*

Αποστολέας Θέμα: Γιατί οι νηπιαγωγοί αντιμετωπίζουν αρνητικά σχόλια;  (Αναγνώστηκε 16202 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γιατί οι νηπιαγωγοί αντιμετωπίζουν αρνητικά σχόλια;
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 30, 2010, 12:49:21 πμ »
ferari δεν αστειεύομαι δυστυχώς υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν τα παραπάνω για την προσχολική εκπαίδευση. Φυσικά ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει ό,τι θέλει αλλά είναι διαφορετικό όταν σου κάνουν υποτιμητικά σχόλια για τη δουλειά σου.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γιατί οι νηπιαγωγοί αντιμετωπίζουν αρνητικά σχόλια;
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 30, 2010, 01:00:45 πμ »
Παιδιά έχετε δίκιο για αυτά που λέτε. Όμως, Ερση θα διαφωνίσω για το ότι απαξιώνουμε τη σχολή μας οι ίδιοι. Δεν αντιγράφουν όλοι και αντιγραφές γίνονται πιστεύω σε όλες τις σχολές. Επίσης, αν κάποιοι παίρνουν 9άρια και 10άρια δε σημαίνει απόλυτα ότι αντέγραψαν.



μα δεν τα έλεγα εγώ.....εκείνη αναφερόταν ότι γίνονταν τα παραπάνω στο σύνολό ,την προσωπική γνώμη μου  την εξέφρασα,σε κάθε περίπτωση η δουλειά μας είναι ιερή και εφόσον την κάνουμε καλά δεν έχουμε να δώσουμε λόγο σε κανέναν
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2010, 01:03:57 πμ από Ερση »

Αποσυνδεδεμένος popaki1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Γιατί οι νηπιαγωγοί αντιμετωπίζουν αρνητικά σχόλια;
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 30, 2010, 02:01:37 πμ »
Παιδιά έχετε δίκιο για αυτά που λέτε. Όμως, Ερση θα διαφωνίσω για το ότι απαξιώνουμε τη σχολή μας οι ίδιοι. Δεν αντιγράφουν όλοι και αντιγραφές γίνονται πιστεύω σε όλες τις σχολές. Επίσης, αν κάποιοι παίρνουν 9άρια και 10άρια δε σημαίνει απόλυτα ότι αντέγραψαν.
μην διαφωνείς καθόλου   με την ερση,  μόνο κάνε μια βόλτα μεχρι τον καθρέφτη σου.

υποτιμάς όχι μόνο τον εαυτό σου (δικό σου θέμα)  αλλά και τους συναδέλφους σου.

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γιατί οι νηπιαγωγοί αντιμετωπίζουν αρνητικά σχόλια;
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 30, 2010, 04:30:25 πμ »
Παιδιά έχετε δίκιο για αυτά που λέτε. Όμως, Ερση θα διαφωνίσω για το ότι απαξιώνουμε τη σχολή μας οι ίδιοι. Δεν αντιγράφουν όλοι και αντιγραφές γίνονται πιστεύω σε όλες τις σχολές. Επίσης, αν κάποιοι παίρνουν 9άρια και 10άρια δε σημαίνει απόλυτα ότι αντέγραψαν.
μην διαφωνείς καθόλου   με την ερση,  μόνο κάνε μια βόλτα μεχρι τον καθρέφτη σου.

υποτιμάς όχι μόνο τον εαυτό σου (δικό σου θέμα)  αλλά και τους συναδέλφους σου.

Κι όμως θα διαφωνίσω για το ότι απαξιώνουμε οι ίδιοι τη σχολή μας. Δεν είναι όλοι ίδιοι στις σχολές, υπάρχουν αυτοί που ενδιαφέρονται και αυτοί που αδιαφορούν, αυτοί που διαβάζουν και αυτοί που δε διαβάζουν, αυτοί που αντιγράφουν και αυτοί που δεν αντιγράφουν, γι' αυτό μην τα ισοπεδώνουμε όλα, ούτε να τα γενικεύουμε. Αν απαξίωνες εσύ τη σχολή σου αυτό αφορά εσένα και δε σημαίνει ότι όλοι έκαναν το ίδιο.

