*

Αποστολέας Θέμα: Πόσοι φιλόλογοι θα διοριστούν το 2011 - 12 (μόνιμοι, ΑΚΩ, ΑΜΩ)  (Αναγνώστηκε 519841 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioki_edu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Ευχαριστώ sun. μου δίνεις έλπιδα. Αν και τι να πω ρε παιδιά. Στο σχολείο που είμαι ωρομίσθια όσοι δεν είναι μόνιμοι και μάζευαν μοριάκι μοριάκι χρόνια τώρα , μανάδες με 3 παιδιά μακριά από τις οικογένειες τους μένουν εκτός . Πραγματικά ντρέπομαι για λογαριασμό τους. Μ αρέσει που λένε για διαδραστικούς πίνακες στα σχολεία. Να δω ποιος θα τους δουλεύει. Εμένα με φώναξαν ωρομίσθια σε κεντρικό σχολείο του ηρακλείου το Δεκέμβρη. Ούτε βαθμούς δεν πήραν τα παιδιά στα μαθημάτά μου  το πρώτο τρίμηνο. Κατάντια. Και το άλλο. Οι μόνιμοι κοιμούνται. Σε κάθε απεργία μόνο εγω απεργώ. Και έχουν και παιδιά αδιόριστους εκπαιδευτικούς και  αγχώνονται λέει για το μέλλον τους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ. Και κάτι άλλο. Αυτό που γράφτηκε ότι στις βασικές ειδικότητες μπορεί να πάρει παραπάνω από τους μίσους ισχύει? Θα πιάσει τους φιλολόγους ?έλεγα μήπως έτσι έχω καμία ελπίδα.
Φυσικά, "παίζει" κι αυτό το σενάριο. Είναι πιθανόν να πάρουν όλους τους φιλολόγους που απομένουν ,άρα κι εσένα, γιατί οι φιλόλογοι ανέκαθεν διορίζονταν μαζικά ,καθότι είμαστε πολλοί και τα φιλολογικά μαθήματα επίσης πολλά. Εξάλλου, αυτό το περιβόητο 50% μέιωση των διορισμών δεν είναι απαραίτητο να ισχύσει για όλες τις ειδικότητες. Σε άλλες ,μπορεί η μείωση να είναι μεγαλύτερη και σε άλλες -όπως των φιλολόγων ή των μαθηματικών και φυσικών- μικρότερη. Οφείλουμε να περιμένουμε ως τα τέλη Ιουνίου ,περίπου.
Sun,αισιόδοξε φίλε,λες τη δεύτερη χρονιά να πάρουνε κι από μας τους επιτυχόντες μπας και καταφέρουμε να "εξαργυρώσουμε" αυτή την επιτυχία,αφού φέτος ούτε ωρομίσθιοι δεν κληθήκαμε;Ας μας πάρουν και αναπληρωτές,να μην πάμε να δώσουμε το '12 μόνο με τα μόρια πάνω από τη βάση.Οσα κι αν είναι,δε θα φτάνουν...
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος LG_Shine

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
paidia auto me thn bash tou asep einai mpourda...afou outws h allws..den prokeita  na mas parei ..
8a eimaste arketa xamhla..
kai as mas dwsei bonous...
siga ta wa....

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
O,τι και να πεις (κai opws na to peis)έχεις δίκιο.Η ώρα όμως ευνοεί τα όνειρα(εαρινής νυκτός!) ;)
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος φρουφρού

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Ευχαριστώ sun. μου δίνεις έλπιδα. Αν και τι να πω ρε παιδιά. Στο σχολείο που είμαι ωρομίσθια όσοι δεν είναι μόνιμοι και μάζευαν μοριάκι μοριάκι χρόνια τώρα , μανάδες με 3 παιδιά μακριά από τις οικογένειες τους μένουν εκτός . Πραγματικά ντρέπομαι για λογαριασμό τους. Μ αρέσει που λένε για διαδραστικούς πίνακες στα σχολεία. Να δω ποιος θα τους δουλεύει. Εμένα με φώναξαν ωρομίσθια σε κεντρικό σχολείο του ηρακλείου το Δεκέμβρη. Ούτε βαθμούς δεν πήραν τα παιδιά στα μαθημάτά μου  το πρώτο τρίμηνο. Κατάντια. Και το άλλο. Οι μόνιμοι κοιμούνται. Σε κάθε απεργία μόνο εγω απεργώ. Και έχουν και παιδιά αδιόριστους εκπαιδευτικούς και  αγχώνονται λέει για το μέλλον τους.

Επειδή συχνά διαβάζω κριτική για τους μόνιμους των 45 και άνω: συχνά η κριτική έχει μια βάση. Επίσης συχνά όμως κρίνουμε εκ του αποτελέσματος (αδιαφορία ή μη συμμετοχή τους σε απεργίες) διαγράφοντας την πορεία που προηγήθηκε μέχρι να φτάσουν σε αυτό το αποτέλεσμα. Είναι άδικο να παραγνωρίζουμε τη μεθοδευμένη χρόνων προσπάθεια να σπάσει, να απαξιωθεί και να διαβρωθεί ο συνδικαλισμός τους.

