*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις υπεράριθμων  (Αναγνώστηκε 179161 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #574 στις: Ιούλιος 05, 2013, 08:14:29 μμ »
Στην Ανατολική Αττική ανακάλυψαν το εξής όμορφο:

Η ομάδα (σχολείων) Χ έχει όμορη την ομάδα Υ, αλλά η Υ δεν έχει την Χ!
Υπάρχουν και ομάδες σχολείων που δεν έχουν ΚΑΜΙΑ όμορη!
Ωστόσο, άλλες ομάδες είναι όμορες με αυτές!

Πώς γίνονται αυτά; Υπάρχει κάποια λογική που δεν καταλαβαίνω;

Στο  1.d4  απαντώ  Nf6...
Για  να  μιλήσουμε  τώρα  επί  του  ζητήματος, μόνο  η  Ανατολική  Αττική  τα  κάνει  αυτά. όπως  κ  ότι  σε  βάζει  να  δηλώσεις  -κ  μάλιστα  μεσοκαλόκαιρο-  για  εντος  ΠΥΣΔΕ  απόσπαση  ''στα  τυφλά'', χωρίς  να  σου  δίνει  τα  κενά!


Υπάρχουν και άλλα "φρούτα¨που το κάνουν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:49:54 »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #575 στις: Ιούλιος 05, 2013, 11:27:02 μμ »
@BlackAdder
Αν δεν έχουν οριστεί, τότε μάλλον είναι καλύτερα.
Προσωπική γνώμη: δεν θα έπρεπε να υπάρχουν πουθενά ομάδες σχολείων.
Σε ολόκληρη την περιοχή δεν πήρα μετάθεση; Αν κριθώ υπεράριθμος να δικαιούμαι να διεκδικήσω κενό σε όλη την περιοχή, όπως συμβαίνει με τις βελτιώσεις.

@rataplan
2.c4  +/-  :D
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος μόνιμος αναπληρωτής

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #576 στις: Ιούλιος 20, 2013, 01:13:26 μμ »
Συνάδελφοι, μετά από μετάθεση τοποθετήθηκα σε οργανικό κενό που προέκυψε από βελτίωση θέσης. Σε αυτό το σχολείο η συνάδελφος που έκανε αίτηση βελτίωσης και την πήρε τελικά, και εγώ τοποθετήθηκα στη θέση της, πέρυσι είχε κριθεί λειτουργικά υπεράριθμη. Φυσικά δεν το γνώριζα όταν δήλωνα σχολεία. Θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε α) λειτουργικά υπεράριθμος είναι ο εκπαιδευτικος που τοποθετείται τελευταίος ή αυτός με τα λιγότερα μορια μετάθεσης? β) Μπορώ να κάνω ένσταση εφόσον με τοποθετούν σε σχολείο που χρόνια η μία οργανική σε βγάζει λειτουργικά υπεράριθμο? γ) Ποια διαδικασία ακολουθείται το Σεπτέμβρη και υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να αλλάξω οργανική?  Ελπίζω να έθεσα τα ερωτήματά μου στο σωστό θέμα.  Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Αποσυνδεδεμένος μόνιμος αναπληρωτής

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #577 στις: Ιούλιος 20, 2013, 01:44:56 μμ »
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα: Το Σεπτέμβρη, εφόσον πρέπει να τοποθετηθώ σε κάποιο λειτουργικό κενό, το κενό αυτό θα πρέπει οπωσδήποτε να είναι στο ίδιο πύσπε ή επιτρέπεται να είναι και σε άλλο? Πχ εάν ανήκω στη δ αθήνας πρέπει να τοποθετηθώ σε λειτουργικό κενό της δ ή μπορω να ζητήσω να τοποθετηθώ σε λειτουργικό των δωδεκανήσων?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:49:54 »

Αποσυνδεδεμένος dorant

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #578 στις: Αύγουστος 15, 2013, 01:20:15 μμ »
Συνάδελφοι, μετά από μετάθεση τοποθετήθηκα σε οργανικό κενό που προέκυψε από βελτίωση θέσης. Σε αυτό το σχολείο η συνάδελφος που έκανε αίτηση βελτίωσης και την πήρε τελικά, και εγώ τοποθετήθηκα στη θέση της, πέρυσι είχε κριθεί λειτουργικά υπεράριθμη. Φυσικά δεν το γνώριζα όταν δήλωνα σχολεία. Θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε α) λειτουργικά υπεράριθμος είναι ο εκπαιδευτικος που τοποθετείται τελευταίος ή αυτός με τα λιγότερα μορια μετάθεσης? β) Μπορώ να κάνω ένσταση εφόσον με τοποθετούν σε σχολείο που χρόνια η μία οργανική σε βγάζει λειτουργικά υπεράριθμο? γ) Ποια διαδικασία ακολουθείται το Σεπτέμβρη και υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να αλλάξω οργανική?  Ελπίζω να έθεσα τα ερωτήματά μου στο σωστό θέμα.  Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνάδελφοι μήπως ξέρεις κανείς τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #579 στις: Αύγουστος 15, 2013, 01:28:11 μμ »
 @ sb, αυτό που αναφέρεις, είναι αποτέλεσμα της προχειρότητας με την οποία λειτουργούσε και λειτουργεί το σύστημα! Περιμένω κι εγώ τις απαντήσεις στα ερωτήματα!
  

