*

Αποστολέας Θέμα: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία  (Αναγνώστηκε 29392 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #84 στις: Απρίλιος 07, 2010, 06:59:18 μμ »
Karxarias29 έγραψες :  "Όντως, το πολύ καλή πρόταση από φροντιστήριο ακούγεται λίγο... οξύμωρο."

Και μετά γράφεις ότι δεν καταφέρεσαι συλλήβδην εναντίον των φροντιστηρίων...... :) :) :) :) :) :) :)
Ποια τρελά νερά , εδώ χάνεται η μπάλα....

veni...vidi...ε, αστον να παει στο καλο ρε καρχαριοψαρο!!!!....VICIIIIIIIII !!!!   ΟΚ commando ?  fuge , λοιπον, σι βου πλε ( 17 χρονια στα φροντιστηρια,ενα γαλλικο δεν αξιωθηκα να μαθω , ο αχρηστος...)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #85 στις: Απρίλιος 07, 2010, 07:02:30 μμ »
1. Μάθε να διαβάζεις.
2. Δεν κάθομαι (οικειοθελώς) εδώ και αρκετά χρόνια και έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο. Απλώς, μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι προσπαθείς να μας πείσεις για το ότι τα φροντιστήρια είναι ... ευγενή ιδρύματα και οι φροντιστηριάρχες οι καλοί σαμαρείτες! Χμμμ, τώρα που το σκέφτομαι, μήπως ο ήλιος βγαίνει από τη Δύση; :P
3. Τςτςτςτς... παντελής έλλειψη πρωτοτυπίας στην απάντησή σου!

που γράφω ότι τα φροντιστήρια είναι ... ευγενή ιδρύματα και οι φροντιστηριάρχες οι καλοί σαμαρείτες;;;;;;;;;
Κάνε παράθεση να μου το αποδείξεις αλλιώς πέσε για ύπνο.....τον έχεις ανάγκη.....
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #86 στις: Απρίλιος 08, 2010, 12:05:28 πμ »
Φίλε μου,
1. Δεν χρειάζεται να σου αποδείξω τίποτα. Ο καθένας κρίνεται από αυτά που γράφει.
2. Για να έχεις τέτοια... πρεμούρα, που λένε και στα μέρη μου, για τους φροντιστηριάρχες, προφανώς ανήκεις ή ανήκες στην τάξη τους. Συνεπώς, είσαι στην αντίπερα όχθη, άρα εξ ορισμού θα διαφωνήσουμε.
3. Νομίζω ότι κουράσαμε αρκετά τους συναδέλφους διαφωνώντας μεταξύ μας, οπότε ας μην καταχραστούμε άλλο το φόρουμ. Ας συμφωνήσουμε... ότι διαφωνούμε.
4. Όσο για τον ύπνο, πίστεψέ με... ευχή μου δίνεις.

ΥΓ. Γεια σου ρε kozzi1, παμμέγιστε Λατίνε! ;D Το γαλλικό πάντως όντως θέλει δουλειά. Και στο λέω εγώ που ξέρω μόνο το ΟΥΙ και το ΜΠΑΡΔΟΝ! Οπότε... καταλαβαίνεις σε τι επίπεδο είμαστε! ;D

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #87 στις: Απρίλιος 08, 2010, 12:21:37 πμ »
Φίλε μου,
1. Δεν χρειάζεται να σου αποδείξω τίποτα. Ο καθένας κρίνεται από αυτά που γράφει.
2. Για να έχεις τέτοια... πρεμούρα, που λένε και στα μέρη μου, για τους φροντιστηριάρχες, προφανώς ανήκεις ή ανήκες στην τάξη τους. Συνεπώς, είσαι στην αντίπερα όχθη, άρα εξ ορισμού θα διαφωνήσουμε.
3. Νομίζω ότι κουράσαμε αρκετά τους συναδέλφους διαφωνώντας μεταξύ μας, οπότε ας μην καταχραστούμε άλλο το φόρουμ. Ας συμφωνήσουμε... ότι διαφωνούμε.
4. Όσο για τον ύπνο, πίστεψέ με... ευχή μου δίνεις.

