*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 201628 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #686 στις: Αύγουστος 23, 2021, 12:47:20 μμ »
Συνάδερφοι, αν μπορείτε να μου λύσετε μια απορία. Θέλω να ενταχθώ στο Μητρώο Εκπαιδευτών Σ.Δ.Ε. για πρώτη φορά ηλεκτρονικά. Μου ζητάει να υποβάλω Βεβαίωση Προϋπηρεσίας Εργοδότη σε ώρες. Εγώ ως μόνιμη στην Β/θμια, πώς είναι δυνατόν να πάρω ένα τέτοιο χαρτί; Δίνει η ΔΔΕ βεβαίωση προϋπηρεσίας σε ώρες; Να σημειώσω ότι έχω κι άλλη προϋπηρεσία σε ώρες, αλλά από ιδιώτη.

Δεν δίνουν τέτοιο χαρτί οι Βθμιες. Εγώ τα δικά μου τα υπολόγισα μπακαλίστικα εντελώς . 21 ωρες την εβδομάδα χ 4 εβδομάδες ο μήνας χ 10 μήνες το σχολικό έτος .Άλλο τρόπο δεν βρήκα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2021, 12:50:07 μμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:32:50 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #687 στις: Αύγουστος 23, 2021, 02:44:58 μμ »
Συνάδερφοι, αν μπορείτε να μου λύσετε μια απορία. Θέλω να ενταχθώ στο Μητρώο Εκπαιδευτών Σ.Δ.Ε. για πρώτη φορά ηλεκτρονικά. Μου ζητάει να υποβάλω Βεβαίωση Προϋπηρεσίας Εργοδότη σε ώρες. Εγώ ως μόνιμη στην Β/θμια, πώς είναι δυνατόν να πάρω ένα τέτοιο χαρτί; Δίνει η ΔΔΕ βεβαίωση προϋπηρεσίας σε ώρες; Να σημειώσω ότι έχω κι άλλη προϋπηρεσία σε ώρες, αλλά από ιδιώτη.
Για τους μόνιμους η προϋπηρεσία μετράει και τους 12 μήνες. Αν ακολουθήσουμε το σκεπτικό που έγραψε η georgia06, με δεδομένο ότι ο χρόνος έχει 52 εβδομάδες, η ετήσιες ώρες θα είναι 21 ώρες/εβδομάδα x 52 εβδομάδες/έτος = 1092 ώρες/έτος.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #688 στις: Αύγουστος 23, 2021, 03:35:56 μμ »
Συνάδερφοι, αν μπορείτε να μου λύσετε μια απορία. Θέλω να ενταχθώ στο Μητρώο Εκπαιδευτών Σ.Δ.Ε. για πρώτη φορά ηλεκτρονικά. Μου ζητάει να υποβάλω Βεβαίωση Προϋπηρεσίας Εργοδότη σε ώρες. Εγώ ως μόνιμη στην Β/θμια, πώς είναι δυνατόν να πάρω ένα τέτοιο χαρτί; Δίνει η ΔΔΕ βεβαίωση προϋπηρεσίας σε ώρες; Να σημειώσω ότι έχω κι άλλη προϋπηρεσία σε ώρες, αλλά από ιδιώτη.

Αν θέλεις , ενημερώνεις τι έγινε αποδεκτό τελικά; Όντως υπάρχει ένα κενό και άπειρη βλακεία όποτε χρειάζεται τέτοιο χαρτί. Η αναφορά και ο υπολογισμός με  12 μήνες μπορεί να στέκει, αλλά σε νόμο υπάρχει αναφορά σε πλήρες έτος (όλες τις ώρες) 650 ώρες στην εκπαίδευση ενηλίκων και πολλοί στηρίζονται  εκεί.

Αν επιτρέπεται, γιατί να κάνεις αίτηση στο μητρώο; λόγω σειράς ειδικότητας και περιορισμένων αποσπάσεων; τραγική η κατάσταση με αυτή την υπηρεσία και τον γενικό γραμματέα. δυστυχώς χάλι μαύρο.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #689 στις: Αύγουστος 23, 2021, 03:40:07 μμ »
Για τους μόνιμους η προϋπηρεσία μετράει και τους 12 μήνες. Αν ακολουθήσουμε το σκεπτικό που έγραψε η georgia06, με δεδομένο ότι ο χρόνος έχει 52 εβδομάδες, η ετήσιες ώρες θα είναι 21 ώρες/εβδομάδα x 52 εβδομάδες/έτος = 1092 ώρες/έτος.

