*

Αποστολέας Θέμα: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II  (Αναγνώστηκε 631603 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #616 στις: Μάρτιος 29, 2010, 12:25:37 μμ »
η πεα έδωσε αποκλειστικές πληροφορίες΄για το νομοσχέδιο στα μέλη της. κάποιος συνάδελφος το έγραψε κ το μετάφέρω από το θέμα Δηλωσεις Διαμντ... (το κομμάτι που μας αφορά)
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=16288.8595

Η Πανελλήνια Ένωση Αναπληρωτών και Ωρομισθίων Εκπαιδευτικών ενημερώνει ότι μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου της Ένωσης μετά από σειρά επαφών με στελέχη του Υπουργείου Παιδείας έθεσε ερωτήματα που απασχολούν χιλιάδες εκπαιδευτικούς, εν όψει της κατάθεσης του νομοσχεδίου που θα αφορά στους διορισμούς και τις προσλήψεις εκπαιδευτικών.

Στα πλαίσια των συναντήσεων διεφάνη ότι :
1. Κατά τη φετινή χρονιά θα απορροφηθεί πιθανόν το 50% του ποσοστού 60-40 και τμήμα του 30μηνου, εξαιτίας της ισχύος του Συμφώνου Σταθερότητας στην οικονομία. Το υπόλοιπο του 60-40 πιθανόν να απορροφηθεί την μεθεπόμενη χρονιά και το 30μηνο να απορροφηθεί πέραν του 2013.


και το 24μηνο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:02:12 »

Αποσυνδεδεμένος Tertia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #617 στις: Μάρτιος 29, 2010, 01:11:40 μμ »
στο κειμενο της ένωσης αναπληρωτών γινεται λόγος  για μισους διορισμους απο  τις κατηγορίες 60-40 για φέτος,σύμφωνα με πληροφορίες ;που εχουν.

Παραθετω τμημα απο το κειμενο που αφορα τα αιτηματα της ενωσης αναπληρωτων που υπεβαλαν στο Υπουργείο:
4. Θα καταβληθεί προσπάθεια μείωσης στο ελάχιστο του αριθμού των ωρομισθίων εκπαιδευτικών και ταυτόχρονα αύξησης του αριθμού των αναπληρωτών εκπαιδευτικών στα περισσότερα κενά.
  Χωρις να θελω να θιξω την ενωση αναπληρωτων θεωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να προσληφθουν φετος στις δικες μας θεσεις αναπληρωτες.Δηλαδή ολοι αυτοι που ήδη απασχολουνται ως αναπληρωτες θα συνεχίσουν ενω εμεις Θα ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΝΕΡΓΟΙ ΧΑΝΟΝΤΑΣ ΕΝΣΗΜΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ για ακομη ένα χρονο.Που ειναι η ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ;δουλευουν οι επιτυχοντες ασεπ - αν ειναι και επιτυχοντες - και οι διοριστεοι θα μεινουν ειναι ανεργοι.ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΕΤΟΣ  ΚΟΝΔΥΛΙΑ ΓΙΑ ΘΕΣΕΙΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΝΟΜΙΜΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΜΑΣ.
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Αποσυνδεδεμένος tsounga

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #618 στις: Μάρτιος 29, 2010, 01:29:55 μμ »
έχει κι άλλα
Α. ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΟΝΙΜΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ
2. Αύξηση του ποσοστού μονίμων διορισμών από τους πίνακες αναπληρωτών, που συντάσσονται με κριτήριο την καθαρή προϋπηρεσία στα δημόσια σχολεία αρμοδιότητας ΥΠΕΠΘ, από 40% σε 50%.         
 3. Άμεση απορρόφηση, και πέραν των ποσοστών μονίμων διορισμών, των αναπληρωτών εκπαιδευτικών που υπάγονται στις κατηγορίες του 30μήνου και 24μήνου.

δλδ. στο 3. απαιτούν το διορισμό φέτος του 30μήνου και 24μήνου
καλά κάνουν και υπερασπίζονται την κατηγορία τους.
απλά, ας μην κατηγορούν άλλους γιατι κάνουν το ίδιο...
το 2. ασχολίαστο

Αποσυνδεδεμένος sipk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #619 στις: Μάρτιος 29, 2010, 02:15:44 μμ »
Τώρα καταλάβατε γιατί έγινε η κίνηση των διοριστέων β φουρνιάς; Ποιους υπερασπίζει τα συμφέροντά τους; Κανείς! Το αντίθετο μάλιστα!! Ζητάνε και μείωση του ποσοστού τους! Να δούμε ο Κυργιάκης θα πει τίποτε τώρα;; ή πρέπει να είμαστε όλοι ενωμένοι;;;  ]

