*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις υπεράριθμων  (Αναγνώστηκε 178880 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Peris ΠΕ19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Peris, ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 22, 2007, 04:18:52 μμ »
Ξέρω ότι συνυπηρέτηση με στρατιωτικό η απόσπαση είναι αυτόματη.




Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:00:22 »

Αποσυνδεδεμένος Peris ΠΕ19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Peris, ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 22, 2007, 04:20:49 μμ »
Παιδιά, αν έχεις συνυπηρέτηση με εκπαιδευτικό και παιδιά δεν θες ΚΑΝΕΝΑ ΒΥΣΜΑ!

ΛΑΘΟΣ!! Έχω συνυπηρέτηση με φιλόλογο, έχω παιδί, έβαλα βουλευτή του κυβερνώντος κόμματος μέσω θείου μου σαν βύσμα και πήρα τα @@ μου. Έλεγα και προεκλογικά θα γινόταν κάτι αλλά...  :(



η συνυπηρέτηση με εκαπιδευτικό σύζυγο δεν είναι αυτόματη?

πέφτω απο τα σύνεφα!!!

θα έβαζα στοίχημα ότι ήταν άμμεση!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 22, 2007, 10:49:20 μμ »
Ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχει η δυνατότητα της ένστασης και ακολουθούν ένας ή και δύο κύκλοι αποσπάσεων μετά από αυτές που δημοσιεύτηκαν πρόσφατα.

Αποσυνδεδεμένος tsilib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 22, 2007, 10:55:19 μμ »
Μηπως γνωριζει κανεις να μου πει, σε περιπτωση που κριθεις υπεραριθμος, μεσα ποτε θα το γνωριζεις? Ειναι ζητημα ημερων?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:00:22 »

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 22, 2007, 11:54:02 μμ »
Ο καθένας καταθέτει την εμπειρία του όχι μόνο από τη δική του περίπτωση αλλά και από τους γνωστούς του για τους οποίους μπορεί να είναι σίγουρος, όσο και για τον εαυτό του. Εγώ το 2005 πήρα απόσπαση από Έβρο για Α Αθήνας λόγω υπεραριθμίας και ο σύζυγός μου και πέρσι και φέτος από Α Αθήνας για Φθιώτιδα κανονική απόσπαση (για σχολείο) και δεν κάναμε τίποτε παραπάνω από τις αιτήσεις μας. Φυσικά, αν είχαμε βύσμα δεν θα κατέθετα αυτή την άποψη στο φόρουμ! Μήπως παίζει ρόλο και ο νομός στον οποίο ζητάτε απόσπαση; Όταν είπα στη ΔΔΕ του Έβρου τη μέρα που παρουσιάστηκα ότι ο σύζυγός μου προτίθεται να ζητήσει απόσπαση από Αθήνα για Έβρο (παρ'ότι νομικά το δικαιούμαστε),  μου απάντησαν ότι πιθανότατα δεν θα εγκριθεί επειδή ο νομός τελεί εν υπεραριθμία ως προς τους φιλολόγους και, επειδή η Α Αθήνας έχει πάρα πολλά κενά,θα ήταν πιο εύκολο να πάρω εγώ η νεοδιόριστη απόσπαση παρά ο άνδρας μου με τα 15 χρόνια υπηρεσίας!!!
Εσείς, my8os, σε ποιους νομούς εμπλέκεστε; Αν θες, στείλε το σε προσωπικό μήνυμα.

Πρέπει να αποφεύγουμε γενικεύσεις τέτοιου είδους ενώ έχουμε μόνο 2-3 περιπτώσεις στο μυαλό μας. Καλό είναι να καταθέτετε την εμπειρία σαν εμπειρία μόνο και όχι σαν κανόνα.

Για συνυπηρέτηση με εκπαιδευτικό δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι αυτόματα όπως βλέπω στην περίπτωσή μου (είμαι ΠΕ19, ζήτησα Α Αθήνας όπου έχω συνυπηρέτηση, καθώς και άλλες περιοχές Αττικής). Μακάρι να ήταν αλλιώς.
Για συνυπηρέτηση με στρατιωτικό έχω ακούσει ότι είναι αυτόματη η μετάθεση ή η απόσπαση (δεν είμαι σίγουρος ποιο από τα 2) γιατί μια ξαδέρφη μου το έχει κάνει.

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 23, 2007, 12:20:32 πμ »
Γνωρίζω και εγώ ΠΕ19 που την πρώτη χρονιά που διορίστηκε και τη δεύτερη πήρε απόσπαση για Α Αθήνας άλλά την τρίτη δεν τα κατάφερε. Μιλάμε πάντα για διορισμένο/η τον/την  σύζυγο, έτσι δεν είναι Μύθε; (Ο συνάδελφος που αναφέρω δεν έχει διορισμένη σύζυγο, εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2007, 12:32:28 πμ από GEMINI 3 »

Αποσυνδεδεμένος vou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ0405
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 23, 2007, 04:21:26 πμ »
οι αποσπάσεις κατά κανόνα είναι βυσματικές, οι μεταθέσεις αξιοκρατικές (με μόρια). Απόσπαση σε γραφείο σημαίνει πως λαμβάνεις τα μόρια της περιοχής που ανήκεις και όχι αυτής όπου βρίσκεται το γραφείο.