ΥΓ. Γεια σου ρε kozzi1, παμμέγιστε Λατίνε! ;D Το γαλλικό πάντως όντως θέλει δουλειά. Και στο λέω εγώ που ξέρω μόνο το ΟΥΙ και το ΜΠΑΡΔΟΝ! Οπότε... καταλαβαίνεις σε τι επίπεδο είμαστε! ;D

...εννοεις  "θεε Λατινε"  προφανως,ε ...
θα το θεωρησω απλη αβλεψια της στιγμης και θα προχωρησω...
συμφωνοι ως προς το  1.
μαλλον ξερεις καλυτερα περι του 2.
επαυξανω για το  3.
το  4.  ειναι  wishful thinking ( ααααααααααχχ!  εδω το ειχα το εγγλεζικον! ), οποτε ασχολιαστο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #88 στις: Απρίλιος 08, 2010, 12:26:21 πμ »
... Με αφαλόκοψες! ;D
I rest my case... αχχ για να μάθεις! ;D

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #89 στις: Απρίλιος 08, 2010, 12:31:34 πμ »
... Με αφαλόκοψες! ;D
I rest my case... αχχ για να μάθεις! ;D

χμ...δεν απαντας στο αρχικο μου σχολιο-διορθωση...κι ανησυχω...

(αχ, μανα...εσυ ελεγες να παω για proficiency, εγω δε σ ακουγα...ηθελα να τρεχω στις Τουμπες και τα καταγωγια της Ανω Πολης...οριστε τωρα, δεν ξερω τι με λεει αυτη στ αγγλικα...μπορει και να με βριζει )

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #90 στις: Απρίλιος 08, 2010, 12:47:56 πμ »
Έχεις δίκιο, αμέλειά μου... mea culpa, που λένε βρε αδερφέ!
Είδες, για να μη συνεχίσεις το ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ τι παθαίνεις; ;D

Αποσυνδεδεμένος takitos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #91 στις: Απρίλιος 08, 2010, 01:28:19 πμ »
ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΙ φροντιστεσ φροντιστηριαρχες και ιδιαιτεραδες ολες οψεις του ιδιου πραγματος του καθηγητη δηλαδη.....γιαυτιο και οι ρολοι εναλλασσονται συνεχως και αδιαλλειπτως απο οσους και για οτι μπορουν,,,,,,,,,,ολα τα αλλα ειναι κομπλεξισμοι,,,,οποιος απο δω μεσα δεν απεφυγε εισφορεσ και φορους οποτε μπορεσε τοτε η δεν εχει δουλεψει ποτε απο αναγκη η ειναι απλα ψευτης..........

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #92 στις: Απρίλιος 08, 2010, 01:42:38 πμ »
ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΙ φροντιστεσ φροντιστηριαρχες και ιδιαιτεραδες ολες οψεις του ιδιου πραγματος του καθηγητη δηλαδη.....γιαυτιο και οι ρολοι εναλλασσονται συνεχως και αδιαλλειπτως απο οσους και για οτι μπορουν,,,,,,,,,,ολα τα αλλα ειναι κομπλεξισμοι,,,,οποιος απο δω μεσα δεν απεφυγε εισφορεσ και φορους οποτε μπορεσε τοτε η δεν εχει δουλεψει ποτε απο αναγκη η ειναι απλα ψευτης..........