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:02:12 »

Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #620 στις: Μάρτιος 29, 2010, 02:27:47 μμ »
Συνάδερφοι τα παράλογα μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν δυστυχώς!!!!!  >:( Αν έχουν τέτοιες απαιτήσεις οι άλλες κατηγορίες, να διοριστούν μόνο όλοι αυτοί (από 40% σε 50%, οι 24μηνοι και όλοι οι λοιποί) τότε οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ, τι να κάνουν???? Μήπως να τους παραδώσουμε τις βαθμολογίες μας και τις θέσεις που δικαιούμαστε και να μην διοριστούμε καθόλου εμείς???? Δηλαδή η ένωση αναπληρωτών ζητάει να καταστρατηγηθεί ο νόμος και το δίκαιο και να πάρουν μόνο αυτούς, ε??? Και μετά κατηγορούν την κίνηση των διοριστέων που ζητάει τα νόμιμα και αυτονόητα!!!!Όλα τα παράλογα και παράνομα θα ακούσουμε!!!!! Εμείς που είμαστε νόμιμα και με πολύ κόπο, περασμένοι από ΦΕΚ, τι πρέπει να κάνουμε??? Και πολύ λίγα έχουμε πει μέχρι στιγμής!!!! Κανονικά όλοι οι διοριστέοι της β' φουρνιάς πρέπει ενωμένοι να ξεσηκωθούν και να ζητήσουν τα αυτονόητα!!!!!! Τέρμα στον παραλογισμό κάποιων!!!! Πρέπει φέτος να διοριστούν ΌΛΕΣ οι κατηγορίες που το δικαιούνται και πολύ περισσότερο οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ, γιατί μιλάμε για τα αυτονόητα, για τα νόμιμα και για την αξιοκρατία πια με βάση ΑΣΕΠ!!!!! Θα διορίζονται δηλαδή όλα τα"παραθυράκια" κι εμείς του ΑΣΕΠ θα μείνουμε άνεργοι για ακόμη ένα χρόνο???? ΈΛΕΟΣ!!!!! Διοριστέοι β' ξεσηκωθείτε πια!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος mitman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #621 στις: Μάρτιος 29, 2010, 03:05:20 μμ »
Γιατί βρε συνάδελφοι μόνο 50%....να είναι το 99% από πίνακες και 1 που θα έχει και μέσο φυσικά με ΑΣΕΠ γιατί τί είναι η μερική απόδειξη των γνώσεων μπροστά στην ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΊΑ.
Δεν θα μπω σε αντιπαράθεση με τα παιδιά από τους πίνακες... έχουν και αυτοί δίκιο αλλά να μην τα ισοπεδώσουμε όλα....
Γιατί τι σόι εκπαιδευτικός είναι κάποιος ο οποίος με ΤΟΣΟΥΣ μήνες προϋπηρεσία δεν μπορεί να περάσει 1 ΑΣΕΠ... δηλαδή τι διδάσκει.....
Από την άλλη μία επιτυχία και διορισμός μέσω ΑΣΕΠ θα πει ο άλλος δεν δίνει εμπειρία.....
δεν θα συνεχίσω...γιατί θα μπω στο τρυπάκι να ρωτήσω κάποιους....πως πήρανε την προϋπηρεσία...και εκεί θα έχουμε επανάσταση...... και πέρασε και η 25η Μαρτίου....
οπότε ας μείνουμε εδώ γιατί είναι σαν το αίτημα των πολύτεκνων...να διορίζονται δίπλα στο σπίτι τους για να είναι η οικογένεια ενωμένη και αγαπημένη...ΕΝΩ των άλλων ας διαλυθεί....
Αυτά είναι αστεία.....
ΝΑΙ να διεκδικείς πράγματα για σένα...
αλλά με κάποια λογική.....
ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ Ο ΠΑΡΤΑ ΟΛΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ και για τους άλλους ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ....     

