*

Αποστολέας Θέμα: Δεν επαιτούμε αλλά απαιτούμε !!  (Αναγνώστηκε 12606 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SUNBIRD

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν επαιτούμε αλλά απαιτούμε !!
« στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 06:51:13 μμ »
Δεν επαιτούμε θέσεις για μας , αλλά απαιτούμε θέσεις για τα παιδιά μας και την κοινωνία γενικότερα .
Πιστεύω ότι είναι λάθος να είμαστε συνεχώς αμυνόμενοι , απαισιόδοξοι και ηττοπαθείς αλλά πρέπει να γίνουμε επιθετικοί , αισιόδοξοι και απαιτητικοί .
Επομένως ζητάω :
1)   Τα κονδύλια να πάνε στην παιδεία και όχι σε εξοπλισμούς στρατιωτικούς ,ιδρύματα και τα συναφή …
2)    Όχι περισσότερα από 12 άτομα ανά τμήμα .
3)   Αύξηση του μισθού του εκπαιδευτικού ,με ταυτόχρονη αύξηση των ωρών εργασίας και κατάργηση των επιδομάτων που τόσο άδικα μας τα χρεώνει η κοινωνία !! Ζητάω δηλαδή έναν εκπαιδευτικό που να έχει αξιοπρέπεια , να μην σκύβει το κεφάλι , να χαίρεται για αυτό που κάνει , να μην ντρέπεται και να μην παρακαλάει κανέναν .
4)   Ζητάω έναν εκπαιδευτικό που να τον σέβεται η κοινωνία και να μην τον υποβιβάζουν τα μέσα μαζικής ενημέρωσης και οι πολιτικοί.
5)   Ζητάω να αναγνωριστεί <<η επένδυση στην παιδεία>> σαν μοναδική λύση από την κρίση .
6)   Ζητάω περισσότερα για την παιδεία ,σε μια εποχή που όλοι θεωρούν αυτονόητη την έκπτωση. Εκτός κι αν θέλουμε μια κοινωνία που να μην σκέφτεται και να μην αντιδρά ,ώστε να επιβεβαιωθούν τα τυχών Οργουελικά σενάρια .
7)   Ζητάω εν τέλει ,αυτά που μου υποσχέθηκαν….

Ζητείστε και σεις …..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν επαιτούμε αλλά απαιτούμε !!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:55:28 »

Αποσυνδεδεμένος bkanenas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Δεν επαιτούμε αλλά απαιτούμε !!
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 07:12:39 μμ »
αει σοβαρεψου ρε και προσφερε κατι πρωτα.
Οταν απολυθείς και είσαι ανειδικευτος δεν θα σε παίρνουν στον ιδιωτικό τομέα ούτε για 200Ε
αει σοβαρευτείτε και δουλεψτε
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2010, 07:23:24 μμ από bkanenas »

Αποσυνδεδεμένος SUNBIRD

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν επαιτούμε αλλά απαιτούμε !!
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 07:19:10 μμ »
Μάθε να μιλάς <<φίλε>>γιατί δε θα σε πάρουν σε ΚΑΝΕΝΑ ιδιωτικό και σίγουρα σε ΚΑΝΕΝΑ δημόσιο φορέα.

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δεν επαιτούμε αλλά απαιτούμε !!
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 02:12:32 πμ »
αει σοβαρεψου ρε και προσφερε κατι πρωτα.
Οταν απολυθείς και είσαι ανειδικευτος δεν θα σε παίρνουν στον ιδιωτικό τομέα ούτε για 200Ε
αει σοβαρευτείτε και δουλεψτε

ελα ρε σοβαρε ..εσενα ψαχναμε τοσο καιρο να μας λογικεψεις...αργησες ομως και παλαβωσαμε... :P :P :P

Sunbird σωστα αυτα που απαιτεις...επιτελους να το δουν και οι υπευθυνοι..τι να την κανω την φρεγατα και τους εξοπλισμους αν δεν εχω ικανους να την ταξιδεψουν;;
χρηματα στη παιδεία τωρα..
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν επαιτούμε αλλά απαιτούμε !!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:55:28 »