Παρέλειψα να σημειώσω ότι οι υπολογισμοί οι δικοί μου αφορούσαν προϋπηρεσία απο σύμβαση αναπληρωτή(γι'αυτό ανέφερα 10 μήνες)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:32:50 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #690 στις: Αύγουστος 23, 2021, 03:40:58 μμ »
Παρέλειψα να σημειώσω ότι οι υπολογισμοί οι δικοί μου αφορούσαν προϋπηρεσία απο σύμβαση αναπληρωτή(γι'αυτό ανέφερα 10 μήνες)
Ε ναι...το κατάλαβα, αφού τώρα διορίστηκες!  :)

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #691 στις: Αύγουστος 23, 2021, 03:48:21 μμ »
Ε ναι...το κατάλαβα, αφού τώρα διορίστηκες!  :)

A,δεν φαντάστηκα οτι το θυμόσουν! ;D

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #692 στις: Αύγουστος 23, 2021, 03:59:11 μμ »
A,δεν φαντάστηκα οτι το θυμόσουν! ;D
Έχω πολύ καλή μνήμη. Πριν λίγες μέρες σου είπα συγχαρητήρια για τον διορισμό!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #693 στις: Αύγουστος 23, 2021, 04:01:10 μμ »
Έχω πολύ καλή μνήμη. Πριν λίγες μέρες σου είπα συγχαρητήρια για τον διορισμό!

To θυμάμαι!  ;)

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #694 στις: Αύγουστος 23, 2021, 04:13:45 μμ »
Έστειλα αίτηση στη ΔΔΕ και αναμένω απάντηση.
Παράθεση
Αν επιτρέπεται, γιατί να κάνεις αίτηση στο μητρώο; λόγω σειράς ειδικότητας και περιορισμένων αποσπάσεων; τραγική η κατάσταση με αυτή την υπηρεσία και τον γενικό γραμματέα. δυστυχώς χάλι μαύρο.

Asta na pane, θα πρέπει να είμαι στο Μητρώο έτσι κι αλλιώς, αν θέλω να κάνω αίτηση για απόσπαση τώρα ή στο μέλλον. Δεν έχω ελπίδα, έτσι για να βρίσκεται και βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #695 στις: Αύγουστος 23, 2021, 06:01:21 μμ »
Asta na pane, θα πρέπει να είμαι στο Μητρώο έτσι κι αλλιώς, αν θέλω να κάνω αίτηση για απόσπαση τώρα ή στο μέλλον. Δεν έχω ελπίδα, έτσι για να βρίσκεται και βλέπουμε.

Είναι σίγουρο ότι πρέπει να είσαι στο μητρώο? Στη φετινή εγκύκλιο που καλεί μόνιμους για απόσπαση δεν βλέπω να αναφέρει τέτοιο περιορισμο.Εκτος κ αν κάτι μου έχει διαφύγει...
https://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi/apospaseis/466-apospaseis-ekpaidevtikwn-sde-scholeia-devterhs-evkairias

Αποσυνδεδεμένος gkam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #696 στις: Αύγουστος 23, 2021, 07:46:54 μμ »
Έστειλα αίτηση στη ΔΔΕ και αναμένω απάντηση.
Asta na pane, θα πρέπει να είμαι στο Μητρώο έτσι κι αλλιώς, αν θέλω να κάνω αίτηση για απόσπαση τώρα ή στο μέλλον. Δεν έχω ελπίδα, έτσι για να βρίσκεται και βλέπουμε.
Και η Πρόσκληση ένταξης στο Μητρώο ΣΔΕ αναφέρεται σε ¨ωρομίσθιο εκπαιδευτικό προσωπικό¨ και σε Συμβούλους σταδιοδρομίας/ψυχολόγους. Δεν νομίζω ότι αφορά μόνιμους εκπαιδευτικούς.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #697 στις: Αύγουστος 23, 2021, 10:19:51 μμ »
Και η Πρόσκληση ένταξης στο Μητρώο ΣΔΕ αναφέρεται σε ¨ωρομίσθιο εκπαιδευτικό προσωπικό¨ και σε Συμβούλους σταδιοδρομίας/ψυχολόγους. Δεν νομίζω ότι αφορά μόνιμους εκπαιδευτικούς.

