*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις υπεράριθμων  (Αναγνώστηκε 179297 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #56 στις: Ιανουάριος 31, 2011, 01:10:12 μμ »
Όταν λέμε "πλεονάζει" εννοούμε λειτουργικά ή οργανικά;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:51:13 »

Αποσυνδεδεμένος julevi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #57 στις: Ιανουάριος 31, 2011, 01:18:22 μμ »
έχει οργανική θέση στη μονάδα αλλά δεν συμπληρώνει το πλήρες ώραριό του (και είναι ο δευτερος καθηγητής στην ειδικότητα του στη σχολική μονάδα)

Αποσυνδεδεμένος germar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 02, 2011, 06:21:44 μμ »
Εγώ είμαι ο τελευταία φιλόλογος με οργανική στο σχολείο μου κι επειδή επέστρεψε δεκέμβρη συνάδελφος από αδεια ανατροφης,αποσπαστηκα υποχρεωτικά σε σχολείο που υπήρχε κενό 70 χλμ μακριά.Τι σας λέει αυτό. Ξανά από την αρχή...Μπαλάκια θα γίνουμε.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 02, 2011, 07:20:44 μμ »
Άρα είχες οργανική χωρίς να χρειάζεσαι στο σχολείο;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:51:13 »

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 02, 2011, 09:25:54 μμ »
υπεράριθμος βγαίνει κάποιος όταν πέσει κάτω από 11 ώρες στο σχολείο που έχει οργανική.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 02, 2011, 09:40:43 μμ »
Πώς όμως θα το υπολογίσει κανείς αυτό όταν στο σχολείο τοποθετούνται και άτομα που καλύπτουν λειτουργικά κενά;   

Αποσυνδεδεμένος germar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 02, 2011, 10:21:38 μμ »
Ναι, εδωσαν πλεοναζουσα οργανικη! γυρευε......

Αποσυνδεδεμένος pamast

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #63 στις: Μάιος 16, 2011, 06:55:28 μμ »
καλησπέρα συνάδελφοι,
αν γνωρίζει κάποιος επί του θέματος ας με διαφωτίσει. Εχω υπόλοιπο να παίρνω την άδεια τριτεκνίας  και σκέφτομαι να την πάρω με τη νέα σχολική χρονιά, αφου υποτίθεται ότι θα πάρω πρώτα την απόσπαση.Γνωρίζει κανείς σας αν μετάτην άδεια και αφού πάρω απόσπαση δεν υπάρχουν θέσεις να με τοποθετήσουν τι γίνεται? Κάποιοι μου είπαν ή σε στέλνουν όπου έχει στην[ περιφέρεια] ή γυρίζεις πίσω στην θέση σου!!!!! Είναι δυνατόν αφού έχεις πάρει απόσπαση?
Υπόψιν είμαι πε 11 ,δευτεροβάθμια και είμαστε φουλ,δεν χωράει ούτε καρφίτσα στο νομό! Φέτος είμαι διάθεση πρωτοβάθμια,δεν με πειράζει αυτό και για του χρόνου αλλά όχι και να με γυρίσουν στην οργανική μου-διάθεση ενώ έχω πάρει απόσπαση!
Αν έχει τύχει σε κάποιον ανάλογη περίπτωση ας με διαφωτίσει!

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #64 στις: Μάιος 16, 2011, 07:32:02 μμ »
Αφου αποσπαστεις και αναλαβεις υπηρεσια στο ΠΥΣΔΕ απόσπασής σου, δεν επιστρεφεις στην περιοχη που υπαγεσαι οργανικα, εφοσον ληξει η τριμηνη αδεια και δεν υπαρχει διαθεσιμο λειτουργικο κενο στις περιοχες αρμοδιοτητας του ΠΥΣΔΕ απόσπασής σου. Σε τετοιες περιπτωσεις, διατιθεσαι στην Α/θμια της περιοχης αποσπάσής σου, επισης σε καποιο Γραφειο Εκπ/σης ή στη ΔΔΕ ή σε σχολικη μοναδα για γραμματειακη υποστηριξη στην περιοχη απάσπασής σου ή, τελος, βασει των προβλεψεων του ν. 3848/2010, μπορεις, δυστυχως, να διατεθεις σε λειτουργικο κενο σε αλλο ΠΥΣΔΕ της ιδιας Περιφερειας στην οποια ανηκει το ΠΥΣΔΕ απόσπασής σου.   
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος xenofontas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #65 στις: Μάιος 16, 2011, 11:45:14 μμ »
καλησπέρα συνάδελφοι,
αν γνωρίζει κάποιος επί του θέματος ας με διαφωτίσει. Εχω υπόλοιπο να παίρνω την άδεια τριτεκνίας  και σκέφτομαι να την πάρω με τη νέα σχολική χρονιά, αφου υποτίθεται ότι θα πάρω πρώτα την απόσπαση.Γνωρίζει κανείς σας αν μετάτην άδεια και αφού πάρω απόσπαση δεν υπάρχουν θέσεις να με τοποθετήσουν τι γίνεται? Κάποιοι μου είπαν ή σε στέλνουν όπου έχει στην[ περιφέρεια] ή γυρίζεις πίσω στην θέση σου!!!!! Είναι δυνατόν αφού έχεις πάρει απόσπαση?
Υπόψιν είμαι πε 11 ,δευτεροβάθμια και είμαστε φουλ,δεν χωράει ούτε καρφίτσα στο νομό! Φέτος είμαι διάθεση πρωτοβάθμια,δεν με πειράζει αυτό και για του χρόνου αλλά όχι και να με γυρίσουν στην οργανική μου-διάθεση ενώ έχω πάρει απόσπαση!
Αν έχει τύχει σε κάποιον ανάλογη περίπτωση ας με διαφωτίσει!
[/quot
Έτσι όπως διαμορφώνεται η κατάσταση, αν δεν έχει κενό ο νομός, απόσπαση πώς θα πάρεις ;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #66 στις: Μάιος 17, 2011, 12:00:26 πμ »
Αφου αποσπαστεις και αναλαβεις υπηρεσια στο ΠΥΣΔΕ απόσπασής σου, δεν επιστρεφεις στην περιοχη που υπαγεσαι οργανικα, εφοσον ληξει η τριμηνη αδεια και δεν υπαρχει διαθεσιμο λειτουργικο κενο στις περιοχες αρμοδιοτητας του ΠΥΣΔΕ απόσπασής σου. Σε τετοιες περιπτωσεις, διατιθεσαι στην Α/θμια της περιοχης αποσπάσής σου, επισης σε καποιο Γραφειο Εκπ/σης ή στη ΔΔΕ ή σε σχολικη μοναδα για γραμματειακη υποστηριξη στην περιοχη απάσπασής σου ή, τελος, βασει των προβλεψεων του ν. 3848/2010, μπορεις, δυστυχως, να διατεθεις σε λειτουργικο κενο σε αλλο ΠΥΣΔΕ της ιδιας Περιφερειας στην οποια ανηκει το ΠΥΣΔΕ απόσπασής σου.   