Αποσυνδεδεμένος kooki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν επαιτούμε αλλά απαιτούμε !!
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 03:09:56 πμ »
Δεν επαιτούμε θέσεις για μας , αλλά απαιτούμε θέσεις για τα παιδιά μας και την κοινωνία γενικότερα .
Πιστεύω ότι είναι λάθος να είμαστε συνεχώς αμυνόμενοι , απαισιόδοξοι και ηττοπαθείς αλλά πρέπει να γίνουμε επιθετικοί , αισιόδοξοι και απαιτητικοί .
Επομένως ζητάω :
1)   Τα κονδύλια να πάνε στην παιδεία και όχι σε εξοπλισμούς στρατιωτικούς ,ιδρύματα και τα συναφή …
2)    Όχι περισσότερα από 12 άτομα ανά τμήμα .
3)   Αύξηση του μισθού του εκπαιδευτικού ,με ταυτόχρονη αύξηση των ωρών εργασίας και κατάργηση των επιδομάτων που τόσο άδικα μας τα χρεώνει η κοινωνία !! Ζητάω δηλαδή έναν εκπαιδευτικό που να έχει αξιοπρέπεια , να μην σκύβει το κεφάλι , να χαίρεται για αυτό που κάνει , να μην ντρέπεται και να μην παρακαλάει κανέναν .
4)   Ζητάω έναν εκπαιδευτικό που να τον σέβεται η κοινωνία και να μην τον υποβιβάζουν τα μέσα μαζικής ενημέρωσης και οι πολιτικοί.
5)   Ζητάω να αναγνωριστεί <<η επένδυση στην παιδεία>> σαν μοναδική λύση από την κρίση .
6)   Ζητάω περισσότερα για την παιδεία ,σε μια εποχή που όλοι θεωρούν αυτονόητη την έκπτωση. Εκτός κι αν θέλουμε μια κοινωνία που να μην σκέφτεται και να μην αντιδρά ,ώστε να επιβεβαιωθούν τα τυχών Οργουελικά σενάρια .
7)   Ζητάω εν τέλει ,αυτά που μου υποσχέθηκαν….

Ζητείστε και σεις …..


Ακριβώς ,πρέπει να βγούμε επιθετικά με την έννοια του σεβασμού και της υπεράσπισης της ίδιας της δουλειάς ,της προσωπικότητάς μας και των μαθητών μας.
SUNBIRD , μην πτοείσαι από τη χολή των  mr. tipota ή mr. kanena. 

Αποσυνδεδεμένος kbazar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 329
    • Προφίλ
Απ: Δεν επαιτούμε αλλά απαιτούμε !!
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 07:37:36 μμ »
Δεν επαιτούμε θέσεις για μας , αλλά απαιτούμε θέσεις για τα παιδιά μας και την κοινωνία γενικότερα .
Πιστεύω ότι είναι λάθος να είμαστε συνεχώς αμυνόμενοι , απαισιόδοξοι και ηττοπαθείς αλλά πρέπει να γίνουμε επιθετικοί , αισιόδοξοι και απαιτητικοί .
Επομένως ζητάω :
1)   Τα κονδύλια να πάνε στην παιδεία και όχι σε εξοπλισμούς στρατιωτικούς ,ιδρύματα και τα συναφή …
2)    Όχι περισσότερα από 12 άτομα ανά τμήμα .
3)   Αύξηση του μισθού του εκπαιδευτικού ,με ταυτόχρονη αύξηση των ωρών εργασίας και κατάργηση των επιδομάτων που τόσο άδικα μας τα χρεώνει η κοινωνία !! Ζητάω δηλαδή έναν εκπαιδευτικό που να έχει αξιοπρέπεια , να μην σκύβει το κεφάλι , να χαίρεται για αυτό που κάνει , να μην ντρέπεται και να μην παρακαλάει κανέναν .
4)   Ζητάω έναν εκπαιδευτικό που να τον σέβεται η κοινωνία και να μην τον υποβιβάζουν τα μέσα μαζικής ενημέρωσης και οι πολιτικοί.
5)   Ζητάω να αναγνωριστεί <<η επένδυση στην παιδεία>> σαν μοναδική λύση από την κρίση .
6)   Ζητάω περισσότερα για την παιδεία ,σε μια εποχή που όλοι θεωρούν αυτονόητη την έκπτωση. Εκτός κι αν θέλουμε μια κοινωνία που να μην σκέφτεται και να μην αντιδρά ,ώστε να επιβεβαιωθούν τα τυχών Οργουελικά σενάρια .
7)   Ζητάω εν τέλει ,αυτά που μου υποσχέθηκαν….

