*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις υπεράριθμων  (Αναγνώστηκε 178892 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 14, 2007, 06:11:33 μμ »
Είχα ξανακάνει την ερώτηση πριν τους διορισμούς αλλά την κάνω και τώρα για σιγουριά:
Διορίστηκα σε δυσπρόσιτο Λύκειο.Είναι σίγουρο ότι δεν θα είμαι υπεράριθμη εκεί και θα μείνω τη γνωστή διετία?
Αν ναι,να πάω λίγο νωρίτερα να βρω σπίτι και να μην περιμένω όλον αυτόν τον κόσμο που πρόκειται να έρθει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:58:40 »

Αποσυνδεδεμένος Peris ΠΕ19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Peris, ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 14, 2007, 08:32:43 μμ »
Για να καταλάβω. Εγώ που διορίστηκα Γ Λασιθίου, αν βγω υπεράριθμος και πάω σε κάποιο γραφείο αυτο θα είναι μέσα στα όρια της Γ Λασιθίου, ολόκληρου του νομού ή κάπως αλλιώς; Εφόσον βεβαίως δεν ζητήσω απόσπαση. Και μια απορία. Οι εκπαιδευτικοί που δουλεύουν στα γραφεία Βθμιας έχουν δυο μήνες λιγότερες διακόπές απο τους υπόλοιπους που είναι σε σχολεία; Δηλαδή δουλεύουν Ιουλιο - Αυγουστο; (λογικό βέβαια γιατί δεν θα ήταν κανείς εκεί να κάνουμε τις αιτήσεις διορισμού! ;D)

αν διορίστηκες Γ λασιθίου και δεν υπάρχει καμμία ώρα σε κανένα σχολειο στην περιοχή, τότε πας στα γραφεία , που είναι στην πρωτεύουσα του νομού, και είναι Α Λασιθίου
(όπως είχα πάει εγώ πέρισυ,  σε άλλο νομό βέβαια)

Προσχή.... αν σε τοποθετήσουν έτσι θα έχεις κανονικά τις διακοπές του πάσχα , χριστούγεννα και 2 μήνες το καλοκαίρι.
Θεωρείται ότι είναι πρόβλημα της υπηρεσίας.


Αυτοί που έχουν 2 μήνες λιγότερους είναι αυτοί που πήγαν με απόσπαση στα γραφεία της  διεύθυνσης
...
ασύ θα είσαι τοποθετημένος προσωρινά και άτυπα


Αποσυνδεδεμένος Peris ΠΕ19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Peris, ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 14, 2007, 08:36:25 μμ »
Είχα ξανακάνει την ερώτηση πριν τους διορισμούς αλλά την κάνω και τώρα για σιγουριά:
Διορίστηκα σε δυσπρόσιτο Λύκειο.Είναι σίγουρο ότι δεν θα είμαι υπεράριθμη εκεί και θα μείνω τη γνωστή διετία?
Αν ναι,να πάω λίγο νωρίτερα να βρω σπίτι και να μην περιμένω όλον αυτόν τον κόσμο που πρόκειται να έρθει.

Λογικά είναι σίγουρο.
πάρε τηλέφωνο την διεύθυνση του νομού... και να επιμένεις μέχρι να το σηκώσουν

Αποσυνδεδεμένος Lechuck

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • Με Κατέλη υπουργό Παιδείας, κα Βας Βας Πρωθυπουργό
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 14, 2007, 10:21:41 μμ »
Ευχαριστώ πολύ PpPp. Μήπως ξέρεις επίσης τι γίνεται με τα μόρια σε αυτήν την περίπτωση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:58:40 »

Αποσυνδεδεμένος Peris ΠΕ19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Peris, ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 14, 2007, 10:35:48 μμ »
Ευχαριστώ πολύ PpPp. Μήπως ξέρεις επίσης τι γίνεται με τα μόρια σε αυτήν την περίπτωση;

παίρνεις τα μόρια του σχολείου που τοποθετήθηκες.

πέρισυ, στην περιοχή μου υπήρχε συνάδερφος που έκανε το εξής:
βρήκε όλα τα δυσπρόσιτα της περιοχής.
όποιος διορίζεται σε δυσπρόσιτο μένει υποχρεωτικά 2 χρόνια.
βρήκε σε ποιά απο αυτά τα σχολεία ο καθηγητής της ειδικότητάς του είχε διοριστεί τον προηγούμενο χρόνο (άρα θα έμενε και το επόμενο)
... και το δήλωσε πρώτη προτίμηση...
΄
τον έστειλαν στο σχολείο... φυσικά δεν υπήρχαν ώρες.. και βγήκε υπεράριθμος

έτσι ήμαστασν στο ίδιο γραφείο και κάναμε την ίδια δουλειά... μόνο που αυτός πήρε 10 μόρια ενώ εγώ πήρα μόνο 2

επεδίωξε δηλαδή την υπεραριθμία σε δυσπρόσιτο για να πάρει τα μόρια..

