*

Αποστολέας Θέμα: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II  (Αναγνώστηκε 629898 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος afr!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3108 στις: Αύγουστος 09, 2010, 02:40:40 μμ »
"οπως τα λεω ειναι. Δυστυχως.
μη κρινεται απο το τι συνεβαινε μεχρι χτες. σημερα ειμαστε υπο ελεγχο ΔΝΤ.

και προσφυγη στη Χαγη ή στον ΟΗΕ να κανεις τιποτα ΔΕΝ θα αλλαξει.
και βεβαια ειναι πολιτικο το θεμα των προσληψεων."

Γιατι να μην αλλαξει? το ΔΝΤ δεν "διεταξε" (με το μνημονιο που εχει υπογραφει) να μην προσλαβει η κυβερνηση αυτους που ειναι υποχρεωμενη, απο νομους, να προσλαβει.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:22:03 »

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3109 στις: Αύγουστος 09, 2010, 02:46:29 μμ »
οπως τα λεω ειναι. Δυστυχως.
μη κρινεται απο το τι συνεβαινε μεχρι χτες. σημερα ειμαστε υπο ελεγχο ΔΝΤ.

και προσφυγη στη Χαγη ή στον ΟΗΕ να κανεις τιποτα ΔΕΝ θα αλλαξει.
και βεβαια ειναι πολιτικο το θεμα των προσληψεων.


Μάρκο, για το ότι η δικαιοσύνη είναι ταξική και όχι τυφλή όπως λένε κάποιοι, είμαι σίγουρος. Αν όμως δεν ισχύει τίποτα λόγω ΔΝΤ, τότε να πάρω όλους σας και να πάμε να ληστέψουμε όλες τις τράπεζες της Ελλάδας και να μοιράσουμε τα λεφτά στον κοσμάκη ως άλλοι ρομπέν των δασών!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3110 στις: Αύγουστος 09, 2010, 02:51:47 μμ »
οπως τα λεω ειναι. Δυστυχως.
μη κρινεται απο το τι συνεβαινε μεχρι χτες. σημερα ειμαστε υπο ελεγχο ΔΝΤ.

και προσφυγη στη Χαγη ή στον ΟΗΕ να κανεις τιποτα ΔΕΝ θα αλλαξει.
και βεβαια ειναι πολιτικο το θεμα των προσληψεων.


Μάρκο, για το ότι η δικαιοσύνη είναι ταξική και όχι τυφλή όπως λένε κάποιοι, είμαι σίγουρος. Αν όμως δεν ισχύει τίποτα λόγω ΔΝΤ, τότε να πάρω όλους σας και να πάμε να ληστέψουμε όλες τις τράπεζες της Ελλάδας και να μοιράσουμε τα λεφτά στον κοσμάκη ως άλλοι ρομπέν των δασών!

μέσα ειμαι....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3111 στις: Αύγουστος 09, 2010, 03:31:38 μμ »
οπως τα λεω ειναι. Δυστυχως.
μη κρινεται απο το τι συνεβαινε μεχρι χτες. σημερα ειμαστε υπο ελεγχο ΔΝΤ.

και προσφυγη στη Χαγη ή στον ΟΗΕ να κανεις τιποτα ΔΕΝ θα αλλαξει.
και βεβαια ειναι πολιτικο το θεμα των προσληψεων.


Μάρκο, για το ότι η δικαιοσύνη είναι ταξική και όχι τυφλή όπως λένε κάποιοι, είμαι σίγουρος. Αν όμως δεν ισχύει τίποτα λόγω ΔΝΤ, τότε να πάρω όλους σας και να πάμε να ληστέψουμε όλες τις τράπεζες της Ελλάδας και να μοιράσουμε τα λεφτά στον κοσμάκη ως άλλοι ρομπέν των δασών!