Δε νιώθω καμία ανασφάλεια ή μειονεκτικά για τον εαυτό μου (αν αυτό εννοείς με το να κοιταχτώ στον καθρέφτη). Κάθε άλλο μάλιστα. Μ' αρέσει πολύ η δουλειά που θα κάνω για πολλούς λόγους. Δεν υποτιμώ καθόλου τον εαυτό μου και τους συναδέλφους μου. Δεν καταλαβαίνω πώς συμπεραίνεις κάτι τέτοιο; Αυτό που έθιξα σαν πρόβλημα είναι τα αρνητικά ή υποτιμητικά αν θες σχόλια των άλλων προς τους νηπιαγωγούς. Είπα ότι με στεναχωρεί και με θυμώνει που κάποιοι βλέπουν έτσι το έργο μας σαν μη απαραίτητο. Αν υποτιμούσα, όπως λες τον εαυτό μου και τους συναδέλφους μου, τότε θα συμμεριζόμουν τη γνώμη αυτών των κάποιων, δε θα άνοιγα αυτό το θέμα γιατί δε θα είχα λόγους να στεναχωρηθώ και να θυμώσω.
Θεωρώ PO-PA-KI ότι με παρεξήγησες.
Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι θέλω να πω...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2010, 04:44:58 πμ από maklin »
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γιατί οι νηπιαγωγοί αντιμετωπίζουν αρνητικά σχόλια;
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 30, 2010, 04:51:56 πμ »
μα δεν τα έλεγα εγώ.....εκείνη αναφερόταν ότι γίνονταν τα παραπάνω στο σύνολό ,την προσωπική γνώμη μου  την εξέφρασα,σε κάθε περίπτωση η δουλειά μας είναι ιερή και εφόσον την κάνουμε καλά δεν έχουμε να δώσουμε λόγο σε κανέναν

Ερση καλά έκανες και εξέφρασες την άποψή σου. Εκεί που δε συμφωνώ μαζί σου είναι που είπες ότι απαξιώνουμε οι ίδιοι τη σχολή μας με τις αντιγραφές. Αλλά και πάλι αυτή είναι δική σου άποψη.

από προσωπική εμπειρία ,διότι υπήρξα συγκάτοικος φοιτήτριας νηπειαγωγού,θεωρώ ότι οι ίδιοι απαξιώνετε τη σχολή καθώς άκουγα για αντιγραφές σωρηδόν ,για υψηλές βαθμολογίες (9-10) και με κάποιες δυσκολίες σχετικα με τις ψυχολογίες αλλά μέχρι εκεί .Πιστεύω ,όμως,ότι ειναι ιδιαίτερα δύσκολο να γνωρίζει κανείς πώς να χειρίζεται τόσο μικρές ηλικίες και μόνο θετικό και αξιοθαύμαστο μπορούμε να πούμε ότι είναι!!!!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Γιατί οι νηπιαγωγοί αντιμετωπίζουν αρνητικά σχόλια;
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 30, 2010, 09:10:35 πμ »
Ήθελα να δω αν είμαι η μόνη...Προφανώς δεν είμαι, elleni ! Πραγματικά με κουράζει, με στεναχωρεί και με θυμώνει αυτή η κατάσταση. Όσο για το γεγονός ότι έβαλα το θέμα σε φόρουμ εκπαιδευτικών, έχεις δίκιο Mάρκο...αλλά δυστυχώς έχω ακούσει και από εκπαιδευτικούς ανώτερης βαθμίδας να κάνουν τέτοια σχόλια...
Με συγχωρείτε για τη γκρίνια

εχεις δικιο και επειδη ακριβως το ξερω εκανα και γω λογο γιαυτο. ηθελα να πω οτι κανονικα δεν θα επρεπε να ειχε θεση μια τετοια ερωτηση σε ενα εκπ/κο φορουμ, αλλα δυστυχως, ναι υπαρχουν και τετοιοι απο μας.
(εδω εμεις οι φιλολογοι "σφαζομαστε" για το ποιος ειναι φιλολογος και ποιος οχι !!!!!)