Τα είπες όλα!
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

Αποσυνδεδεμένος uty

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #93 στις: Απρίλιος 11, 2010, 09:01:05 πμ »
ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΙ φροντιστεσ φροντιστηριαρχες και ιδιαιτεραδες ολες οψεις του ιδιου πραγματος του καθηγητη δηλαδη.....γιαυτιο και οι ρολοι εναλλασσονται συνεχως και αδιαλλειπτως απο οσους και για οτι μπορουν,,,,,,,,,,ολα τα αλλα ειναι κομπλεξισμοι,,,,οποιος απο δω μεσα δεν απεφυγε εισφορεσ και φορους οποτε μπορεσε τοτε η δεν εχει δουλεψει ποτε απο αναγκη η ειναι απλα ψευτης..........
Ο καθένας μιλάει απο τη θέση του. γι αυτό γίνεται και η συζήτηση. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Δεν είναι το ίδιο ένας φροντιστηριάρχης που καθαρίζει 7000 το μήνα πληρώνοντας 6Ε την ώρα τους καθηγητές του (εκμετάλλευση) χωρίς να φοροδιαφεύγει και ένας καθηγητής του δημοσίου σε μια επαρχιακή πόλη που κάνει και δυο ώρες ιδιέταιρα το απογευμα μαυρα για να συμπληρώσει το 1500αρι και να ζησει την οικογενεια του, μόνο και μόνο επειδή τελειωσαν και οι δυο μια καθηγητική σχολή...Ο καθένας βρίσκεται σε μια θέση απο την οποία - και προς τιμήν του - διεξάγει μια συζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος Martha72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • THERE'S MORE TO DO
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #94 στις: Απρίλιος 11, 2010, 10:34:08 πμ »
Το ηθικόν του θέματος γιατί όλοι το κάνουμε γαργάρα; Φυσικά και δεν είναι σωστό να εκμεταλλεύεται ο χ φροντιστηριούχος τον καθηγητή που προσφέρει έργο. Αλλά εκεί είναι επιχείρηση και η επιχείρηση εφόσον έχει στόχο το κέρδος θα το επιτύχει πάση θυσία. Στο σχολείο όμως, πώς είναι δυνατόν να "νομιμοποιούμε" τις πελατειακές σχέσεις καθηγητών και μαθητών; Η δικαιολογία "δε μου φτάνει ο μισθός" προβάλλει πλέον γραφική - όλοι ξέρουμε πριν διοριστούμε τι μισθό θα μας δώσουνε - δε μας τάξανε τρία χιλιάρικα και μας  δίνουν με το ζόρι χίλια...άρα, κάνεις τις επιλογές σου και με αυτές πορεύεσαι... Και ερωτώ - πώς μπορείς ως καθηγητής να μπαίνεις στην τάξη και να φέρεσαι δίκαια και ίσα προς όλους τους μαθητές; πώς μπορείς να πεις "απεταξάμην τον πειρασμό" και να μη δώσεις τα θέματα στους μαθητές που σε πληρώνουν; Πώς μπορείς να μη βάλεις υψηλές βαθμολογίες στα "παιδιά ΣΟΥ" αλλά και ενίοτε, για να βουλώσεις τα στόματα και των υπολοίπων, να βάλεις σε όλους καλές βαθμολογίες, δίνοντας εσφαλμένη εντύπωση για τις επιδόσεις τους τόσο σε μαθητές όσο και σε γονείς; Όλα αυτά γιατί τα προσπερνάμε; Είναι ή δεν είναι παράνομο το ιδιαίτερο; Και από την άλλη, είναι ή δεν είναι αναγκαίο το φροντιστήριο; Και αν είναι - ποιός φταίει; Μήπως τελικά δεν κάνουμε καλά τη δουλειά μας στο σχολείο και σπρώχνουμε τα παιδιά στα φροντιστήρια; Μήπως, αντί να απεργούμε πάντα για παχυλούς μισθούς να απεργήσουμε ΜΙΑ ΦΟΡΑ για περισσότερες ώρες μάθημα, για περισσότερες αίθουσες, νέα και εξοπλισμένα εργαστήρια κτλ κτλ κτλ ΧΩΡΙΣ να τα αναφέρουμε ως έσχατα αιτήματα και τελικά, τελείως...παρ΄επιπτόντως; Λέω εγώ τώρα....
THOSE WHO DARE TO TEACH MUST NEVER CEASE TO LEARN

