*

Αποστολέας Θέμα: Οι πραγματικοί υπεράριθμοι  (Αναγνώστηκε 5440 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οι πραγματικοί υπεράριθμοι
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 05:37:24 μμ »
Σε αυτό έχεις δίκιο. Ωστόσο, δε μου φαίνεται περίεργο, καθώς ο κάθε κλάδος θέλει τα εν οίκω μη εν δήμω. Εδώ σε θέλω, Υπουργείο μου, να δείξεις την πυγμή σου, όχι να μου κάνεις τον νταή στον εύκολο στόχο, τους "πεθαμένους" ωρομίσθιους και αναπληρωτές. Αλλά, να σου πω και κάτι με κίνδυνο να παρεξηγηθώ; Ακόμη και αυτό από τους εκπαιδευτικούς θα πρέπει να ξεκινήσει; Δηλαδή, στην υγεία, στην εφορία, στις πολεοδομίες δεν κουνιέται φύλλο και μας ενόχλησαν οι εκπαιδευτικοί; ... Για να γίνω και εγώ λίγο παρτάκιας, όπως το ... 109 ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οι πραγματικοί υπεράριθμοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:04:32 »

Αποσυνδεδεμένος Babycobra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Οι πραγματικοί υπεράριθμοι
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 05:39:51 μμ »
Σε αυτό έχεις δίκιο. Ωστόσο, δε μου φαίνεται περίεργο, καθώς ο κάθε κλάδος θέλει τα εν οίκω μη εν δήμω. Εδώ σε θέλω, Υπουργείο μου, να δείξεις την πυγμή σου, όχι να μου κάνεις τον νταή στον εύκολο στόχο, τους "πεθαμένους" ωρομίσθιους και αναπληρωτές. Αλλά, να σου πω και κάτι με κίνδυνο να παρεξηγηθώ; Ακόμη και αυτό από τους εκπαιδευτικούς θα πρέπει να ξεκινήσει; Δηλαδή, στην υγεία, στην εφορία, στις πολεοδομίες δεν κουνιέται φύλλο και μας ενόχλησαν οι εκπαιδευτικοί; ... Για να γίνω και εγώ λίγο παρτάκιας, όπως το ... 109 ;)
φυσικά και όχι..απλά εδώ ειναι φόρουμ εκπαιδευτικών. ;)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Οι πραγματικοί υπεράριθμοι
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 05:40:41 μμ »
δηλαδή αν πάρεις σε γραφείο τηλέφωνο στις 4.25 θα βρεις άνθρωπο στη θέση του να σηκώσει το τηλέφωνο και να σε εξυπηρετήσει..οκ.
το έχεις προσπαθήσει ποτέ?
 
πέρασα πέρυσι από γραφείο δευτεροβάθμιας να κάνω τα χαρτιά μου για τον ασεπ..ένας ταλαίπωρος είχε φάει τρελλό χώσιμο με τις αιτήσεις και μη σου πω γύρω του τι γινόταν..άλλοι λιάζονταν έξω από τα γραφεία, άλλη εμπαινε με σακούλες λαΪκής ...κλασική εικόνα δημόσιας υπηρεσίας.
φυσικά;και δεν φταίνε οι άνθρωποι, αν δεν ε΄χουν έλεγχο ή αντικείμενο εργασίας τι θα κάνουν..αλλά μη λεμε πως αυταά ειναι ακραίες περιπτώσεις..

Το ωράριο 9.00- 16.30 δεν είναι υποχρεωτικό για κανέναν. Άρα δεν είναι απαραίτητο ότι αν δε βρεις κάποιον στις 16.25 σημαίνει ότι έχει διαλυθεί η υπηρεσία.
Χρησιμοποιείς συγκεκριμένα περιστατικά και τις αναγάγεις σε κλασική εικόνα. Ποτέ δεν θα γραφτεί κάτι καλό και αυτό οφείλεται στην προκατάληψη.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Οι πραγματικοί υπεράριθμοι
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 05:44:51 μμ »
πολύ σωστά και όλοι συμφωνούμε.το άκουσες αυτό να ακούγεται σαν αίτημα σε οποιαδήποτε κινητοποίηση εκπαιδευτικών? αυτό λέω τόση ώρα..ο δημόσιος λόγος του κάθε επαγγελματικού κλάδου, διαμορφώνει και την κοινή γνώμη..