διοριζομαι α βοιωτιας οπου ολα τα σχολεια εχουν 2 μορια (η μεγιστη βλακεια). το μετανιωσα.τι μπορω να κανω για να παω σε σχολειο του ιδιου ή αλλου νομου με περισσοτερα μορια αυτη τη χρονια; αποσπαση γινεται σε νεοδιοριστους;

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 23, 2007, 01:44:01 μμ »
Μηπως γνωριζει κανεις να μου πει, σε περιπτωση που κριθεις υπεραριθμος, μεσα ποτε θα το γνωριζεις? Ειναι ζητημα ημερων?

εμείς πέρσι το μάθαμε 3 βδομάδες μετά την ορκωμοσία (Κυκλάδες). Και είναι καλό να βγει όλος ο κλάδος υπεράριθμος

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 23, 2007, 01:47:53 μμ »
οι αποσπάσεις κατά κανόνα είναι βυσματικές, οι μεταθέσεις αξιοκρατικές (με μόρια). Απόσπαση σε γραφείο σημαίνει πως λαμβάνεις τα μόρια της περιοχής που ανήκεις και όχι αυτής όπου βρίσκεται το γραφείο.

διοριζομαι α βοιωτιας οπου ολα τα σχολεια εχουν 2 μορια (η μεγιστη βλακεια). το μετανιωσα.τι μπορω να κανω για να παω σε σχολειο του ιδιου ή αλλου νομου με περισσοτερα μορια αυτη τη χρονια; αποσπαση γινεται σε νεοδιοριστους;

αν καλυφθούν τα κενά και σας βγάλουν υπεράριθμους, θα σας δώσουν το δικαίωμα απόσπασης σε άλλο νομό

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 23, 2007, 05:53:30 μμ »
Γνωρίζω και εγώ ΠΕ19 που την πρώτη χρονιά που διορίστηκε και τη δεύτερη πήρε απόσπαση για Α Αθήνας άλλά την τρίτη δεν τα κατάφερε. Μιλάμε πάντα για διορισμένο/η τον/την  σύζυγο, έτσι δεν είναι Μύθε; (Ο συνάδελφος που αναφέρω δεν έχει διορισμένη σύζυγο, εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα).

Ναι είναι διορισμένη σε δημόσιο σχολείο στην Α Αθήνας... και έχουμε και παιδί και είναι δύσκολα οικονομικά άμα δεν πάρω απόσπαση.

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 23, 2007, 11:35:52 μμ »
Κάτι πρέπει να έγινε με τον κλάδο σας φέτος αλλά μην απογοητεύεσαι. Πιστεύω ότι θα δικαιωθείς με την ένσταση.Εδώ και 15 χρόνια που είναι διορισμένος ο άνδρας μου δεν έτυχε να δούμε τέτοια περίπτωση. Να σκεφθείς ότι  βλέπουμε περιπτώσεις που παίρνουν τον ένα αναπληρωτή και ο άλλος  παίρνει απόσπαση και πάει κοντά. Δεν θέλω να υποστηρίξω ότι δεν υπάρχουν βύσματα αλλά όταν δικαιούται κάποιος κάτι τέτοιο, θα πρέπει να γυρίσει ο κόσμος ανάποδα για να μην το καταφέρει. Θα χαρώ να μάθω θετικές εξελίξεις (δεν μπορώ να βλέπω το άδικο!).

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 24, 2007, 02:45:22 μμ »
Ένσταση δεν προβλέπεται αλλά πηγαίνεις και κάνεις εκπρόθεσμη αίτηση απόσπασης. Πήγα κι εγώ κι έκανα τέτοια αίτηση πριν λίγες μέρες αλλά μου είπαν ότι θα περαστεί στα κομπιούτερ μετά τις εκλογές και οι αποφάσεις θα βγουν πολύ αργότερα. Ζήσε Μάη να φας τριφύλλι...

Αποσυνδεδεμένος JN

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 31, 2007, 04:49:12 μμ »
Παιδιά μπορεί κανείς να πει τι ακριβώς σημαίνει "διάθεση ΠΥΣΔΕ" ?

Αποσυνδεδεμένος stef

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 31, 2007, 07:23:53 μμ »
Οταν τον Ιούνιο δεν πάρεις οργανική θέση τότε μένεις "στην διάθεση του ΠΥΣΔΕ" που σημαίνει ότι τον Σεπτεμβριο θα παρουσιαστείς στην Ββάθμια που ανήκεις να κάνεις αίτηση για να τοποθετηθείς σε κάποιο λειτουργικό κενό. Τον Οκτώβριο θα κάνεις αίτηση για οριστική τοποθέτηση ώστε να σου δώσουν οργανική τον επόμενο Ιούνιο αν βρεθεί αλλιώς μένεις στην διάθεση και πάλι δεν ξέρεις του χρόνου που θα είσαι.
Αυτό σε κάποιες Ββαθμιες είναι πολλή άσχημο γιατι αν είσαι Κυκλάδες δεν θα ξέρεις σε ποιο νησί να βρείς σπίτι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159587
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 347
Σύνολο: 366

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.