το τράβηξε και του βγήκε


Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 15, 2007, 11:59:14 πμ »
βρήκε σε ποιά απο αυτά τα σχολεία ο καθηγητής της ειδικότητάς του είχε διοριστεί τον προηγούμενο χρόνο (άρα θα έμενε και το επόμενο)
... και το δήλωσε πρώτη προτίμηση...
΄
τον έστειλαν στο σχολείο... φυσικά δεν υπήρχαν ώρες.. και βγήκε υπεράριθμος

Γιατί τον έστειλαν σε σχολείο που δεν είχε κενό αφού η θέση ήταν καλυμμένη από τον παλιότερο συνάδελφο; Κανονικά, θα έπρεπε να βγει στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και να τοποθετηθεί αργότερα σε λειτουργικό κενό και όχι να βγει υπεράριθμος...  ::)

Αποσυνδεδεμένος Peris ΠΕ19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Peris, ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 15, 2007, 12:21:49 μμ »
βρήκε σε ποιά απο αυτά τα σχολεία ο καθηγητής της ειδικότητάς του είχε διοριστεί τον προηγούμενο χρόνο (άρα θα έμενε και το επόμενο)
... και το δήλωσε πρώτη προτίμηση...
΄
τον έστειλαν στο σχολείο... φυσικά δεν υπήρχαν ώρες.. και βγήκε υπεράριθμος

Γιατί τον έστειλαν σε σχολείο που δεν είχε κενό αφού η θέση ήταν καλυμμένη από τον παλιότερο συνάδελφο; Κανονικά, θα έπρεπε να βγει στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και να τοποθετηθεί αργότερα σε λειτουργικό κενό και όχι να βγει υπεράριθμος...  ::)

Τους  νεοδιόριστους πάντα τους στέλνουν σε σχολείο λίγες μέρες μετά την ορκομοσία. Για να ξεκινήσει η διαδικασία και να αρχίσουν να πληρώνονται κάποια στιγμή.
Πέρισυ στον νομό που διορίστηκα όλοι οι νεοδιόριστοι πήγαμε στο σχολείο της πρώτης προτίμησης.
Στη συνέχεια βέβαια έγινε ένας μικρός χαμός απο συνεχείς (καθημερινές σχεδόν) αποσπάσεων εντός νομού και  τοποθετήσεων .


Εμείς είμαστε ΠΕ19 (πληροφορικής) . ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΣΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ.
ειμαστε παντού υπεράριθμοι

Αποσυνδεδεμένος gng

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 22, 2007, 09:40:36 πμ »
Παιδιά, καλημέρα. Ξέρω ότι το θέμα έχει σχεδόν εξαντληθεί αλλά επειδή μου φαίνεται υπερβολικά δαιδαλώδες επανέρχομαι. Έστω ότι κρίνομαι υπεράριθμη. Έχω καμία ελπίδα να αποσπασθώ στην Αθήνα (κοντά στο παιδάκι και τον άντρα μου) κι αν η απόσπαση αφορά φορέα (π.χ. γραφείο Β/μιας) θα παίρνω τα μόρια του σχολείου που έστω προσωρινά τοποθετήθηκα; Τέλος όλα αυτά τα ιδανικά μπορουν να συμβούν ακόμη κι αν δεν διαθέτεις  βύσμα;

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 22, 2007, 10:59:27 πμ »
οι αποσπάσεις κατά κανόνα είναι βυσματικές, οι μεταθέσεις αξιοκρατικές (με μόρια). Απόσπαση σε γραφείο σημαίνει πως λαμβάνεις τα μόρια της περιοχής που ανήκεις και όχι αυτής όπου βρίσκεται το γραφείο.

Αποσυνδεδεμένος Peris ΠΕ19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Peris, ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 22, 2007, 12:13:08 μμ »
Παιδιά, καλημέρα. Ξέρω ότι το θέμα έχει σχεδόν εξαντληθεί αλλά επειδή μου φαίνεται υπερβολικά δαιδαλώδες επανέρχομαι. Έστω ότι κρίνομαι υπεράριθμη. Έχω καμία ελπίδα να αποσπασθώ στην Αθήνα (κοντά στο παιδάκι και τον άντρα μου) κι αν η απόσπαση αφορά φορέα (π.χ. γραφείο Β/μιας) θα παίρνω τα μόρια του σχολείου που έστω προσωρινά τοποθετήθηκα; Τέλος όλα αυτά τα ιδανικά μπορουν να συμβούν ακόμη κι αν δεν διαθέτεις  βύσμα;