Ζητείστε και σεις …..

Μήνυση σ'αυτούς που θέλουν να φάνε τα (νόμιμα) μοριάκια μας   >:(

Αποσυνδεδεμένος ΒΑΣΩ2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Δεν επαιτούμε αλλά απαιτούμε !!
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 01:01:35 πμ »
I have a dream ............I have a dream ............I have a dream. Τρεις λαλούν και δύο χορεύουν λέω κι εγώ. Ωραίες οι γραφικότητες , ωραίοι και οι αγώνες , ωραίες και οι ατάκες ...........αλλά αποτέλεσμα δεν είδαμε και ούτε φαίνεται ότι θα δούμε με τις αερολογίες εκτός τόπου και χρόνου. Δε βαρεθήκατε τόσα χρόνια να αγωνίζοζεστε θεωρητικά; Εγώ πάντως έχω βαρεθεί να ακούω ις ίδιές ατάκες τόσα χρόνια τώρα.........Εκσυγχρονιστείτε..........

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δεν επαιτούμε αλλά απαιτούμε !!
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 01:13:50 πμ »
δειξε μας το δρομο καλη μου λοιπον,τι περιμενεις;; :P
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δεν επαιτούμε αλλά απαιτούμε !!
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 26, 2010, 12:27:16 πμ »
Όχι δεν εκσυγχονιζόμαστε! Ο εκσυγχρονισμός μάς έφαγε. Εγώ θέλω να μείνω ρομαντικός ... κατσαριδόβλαχος, μπορώ; ... Μου επιτρέπεις; :P
Κυρία, κυρία, να πω εγώ, να πω εγώ ; ...Εγώ λέω... να ψάξουμε στο βουνό! (ελπίζω να ξέρεις το ανέκδοτο)! ;D

Αποσυνδεδεμένος χλωρίνη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Δεν επαιτούμε αλλά απαιτούμε !!
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 01, 2010, 07:55:06 μμ »
Δεν επαιτούμε θέσεις για μας , αλλά απαιτούμε θέσεις για τα παιδιά μας και την κοινωνία γενικότερα .
Πιστεύω ότι είναι λάθος να είμαστε συνεχώς αμυνόμενοι , απαισιόδοξοι και ηττοπαθείς αλλά πρέπει να γίνουμε επιθετικοί , αισιόδοξοι και απαιτητικοί .
Επομένως ζητάω :
1)   Τα κονδύλια να πάνε στην παιδεία και όχι σε εξοπλισμούς στρατιωτικούς ,ιδρύματα και τα συναφή …
2)    Όχι περισσότερα από 12 άτομα ανά τμήμα .
3)   Αύξηση του μισθού του εκπαιδευτικού ,με ταυτόχρονη αύξηση των ωρών εργασίας και κατάργηση των επιδομάτων που τόσο άδικα μας τα χρεώνει η κοινωνία !! Ζητάω δηλαδή έναν εκπαιδευτικό που να έχει αξιοπρέπεια , να μην σκύβει το κεφάλι , να χαίρεται για αυτό που κάνει , να μην ντρέπεται και να μην παρακαλάει κανέναν .
4)   Ζητάω έναν εκπαιδευτικό που να τον σέβεται η κοινωνία και να μην τον υποβιβάζουν τα μέσα μαζικής ενημέρωσης και οι πολιτικοί.
5)   Ζητάω να αναγνωριστεί <<η επένδυση στην παιδεία>> σαν μοναδική λύση από την κρίση .
6)   Ζητάω περισσότερα για την παιδεία ,σε μια εποχή που όλοι θεωρούν αυτονόητη την έκπτωση. Εκτός κι αν θέλουμε μια κοινωνία που να μην σκέφτεται και να μην αντιδρά ,ώστε να επιβεβαιωθούν τα τυχών Οργουελικά σενάρια .
7)   Ζητάω εν τέλει ,αυτά που μου υποσχέθηκαν….

Ζητείστε και σεις …..