μην τους ακους. ποτέ δεν θα σταματησουν να λενε αυτα που λενε. απλα αδιαφορεις.εξαλλου, τα αδεια δοχεια ηχουν περισσοτερο (που λεγαν και οι λατινοι)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Γιατί οι νηπιαγωγοί αντιμετωπίζουν αρνητικά σχόλια;
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 30, 2010, 09:26:08 πμ »
Έχω να κάνω τις εξής επισημάνσεις:

3. Προτείνω να ορίσουμε το ΜΑΡΚΟ επίτιμο πρόεδρο των νηπιαγωγών !!!!!ΕΙναι ο μόνος από τους άλλους κλάδους που μας υποστηρίζει πάντα  :)

ευχαριστω για την ....τιμη!!  θεωρω οτι στο συνολο τους ολοι οι συναδελφοι ξερουν τις δυσκολιες του επαγγελματος σας. Απλως συμβαινει να τα λεω "ανοιχτα"....

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3678
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Γιατί οι νηπιαγωγοί αντιμετωπίζουν αρνητικά σχόλια;
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 30, 2010, 09:43:31 πμ »
Εγώ το τι έχω ακούσει είναι άλλο πράγμα!!!! Και δεν τα έχω ακούσει μόνο ως νηπιαγωγός, αλλά και όταν ήμουν σε ειδικό σχολείο, αλλά και τώρα στο ΚΕΔΔΥ (όλη μέρα, βλέπετε, εμέις και στα 2 πλαίσια καθόμαστε και ξυνόμαστε!!!).
Οι δε νηπιαγωγοί....να μην πω πόσο ξύνονται....όλη μέρα τραγουδάκια και ζηγραφιές....όσο για τη σχολή....και εκέι μια από τα ίδια!!!!

Τι κάνω;;;; Απλά δεν ακούω! Και όταν είμαι σε σημείο να σκάσω, πολύ απλά τους προτείνω να έρθουν να κάνουν ΜΑΘΗΜΑ (όχι ζωγραφιές και τραγουδάκια) στο νηπιγωγείο για 1 μέρα, όχι για παραπάνω!!!! Σας πληροφορώ ότι κανένας δεν το τολμά!!!! (Εγώ θα τους άφηνα)...
Επίσης, όταν μου λένε για τη σχολή και την "ευκολία" της, τους ρωτάω αφού όλα είναι ΤΟΣΟ εύκολα, γιατί δεν πήγαν και αυτοί να σπουδάσουν σε ΠΤΝ;;;;;;; Εκέι δεν απαντάνε, ή λένε βλακείες του τύπου ότι ήθελαν μια σχολή με περισσότερο κύρος!!!
ΟΚ! Εγώ σπούδασα κάτι πολύ απλό, σε μια πολύ εύκολη σχολή, κάνω μία γελοία δουλειά, μόνο 4 ώρες τη μέρα και όμως γουστάρω!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Γιατί οι νηπιαγωγοί αντιμετωπίζουν αρνητικά σχόλια;
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 30, 2010, 09:52:32 πμ »
Εγώ το τι έχω ακούσει είναι άλλο πράγμα!!!! Και δεν τα έχω ακούσει μόνο ως νηπιαγωγός, αλλά και όταν ήμουν σε ειδικό σχολείο, αλλά και τώρα στο
Τι κάνω;;;; Απλά δεν ακούω! Και όταν είμαι σε σημείο να σκάσω, πολύ απλά τους προτείνω να έρθουν να κάνουν ΜΑΘΗΜΑ (όχι ζωγραφιές και τραγουδάκια) στο νηπιγωγείο για 1 μέρα, όχι για παραπάνω!!!! Σας πληροφορώ ότι κανένας δεν το τολμά!!!! (Εγώ θα τους άφηνα)...
Επίσης, όταν μου λένε για τη σχολή και την "ευκολία" της, τους ρωτάω αφού όλα είναι ΤΟΣΟ εύκολα, γιατί δεν πήγαν και αυτοί να σπουδάσουν σε ΠΤΝ;;;;;;; Εκέι δεν απαντάνε, ή λένε βλακείες του τύπου ότι ήθελαν μια σχολή με περισσότερο κύρος!!!
ΟΚ! Εγώ σπούδασα κάτι πολύ απλό, σε μια πολύ εύκολη σχολή, κάνω μία γελοία δουλειά, μόνο 4 ώρες τη μέρα και όμως γουστάρω!

