*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 200796 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #84 στις: Ιούνιος 12, 2012, 09:19:29 μμ »
Καλησπέρα στους αναγνώστες. Είμαι φιλόλογος και σκέφτομαι να ζητήσω απόσπαση για το 2ο ΣΔΕ Θεσσαλονίκης. Είδα όμως στη σελίδα του ΙΔΕΚΕ ότι για  τα γλωσσικά μαθήματα προβλέπονται 3 ώρες εβδομαδιαίως. Τι γίνεται  με το υπόλοιπο ωράριο, στέλνουν για συμπλήρωση ωραρίου; Αν κάποιος γνωρίζει, ας απαντήσει παρακαλώ.
Ευχαριστώ και καλό βράδυ

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ????
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:31:36 »

Αποσυνδεδεμένος tomkat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #85 στις: Ιούνιος 13, 2012, 08:50:29 μμ »
Στην αίτηση για διδακτικό έργο  δηλώνω μόνο ΣΔΕ και όχι τμήμα;

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #86 στις: Ιούνιος 13, 2012, 11:08:29 μμ »
Τα σδε απο όσο ξέρω δίνουν απολυτήριο τίτλο γυμνασίου! Έαν επιτρεπόταν στο δάσκαλο με επιμόρφωση σε ένα αντικείμενο να διδάξει, τότε θα έπρεπε να επιτραπεί στους καθηγητές να διδάσκουν στην πρωτοβάθμια επίσης! Οι ΠΕ04 γιατί τρώμε πόρτα εαν ζητήσουμε να διδάξουμε περιβάλλον στο δημοτικό; Νομίζω ότι έτσι θα άνοιγαν και αρκετές θέσεις στην πρωτοβάθμια για καθηγητές, σπάζοντας τα διδακτικά αντικείμενα και καλύπτοντας τα με συμβασιούχους! Μάλλον όμως δε συμφέρει τους δασκάλους αυτό! ;D
Α, δεν το ήξερα ότι δίνουν απολυτήριο γυμνασίου. Είπα ότι ίσως να υπάρχουν και τάξεις δημοτικού.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #87 στις: Ιούνιος 13, 2012, 11:47:22 μμ »
Εχουν βγει οι κενες θεσεις για φετος ;η δηλωνουμε οπου θελουμε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:31:36 »

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #88 στις: Ιούνιος 13, 2012, 11:52:08 μμ »
Α, δεν το ήξερα ότι δίνουν απολυτήριο γυμνασίου. Είπα ότι ίσως να υπάρχουν και τάξεις δημοτικού.

Όχι, δεν γράφονται στο σδε χωρίς απολυτήριο δημοτικού από όσο ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος north

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Οικονομολόγος ΠΕ09
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 31, 2012, 02:10:24 μμ »
Κανένα νεότερο από τις αποσπάσεις στα ΣΔΕ έχει κανείς;;;;; Πότε επιτέλους θα κοινοποιήσουν την απόφαση απόσπασης όπως με τις λοιπές αποσπάσεις ή λέτε να το κάνουν γαργάρα όπως πέρυσι που καλούσαν τηλεφωνικά τους ενδιαφερόμενους και μετά στέλνανε μονίμους για συμπλήρωση ωραρίου;; Πότε θα μάθουμε ρε γμτ!  >:( θα σκάσω!  :( θα μας βγάλουν την ψυχή!
Παρακαλώ ας απαντήσει μόνο κάποιος που να γνωρίζει από επίσημα χείλη (Υπουργείο, ΓΓΔΒΜ) και όχι εικασίες γιατί χορτάσαμε από παραφιλολογία κι οι ώρες είναι πολύ δύσκολες για περιττές πληροφορίες
"Εκπαίδευση είναι ό,τι επιβιώνει όταν όλα όσα έχουμε μάθει έχουν ξεχαστεί"  Skinner