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #95 στις: Απρίλιος 11, 2010, 11:40:01 πμ »
Το ηθικόν του θέματος γιατί όλοι το κάνουμε γαργάρα; Φυσικά και δεν είναι σωστό να εκμεταλλεύεται ο χ φροντιστηριούχος τον καθηγητή που προσφέρει έργο. Αλλά εκεί είναι επιχείρηση και η επιχείρηση εφόσον έχει στόχο το κέρδος θα το επιτύχει πάση θυσία. Στο σχολείο όμως, πώς είναι δυνατόν να "νομιμοποιούμε" τις πελατειακές σχέσεις καθηγητών και μαθητών; Η δικαιολογία "δε μου φτάνει ο μισθός" προβάλλει πλέον γραφική - όλοι ξέρουμε πριν διοριστούμε τι μισθό θα μας δώσουνε - δε μας τάξανε τρία χιλιάρικα και μας  δίνουν με το ζόρι χίλια...άρα, κάνεις τις επιλογές σου και με αυτές πορεύεσαι... Και ερωτώ - πώς μπορείς ως καθηγητής να μπαίνεις στην τάξη και να φέρεσαι δίκαια και ίσα προς όλους τους μαθητές; πώς μπορείς να πεις "απεταξάμην τον πειρασμό" και να μη δώσεις τα θέματα στους μαθητές που σε πληρώνουν; Πώς μπορείς να μη βάλεις υψηλές βαθμολογίες στα "παιδιά ΣΟΥ" αλλά και ενίοτε, για να βουλώσεις τα στόματα και των υπολοίπων, να βάλεις σε όλους καλές βαθμολογίες, δίνοντας εσφαλμένη εντύπωση για τις επιδόσεις τους τόσο σε μαθητές όσο και σε γονείς; Όλα αυτά γιατί τα προσπερνάμε; Είναι ή δεν είναι παράνομο το ιδιαίτερο; Και από την άλλη, είναι ή δεν είναι αναγκαίο το φροντιστήριο; Και αν είναι - ποιός φταίει; Μήπως τελικά δεν κάνουμε καλά τη δουλειά μας στο σχολείο και σπρώχνουμε τα παιδιά στα φροντιστήρια; Μήπως, αντί να απεργούμε πάντα για παχυλούς μισθούς να απεργήσουμε ΜΙΑ ΦΟΡΑ για περισσότερες ώρες μάθημα, για περισσότερες αίθουσες, νέα και εξοπλισμένα εργαστήρια κτλ κτλ κτλ ΧΩΡΙΣ να τα αναφέρουμε ως έσχατα αιτήματα και τελικά, τελείως...παρ΄επιπτόντως; Λέω εγώ τώρα....

Σωστά! Είναι παράνομο και ηθικά απαράδεκτο να κάνει ιδιαίτερα μαθήματα ένας διορισμένος καθηγητής του δημοσίου στους μαθητές του! Για τους διορισμένους καθηγητές του ιδιωτικού σχολείου είναι  μόνο ηθικά απαράδεκτο.
Τι γίνεται όμως με μαθητές άλλων σχολείων; Εκεί έχουμε μόνο τη παρανομία...
Επίσης είναι διαφορετικό να συμπληρώνει τον μισθό του ένας διορισμένος με μαθήματα των 15-20 ευρώ την ώρα και διαφορετικό να αισχροκερδεί με 50+ την ώρα.

Αυτά και, εν πάση περιπτώσει, στους καιρούς της απόλυτης κυριαρχίας των αγορών, αν κάποιος έχει την δυνατότητα να αισχροκερδήσει παρανομώντας, χωρίς να πιαστεί, θα εκμεταλευτεί την δυνατότητα...

Σκέφτομαι έναν συνάδελφο που δεν έκανε ποτέ ιδιαίτερα από ιδεολογία και μετά από 20 χρόνια  υπηρεσίας και τις περικοπές που υπέστη να δυσκολεύεται να τα βγάλει πέρα με τα ιδιαίτερα της κόρης του που δίνει πανελλαδικές... Και αν  περάσει σε κάποια μακρινή πόλη ή θέλει κάποιο μεταπτυχιακό στο εξωτερικό...Έχει νεύρα...

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #96 στις: Απρίλιος 11, 2010, 12:32:48 μμ »
Το ηθικόν του θέματος γιατί όλοι το κάνουμε γαργάρα; Φυσικά και δεν είναι σωστό να εκμεταλλεύεται ο χ φροντιστηριούχος τον καθηγητή που προσφέρει έργο. Αλλά εκεί είναι επιχείρηση και η επιχείρηση εφόσον έχει στόχο το κέρδος θα το επιτύχει πάση θυσία. Στο σχολείο όμως, πώς είναι δυνατόν να "νομιμοποιούμε" τις πελατειακές σχέσεις καθηγητών και μαθητών; Η δικαιολογία "δε μου φτάνει ο μισθός" προβάλλει πλέον γραφική - όλοι ξέρουμε πριν διοριστούμε τι μισθό θα μας δώσουνε - δε μας τάξανε τρία χιλιάρικα και μας  δίνουν με το ζόρι χίλια...άρα, κάνεις τις επιλογές σου και με αυτές πορεύεσαι... Και ερωτώ - πώς μπορείς ως καθηγητής να μπαίνεις στην τάξη και να φέρεσαι δίκαια και ίσα προς όλους τους μαθητές; πώς μπορείς να πεις "απεταξάμην τον πειρασμό" και να μη δώσεις τα θέματα στους μαθητές που σε πληρώνουν; Πώς μπορείς να μη βάλεις υψηλές βαθμολογίες στα "παιδιά ΣΟΥ" αλλά και ενίοτε, για να βουλώσεις τα στόματα και των υπολοίπων, να βάλεις σε όλους καλές βαθμολογίες, δίνοντας εσφαλμένη εντύπωση για τις επιδόσεις τους τόσο σε μαθητές όσο και σε γονείς; Όλα αυτά γιατί τα προσπερνάμε; Είναι ή δεν είναι παράνομο το ιδιαίτερο; Και από την άλλη, είναι ή δεν είναι αναγκαίο το φροντιστήριο; Και αν είναι - ποιός φταίει; Μήπως τελικά δεν κάνουμε καλά τη δουλειά μας στο σχολείο και σπρώχνουμε τα παιδιά στα φροντιστήρια; Μήπως, αντί να απεργούμε πάντα για παχυλούς μισθούς να απεργήσουμε ΜΙΑ ΦΟΡΑ για περισσότερες ώρες μάθημα, για περισσότερες αίθουσες, νέα και εξοπλισμένα εργαστήρια κτλ κτλ κτλ ΧΩΡΙΣ να τα αναφέρουμε ως έσχατα αιτήματα και τελικά, τελείως...παρ΄επιπτόντως; Λέω εγώ τώρα....

