί κανείς. Από εκεί και πέρα, όπως νομίζει ο καθένας...Εγώ δεν ειρωνεύτηκα κανέναν, προσπαθώ εδώ και καιρό να δείξω ότι η λύση για το χάλι που ζούμε δε βρίσκεται στις δικαστικές προσφυγές. Το νομοσχέδιο για την εκπαίδευση πέρασε, σε μερικά χρόνια θα αρθεί και η μονιμότητα και οι κόποι που κάναμε μπορεί να πάνε χαμένοι. Για να προβάλλεις αντιστάσεις όμως σε κάτι που σε διαλύει, δεν μπορείς να πηγαίνεις τεμαχισμένος να το αντιμετωπίσεις. Δε νομίζω ότι είναι τόσο δυσνόητο αυτό που λέω, ούτε είπα ότι δεν πρέπει να γίνουν δικαστικές προσφυγές. Είναι άλλο πράγμα όμως να βαράς με το δάχτυλο, και άλλο με τη γροθιά.
το ότι αναβλήθηκε η δίκη των ΟΑΕΔΙΤΩΝ και το ότι αυτοί θα διοριστούν όλοι φέτος από το 40 /100 το έμαθες?
καλή γροθιά,ε?

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1478 στις: Ιούνιος 07, 2010, 08:40:55 μμ »
μην αλλάζεις το θέμα!διευκρινίζω την διαφορά ανάμεσα στους διοριστέους β΄φουρνιας και στους υπολοιπους!

Δεν αλλάζω κανένα θέμα. Εκεί είναι το σοβαρό θέμα! Ότι με τα νέα δεδομένα τους παίρνει όλους η μπάλα. 60%, 40%, 24μηνα...Με νόμο ουσιαστικά κατήργησε το 24μηνο...Αν αύριο μεθαύριο κουρελιάσει και τα ΦΕΚ με ένα προεδρικό διάταγμα, τι θα πούμε; Επειδή μας κουρέλιασε το ΦΕΚ δεν έχουμε δικαίωμα διορισμου;
επειδή και το δικό μου όνομα ήταν πέρυσι το καλοκαιρι στους διοριστέους του ΑΣΕΠ και επειδή εγώ δεν είμαι τόσο <large> τύπος όσο εσύ,και νομικά κινήθηκα και απαιτώ τον διορισμό μου και δεν θεωρώ ότι είμαι ίδια κατηγορία με τους υπόλοιπους παρά μόνο με αυτούς που το όνομά τους ήταν στους διοριστέους του ΑΣΕΠ!

Νομικά μπορούμε να κινηθούμε όλοι, αυτό δε νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο να το αντιληφθεί κανείς. Από εκεί και πέρα, όπως νομίζει ο καθένας...Εγώ δεν ειρωνεύτηκα κανέναν, προσπαθώ εδώ και καιρό να δείξω ότι η λύση για το χάλι που ζούμε δε βρίσκεται στις δικαστικές προσφυγές. Το νομοσχέδιο για την εκπαίδευση πέρασε, σε μερικά χρόνια θα αρθεί και η μονιμότητα και οι κόποι που κάναμε μπορεί να πάνε χαμένοι. Για να προβάλλεις αντιστάσεις όμως σε κάτι που σε διαλύει, δεν μπορείς να πηγαίνεις τεμαχισμένος να το αντιμετωπίσεις. Δε νομίζω ότι είναι τόσο δυσνόητο αυτό που λέω, ούτε είπα ότι δεν πρέπει να γίνουν δικαστικές προσφυγές. Είναι άλλο πράγμα όμως να βαράς με το δάχτυλο, και άλλο με τη γροθιά.
το ότι αναβλήθηκε η δίκη των ΟΑΕΔΙΤΩΝ και το ότι αυτοί θα διοριστούν όλοι φέτος από το 40 /100 το έμαθες?
καλή γροθιά,ε?

Μιλάς για ένα μικρό ποσοστό. Από τους 6.000 που ήταν να διοριστούν φέτος πόσοι είναι οι ΟΑΕΔΙΤΕΣ; 400; 500; Υπάρχουν άλλες 5.500 που θα μπορούσαν να φτιάξουν μια χαρά γροθιά. Αυτά έφαγαν τους εργαζόμενους τόσα χρόνια στην Ελλάδα, οι ιδιωτικοί υπάλληλοι να τα βάζουν με τους δημόσιους,  οι άνεργοι με αυτούς που έχουν εργασία, οι χαμηλοσυντιαξιούχοι με τα "ρετιρέ" των συνταξιούχων, οι μικροί επαγγελματίες με τους μισθωτούς και πάει λέγοντας. Καμιά αλληλεγγύη.
Από εκει και πέρα δεν καταλαβαίνω γιατί σε προβληματίζει τόσο πολύ η τοποθέτησή μου. Αν θες να το δούμε και από μια διαφορετική σκοπιά, εγώ τελικά δεν συμμετείχα στην προσφυγή και είμαι ξεκρέμαστος σε περίπτωση που στραβώσει κάτι. Όμως αυτή είναι η συνέπεια των θέσεών μου και των πράξεών μου. Δεν καταλαβαίνω τι σε ενοχλεί κι έχεις ανοίξει αυτή την αντιπαράθεση με εμένα προσωπικά. Καλά έκανες και προσέφυγες. Έτσι έκρινες, έτσι έπραξες.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1479 στις: Ιούνιος 07, 2010, 08:51:54 μμ »
Αυτά έφαγαν τους εργαζόμενους τόσα χρόνια στην Ελλάδα, οι ιδιωτικοί υπάλληλοι να τα βάζουν με τους δημόσιους,  οι άνεργοι με αυτούς που έχουν εργασία, οι χαμηλοσυντιαξιούχοι με τα "ρετιρέ" των συνταξιούχων, οι μικροί επαγγελματίες με τους μισθωτούς και πάει λέγοντας. Καμιά αλληλεγγύη.