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #622 στις: Μάρτιος 29, 2010, 11:17:45 μμ »
Νομίζω ότι πρέπει η συντονιστική επιτροπή των Διοριστέων ΑΣΕΠ να παρέμβει με όλες τι υπογραφές μας! Συνάδελφοι ας κινηθπύμε μαζικά και ΕΠΩΝΥΜΑ με ονοματεπώνυμο, ειδικότητα και ΦΕΚ διορισμού.
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

Αποσυνδεδεμένος stezig

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #623 στις: Μάρτιος 29, 2010, 11:45:46 μμ »
Θά ήθελα και εγώ συνάδελφοι να πω 2-3 πράγματα για τούς διοριστέους ΑΣΕΠ 60%.
1. Οταν υπάρχει ΦΕΚ με ονοματεπώνυμο του κάθε επιτυχόντα (που ονομάζει διοριστέο)
2. Οταν το ΦΕΚ αναφέρει ρητά το αριθμό διοριστέων,της κάθε ειδικότητας.
3. Οταν αναφέρει και το σχ.ετος διορισμού(2009-10,2010-11).
ΚΑΙ ΕΡΧΟΜΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΩΡΑ????
Μήπως είναι κατά τουλάχιστον 5 άρθρων του συντάγματος,να μήν προσληφθούν αυτοί μέσα στόν ορίζοντα πού προβλέπεται???????
Θέλετε παραδείγματα????(ΑΡΘΡΟ 1 = ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΙΣΙΟΙ.)ΣΧΟΛΙΟ= Μάλλον της πρώτης φουρνιας ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΙΣΙΟΙ.
Οποιον δικηγόρο και να ρωτήσετε,θα σας πεί οτι αν προσφήγουμε δικαστικώς θα τους πάρουμε και τα σώβρακα,όπως έγραψε συνάδελφος πιο παλαιά.
Οταν δέν τηρείτε το ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΚΥΡΙΟΙ ΤΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΡΧΙΑ.Για πιό πρόγραμμα σταθερότητας και κουραφέξαλα μας μιλάνε.Με αυτή τη αισχρή λογική έχω και εγώ το δικό μου πρόγραμμα σταθερότητας,που δεν μου επιτρέπει να μείνω άνεργος του χρόνου,αφόυ με έβαλαν και παραιτήθηκα απο την δουλειά μου,περιμένοντας να διοριστώ φέτος.
Καλώ και εγώ τους συναδέλφους σε μαζικό ξεσηκωμό.
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος foreman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #624 στις: Απρίλιος 01, 2010, 10:53:44 μμ »
Ρε παιδιά αυτές οι αποκλειστικές πληροφορίες της ΠΕΑ ..."ΔΙΕΦΆΝΗ ΌΤΙ..." "ΎΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΠΙΕΣΕΙΣ..."
"ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΑΠΟΡΡΟΦΗΘΟΥΝ.."  πολύ κάλπικες μου ακούγονται...και πολύ προπαγάνδα μυρίζω....
"Υπάρχουν δυο είδη ανθρώπων σ' αυτόν τον κόσμο, οι καλοί και οι κακοί. Οι καλοί κοιμούνται καλύτερα, αλλά οι κακοί απολαμβάνουν περισσότερο τις ώρες που είναι ξύπνιοι"...

Αποσυνδεδεμένος Tertia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #625 στις: Απρίλιος 02, 2010, 12:08:53 πμ »
Ρε παιδιά αυτές οι αποκλειστικές πληροφορίες της ΠΕΑ ..."ΔΙΕΦΆΝΗ ΌΤΙ..." "ΎΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΠΙΕΣΕΙΣ..."
"ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΑΠΟΡΡΟΦΗΘΟΥΝ.."  πολύ κάλπικες μου ακούγονται...και πολύ προπαγάνδα μυρίζω....
++++++++ ;;;;;;;;;;;
Οι φρασεις της ΠΕΑ δηλωνουν υποκειμενικες εκτιμήσεις ,πώς να τις θεωρήσουμε βάσιμες;