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
κι εγώ πριν 2 εβδομαδες επαιρν ακαι ξαναεπαιρνα τηλεφωνο τον εν λόγω κύριο Σταθια.....
σε ενα τηλεφωνημα μου λοιπον που κρατησε αρκετη ωρα μου ξεφουρνισε οτι οι διοριστεοι φετος θα ειναι 300-350 (το εχω ξαναγράψει σε παλαιοτερο μηνυμα), αρα ό,τι ειπε η GERMANOS επαληθεύτεται...
Βεβαια την επομενη ημερα που τον ξαναρωτησα μεου ειπε...που ναξερω κυρια μου ποσοι θα διοριστουν φετος ???

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Ας περιμένουμε παιδιά καλύτερα...Πολλά θα εξαρτηθούν από τις συνταξιοδοτήσεις και τα κενά. Πολύ αξία έχετε δώσει στον συγκεκριμένο τύπο. Πραγματικά, ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΣΟΥΣ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΟΥΝ! Αυτό θα το μάθουμε μάλλον τέλη Ιούνη. Οπότε ως τότε όλα είναι εκτιμήσεις ή φήμες. Ας χαλαρώσουμε λίγο με αυτό το θέμα γιατί δεν μας βλέπω καθόλου καλά...

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ο εν λόγω τυπος δεν είναι και σημαντικος.....από ότι έμαθα......
γι'αυτο μην του δινετε σημασια γενικοτερα......

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 Nα και κάτι καλό!
  Είναι εκατόν ογδόντα χιλιάδες ζωές, οικογένειες, ζευγάρια και βεβαίως θα πρέπει να γίνεται κάθε δυνατή ρύθμιση –αφού εξυπηρετήσουμε πρώτα το σχολείο- να υπάρχει συνυπηρέτηση είπε στη Βουλή η υπ. Παιδείας Αννα Διαμαντοπούλου κι εξήγησε: «Στην αλλαγή του Προεδρικού Διατάγματος που θα κάνουμε θα βάλουμε το αυτονόητο κριτήριο που πιάνει –και έχει μια λογική- αυτό της συνυπηρέτησης των εκπαιδευτικών είτε στην πρωτοβάθμια, είτε στη δευτεροβάθμια, είτε στην τριτοβάθμια. Αυτό έχει μια λογική. Βασίζεται σε μια αρχή».

 www.esos.gr

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
paidia auto me thn bash tou asep einai mpourda...afou outws h allws..den prokeita  na mas parei ..
8a eimaste arketa xamhla..
kai as mas dwsei bonous...
siga ta wa....


Έχεις δίκο, LG Shine! Αν δεν προλάβετε το μεταβατικό στάδιο των 2 χρόνων, δυστυχώς θα πρέπει να περάσετε κι εσείς της ΠΔΣ και χωρίς επιτυχία ασεπ, από την ψυχοφθόρα διαδικασία του διαγωνισμού αυτού, όπως κι εμείς, οι κοινοί θνητοί...Ξέρεις, όλοι όσοι έχουμε 3+ επιτυχίες, που δε διοριστήκαμε για ελάχιστα μόρια ή αλλιώς να στο πω...για 2 ερωτήσεις, που έχουμε προϋπηρεσία και πάλι έξω είμαστε, για τους γνωστούς (ελληνικούς!) λόγους...Μακάρι να διοριζόμαστε όλοι, αλλά αφού δε γίνεται, τουλάχιστον -έστω και κάποια στιγμή- ας υπάρξει έστω και ελάχιστη δικαιοσύνη και ισονομία...Ας ισχύσουν κάποτε για ΟΛΟΥΣ μας οι ίδιοι νόμοι και οι ίδιες διαδικασίες!!!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος thouvou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ


Έχεις δίκο, LG Shine! Αν δεν προλάβετε το μεταβατικό στάδιο των 2 χρόνων, δυστυχώς θα πρέπει να περάσετε κι εσείς της ΠΔΣ και χωρίς επιτυχία ασεπ, από την ψυχοφθόρα διαδικασία του διαγωνισμού αυτού, όπως κι εμείς, οι κοινοί θνητοί...Ξέρεις, όλοι όσοι έχουμε 3+ επιτυχίες, που δε διοριστήκαμε για ελάχιστα μόρια ή αλλιώς να στο πω...για 2 ερωτήσεις, που έχουμε προϋπηρεσία και πάλι έξω είμαστε, για τους γνωστούς (ελληνικούς!) λόγους...Μακάρι να διοριζόμαστε όλοι, αλλά αφού δε γίνεται, τουλάχιστον -έστω και κάποια στιγμή- ας υπάρξει έστω και ελάχιστη δικαιοσύνη και ισονομία...Ας ισχύσουν κάποτε για ΟΛΟΥΣ μας οι ίδιοι νόμοι και οι ίδιες διαδικασίες!!!
[/quote]

'Ο,τι πιο σωστό έχει γραφτεί τις τελευταίες μέρες εδώ μέσα!!!!

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Δεν νομίζω πως ο/η LG shine εννοουσε όσους έχουν μόρια πδς και όχι ασεπ.Μάλλον ως επιτυχούσα μιλούσε ή τουλάχιστον έτσι κατάλαβα εγώ...
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Έτσι κατάλαβες εσύ. Είχε ξαναρωτήσει για τους διορισμούς του 40% και για όσους δεν έχουν καμία επιτυχία σε ασεπ.
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Αν κρατάς αρχείο, "πάσο"... ;)
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32324
  • Τελευταία: Meliki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161498
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 524
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 412
Σύνολο: 434

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.