Ποια αιτήματα θέλεις να βάλουν οι εκπαιδευτικοί; Αιτήματα προς το υπουργείο να μας ελέγχουν; Το κάνουν και άλλοι κλάδοι αυτό;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οι πραγματικοί υπεράριθμοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:04:32 »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οι πραγματικοί υπεράριθμοι
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 05:50:29 μμ »
Κανένας. Αλλά, ξέρεις, επειδή τώρα τελευταία έχουμε βομβαρδιστεί από όλα αυτά που θα θα θα ζητάνε από τον εκπαιδευτικό... μάλλον απο κεκτημένη ταχύτητα, ζητάμε και εμείς. Νομίζω ότι το επόμενο στάδιο είναι να ζητήσουμε οι ίδιοι... να αυτομαστιγωθούμε στο Σύνταγμα! ;D

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Οι πραγματικοί υπεράριθμοι
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 06:01:29 μμ »
στον ιδιωτικό τομέα συνήθως αυτό ειναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. αν δεν το βλέπεις, εθελοτυφλείς...
επίσης στον ιδιωτικό τομέα, "χάνει" ο εργοδότης που τους πληρώνει και είναι δικό του πρόβλημα, ενώ στον δημοσιο εργοδότης ειναι το κράτος , δηλ. εσύ εγώ. και όλοι..γι αυτό και προκαλούν συχνά κάποιες παγιωμένες συμπεριφορές το δημόσιο αίσθημα , δεν ξέρω αν με εννοείς..

Από την αρχή έγραψα ότι είναι θέμα ευσυνειδησίας του κάθε ατόμου. Έχω δουλέψει και στον ιδιωτικό τομέα και στο δημόσιο και είμαι ακριβώς ο ίδιος.
Έγραψα επίσης ότι ευθύνεται κυρίως ο ελεγκτικός μηχανισμός. Ας βελτιωθεί λοιπόν το κράτος, εκεί που χρειάζεται και τα ξαναλέμε. Όχι να τα ρίχνουμε στους εκπαιδευτικούς που δεν το ζητάνε αυτό.
Όπως ο εργαζόμενος έχει καθήκον να δουλεύει έτσι και ο εργοδότης έχει καθήκον να ελέγχει και να μην περιμένει να του το ζητήσω εγώ κι εσύ.

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Οι πραγματικοί υπεράριθμοι
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 06:03:32 μμ »
Κανένας. Αλλά, ξέρεις, επειδή τώρα τελευταία έχουμε βομβαρδιστεί από όλα αυτά που θα θα θα ζητάνε από τον εκπαιδευτικό... μάλλον απο κεκτημένη ταχύτητα, ζητάμε και εμείς. Νομίζω ότι το επόμενο στάδιο είναι να ζητήσουμε οι ίδιοι... να αυτομαστιγωθούμε στο Σύνταγμα! ;D

Θα βγούνε κάποιοι πάλι να πούνε ότι δεν το κάνουμε σωστά. ;D
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οι πραγματικοί υπεράριθμοι
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 06:06:40 μμ »
Χμμμ, τότε να αυτοπυρποληθούμε ίσως, για να τη βοηθήσουμε και στον αριθμό τον προσλήψεων; Αλλά, τότε θα μας την πει ο Κακλαμάνης ότι ρυπαίνουμε το κλεινόν άστυ. Ή, μη σου πω, ότι θα κατηγορηθούμε ως εμπρηστές. ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161784
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 420
Σύνολο: 433

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.