μέσα ειμαι....
Έτσι θα λέμε: "Για τον κοσμάκι".
Στο τελος, όμως, θα τα μοιραστούμε μεταξύ μας. ;) ;D ;D 8)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:22:03 »

Αποσυνδεδεμένος frida_kahlo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3112 στις: Αύγουστος 10, 2010, 12:37:42 πμ »
Eίμαι κι εγώ από τους "τυχερούς" διοριστέους β' φουρνιάς, ξενόγλωσσης ειδικότητας (ΠΕ07), έμεινε απ' έξω. Σε μας διόρισε απ' τον πίνακα του ΑΣΕΠ μόνο 8 άτομα από τα 72 που υπολείπονταν. Σκεφθείτε τι φρίκη 'εχω φάει...! Και ήμουν και σε καλή σειτά, υποτίθεται.
Αυτό που με αγχώνει είναι τι θα κάνω από δω και περα... Υπάρχει κανένας άλλος σαν κι εμένα? Γνωρίζει αν και πώς θα κινηθούμε νομικά??

Αποσυνδεδεμένος parathira

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3113 στις: Αύγουστος 10, 2010, 03:15:21 πμ »
Τελικά θα διορίζονται μόνο πολύτεκνοι στην εκπαίδευση με τόση πίεση που ασκούν. Κάθε χρόνο, από το 2004, διορίζονται περίπου 600 άτομα μόνο με το πτυχίο και την πολυτεκνία. Οι υπόλοιποι να περιμένετε. δείτε [/b] http://www.aspe.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1227&Itemid=2
b]Νέοι πολύτεκνοι  συνάδελφοι (πάνω από 600),  πίστεψαν σ` αυτά τα λόγια και προχώρησαν σε αποφάσεις ζωής,  αποκτώντας 4ο και άνω τέκνο και ήλθε η ώρα  τώρα, να διορισθούν ως εκπαιδευτικοί βάσει των νόμων: 3027/2002 και 3255/2004 που πέτυχαν το σκοπό για τον οποίο έγιναν (καθότι είχαμε για 1η φορά αύξηση των γεννήσεων και χωρίς κανένα δημοσιονομικό κόστος). Όμως αυτοί οι νόμοι,  κατηργήθησαν  πριν 2 μήνες  και αντικαταστάθηκαν από το νόμο 3848/2010, όπου βάζουν την πολύτεκνη μάνα - εκπαιδευτικό με 4 ανήλικα παιδιά  να διαγωνισθεί με τις ίδιες προϋποθέσεις άλλους συνυποψηφίους της, χωρίς οικογενειακές υποχρεώσεις, και αυτό να λέγεται «εξέταση με ίσους όρους»!!!

Η  παρ. 1 του άρθρου 1 του Ν. 3260/2004 για τον διορισμό των πολυτέκνων και τέκνων πολυτέκνων στο Δημόσιο προβλέπει: 
«... Ποσοστό 20% των προκηρυσσομένων θέσεων τακτικού προσωπικού και προσωπικού με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου, των κατηγοριών ΠΕ, ΤΕ και ΔΕ κατά νομαρχία, φορέα και κλάδο ή ειδικότητα, καλύπτονται από πολυτέκνους και τέκνα πολυτέκνων, εφόσον υπάρχουν»,
και πράγματι μέχρι πέρυσι, οι πολύτεκνοι εκπαιδευτικοί εξαιρούντο από τις διατάξεις αυτού του νόμου καθότι υπήρχαν ειδικότεροι και ευνοϊκότεροι νόμοι για τους διορισμούς των πολύτεκνων εκπαιδευτικών στο Υπουργείο Παιδείας. Όμως  τώρα,  εφόσον κατηργήθησαν οι ειδικότεροι ως άνω νόμοι, για τους πολύτεκνους εκπαιδευτικούς… ισχύει τώρα  ο  γενικότερος νόμος  3260/2004 και ως εκ τούτου πρέπει άμεσα να εφαρμοσθεί  αυτός με το ποσοστό που προβλέπεται σε αυτόν  για να μην ταλαιπωρούνται οι πολύτεκνοι και οι οικογένειες των με προσφυγές στα δικαστήρια όπου θα προσφύγουν μαζικά για αντισυνταγματικότητα του ν.3848/2010.

 
 
   Καλούμε την ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας να υλοποιήσει τις υποσχέσεις της και να προβεί στο διορισμό όλων των πολυτέκνων εκπαιδευτικών που υπέβαλαν αίτηση εφέτος. 
 
