*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 200734 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thepresident

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #462 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 01:40:23 μμ »
Λάθος η γενίκευση ότι θες να πας στα ΣΔΕ επειδή έχεις οργανική μακριά από τον τόπο κατοικίας σου. Όσους ξέρω στην περιφέρεια μου έχουν οργανική στην πόλη τους. Μάλιστα εγώ  κάθε χρόνο κάνω την ''ανατροπή'' και δηλώνω και ΣΔΕ μακρυά από την πόλη μου ενώ έχω οργανική μέσα στην πόλη. Άρα συμπέρασμα κάποιοι είναι ''προορισμένοι'' να δουλεύουν με ενήλικες .Αυτός είναι ο λόγος που εγώ θέλω μόνο ΣΔΕ ή ως δεύτερη επιλογή οργανική σε εσπερινό σχολείο (το προσπαθώ και αυτό αλλά είναι δύσκολο)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:35:41 »

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #463 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 02:42:44 μμ »
Και κάποιοι λαλίστατοι εδώ μέσα μόνιμοι, που τους έφταιγαν τα πάντα, μόλις πήραν απόσπαση στον τόπο συμφερόντων τους, εντελώς τυχαία εξαφανίστηκαν.

δε μας λες ποιους έχεις εντοπίσει εδώ μέσα; γιατί εμείς στο νήμα βλέπουμε νέες εγγραφές μόνο για σχόλια στο νήμα !
αφού τα βλέπεις όλα καλώς καμωμένα... όραση 10/10

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #464 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 02:44:21 μμ »
Λάθος η γενίκευση ότι θες να πας στα ΣΔΕ επειδή έχεις οργανική μακριά από τον τόπο κατοικίας σου. Όσους ξέρω στην περιφέρεια μου έχουν οργανική στην πόλη τους. Μάλιστα εγώ  κάθε χρόνο κάνω την ''ανατροπή'' και δηλώνω και ΣΔΕ μακρυά από την πόλη μου ενώ έχω οργανική μέσα στην πόλη. Άρα συμπέρασμα κάποιοι είναι ''προορισμένοι'' να δουλεύουν με ενήλικες .Αυτός είναι ο λόγος που εγώ θέλω μόνο ΣΔΕ ή ως δεύτερη επιλογή οργανική σε εσπερινό σχολείο (το προσπαθώ και αυτό αλλά είναι δύσκολο)

++++++++++++++++++++++++++++++
(βεβαιώνω κι εγώ ότι υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις στα ΣΔΕ ! όμως με τα τελευταία τερτίπια-αψυχολόγητα και όχι σκόπιμα- της υπηρεσίας  ευνοούνται οι άλλες περιπτώσεις )

Αποσυνδεδεμένος garden of earthly delight

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:35:41 »

Αποσυνδεδεμένος disap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 409
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #467 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 05:19:45 μμ »
Πες τα γιατί τα βλέπουν μόνο από μια μεριά, Εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις, η πλειοψηφία από τους αποσπασμένους το κάνει είτε γιατί δεν μπορεί πρωί είτε θέλει να πάρει απόσπαση στον τόπο συμφερόντων του.
Αν τους έλεγες υποχρεωτικά να συμπληρώσουν ωράριο ούτε οι μισοί από αυτούς που πήγαν φέτος δεν θα δήλωναν να πάνε.

Αλήθεια πόσες φορές έβγαλαν ανακοίνωση ενάντια του Υπουργείου για τους ωρομίσθιους που αργούσε να τους πάρει?

Το ξαναλέω, εμένα ως ωρομίσθιο, μου πηρέ την θέση κάποιος με 2 μόρια (από προϋπηρεσία στην ΔΕ)!!!! και τίποτα άλλο!!!
Όταν εγώ είχα διδακτορικό, 2 μεταπτυχιακά, πιστοποίηση, αρίστη ξένη γλώσσα, 1500 ώρες σεμιναρίων σε ΣΔΕ και εκπ ενηλίκων και 7 χρόνια προϋπηρεσία.
Ο κύριος αυτός απλά δεν ήθελε να πηγαίνει σε 3 σχολεία!!!!

Κάντε καμιά αναφορά ακόμα.... Σας ενοχλεί η αλήθεια?

Αποσυνδεδεμένος garden of earthly delight

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #468 στις: Σεπτέμβριος 02, 2020, 10:59:50 πμ »
Συνάσελφοι, αυτές τις μέρες γίνονται συνελεύσεις των ΕΛΜΕ. Ας παρευρεθούμε και ας πάρουμε το λόγο για να ενημερώσουμε για την κατάσταση στα ΣΔΕ. Πολλοί συνάδελφοι της τυπικής έχουν πλήρη άγνοια. Επίσης, ας επιδιώξουμε προβολή του θέματος από τις ΕΛΜΕ και γιατί όχι και από την ΟΛΜΕ.

Αποσυνδεδεμένος disap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #469 στις: Σεπτέμβριος 02, 2020, 11:49:50 πμ »
Ισχύει...... Χρειάζεται περισσότερη ενημέρωση των συναδέλφων στις ΕΛΜΕ. Μην ξεχνάμε ότι η υπουργός είπε ότι τα μαθήματα στα ΣΔΕ ξεκινάνε στις 15 Σεπτεμβρίου.

