*

Αποστολέας Θέμα: Νεα πρόταση του υπουργείου για τα μόρια από τα δυσπρόσιτα..  (Αναγνώστηκε 10949 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ

Aπό το υπουργείο μεταξύ άλλων, για τη μοριοδότηση μελεταται το εξής:


"Μόρια από τα δυσπρόσιτα

Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι θα δοθεί «γενναίο κίνητρο» (αύξηση μοριοδότησης) σε όσους εκπαιδευτικούς επιλέγουν δυσπρόσιτα σχολεία για να διδάξουν, με υποχρεωτική παραμονή 2-3 ετών σε αυτά. Τα μόρια αυτά όμως θα μένουν στη θέση και δεν θα μεταφέρονται σε περίπτωση μετάθεσης ή απόσπασης του εκπαιδευτικού. Επίσης η υπουργός Παιδείας θα ανακοινώσει την ενεργοποίηση του θεσμού του «δόκιμου εκπαιδευτικού», την καθιέρωση του Πιστοποιητικού Παιδαγωγικής Επάρκειας ως προϋπόθεσης για την πρόσληψη, νέο σύστημα αποσπάσεων και μεταθέσεων των εκπαιδευτικών  με μείωση του αριθμού τους και αλλαγή στη μοριοδότηση."


Και ρωτάω εγώ... Τι σημαίνει "Τα μόρια αυτά όμως θα μένουν στη θέση και δεν θα μεταφέρονται σε περίπτωση μετάθεσης ή απόσπασης του εκπαιδευτικού.";; Δηλαδή θα παει ο άλλος 3χρονια στο δυσπροσιτο, θα πάρει μεταθεση γι κάποιο άλλο μερος (ας πούμε όχι το επιθυμητο γιατί δεν το "πιάνει"), και στην επόμενη αίτησή του δε θα μετρανε τα "δυσπρόσιτα" μόρια;;

Ή να το πουμε κι αλλιώς. Πας στην πολυπόθητη πρωτη επιλογή σου, και καποια στιγμή χρειαζεται (τα φερνει η ζωη ρε παιδιά) να θες, να πρεπει να ζησεις αλλού. Τα μόριά σου δε σ' ακολουθούν; Μα τα εχεις δουλεψει, έχεις ξενιτευτεί γι'αυτό ακριβώς το λόγο.. Να τα 'χεις κάβα για τετοιες περιπτωσεις.. Εξίσωση με άλλους που δεν έχουν γίνεται; Δε γίνεται (λέω εγώ)... Τι είδους δικαιοσύνη είναι αυτή;

Και που αποσκοπει εν τέλει;;...  :o

Όποιος καταλαβε να πει και σε μενα ρε παιδιά..

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2010, 10:07:41 πμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Νεα πρόταση του υπουργείου για τα μόρια από τα δυσπρόσιτα..
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 03, 2010, 12:13:15 μμ »
Όταν λέει ότι δεν θα ακολουθούν μάλλον εννοεί αυτό που γινόταν ως τώρα,να πηγαίνουν σε δυσπρόσιτα και μετά από ένα χρόνο το πολύ να ζητούν μετάθεση/απόσπαση αλλά να συνεχίζουν να μοριοδοτούνται σα να ήταν ακόμη στο δυσπρόσιτο και στην ουσία να παίρνουν απλά τα μόρια χωρίς να εργάζονται εκεί. Λογικά τα μόρια που μαζεύεις από οπουδήποτε (δυσπρόσιτο ή μη) αποτελούν την προϋπηρεσία σου κανονικά, αν ήταν να μηδενίζονται δεν υπάρχει καν λόγος ύπαρξής τους. Διαφορετικά δεν θα ήταν και "γενναίο" κίνητρο, όπως λέει, η μοριοδότηση αν είναι να πηγαίνεις στην άλλη άκρη και τα μόρια να μην μετράνε πουθενά μετά. Εγώ αυτό καταλαβαίνω πάντως από το συγκεκριμένο και με τόσα που έχουμε ακούσει. :-\ :-\
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος NiGhtMare

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Νεα πρόταση του υπουργείου για τα μόρια από τα δυσπρόσιτα..
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 03, 2010, 12:31:30 μμ »
Αυτό ακριβώς εννοεί: όποιος παίρνει απόσπαση από το δυσπρόσιτο, δεν θα λαμβάνει πλέον τα πολλά μόρια, αλλά -πιθανότατα- τα μόρια της περιοχής, όπου αποσπάται.
Humanity is overrated...