                                   

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1480 στις: Ιούνιος 07, 2010, 09:20:34 μμ »
τι έγινε ρε παιδιά;
μπήκε ο Ιούνιος και "άναψε" το θέμα;
Που να δημοσιευτούν και οι πίνακες τον Αύγουστο...

ΥΓ jimy100 δε διαφωνώ με το σκεπτικό σου αλλά δικαστικά δεν μπορούν να προσφύγουν μαζί όλες οι κατηγορίες γιατί πολύ απλά εντάσσονται σε άλλο νομικό πλαίσιο. Είναι άλλο το νομικό και άλλο το πολιτικό κομμάτι. Ήδη οι 24μηνίτες έφτιαξαν και σύλλογο για να υπερασπίσουν νομικά την υπόθεσή τους.

http://eikositetramino.blogspot.com/
και είναι λογικό.

Το δε πολιτικό του ζητήματος είναι μια άλλη ιστορία και η πρωτοβουλία στο αλφαβήτα των διοριστέων έχει πολιτική κατεύθυνση (αγώνα με πολιτικά μέσα πίεσης) και όχι δικαστική.
Για να ωριμάσει η πολιτική διεκδίκηση θα χρειαστεί όπως φαίνεται λίγος καιρός ακόμη. Για αυτό κάποιοι συνάδελφοι προτίμησαν να ξεκινήσουν δικαστικό αγώνα γιατί μέχρι να γίνει η επανάσταση θέλει το χρόνο του το πράμα. Όχι;

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1481 στις: Ιούνιος 07, 2010, 10:41:18 μμ »
τι έγινε ρε παιδιά;
μπήκε ο Ιούνιος και "άναψε" το θέμα;
Που να δημοσιευτούν και οι πίνακες τον Αύγουστο...

ΥΓ jimy100 δε διαφωνώ με το σκεπτικό σου αλλά δικαστικά δεν μπορούν να προσφύγουν μαζί όλες οι κατηγορίες γιατί πολύ απλά εντάσσονται σε άλλο νομικό πλαίσιο. Είναι άλλο το νομικό και άλλο το πολιτικό κομμάτι. Ήδη οι 24μηνίτες έφτιαξαν και σύλλογο για να υπερασπίσουν νομικά την υπόθεσή τους.

http://eikositetramino.blogspot.com/
και είναι λογικό.

Το δε πολιτικό του ζητήματος είναι μια άλλη ιστορία και η πρωτοβουλία στο αλφαβήτα των διοριστέων έχει πολιτική κατεύθυνση (αγώνα με πολιτικά μέσα πίεσης) και όχι δικαστική.
Για να ωριμάσει η πολιτική διεκδίκηση θα χρειαστεί όπως φαίνεται λίγος καιρός ακόμη. Για αυτό κάποιοι συνάδελφοι προτίμησαν να ξεκινήσουν δικαστικό αγώνα γιατί μέχρι να γίνει η επανάσταση θέλει το χρόνο του το πράμα. Όχι;

Μπορεί να είναι έτσι όπως τα λες. Δεν κακολόγησα εξάλλου κανένα επειδή προσέφυγε στη δικαιοσύνη, δεν μπορώ να καταλάβω πως βγήκαν τέτοια συμπεράσματα. Καλά κάνει ο οποιοσδήποτε και υπερασπίζεται το δικαίωμα του. Απλά, διαφώνησα με μια φράση που δεν μου άρεσε μέσα στο κείμενο της συντονιστικής-μου φάνηκε αντισυναδελφική , γι' αυτό κιόλας δεν το υπέγραψα. Κι επαναλαμβάνω ότι παίρνω και την ευθύνη της πράξης μου, αφού ουσιαστικά αν κάτι στραβώσει μένω ξεκρέμαστος. Η λύση της δικαιοσύνης δεν είναι καταδικαστέα σε καμιά περίπτωση. Αυτό που δεν μου αρέσει είναι να στρέφεται η μια κατηγορία εναντίον κάποιας άλλης. Όλοι το ίδιο πρόβλημα έχουμε και τον ίδιο αντίπαλο. Αυτά και δεν επανέρχομαι, εξάλλου την λογική της τοποθέτησής μου νομίζω ότι ήδη την ανέλυσα αρκετά.

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1482 στις: Ιούνιος 08, 2010, 12:12:34 μμ »
Κάτι που αφορά και τους διοριστέους : σύμφωνα με πληροφορίες της ΑΒ οι αιτήσεις συνταξιοδότησης θα φτάσουν φέτος τις 10000 . Αριθμός πολύ μεγάλος που ίσως οδηγήσει τελικά το υπουργείο στο διορισμό όλων των διοριστέων της Β' Φουρνιάς .

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank8_6_10_846.php

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1483 στις: Ιούνιος 08, 2010, 01:54:42 μμ »
Κάτι που αφορά και τους διοριστέους : σύμφωνα με πληροφορίες της ΑΒ οι αιτήσεις συνταξιοδότησης θα φτάσουν φέτος τις 10000 . Αριθμός πολύ μεγάλος που ίσως οδηγήσει τελικά το υπουργείο στο διορισμό όλων των διοριστέων της Β' Φουρνιάς .

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank8_6_10_846.php

Μακαρι να διοριστουν ολοι οι της β΄φουρνιας φετος. Αν γινει αυτο τοτε την επομενη χρονια με ποιο τροπο θα διορισει το 60%?
Μηπως προχωρησει ξαφνικα σε προκηρυξη διαγωνισμου ΑΣΕΠ εκπ/κων ?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162198
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 675
Σύνολο: 689

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.