Αποσυνδεδεμένος Nickman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #626 στις: Απρίλιος 02, 2010, 12:11:49 πμ »
Νομίζω οτι μόνο τα δικαστήρια θα δώσουν λύση στο πρόβλημά μας και γι΄αυτό πρέπει όλοι να ενωθούμε με την συντονιστική επιτροπή διοριστέων ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #627 στις: Απρίλιος 02, 2010, 12:40:42 πμ »
Θά ήθελα και εγώ συνάδελφοι να πω 2-3 πράγματα για τούς διοριστέους ΑΣΕΠ 60%.
1. Οταν υπάρχει ΦΕΚ με ονοματεπώνυμο του κάθε επιτυχόντα (που ονομάζει διοριστέο)
2. Οταν το ΦΕΚ αναφέρει ρητά το αριθμό διοριστέων,της κάθε ειδικότητας.
3. Οταν αναφέρει και το σχ.ετος διορισμού(2009-10,2010-11).
ΚΑΙ ΕΡΧΟΜΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΩΡΑ????
Μήπως είναι κατά τουλάχιστον 5 άρθρων του συντάγματος,να μήν προσληφθούν αυτοί μέσα στόν ορίζοντα πού προβλέπεται???????
Θέλετε παραδείγματα????(ΑΡΘΡΟ 1 = ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΙΣΙΟΙ.)ΣΧΟΛΙΟ= Μάλλον της πρώτης φουρνιας ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΙΣΙΟΙ.
Οποιον δικηγόρο και να ρωτήσετε,θα σας πεί οτι αν προσφήγουμε δικαστικώς θα τους πάρουμε και τα σώβρακα,όπως έγραψε συνάδελφος πιο παλαιά.
Οταν δέν τηρείτε το ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΚΥΡΙΟΙ ΤΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΡΧΙΑ.Για πιό πρόγραμμα σταθερότητας και κουραφέξαλα μας μιλάνε.Με αυτή τη αισχρή λογική έχω και εγώ το δικό μου πρόγραμμα σταθερότητας,που δεν μου επιτρέπει να μείνω άνεργος του χρόνου,αφόυ με έβαλαν και παραιτήθηκα απο την δουλειά μου,περιμένοντας να διοριστώ φέτος.
Καλώ και εγώ τους συναδέλφους σε μαζικό ξεσηκωμό.
Ευχαριστώ.

Θα ηθελα να πω κατι σχετικα με το ΦΕΚ που εμαθα προσφατα.Δεν ξερω αν μπορει να γινει το ιδιο με τον κλαδο των εκπαιδευτικων αλλα εμαθα απο μαθητη μου υπαλληλο στο ΙΚΑ οτι ειχαν προσληφθει εκει μετα απο γραπτο διαγωνισμο ΑΣΕΠ 10 ατομα, τα ονοματα τους ανακοινωθηκαν στο ΦΕΚ και λιγες μερες πριν αναλαβουν υπηρεσια τους ενημερωσαν οτι αναστελλεται η προσληψη τους για την επομενη διετια.
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 852
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #628 στις: Απρίλιος 02, 2010, 02:00:52 πμ »
Κατά τη γνώμη μου η ΠΕΑ είναι 99% υπεύθυνση για το χάος που υπάρχει (πολλοί πίνακες, 24 μηνο, ,30μηνο κ.λ.π κ.λ.π.). Αν άφηναν τον Αρσένη να τα καταργήσει ολα αυτά και να μετράει μονο ο ΑΣΕΠ και η προϋπηρεσία θα είμαστε μία χαρά τώρα, τόασ χρόνια μετά

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #629 στις: Απρίλιος 02, 2010, 02:51:22 πμ »
Κατά τη γνώμη μου η ΠΕΑ είναι 99% υπεύθυνση για το χάος που υπάρχει (πολλοί πίνακες, 24 μηνο, ,30μηνο κ.λ.π κ.λ.π.). Αν άφηναν τον Αρσένη να τα καταργήσει ολα αυτά και να μετράει μονο ο ΑΣΕΠ και η προϋπηρεσία θα είμαστε μία χαρά τώρα, τόασ χρόνια μετά

Δέν πάει έτσι γιατί, όπως ανατρέπονται αιφνιδιαστικά οι ζωές των διοριστέων σήμερα έτσι ανατράπηκαν και τότε εν μια νυκτί οι ζωές κάποιων άλλων όταν ο Αρσένης αποφάσισε την κατάργηση της επετηρίδας. Και με τη διατήρηση έπειτα του ελάχιστου ποσοστού διορισμών από επετηρίδα για ένα χρονικό διάστημα, κάποιοι διασώθηκαν , κάποιοι άλλοι όμως έμειναν απ' έξω. Κάτι ανάλογο θα συμβεί και τώρα και μάλιστα με πολύ μεγαλύτερη ευκολία αφού στο μεσοδιάστημα 1998-2010 έχουν καταφέρει μια χαρά να μας αποχαυνώσουν και να μην είμαστε ικανοί ούτε καν να  ψελίσουμε μια υποτυπώδη διαμαρτυρία ενωμένοι όλοι. Αντίθετα ψαχνόμαστε ποια κατηγορία δικαιούται περισσότερο τον διορισμό έναντι των άλλων. ΌΛΕΣ οι κατηγορίες δικαιούνται εξίσου το διορισμό! Ας το χωνέψουμε αυτό για να διεκδικήσουμε τ' όνειρό μας και να έχουμε αποτέλεσμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2010, 03:02:16 πμ από tihea »
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161902
  • Σύνολο θεμάτων: 19236
  • Σε σύνδεση σήμερα: 558
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 513

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.