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Νεα πρόταση του υπουργείου για τα μόρια από τα δυσπρόσιτα..
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 03, 2010, 12:34:58 μμ »
Αυτό ακριβώς εννοεί: όποιος παίρνει απόσπαση από το δυσπρόσιτο, δεν θα λαμβάνει πλέον τα πολλά μόρια, αλλά -πιθανότατα- τα μόρια της περιοχής, όπου αποσπάται.

Εντάξει, μην τα θέλουμε κι όλα δικά μας, σωστό μου φαίνεται ως μέτρο. Αν είσαι σε δυσπρόσιτο, πάρε τα μόρια του δυσπρόσιτου, αν είσαι σε πόλη, πάρε τα μόρια της πόλης. Το θέμα όμως είναι τι γίνεται με τα χρήματα που απαιτούνται για να μείνεις μακριά από το σπίτι σου. Μήπως θα έπρεπε να θεσπιστούν και κάποια υλικά κίνητρα για τους εκπαιδευτικούς των παραμεθωρίων περιοχών- π.χ. κάποιο εφάπαξ βοήθημα για το νοίκι του;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Νεα πρόταση του υπουργείου για τα μόρια από τα δυσπρόσιτα..
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 03, 2010, 01:31:54 μμ »
Εντάξει, μην τα θέλουμε κι όλα δικά μας, σωστό μου φαίνεται ως μέτρο. Αν είσαι σε δυσπρόσιτο, πάρε τα μόρια του δυσπρόσιτου, αν είσαι σε πόλη, πάρε τα μόρια της πόλης. Το θέμα όμως είναι τι γίνεται με τα χρήματα που απαιτούνται για να μείνεις μακριά από το σπίτι σου. Μήπως θα έπρεπε να θεσπιστούν και κάποια υλικά κίνητρα για τους εκπαιδευτικούς των παραμεθωρίων περιοχών- π.χ. κάποιο εφάπαξ βοήθημα για το νοίκι του;
Εννοείται πως είναι σωστό το μέτρο! Και ναι, κάποιο βοήθημα παραπάνω θα ήταν θεμιτό. Αν όχι για το νοίκι, τουλάχιστον για τις μετακινήσεις που είναι πανάρκιβες.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Νεα πρόταση του υπουργείου για τα μόρια από τα δυσπρόσιτα..
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 03, 2010, 01:36:35 μμ »
Αν προσέξατε δεν μιλάει για την περίπτωση μόνο της απόσπασης αλλά και για της μετάθεσης.
Εγώ το αντιλαμβάνομαι ότι θα μηδενίζονται πλέον τα μόριά σου κι αν επιθυμείς νέα μετάθεση ή απόσπαση θα αρχίζεις από το μηδέν. Έτσι θα γίνει πιο δύσκολο όχι μόνο να παίρνει κάποιος απόσπαση αλλά και μετάθεση. Με άλλα λόγια υποχρεωτική παραμονή σε κάθε νέο τόπο που θα πηγαίνουμε :-X