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #580 στις: Αύγουστος 15, 2013, 05:59:20 μμ »
Συνάδελφοι, μετά από μετάθεση τοποθετήθηκα σε οργανικό κενό που προέκυψε από βελτίωση θέσης. Σε αυτό το σχολείο η συνάδελφος που έκανε αίτηση βελτίωσης και την πήρε τελικά, και εγώ τοποθετήθηκα στη θέση της, πέρυσι είχε κριθεί λειτουργικά υπεράριθμη. Φυσικά δεν το γνώριζα όταν δήλωνα σχολεία. Θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε α) λειτουργικά υπεράριθμος είναι ο εκπαιδευτικος που τοποθετείται τελευταίος ή αυτός με τα λιγότερα μορια μετάθεσης? β) Μπορώ να κάνω ένσταση εφόσον με τοποθετούν σε σχολείο που χρόνια η μία οργανική σε βγάζει λειτουργικά υπεράριθμο? γ) Ποια διαδικασία ακολουθείται το Σεπτέμβρη και υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να αλλάξω οργανική?  Ελπίζω να έθεσα τα ερωτήματά μου στο σωστό θέμα.  Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
έχει συμβεί και στις καλύτερες οικογένειες :)
α) αυτός που τοποθετήθηκε οργανικά τελευταίος και έχει <12 ώρες με α και β ανάθεση
αυτός το σεπτέμβρη τοποθετείται σε λειτουργικά κενά κατά προτεραιότητα, δηλαδή πριν τους διαθεσίτες, όσους έρθουν με απόσπαση και όσους ζητούν απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ (ύστερα από αίτηση του) για συμπλήρωση ωραρίου
β) δεν έχει νόημα, επίσης μπορεί τη μια χρονιά να είσαι λειτουργικά υπεράριθμος την άλλη όχι (π χ αύξηση μαθητών σχολείου), το ίδιο μπορεί να συμβεί και με τις οργανικές υπεραριθμίες
γ) αν θες να αλλάξεις οργανική θα πρέπει να κάνεις το Νοέμβρη αίτηση για βελτίωση θέσης (για να μπορείς να δηλώσεις σχολεία τον Μάιο/Ιούνιο του 2014), για  το τι γίνεται το Σεπτέμβρη σου απάντησα στο α
ελπίζω να βοήθησα :)
αναφέρομαι στο τι γίνεται στη β/θμια, ανάλογα ισχύουν και στην α/θμια
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2013, 06:02:46 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #581 στις: Αύγουστος 15, 2013, 06:00:20 μμ »
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα: Το Σεπτέμβρη, εφόσον πρέπει να τοποθετηθώ σε κάποιο λειτουργικό κενό, το κενό αυτό θα πρέπει οπωσδήποτε να είναι στο ίδιο πύσπε ή επιτρέπεται να είναι και σε άλλο? Πχ εάν ανήκω στη δ αθήνας πρέπει να τοποθετηθώ σε λειτουργικό κενό της δ ή μπορω να ζητήσω να τοποθετηθώ σε λειτουργικό των δωδεκανήσων?
σε λειτουργικό κενό του ΠΥΣΠΕ που είσαι
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος dorant

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #582 στις: Αύγουστος 23, 2013, 10:09:09 πμ »
ευχαριστουμε :)

Αποσυνδεδεμένος μόνιμος αναπληρωτής

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #583 στις: Αύγουστος 23, 2013, 10:29:17 πμ »
Ευχαριστώ πολύ. Κρίνομαι υπεράριθμη λόγω έλλειψης αίθουσας διδασκαλίας. Η οποία αίθουσα δεν υπήρξε ποτέ και ούτε πρόκειται μάλλον... Όμως, όπως μου είπαν στη δ/νση, αφού υπάρχει οργανική θέση είναι υποχρεωμένοι να την καλύψουν. Τι να πω ...