Αποσυνδεδεμένος garden of earthly delight

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #470 στις: Σεπτέμβριος 02, 2020, 11:54:05 πμ »
Και αυτό είναι ένα ακόμα θέμα. Πώς θα ανοίξουν τα σχολεία αστελέχωτα;

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #471 στις: Σεπτέμβριος 02, 2020, 12:27:09 μμ »
Θα πάρουν ωρομισθιους κατά το Δεκέμβριο μην ανησυχείτε. Κι αν έχουμε και κανένα κλείσιμο τότε δεν θα πάρουν κανένα και τέλος.

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 409
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #472 στις: Σεπτέμβριος 02, 2020, 01:21:04 μμ »
Εκτός και για τις λιγοστές αποσπάσεις να πιέσετέ επίσης να πάρουν ωρομίσθιους πιο γρήγορα, μην το ξεχάσετε!!!

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #473 στις: Σεπτέμβριος 02, 2020, 04:27:00 μμ »
Και αυτό είναι ένα ακόμα θέμα. Πώς θα ανοίξουν τα σχολεία αστελέχωτα;
Και στο σημείο αυτό πρέπει να θυμηθούμε ότι οι εκπαιδευόμενοι που θα αρχίσουν μαθήματα στις 15/9 (ως Β΄κύκλος πλέον) είναι αυτοί που ολοκλήρωσαν την φοίτησή τους (ως τότε Α΄κύκλος) στις 10/3, προαχθήκαν με συνοπτικές διαδικασίες τον μάιο που ξανα-άνοιξαν τα ΣΔΕ και θεωρήθηκε ότι εκεί τελείωσε το διδακτικό έτος γι' αυτούς. Σούπερ!

Και ερχόμαστε στις 15/9: οι της ΓΓΕΕΚΔΒΜ είναι πανέτοιμοι να καλύψουν τον χαμένο χρόνο (10/3 έως 30/6= 1 περίπου τετράμηνο διδακτικό) με αποσπάσεις 2 γραμματισμών ανά ΣΔΕ. Εξαι-ρε-τι-κό!!! Δημιουργική λογιστική.

Ειδικά φέτος έπρεπε να υπάρχουν αρκετοί αποσπασμένοι από την αρχή, για να καλυφθούν όσο το δυνατόν περισσότερες ώρες χαμένων μαθημάτων (π.χ. και διπλάσιες ώρες /εβδομάδα για όσους γραμματισμούς θα υπήρχαν αποσπασμένοι, εφόσον μέχρι τέλη Οκτώβρη περίπου παρακολουθεί μόνο ο Β΄κύκλος, δηλ. τα μισά τμήματα του σχολείου). Αποσπάσεις αρκετές γιατί όπως πολύ καλά ξέρουμε, οι ωρομίσθιοι θα φτάσουν στα ΣΔΕ - στην καλύτερη περίπτωση - κατά τον Νοέμβριο. Αλλά ποιός νοιάζεται για τέτοιες λεπτομέρειες....

Σε όλα τα υπόλοιπα σχολεία Α/θμιας, Β/θμιας, που συνέχισαν μάλιστα μάιο-ιούνιο τα μαθήματα (με όποιον τρόπο...) 'φαγώθηκαν" να οργανώνουν σχέδια επί σχεδίων στο ΥΠΑΙΘ για αναπληρώσεις των χαμένων ωρών από Σεπτέμβρη...

Και τώρα που ήρθε ο περίφημος Σεπτέμβρης, στα ΣΔΕ κάνουν την ανατροπή: περικοπή γραμματισμών, ωρών, επαναλήψεων, ύλης κλπ κλπ κλπ. Θαυμάσια!!!
Οι 3 μήνες της άνοιξης θα μπορούσαν αρκετά καλά να καλυφθούν μέσα σε 1,5 μήνα (15/9 - 30/10 μέχρι την πρόσληψη ωρομισθίων) αν υπήρχαν σε κάθε ΣΔΕ αποσπασμένοι 4 γραμματισμών κατά μέσο όρο [αγαπημένος όρος της ΥΠΑΙΘ].  Αλλά !!! Αλλά, εδώ έρχονται και υλοποιούν τα ακριβώς αντίθετο: οι ελάχιστοι δυνατοί γραμματισμοί για αναπληρώσεις??? :o ??? Φαίνεται τελικά ότι μόνο τα σχολεία ανηλίκων έχουν κενά.

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #474 στις: Σεπτέμβριος 02, 2020, 08:09:54 μμ »
Δεν ενδιαφέρονται για τη λειτουργία των ΣΔΕ αλλά μόνο να εξοικονομήσουν κανέναν αναπληρωτή. Και επειδή το ΕΣΠΑ δεν είναι και τόσο πολύ θα διορίσει ωρομισθιους καθυστερημένα. Είναι απαράδεκτοι και θα τους λουστούμε για πολύ ακόμη...

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #475 στις: Σεπτέμβριος 02, 2020, 09:34:24 μμ »
(λεπτομέρεια) όταν λέω κενά, εννοώ στην ύλη - όχι σε αναπληρωτές, αποσπασμένους κλπ.
Αναφέρομαι σ'αυτό το σχέδιο που κατέστρωσε το ΙΕΠ για τα πρωινά σχολεία, ώστε να καλύψουν εξπρές την χαμένη ύλη της άνοιξης... τώρα τον σεπτέμβρη.
Ε, γι' αυτήν την ύλη και τα σχετικά κενά των εκπαιδευόμενων στα ΣΔΕ, ούτε λόγος!
Αντ' αυτών, περικοπές.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 328
Σύνολο: 345

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.