Αυτό λέω κ γω ...η φετινή πρόσκληση για αποσπάσεις μονιμων δεν γράφει πουθενά ότι πρέπει να είναι κανείς γραμμένος στο μητρώο για να μπορεί να αιτηθεί απόσπασης...

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #698 στις: Αύγουστος 24, 2021, 09:23:14 πμ »

Αυτό λέω κ γω ...η φετινή πρόσκληση για αποσπάσεις μονιμων δεν γράφει πουθενά ότι πρέπει να είναι κανείς γραμμένος στο μητρώο για να μπορεί να αιτηθεί απόσπασης...

Καταρχάς δεν υπάρχει φετινή πρόσκληση, τόσο άριστη υπηρεσία - ναι, και κλάψα ότι αυτοί δε φταίνε αλλά η πολιτική ηγεσία ! Ούτε  με την ΥΑ που ξαναϋπέγραψε η Κεραμέως διορθώνοντας λίγο τη μοριοδότηση, αλλά με τις ίδιες ΒΛΑΚΩΔΕΙΣ και προβληματικές διατάξεις.  (Δεν πειράζει οι έξυπνοι -και τυχεροί κυρίως -εκμεταλλεύονται τις αψυχολόγητες βλακείες του υπουργείου , καβατζώνουν καλύτερες θέσεις στελεχών και αφήνουν άδεια σχολεία, να δω πώς θα λειτουργήσουν. Επίσης σε κάποια σχολεία με "αξιόλογους κατά υπαιθ" διευθυντές δεν πάνε καθηγητές , γιατί; οι τοπικές κοινωνίες βοούν αλλά "ουδέν ακούουν" οι μπουνταλάδες του μαρουσιού. Καβάφης , ακούει το μαρούσι; ).

Αναφορικά με την erietta, κι εγώ δεν κατάλαβα γιατί ως μόνιμη κάνει αίτηση . Όπως σχολιάστηκε και παραπάνω ίσως θέλει ωρες ως ωρομίσθια , γιατί κάποιες ειδικότητες δεν αποσπώνται λόγω περιορισμού αποσπάσεων; Είναι μια λύση και αυτό, αν κάτσει και πάρει άδεια από το συμβούλιο. Συμφέρει όμως; Έχω περιέργεια.


Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #699 στις: Αύγουστος 24, 2021, 12:22:32 μμ »
Συνάδελφε γιατί λες ότι θα είναι άδεια τα σχολεία; Για αυτό το λόγο βγαίνουν οι πίνακες ωρομισθιων -το θέμα είναι πότε θα τους προσλάβουν. Είναι απαράδεκτο να γίνονται αποσπάσεις σε ΣΔΕ με κάτω από 6 τμήματα και να ξυνονται μετά οι μόνιμοι...κάνοντας 9 ώρες μάθημα μαζί με το πρότζεκτ(έχω δει κι απόσπαση σε ΣΔΕ με δύο τμήματα)-αυτο κι αν είναι κατασπατάληση δημοσίου χρήματος....Οι πίνακες υπάρχουν και δεν υπάρχει δικαιολογία να αργήσουν οι προσληψεις- αν αργούν είναι πολιτική απόφαση που σχετίζεται με τον τρόπο θεώρησης του ΣΔΕ από την πολιτεία. ΟΧΙ αποσπάσεις σε ΣΔΕ κάτω των έξι τμημάτων καθώς είναι κοροϊδία και γίνεται για βολεμα κυριολεκτικά κι όχι γιατί υπάρχει πραγματική ανάγκη. Άραγε αν γινόταν και διάθεση για συμπλήρωση του ωραρίου που πρέπει να καλυφθεί, θα είχατε την ίδια αγάπη, πόνο κι ανησυχία για την στελέχωση των  ΣΔΕ;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2021, 12:33:29 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159803
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 462
Σύνολο: 473

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.