Σοφία,
πέρισυ οι αποσπάσεις λόγω υπεραριθμιών ήταν μόνο για ΠΥΣΔΕ κι όχι για φορείς. Η εγκύκλιος φηλαδή μιλούσε για αποσπάσεις μόνο απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ
το έντυπο της αίτησης είναι το ίδιο κάθε φορά (δηλαδή έγραφε πάνω και τους φορείς)
εγώ είχα βάλει και απόσπαση σε φορείς.
με πήραν τηλέφωνο απο το υπουργείο,  και μου είπαν ότι η αίτηση δεν μπορούσε να προχωρήσει γιατί είχα βάλει και φορεις, μου είπαν να πάω στο υπουργείο, πήγα  και έσβησα με ένα στυλό τους φορείς. Αρα παίρνεις τα μόρια της περιοχής απόσπασης (1 μόριο για την αθήνα)
τα συνολικά μόρια στο τέλος της χρονιας θα είναι
4 απο τον γάμο
4 απο το παιδί
2 απο την χρονια
1 απο την περιοχή
συνολο 11 μόρια


Όλοι διαθέτουν βύσμα.... ακόμα κι αυτοί που νομίζουν ότι δεν έχουν.
διαλέγεις 2 πολιτικους (κατά προτίμηση υπουργους, υφυπουργους) πάς στο πολιτικό τους  γραφείο και ζητάς αυτό που θέλεις....

χωρίς βίσμα είναι πολύ δύσκολο, έχουν γίνει κι αποσπάσεις χωρίς βίσμα είναι είναι εξαιρετικά δύσκολο

Αποσυνδεδεμένος Peris ΠΕ19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Peris, ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 22, 2007, 12:15:36 μμ »
χωρίς βίσμα είναι πολύ δύσκολο, έχουν γίνει κι αποσπάσεις χωρίς βίσμα αλλά είναι εξαιρετικά δύσκολο

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 22, 2007, 03:43:18 μμ »
Παιδιά, αν έχεις συνυπηρέτηση με εκπαιδευτικό και παιδιά δεν θες ΚΑΝΕΝΑ ΒΥΣΜΑ!Αν δεν έχεις , δεν ξέρω!!! Κατά κανόνα πάντως τα βύσματα τα βρίσκετε στα Γραφεία και τους Φορείς! Σιγά να μην πάνε να κουράζονται με την κιμωλία όλη μέρα!!!Εξάλλου, η κανονική απόσπαση σου εξασφαλίζει μόνο τα μόρια της περιοχής που πας ενώ οι άλλες σου δίνουν τα μόρια της περιοχής απ'όπου έφυγες.

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 22, 2007, 03:56:16 μμ »
Παιδιά, αν έχεις συνυπηρέτηση με εκπαιδευτικό και παιδιά δεν θες ΚΑΝΕΝΑ ΒΥΣΜΑ!

ΛΑΘΟΣ!! Έχω συνυπηρέτηση με φιλόλογο, έχω παιδί, έβαλα βουλευτή του κυβερνώντος κόμματος μέσω θείου μου σαν βύσμα και πήρα τα @@ μου. Έλεγα και προεκλογικά θα γινόταν κάτι αλλά...  :(

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 22, 2007, 04:12:18 μμ »
Ο καθένας καταθέτει την εμπειρία του όχι μόνο από τη δική του περίπτωση αλλά και από τους γνωστούς του για τους οποίους μπορεί να είναι σίγουρος, όσο και για τον εαυτό του. Εγώ το 2005 πήρα απόσπαση από Έβρο για Α Αθήνας λόγω υπεραριθμίας και ο σύζυγός μου και πέρσι και φέτος από Α Αθήνας για Φθιώτιδα κανονική απόσπαση (για σχολείο) και δεν κάναμε τίποτε παραπάνω από τις αιτήσεις μας. Φυσικά, αν είχαμε βύσμα δεν θα κατέθετα αυτή την άποψη στο φόρουμ! Μήπως παίζει ρόλο και ο νομός στον οποίο ζητάτε απόσπαση; Όταν είπα στη ΔΔΕ του Έβρου τη μέρα που παρουσιάστηκα ότι ο σύζυγός μου προτίθεται να ζητήσει απόσπαση από Αθήνα για Έβρο (παρ'ότι νομικά το δικαιούμαστε),  μου απάντησαν ότι πιθανότατα δεν θα εγκριθεί επειδή ο νομός τελεί εν υπεραριθμία ως προς τους φιλολόγους και, επειδή η Α Αθήνας έχει πάρα πολλά κενά,θα ήταν πιο εύκολο να πάρω εγώ η νεοδιόριστη απόσπαση παρά ο άνδρας μου με τα 15 χρόνια υπηρεσίας!!!
Εσείς, my8os, σε ποιους νομούς εμπλέκεστε; Αν θες, στείλε το σε προσωπικό μήνυμα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159611
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 425
Σύνολο: 433

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.