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Νεα πρόταση του υπουργείου για τα μόρια από τα δυσπρόσιτα..
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 03, 2010, 01:47:24 μμ »
Αν προσέξατε δεν μιλάει για την περίπτωση μόνο της απόσπασης αλλά και για της μετάθεσης.
Εγώ το αντιλαμβάνομαι ότι θα μηδενίζονται πλέον τα μόριά σου κι αν επιθυμείς νέα μετάθεση ή απόσπαση θα αρχίζεις από το μηδέν. Έτσι θα γίνει πιο δύσκολο όχι μόνο να παίρνει κάποιος απόσπαση αλλά και μετάθεση. Με άλλα λόγια υποχρεωτική παραμονή σε κάθε νέο τόπο που θα πηγαίνουμε :-X

Ε, αν γίνει κι αυτό, θα μιλάμε για την απόλυτη παράνοια. Ας το δούμε όμως και διαφορετικά. Εγώ π.χ. υπηρετώ στο Αγαθονήσι και παίρνω 15 μόρια το χρόνο (λέμε τώρα). Κάθομαι τρία χρόνια λοιπόν, άρα έχω 45 μόρια. Λογικά πηγαίνω όπου θέλω με τόσα μόρια. Ωστόσο μιλάμε-συγνώμη για την έκφραση- για νταβατζηλίκι αν μετά τη μετάθεση σου αφαιρούνται τα μόρια. Απαράδεκτο.

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Νεα πρόταση του υπουργείου για τα μόρια από τα δυσπρόσιτα..
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 03, 2010, 01:51:34 μμ »
Αν προσέξατε δεν μιλάει για την περίπτωση μόνο της απόσπασης αλλά και για της μετάθεσης.
Εγώ το αντιλαμβάνομαι ότι θα μηδενίζονται πλέον τα μόριά σου κι αν επιθυμείς νέα μετάθεση ή απόσπαση θα αρχίζεις από το μηδέν. Έτσι θα γίνει πιο δύσκολο όχι μόνο να παίρνει κάποιος απόσπαση αλλά και μετάθεση. Με άλλα λόγια υποχρεωτική παραμονή σε κάθε νέο τόπο που θα πηγαίνουμε :-X

Προφανώς εννοεί τη μετάθεση πριν συμπληρωθεί ο υποχρεωτικός χρόνος παραμονής 2-3 ετών στα δυσπρόσιτα. Αν μηδενίζονταν τα μόρια τότε ποιός ο λόγος να σου τα δώσουν εξαρχής; Εδώ λέει πως αν πας σε δυσπρόσιτο σου δίνω τα Χ παραπάνω μόρια ως κίνητρο για να πας εκεί και να μείνεις την υποχρεωτική περίοδο 2-3 χρόνων και μετά να πας εκεί που θέλεις. Αν είναι να τα διαγράψει μετά, ποιός ο λόγος να πας στην άλλη άκρη; Όλοι πηγαίνουν για να μαζέψουν μόρια,αν δεν μπορούν να τα χρησιμοποιήσουν γιατί να πάνε; Νομίζω πως αυτό εννοεί και το όλο συγκεκριμένο μέτρο είναι το πιο σωστό για να μην έχουμε φαινόμενα επιδομάτων και μοριοδότησης παραμεθορίου στο κέντρο της Αθήνας!! ;) ;)
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Νεα πρόταση του υπουργείου για τα μόρια από τα δυσπρόσιτα..
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 03, 2010, 01:52:32 μμ »
jimmy100, ο κόσμος το 'χει τούμπανο κι εμείς κρυφό καμάρι; Έχει γεμίσει ο τόπος νταβατζήδες...

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Νεα πρόταση του υπουργείου για τα μόρια από τα δυσπρόσιτα..
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 03, 2010, 01:53:38 μμ »
Αν προσέξατε δεν μιλάει για την περίπτωση μόνο της απόσπασης αλλά και για της μετάθεσης.
Εγώ το αντιλαμβάνομαι ότι θα μηδενίζονται πλέον τα μόριά σου κι αν επιθυμείς νέα μετάθεση ή απόσπαση θα αρχίζεις από το μηδέν. Έτσι θα γίνει πιο δύσκολο όχι μόνο να παίρνει κάποιος απόσπαση αλλά και μετάθεση. Με άλλα λόγια υποχρεωτική παραμονή σε κάθε νέο τόπο που θα πηγαίνουμε :-X