ακριβώς έτσι.....
αλλά ξεχνάμε μια σημαντική λεπτομέρεια - κυρίως γιατί για καιρό έχει μείνει ανεφάρμοστη η σχετικη διάταξη...
 ο 1566 μιλάει για ΔΙΜΗΝΗ απόσπαση η οποία δύναται να ανανεωθεί...γιαυτό , αν κοιτάξει κανείς προσωπικά μητρώα παλαιότερων εκπ/κών θα δει πραγματικά δίμηνες αποσπάσεις και μετά παράταση απόσπασης.....
αυτό δεν έχει καταργηθεί επισήμως - απλά για ευκολία της διοίκησης η απόσπαση δίνεται για το διδακτικό έτος...Ωστόσο, εφόσον υπάρχει ως διάταξη μπορεί ανά πάσα στιγμή να ενεργοποιηθεί εκ νέου.....
όπως επίσης μπορεί να γινει και ανάκληση απόσπασης οποιαδήποτε στιγμή μέσα στο έτος!! μην επαναπαυόμαστε λοιπόν!!!
αν και ο Ξενοφώντας έχει δίκιο: έτσι όπως διαμορφώνεται η κατάσταση και δεν υπάρχει κενό στο Νομό, απόσπαση πώς θα πάρεις; (ειδικά αν ισχύσουν και τα μετρήσιμα μόρια των αποσπάσεων)...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος pamast

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #67 στις: Μάιος 17, 2011, 12:17:46 πμ »
ευχαριστω συνάδελφοι για την ενημέρωση.Όσον αφορα τα κενά στο νομό μου, δεν μιλάω για οργανικά αλλά για λειτουργικά κενα ,τα οποια θα καλυφθουν με τις αποσπάσεις και μετα την άδειά μου δεν θα υπάρχει τίποτα για μένα!!!!
Αν πάρουν με απόσπαση στο νομό μου δεν νοείται για μένα να μην πάρω απόσπαση με παρα πολλά μορια ,τριτεκνη και αλλα πολλά συν συζυγο εκπαιδευτικό με αναπηρία 67% !!!! Αν δεν πάρουν κανένα τότε οκ !!!απλά ήθελα να ξέρω τι λέει ο νόμος για το αν μπορούν να με στείλουν πισω μετά την απόσπαση!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #68 στις: Μάιος 17, 2011, 12:21:35 πμ »
Στην περίπτωση αυτή, αφου ανήκεις σε ειδική κατηγορία , νομίζω είναι κομμάτι δύσκολο να σε στείλουν πίσω....οποτε μάλλον θα ισχύσει αυτό που γράφει ο damien - είτε σε τοποθετούν σε δ/νση είτε σε διαθέτουν ολικά στην α/θμία....πάντως για ανάκληση απόσπασης σε ειδικές κατηγορίες δεν έχω ακούσει κάτι ( ως τώρα....)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος pamast

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #69 στις: Μάιος 17, 2011, 12:38:35 πμ »
συναδέλφισσα  bitch  ο όρος ειδική κατηγορία σημαίνει μόνο 20 μόρια επιπλέον για μένα απ'όσο ειδα τα καινούργια δεδομένα για τις αποσπάσεις!Εξάλλου 3 χρόνια τώρα με ολα αυτά τα δικαιολογητικά παίρνω απόσπαση με την 2η και την 3η φορά!!!!!!!!!!!
Ας ελπίσω όμως ότι όλα θα πανε καλά,απλά προβληματίζομαι να ζητήσω ή όχι την άδεια τριτεκνίας γιατι τη χρειάζομαι για το μωρό μου,αλλά όχι και να χωρίσω με την οικογένειά μου.Αν είναι έτσι δεν την παίρνω!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 637
Σύνολο: 648

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.