                            Από το Γραφείο Τύπου της ΑΣΠΕ

Αποσυνδεδεμένος angelnl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3114 στις: Αύγουστος 10, 2010, 09:28:28 πμ »
Eίμαι κι εγώ από τους "τυχερούς" διοριστέους β' φουρνιάς, ξενόγλωσσης ειδικότητας (ΠΕ07), έμεινε απ' έξω. Σε μας διόρισε απ' τον πίνακα του ΑΣΕΠ μόνο 8 άτομα από τα 72 που υπολείπονταν. Σκεφθείτε τι φρίκη 'εχω φάει...! Και ήμουν και σε καλή σειτά, υποτίθεται.
Αυτό που με αγχώνει είναι τι θα κάνω από δω και περα... Υπάρχει κανένας άλλος σαν κι εμένα? Γνωρίζει αν και πώς θα κινηθούμε νομικά??

Μπορεις να ενημερωθείς σχετικά με τις κινήσεις που έχουν γίνει εδώ:
http://groups.google.gr/group/dioristeoi10
Αύριο Τεταρτη στις 19.30 έχουμε συνάντηση με το δικηγόρο στα γραφεία της ΟΛΜΕ, Ερμου και Κορνάρου 2, 6ος όροφος.

Αποσυνδεδεμένος frida_kahlo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3115 στις: Αύγουστος 10, 2010, 09:46:37 πμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα το παρακαλουθώ!

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3116 στις: Αύγουστος 10, 2010, 10:49:30 πμ »
Πέμπτη 12 ή Παρασκευή 13 Αυγούστου η ανακοίνωση των μονίμων διορισμών εκπαιδευτικών

10/08/2010 - 10:36


ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΟΙ ΜΟΝΙΜΟΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

Πέμπτη 12 ή Παρασκευή 13 Αυγούστου η ανακοίνωση των μονίμων διορισμών εκπαιδευτικών

 Οι μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικών θα ανακοινωθούν από το ΥΠΕΠΘ την Πέμπτη 12 ή την Παρασκευή 13 Αυγούστου 2010.

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=6992

[Την ίδια απάντηση μου έδωσαν και στο τηλ. πριν από λίγο: "Αν δεν προκύψει κάποιο πρόβλημα, μέχρι την Παρασκευή θ' ανακοινωθούν" .]

 

Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος sofaki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3117 στις: Αύγουστος 10, 2010, 11:45:28 πμ »
καλα κρασια....................

Αποσυνδεδεμένος kxrysa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3118 στις: Αύγουστος 10, 2010, 11:51:00 πμ »
Τελικά θα διορίζονται μόνο πολύτεκνοι στην εκπαίδευση με τόση πίεση που ασκούν. Κάθε χρόνο, από το 2004, διορίζονται περίπου 600 άτομα μόνο με το πτυχίο και την πολυτεκνία. Οι υπόλοιποι να περιμένετε. δείτε [/b] http://www.aspe.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1227&Itemid=2
b]Νέοι πολύτεκνοι  συνάδελφοι (πάνω από 600),  πίστεψαν σ` αυτά τα λόγια και προχώρησαν σε αποφάσεις ζωής,  αποκτώντας 4ο και άνω τέκνο και ήλθε η ώρα  τώρα, να διορισθούν ως εκπαιδευτικοί βάσει των νόμων: 3027/2002 και 3255/2004 που πέτυχαν το σκοπό για τον οποίο έγιναν (καθότι είχαμε για 1η φορά αύξηση των γεννήσεων και χωρίς κανένα δημοσιονομικό κόστος). Όμως αυτοί οι νόμοι,  κατηργήθησαν  πριν 2 μήνες  και αντικαταστάθηκαν από το νόμο 3848/2010, όπου βάζουν την πολύτεκνη μάνα - εκπαιδευτικό με 4 ανήλικα παιδιά  να διαγωνισθεί με τις ίδιες προϋποθέσεις άλλους συνυποψηφίους της, χωρίς οικογενειακές υποχρεώσεις, και αυτό να λέγεται «εξέταση με ίσους όρους»!!!