Αποσυνδεδεμένος Peterpan69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #584 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 04:48:04 μμ »
Καλησπέρα   Σήμερα πήρα τηλέφωνο στην δευτεροβάθμια που ανήκω και το σηκωσε μια ευγενεστατη κυρια .την ρώτησα που θα τοποθετηθω και με ποια διαδικασία επειδή κρίθηκα υπεραριθμος τον Ιούλιο. Της είπα ότι στο σχολείο που έχω οργανική έχω κάποιες ώρες και πρέπει να βρω ώρες για να συμπληρώσω το ωράριο μου. Η απάντηση που πήρα ήταν ότι την οργανικη την έχω χάσει και θα δει το πυσδε. Της εξηγησα ότι αφού δεν βρήκα οργανικη για να αλλάξω σχολείο παραμένω στο σχολείο που είμαι και διατηρώ την οργανική μου;;;;; σύμφωνα και με τις οδηγίες που είχα διαβάσει. Θέλω αν κάποιος ξέρει τον νόμο που αναφέρει ξεκάθαρα ότι δεν χάνεται η οργανικη  μετα απο υπεραρυθμια για να τον επικαλεστω. Γενικά υπάρχει μια σύγχυση ανάμεσα σε πολλούς συναδέλφους που άλλοι ισχυρίζονται  ότι χάνεται η οργανικη και άλλοι ότι δν χάνεται. Στις οδηγίες που είχα διαβάσει έλεγε ότι ο εκπαιδευτικός παραμένει στο σχολείο που κρίθηκε υπεραριθμος εφόσον δεν βρει καινούργια οργανικη αλλά δεν έλεγε αν την χάνεις η όχι την οργανικη στο σχολείο σου. Silkcut αν μπορείς βοήθησε και φυσικά οποίος έχει υπόψιν του κάποιο νομό που ξεδιαλυνει τα πράγματα. Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος anapli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #585 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 05:10:29 μμ »
Η οργανική ΔΕΝ χάνεται επειδή δεν συμπληρώνεις ωράριο.... Ήμαρτον, τι λένε στα τηλέφωνα οι άνθρωποι.

Δ.50/1996 - (ΦΕΚ.45 τ.Α)
Άρθρο 14, Κρίση και τοποθέτηση υπεράριθμων εκπαιδευτικών
...
...
7. Οι εκπαιδευτικοί που εξακολουθούν να είναι υπεράριθμοι μετά τις παραπάνω ρυθμίσεις παραμένουν στο σχολείο όπου κρίθηκαν ως υπεράριθμοι και διατίθενται σε άλλες σχολικές μονάδες για συμπλήρωση του ωραρίου τους σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 14 παρ. 14 του Ν. 1566/1985. Για το σκοπό αυτό ανακοινώνονται από τις αρμόδιες Διευθύνσεις τα σχολεία στα οποία υπάρχουν ανάγκες και καλούνται οι εκπαιδευτικοί με αίτησή τους να δηλώσουν κατά σειρά προτίμησης όλα τα παραπάνω σχολεία. Η διάθεση αυτών γίνεται με τη σειρά προτίμησης και το σύνολο των μονάδων μετάθεσής τους.


Π.Δ.100/97 (ΦΕΚ 94/1997 τ.Α)
(Τροποποίηση του Π.Δ.50/96)
Στο άρθρο 14 του Π.Δ.50/96 προστίθενται οι παράγραφοι 9, 10, 11 και 12 ως ακολούθως:

9. Οι διατάξεις της παραγράφου 3, βii και της παραγράφου 7 εδάφ. Β και 8 του άρθρου αυτού εφαρμόζονται αναλόγως και στις περιπτώσεις που διαπιστώνεται ότι εκπ/κοί δεν καλύπτουν το υποχρεωτικό ωράριο διδασκαλίας στην οργανική τους θέση (λειτουργικές υπεραριθμίες) κατά την έναρξη του σχολικού έτους και μέχρι της ρυθμίσεως της υπεραριθμίας σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος άρθρου.

κλπ κλπ κλπ

Αποσυνδεδεμένος tomygun31

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #586 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 05:12:59 μμ »
Μάλλον εχουν γεμίσει άσχετους οι Δ/νσεις με τις μετατάξεις και τις απαλλαγές διαθεσιμότητας

Αποσυνδεδεμένος Peterpan69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #587 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 05:35:02 μμ »
Αυτό ακριβώς ξέρω και εγώ αλλά όταν παίρνεις τηλέφωνο στις διευθύνσεις και σου λένε με βεβαιότητα ότι χάθηκε η οργανικη σε κάνει και αναρωτιέσαι. Οταν αναφέρω τον νομο μου λένε ότι ναι μεν γυρίζεις στο σχολείο αλλά πλέον δεν έχεις οργανικη

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 554
Σύνολο: 566

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.