Θα ήθελα πριν ζητήσουμε κάτι άλλο, να κοιτάξει ο καθένας τον εαυτό του στον καθρέφτη...
"Δάσκαλος" είναι πρώτα λειτούργημα και μετά επάγγελμα (για εμένα)
Τόσα θέματα στο φόρουμ για το τι ζητάμε και απαιτούμε. Ας κάνουμε και την αυτοκριτική μας.

Αποσυνδεδεμένος NiGhtMare

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Δεν επαιτούμε αλλά απαιτούμε !!
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 01, 2010, 09:11:02 μμ »
Όλοι έχουν δικαίωμα στο όνειρο... και στην ψευδαίσθηση!  ;D ;D ;D
Humanity is overrated...

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δεν επαιτούμε αλλά απαιτούμε !!
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 01, 2010, 09:51:03 μμ »
I have a dream ............I have a dream ............I have a dream. Τρεις λαλούν και δύο χορεύουν λέω κι εγώ. Ωραίες οι γραφικότητες , ωραίοι και οι αγώνες , ωραίες και οι ατάκες ...........αλλά αποτέλεσμα δεν είδαμε και ούτε φαίνεται ότι θα δούμε με τις αερολογίες εκτός τόπου και χρόνου. Δε βαρεθήκατε τόσα χρόνια να αγωνίζοζεστε θεωρητικά; Εγώ πάντως έχω βαρεθεί να ακούω ις ίδιές ατάκες τόσα χρόνια τώρα.........Εκσυγχρονιστείτε..........

Ωραία τα κηρύγματα υποταγής ορισμένων! Μήπως θα μας πεις σε λίγο και το περίφημο, "οι Γερμανοί είναι φίλοι μας"?

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Δεν επαιτούμε αλλά απαιτούμε !!
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 01, 2010, 10:16:05 μμ »
Σήμερα κάναμε με τα παιδιά της Γ΄λυκείου στην ιστορία το κεφάλαιο που αναφέρεται στο κραχ του 1929. Σας πληροφορώ ότι δε γνώριζαν τι σημαίνει φιλελεύθερη οικονομία, μονοπωλιακός καπιταλισμός, χρηματιστήριο και πώς λειτουργεί το χρηματοπιστωτικό σύστημα. Επί δύο μαθήματα κάνω τη δουλειά του οικονομολόγου. Προσπαθώ να τους μάθω βασικά πράγματα για να συνεννοηθούμε. Τα παιδιά παρακολουθούν με ενδιαφέρον και προβληματίζονται για αυτά που μαθαίνουν. Μετά μας κάνει εντύπωση γιατί η ελληνικη κοινωνία πιστεύει ό,τι ηλιθιότητα ακούει στις τηλεοράσεις. Όποιος δε συμφωνεί με την "αλήθεια" της t.v είναι γραφικός. Παλιά όποιον διαφωνούσε τον φυλάκιζαν ή τον σκότωναν, τώρα σκοτώνουν το μυαλό του. Ε, λοιπόν, είμαι και εγώ γραφική, όπως πολλοί άλλοι, ευτυχώς!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν επαιτούμε αλλά απαιτούμε !!
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 01, 2010, 10:52:29 μμ »
Σήμερα κάναμε με τα παιδιά της Γ΄λυκείου στην ιστορία το κεφάλαιο που αναφέρεται στο κραχ του 1929. Σας πληροφορώ ότι δε γνώριζαν τι σημαίνει φιλελεύθερη οικονομία, μονοπωλιακός καπιταλισμός, χρηματιστήριο και πώς λειτουργεί το χρηματοπιστωτικό σύστημα. Επί δύο μαθήματα κάνω τη δουλειά του οικονομολόγου. Προσπαθώ να τους μάθω βασικά πράγματα για να συνεννοηθούμε.
...Μήπως ξέραμε κι εμείς στην ηλικία τους τη σημασία αυτών των όρων; Ακόμα θυμάμαι το κόκκινο βιβλίο και τα 2 μπλε της δέσμης . Συγκεκριμένα,  το  κεφάλαιο για το "εποικοδόμημα" του Μαρξ και τα κεφάλαια για τις  κοινότητες επί τουρκοκρατίας δεν παίζονταν με τίποτα!...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161720
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 412
Σύνολο: 412

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.151 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.