Προφανώς εννοεί τη μετάθεση πριν συμπληρωθεί ο υποχρεωτικός χρόνος παραμονής 2-3 ετών στα δυσπρόσιτα. Αν μηδενίζονταν τα μόρια τότε ποιός ο λόγος να σου τα δώσουν εξαρχής; Εδώ λέει πως αν πας σε δυσπρόσιτο σου δίνω τα Χ παραπάνω μόρια ως κίνητρο για να πας εκεί και να μείνεις την υποχρεωτική περίοδο 2-3 χρόνων και μετά να πας εκεί που θέλεις. Αν είναι να τα διαγράψει μετά, ποιός ο λόγος να πας στην άλλη άκρη; Όλοι πηγαίνουν για να μαζέψουν μόρια,αν δεν μπορούν να τα χρησιμοποιήσουν γιατί να πάνε; Νομίζω πως αυτό εννοεί και το όλο συγκεκριμένο μέτρο είναι το πιο σωστό για να μην έχουμε φαινόμενα επιδομάτων και μοριοδότησης παραμεθορίου στο κέντρο της Αθήνας!! ;) ;)
αφενός για να διοριστείς κι αφετέρου για να πετύχεις μια καλή μετάθεση με την πρώτη

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Νεα πρόταση του υπουργείου για τα μόρια από τα δυσπρόσιτα..
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 03, 2010, 01:56:21 μμ »

rozy:
Παράθεση
Εγώ το αντιλαμβάνομαι ότι θα μηδενίζονται πλέον τα μόριά σου κι αν επιθυμείς νέα μετάθεση ή απόσπαση θα αρχίζεις από το μηδέν.

rozy όχι..

Μίλησα με συναδέλφους και είναι αυτό που λέει πολύ σωστά η Αναστασία και ο ..Εφιάλτης (Nightmare)..

Τα μόρια για τα δυσπρόσιτα τα παίρνεις στα δυσπρόσιτα.. Φεύγεις με απόσπαση σε γραφείο; Άντε γεια.. Θα πάρεις τα μόρια του κοντινότερου σχολείου πχ...

Το πιθανότερο είναι η εφημερίδα (τα "Νεα") να κάνει ηλίθια διατύπωση και αναφερει και τη λέξη "μετάθεση" που μπερδεύει τα πραγματα...

Εννοείται πως μακάρι να ισχυσει κάτι τετοιο.. Ανάσταση για όλους τους έντιμους και συνειδητούς εκπαιδευτικούς και ταφόπλακα για τους γλείφτες και ρουφιάνους που καρπώνονταν παράνομα μοριακια..

Γιατί μη μου πειτε πως "ότι είναι νόμιμο είναι και ..ηθικό" επειδη το είπε το λαμόγιο ο Βουλγαράκης..

Αλλά μεχρι να γίνει ας μη λέμε πολλά... Τα εργα μετράνε..
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2010, 02:02:04 μμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Νεα πρόταση του υπουργείου για τα μόρια από τα δυσπρόσιτα..
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 03, 2010, 02:00:00 μμ »
και στην περίπτωση της μετάθεσης;;;;;;
γιατί για τις αποσπάσεις χρόνια φωνάζουμε να ισχύσει αυτό κι επιπλέον να μπούνε και κριτήρια.