Αποσυνδεδεμένος arth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 31, 2012, 07:13:42 μμ »
Θα επαναλάβω κι εγώ την ερώτηση. Sorry αλλά η αγωνία είναι μεγάλη και η πληροφόρηση και οι ελπίδες για απόσπαση ελάχιστες πια. Έχει κανείς κάποιο νεότερο για τις αποσπάσεις στα ΣΔΕ;

Αποσυνδεδεμένος juneio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 02:55:22 μμ »
Σήμερα από τη γραμματεία του ΙΔΕΚΕ μου είπαν ότι μες στην εβδομάδα θα στείλουν τα ονόματα για υπογραφή. Ζητούν από ένα άτομο κάθε ειδικότητας για κάθε ΣΔΕ, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι θα εγκριθεί το αίτημα. Τώρα περιμένουμε πότε θα δεήσει ο υπουργός να υπογράψει. Πάντως η καθυστέρηση είναι αδικαιολόγητη, από 7-8 έχουν αναρτηθεί οι πρώτοι πίνακες, καμιά βδομάδα τώρα ΚΑΙ οι οριστικοί, και ακόμα δεν έχουν βγάλει αποτελέσματα...

Αποσυνδεδεμένος north

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Οικονομολόγος ΠΕ09
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 04:02:16 μμ »
εδώ( http://www.gsae.edu.gr/ ) αναρτήσανε σε ορθή επανάληψη τον οριστικό πίνακα μοριοδότησης υποψηφίων εκπαιδευτικών ΣΔΕ καθώς και τις αποσπάσεις Διευθυντών στα ΣΔΕ στο παρακάτω link: http://www.gsae.edu.gr/attachments/582_apospaseis%20dief%20SDE.pdf.
Για να δούμε πότε θα βγάλουν και τα δικά μας ???
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2012, 04:06:41 μμ από PE_09 »
"Εκπαίδευση είναι ό,τι επιβιώνει όταν όλα όσα έχουμε μάθει έχουν ξεχαστεί"  Skinner

Αποσυνδεδεμένος arth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 06:02:13 μμ »
Ένα ατόμο από κάθε ειδικότητα; Άρα και για εκεί μιλάμε για πολύ μικρό αριθμό αποσπάσεων. Γνωρίζει κανείς τι ίσχυε πέρυσι; Πάλι ένα άτομο από κάθε ειδικότητα είχαν αποσπάσει;

Αποσυνδεδεμένος pralina18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 06:02:56 μμ »
Καλησπέρα και καλή επιτυχία σε όλους.
Ηθελα να ρωτήσω, έχω κάνει άιτηση  αποσπασης για β/θμια αλλα δυστηχώς δεν την έχω πάρει μέχρι τώρα.Σήμερα εκάνα αίτηση επανεξέτασης και περιμένω τα νέα αποτελέσματα στα οποία μάλλον έχω πιθανότητα να πάρω απόσπαση γιατι ύστερα απο επικοινωνία που είχα με άτομα της διευθυνσης που θέλω να αποσπαστώ μού είπαν οτι υπάρχουν κένα γιατι εφυγαν αρκετοι με τους προηγούμενους κύκλούς αποσπάσεων.Και παράλληλα έχω κάνει αίτηση και στα ΣΔΕ.Οι απορίες που έχω είναι οι εξείς:1)στο ένα ΣΔΕ ήμουν δεύτερη αλλα το ατόμο που ήταν πανω απο μένα στα μόρια πήρε αποσπαση στην διέυθυνση,τι γίνετε σε αυτήν την περίπτωση; 2)Αν τελικά αποσπαστώ στα ΣΔΕ και δεν εχει βγεί άλλως κύκλος αποσπάσεων δίαγραφεται κατευθέιαν το όνομα μου απο εκεί, έχω την δυνατότητα να επιλέξω;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αποσυνδεδεμένος north