Η  παρ. 1 του άρθρου 1 του Ν. 3260/2004 για τον διορισμό των πολυτέκνων και τέκνων πολυτέκνων στο Δημόσιο προβλέπει: 
«... Ποσοστό 20% των προκηρυσσομένων θέσεων τακτικού προσωπικού και προσωπικού με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου, των κατηγοριών ΠΕ, ΤΕ και ΔΕ κατά νομαρχία, φορέα και κλάδο ή ειδικότητα, καλύπτονται από πολυτέκνους και τέκνα πολυτέκνων, εφόσον υπάρχουν»,
και πράγματι μέχρι πέρυσι, οι πολύτεκνοι εκπαιδευτικοί εξαιρούντο από τις διατάξεις αυτού του νόμου καθότι υπήρχαν ειδικότεροι και ευνοϊκότεροι νόμοι για τους διορισμούς των πολύτεκνων εκπαιδευτικών στο Υπουργείο Παιδείας. Όμως  τώρα,  εφόσον κατηργήθησαν οι ειδικότεροι ως άνω νόμοι, για τους πολύτεκνους εκπαιδευτικούς… ισχύει τώρα  ο  γενικότερος νόμος  3260/2004 και ως εκ τούτου πρέπει άμεσα να εφαρμοσθεί  αυτός με το ποσοστό που προβλέπεται σε αυτόν  για να μην ταλαιπωρούνται οι πολύτεκνοι και οι οικογένειες των με προσφυγές στα δικαστήρια όπου θα προσφύγουν μαζικά για αντισυνταγματικότητα του ν.3848/2010.

 
 
   Καλούμε την ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας να υλοποιήσει τις υποσχέσεις της και να προβεί στο διορισμό όλων των πολυτέκνων εκπαιδευτικών που υπέβαλαν αίτηση εφέτος. 
 
                            Από το Γραφείο Τύπου της ΑΣΠΕ

ωραια τα λες......δεν ειδα ομως τοσον καιρο να διοριζεται ή να παιρνει εστω τα τυπικα μορια καποιο τεκνο πολυτεκνου. εγω σαν τεκνο πολυτεκνου δεν εχω τις ιδιες απολαβες με τους αλλους. διοριζονται στην εκπαιδυση χωρις προσοντα οπως προυπηρεσια, παιδαγωγικη καταρτιση και τοσα αλλα.  αρα καιρος να ηρεμησουν....
Αγάπα αυτό που έχεις τώρα που είναι κοντά σου πριν σε διδάξει η ζωή να το αγαπήσεις όταν θα είναι μακρυά σου....

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3119 στις: Αύγουστος 10, 2010, 02:53:42 μμ »
καλα κρασια....................

Κουράγιο λίγο ακόμα..αν και ξέρω ότι σας έχουν σπάσει τα νεύρα!!!
Τα έχω περάσει και ξέρω :)
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος gabriel87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
  • εκπαιδευση...
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3120 στις: Αύγουστος 10, 2010, 02:58:40 μμ »
Της δευτεροβαθμιας κ πρωτοβαθμιας ταυτοχρονα θα τα βγαλουν ?
Δ ιαμα ΝΤ οπουλου....

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #3121 στις: Αύγουστος 10, 2010, 03:00:11 μμ »
Εδώ που τα λέμε, ας κάνουμε λίγη υπομονή...Τι να πουν και τα παιδιά που ήταν να διοριστούν, έμειναν στην απέξω και τώρα ψάχνονται;
Πάντως έχει προκύψει ζήτημα με τα ΠΕΚ. Φημολογείται ότι μπορεί να μη γίνουν τον Αύγουστο, αλλά αργότερα. Αν ισχύει αυτό τότε μπορεί να κληθούμε να παρουσιαστούμε στις δευτεροβάθμιες πιο αργά από όσο υπολογίζουμε. Αν πάντως τα ΠΕΚ γίνουν τον Οκτώβρη, τότε ίσως συμβεί και το εξής παράδοξο: να υπηρετείς π.χ. στην Κίμωλο και να σου πουν "ελάτε για 10 μέρες στη Σύρο"!
Κατά τ' άλλα ο καθηγητής θα είναι στην τάξη και θα περιμένει τους μαθητές, έτσι κυρία Διαμαντοπούλου;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161394
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 477
Σύνολο: 489

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.