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Νεα πρόταση του υπουργείου για τα μόρια από τα δυσπρόσιτα..
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 03, 2010, 02:16:21 μμ »
Και για τις μεταθέσεις το ίδιο θα ισχύσει.Αν ζητήσεις μετάθεση πριν τη συμπλήρωση του υποχρεωτικού διαστήματος παραμονής χαιρέτα και τα μόρια του δυσπρόσιτου,δε θα σε ακολουθήσουν αν φύγεις από εκεί.(Να είσαι ας πούμε στη Θεσσαλονίκη και να παίρνεις τα μόρια από την Κω,όπως γινόταν ως τώρα.)
Το ερώτημα που μου δημιουργείται όσο το επεξεργάζομαι,είναι το εξής; Αν ζητήσουμε μετάθεση ή απόσπαση στο 2ο χρόνο πχ, ενώ ας πούμε η υποχρεωτική περίοδος είναι 3 χρόνια,τα μόρια του χρόνου που δουλέψαμε στο δυσπρόσιτο θα τα πάρουμε ή θα μετρήσουν ως απλά μόρια;  ??? ??? Γιατί το να σου τα διαγράψουν εντελώς σα να μη δούλεψες καθόλου είναι απαράδεκτο νομίζω.
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Νεα πρόταση του υπουργείου για τα μόρια από τα δυσπρόσιτα..
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 03, 2010, 02:25:27 μμ »
Όσο για τα κινητρα που λετε και θα πρεπε να δώσει το κράτος αν έκανε σοβαρη πολιτική αποκέντρωσης και τόνωσης των προβληματικών περιοχών, υπάρχουν λύσεις αλλά δεν τις θελουν, δεν τις βλέπουν (:).. Τι να πω..

Τα 'χω γραψει κι αλλού..

Να δίνονται δωρεάν κατοικίες με τους λογαριασμούς μέσα (και όχι επιδότηση ενοικίου, γιατί αν οι πονηροί ακρίτες το πάρουν χαμπάρι πως το κρατος σου δίνει 300-400 ευρω για σπίτι, τα ενοίκια θα πάνε στα ..700!)..Σπίτια δηλαδή με παροχες όπως επίπλωση, φως, νερο, θέρμανση, κοινόχρηστα, ίντερνετ για όλους τους εκπαιδευτικούς που πηγαίνουν εκεί..

Κουπόνια για σουπερ μαρκετ και είδη πρωτης διαβίωσης και βέβαια διπλασιασμό του επιδόματος παραμεθορίου (χωρίς να γίνονται κρατήσεις όπως τώρα και τα 120 γίνονται ..90)

Πολλά παίζουν και μπορουνε να γίνουν συνδυαστικά (πχ, πληρη φοροαπαλλαγη η μηδενικές κρατησεις στους μισθούς των εκπαιδευτικών που υπηρετουν εκεί και για όσο ειναι εκεί, μετα την πάροδο 3-4 χρόνων να πηγαίνεις στην περιοχή- σχολείο της  πρωτης επιλογής σου κλπ), και όχι μόνο για τους εκπαιδευτικούς, αλλά...

Αν γινόντουσαν κάποια έστω από αυτα θα πηγαίναμε ..τρέχοντας!!!  ;D ;D ;D Κάνω λάθος;

Παράθεση
Γιατί το να σου τα διαγράψουν εντελώς σα να μη δούλεψες καθόλου είναι απαράδεκτο νομίζω.

Αναστασία δεν υπάρχει περίπτωση για τελείως..μπορεί να σου δώσουν τα μισά ή κάτι τελος πάντων άλλο.. Αλλά ότι είναι, να είναι δικαιο και να είναι θεσμοθετημενο, να ξερει ο άλλος από πριν.. Άνθρωποι είμαστε, ανάγκες πάντα υπάρχουν (αρρωστιες, προβληματα υγείας κλπ κλπ) ..

Αν χρειαστει κάποιος συναδελφος να φυγει για σοβαρότατους λόγους, μην πάνε χαμενα τα 2 χρόνια του.. Να πάρει έστω τα μισά μόρια.. Και αν κάποια στιγμή μπορέσει ή θελήσει να ολοκληρωσει και τον 3ο χρόνο, να πάρει όσα θα έπαιρνε με κάποια ποσόστωση μειον (από τα 36 μόρια πχ, να πάρει τα 30..)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2010, 02:34:14 μμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 727
Σύνολο: 732

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.