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Οικονομολόγος ΠΕ09
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 08:26:50 μμ »
.Οι απορίες που έχω είναι οι εξείς:1)στο ένα ΣΔΕ ήμουν δεύτερη αλλα το ατόμο που ήταν πανω απο μένα στα μόρια πήρε αποσπαση στην διέυθυνση,τι γίνετε σε αυτήν την περίπτωση; 2)Αν τελικά αποσπαστώ στα ΣΔΕ και δεν εχει βγεί άλλως κύκλος αποσπάσεων δίαγραφεται κατευθέιαν το όνομα μου απο εκεί, έχω την δυνατότητα να επιλέξω;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
pralina, όσον αφορά στο 1ο ερώτημα, πάρε αύριο κιόλας τηλέφωνο στη ΓΓΔΒΜ στα 2131311630 έως 4 και ενημέρωσέ τους ότι είσαι πλέον 1η στη σειρά, μη τυχόν βγάλουν απόφαση απόσπασης και μέχρι να τη διορθώσουν χαθεί πολύτιμος χρόνος, γιατί όπως κατάλαβα δεν υπάρχει και η καλύτερη επικοινωνία μεταξύ ΥΠΑΙΘΠΑ και ΓΓΔΒΜ. Μη το αφήσεις στην τύχη.

Για το 2ο ερώτημά σου αν δεν βγει άλλος κύκλος αποσπάσεων κι έχεις ήδη αποσπαστεί στα ΣΔΕ δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα. Μήπως εννοείς αν βγει κι άλλος κύκλος αποσπάσεων και παίρνεις απόσπαση και σε ΠΥΣΔΕ, αν τότε θα μπορείς να επιλέξεις; Το αντίστροφο ξέρω πως γίνεται (πρώτα παίρνεις σε φορέα ή σχολείο κ μετά και σε ΣΔΕ, έχει συμβεί σε γνωστό μου)

arth, πέρυσι δεν ανακοινώθηκε ποτέ απόφαση απόσπασης, η κλήση των εκπαιδευτικών γινόταν τηλεφωνικά (κάλεσαν γνωστό μου που ήδη είχε αποσπαστεί σε ΠΥΣΔΕ) και στο τέλος πήρανε σχεδόν μόνο ωρομίσθιους ενώ μετά τα μέσα Οκτωβρίου με εγκύκλιο του υπουργείου στείλανε κάποιους μονίμους για συμπλήρωση ωραρίου.  Την εγκύκλιο τη βρήκα εδώ http://www.cdseda.att.sch.gr/Portals/0/pysde/sde13_10_2011.zip
Φέτος δεν ξέρω τι θα γίνει μόνο ό,τι είναι να γίνει να γίνει σύντομα  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2012, 08:36:52 μμ από PE_09 »
"Εκπαίδευση είναι ό,τι επιβιώνει όταν όλα όσα έχουμε μάθει έχουν ξεχαστεί"  Skinner

Αποσυνδεδεμένος pralina18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #96 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 08:47:48 μμ »
[Για το 2ο ερώτημά σου αν δεν βγει άλλος κύκλος αποσπάσεων κι έχεις ήδη αποσπαστεί στα ΣΔΕ δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα. Μήπως εννοείς αν βγει κι άλλος κύκλος αποσπάσεων και παίρνεις απόσπαση και σε ΠΥΣΔΕ, αν τότε θα μπορείς να επιλέξεις; Το αντίστροφο ξέρω πως γίνεται (πρώτα παίρνεις σε φορέα ή σχολείο κ μετά και σε ΣΔΕ, έχει συμβεί σε γνωστό μου)/]

Σε ευχαριστώ πολύ  πε-09 γιατις πληροφορίες-κατευθύνσεις που μου έδωσες.
Όσο για το δεύτερο έρωτημα, έκανα λάθος ενοούσα αυτό που διόρθωσες και συ, δηλαδή αν βγεί άλλος κύκλος αποσπάσεων και τελικά έχω πάρει την απόσπαση αν θα μπορώ να επιλέξω.
Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος arth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #97 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 11:32:54 μμ »
Ευχαριστώ ΠΕ09 για τις πληροφορίες. Εύχομαι η αγωνία όλων μας να τελειώσει σύντομα και ο καθένας να βρίσκεται στον τόπο που επιθυμεί.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159599
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 470
Σύνολο: 491

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.