Είσαι πολύ ρεαλιστική για να είσαι αρεστή..... :)
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Τα Φροντιστήρια (νομίζουν ότι) δεν είναι Παραπαιδεία
« Απάντηση #97 στις: Απρίλιος 11, 2010, 12:45:49 μμ »
Το ηθικόν του θέματος γιατί όλοι το κάνουμε γαργάρα; Φυσικά και δεν είναι σωστό να εκμεταλλεύεται ο χ φροντιστηριούχος τον καθηγητή που προσφέρει έργο. Αλλά εκεί είναι επιχείρηση και η επιχείρηση εφόσον έχει στόχο το κέρδος θα το επιτύχει πάση θυσία. Στο σχολείο όμως, πώς είναι δυνατόν να "νομιμοποιούμε" τις πελατειακές σχέσεις καθηγητών και μαθητών; Η δικαιολογία "δε μου φτάνει ο μισθός" προβάλλει πλέον γραφική - όλοι ξέρουμε πριν διοριστούμε τι μισθό θα μας δώσουνε - δε μας τάξανε τρία χιλιάρικα και μας  δίνουν με το ζόρι χίλια...άρα, κάνεις τις επιλογές σου και με αυτές πορεύεσαι... Και ερωτώ - πώς μπορείς ως καθηγητής να μπαίνεις στην τάξη και να φέρεσαι δίκαια και ίσα προς όλους τους μαθητές; πώς μπορείς να πεις "απεταξάμην τον πειρασμό" και να μη δώσεις τα θέματα στους μαθητές που σε πληρώνουν; Πώς μπορείς να μη βάλεις υψηλές βαθμολογίες στα "παιδιά ΣΟΥ" αλλά και ενίοτε, για να βουλώσεις τα στόματα και των υπολοίπων, να βάλεις σε όλους καλές βαθμολογίες, δίνοντας εσφαλμένη εντύπωση για τις επιδόσεις τους τόσο σε μαθητές όσο και σε γονείς; Όλα αυτά γιατί τα προσπερνάμε; Είναι ή δεν είναι παράνομο το ιδιαίτερο; Και από την άλλη, είναι ή δεν είναι αναγκαίο το φροντιστήριο; Και αν είναι - ποιός φταίει; Μήπως τελικά δεν κάνουμε καλά τη δουλειά μας στο σχολείο και σπρώχνουμε τα παιδιά στα φροντιστήρια; Μήπως, αντί να απεργούμε πάντα για παχυλούς μισθούς να απεργήσουμε ΜΙΑ ΦΟΡΑ για περισσότερες ώρες μάθημα, για περισσότερες αίθουσες, νέα και εξοπλισμένα εργαστήρια κτλ κτλ κτλ ΧΩΡΙΣ να τα αναφέρουμε ως έσχατα αιτήματα και τελικά, τελείως...παρ΄επιπτόντως; Λέω εγώ τώρα....

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32328
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162262
  • Σύνολο θεμάτων: 19245
  • Σε σύνδεση σήμερα: 620
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 537
Σύνολο: 556

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.