Αισθάνομαι ότι ακούω τον εαυτό μου! Μα ακριβώς τα ίδια;
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Γιατί οι νηπιαγωγοί αντιμετωπίζουν αρνητικά σχόλια;
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 30, 2010, 09:54:08 πμ »
Το οτι υποτιμαται το εργο μας ειναι γεγονος,το ασχημο ειναι οτι υποτιμαται και απο εκπ/τικους αλλων βαθμιδων που ειναι αδικαιολογητο.
Παντως αυτη η αντιμετωπιση με αφηνει παγερα αδιαφορη γιατι πιστευω οτι εντασσεται σε μια γενικοτερη ταση να υποτιμαμε το εργο και την προσφορα των αλλων,για μενα αποτελει ελλειμμα κατανοησης και αλληλεγγυης.
Το θεμα ειναι να κανουμε οσο πιο ευσυνειδητα και επαγγελματικα τη δουλεια μας,φροντιζοντας να καλυπτουμε οσο περισσοτερο γινεται τις αναγκες των παιδιων χωρις να παραλειπουμε να εχουμε συμπαραστατες τους γονεις και απο εκει και περα αστους να λενε.

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3678
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Γιατί οι νηπιαγωγοί αντιμετωπίζουν αρνητικά σχόλια;
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 30, 2010, 10:19:38 πμ »
Εγώ το τι έχω ακούσει είναι άλλο πράγμα!!!! Και δεν τα έχω ακούσει μόνο ως νηπιαγωγός, αλλά και όταν ήμουν σε ειδικό σχολείο, αλλά και τώρα στο
Τι κάνω;;;; Απλά δεν ακούω! Και όταν είμαι σε σημείο να σκάσω, πολύ απλά τους προτείνω να έρθουν να κάνουν ΜΑΘΗΜΑ (όχι ζωγραφιές και τραγουδάκια) στο νηπιγωγείο για 1 μέρα, όχι για παραπάνω!!!! Σας πληροφορώ ότι κανένας δεν το τολμά!!!! (Εγώ θα τους άφηνα)...
Επίσης, όταν μου λένε για τη σχολή και την "ευκολία" της, τους ρωτάω αφού όλα είναι ΤΟΣΟ εύκολα, γιατί δεν πήγαν και αυτοί να σπουδάσουν σε ΠΤΝ;;;;;;; Εκέι δεν απαντάνε, ή λένε βλακείες του τύπου ότι ήθελαν μια σχολή με περισσότερο κύρος!!!
ΟΚ! Εγώ σπούδασα κάτι πολύ απλό, σε μια πολύ εύκολη σχολή, κάνω μία γελοία δουλειά, μόνο 4 ώρες τη μέρα και όμως γουστάρω!

Αισθάνομαι ότι ακούω τον εαυτό μου! Μα ακριβώς τα ίδια;

Ξέρεις λέγονατς τους αυτά τους "μπερδεύεις" γαιτί περιμένουν να αρχίσεις δικαιολογίες κλπ. Αν τους πεις όμως "Ναι ρε φίλε! Έβγαλα μια πολύ πιο έυκολη, σχεδόν γελοία σχολή, η δουλειά μου είναι γελοία και το γουστάρω, ενώ εσύ κάθεσαι και χτυπιέσαι και παιδεύεσαι*" τους στέλνεις κανονικά!!!
Μάλιστα μία γνωστή μου (δεν την θεωρώ φίλη) πολιτικός μηχανικός, μου έλεγε τέτοιες π@π@ριές και μου έλεγε ότι αυτή δουλέυει 12 ωρες τη μέρα, αλλά έβλεπε άμεσο αποτέλεσμα, έβγαζε και λεφτά, ενώ εγώ σιγά τη δουλειά που κάνω, που δεν έχει αποτέελσμα, απλά κρατάω "καθυστερημένα" και περνά η ώρα μου....Η απάντηση μου; "ΟΚ! Εγώ δουλεύω 4 ώρες τη μέρα, βασικά κάθομαι, δεν κάνω κάτι, αλλά τα 1200 τα τσακώνω το μήνα, ενώ εσύ παιδεύεσαι τόσες ώρες κάθε μέρα! Ποιός είναι λοιπόν πιο έξυπνος και ποιό ςκάνει την καλύτερη δουλειά;" Δεν μου ξαναμίλησε από τότε!
Απλ'α δεν ασχολέισαι παραπάνω! Τους ταπώνεις και τέρμα!

*Να σημειώσω για να μην παρεξηγηθώ, δεν θεωρώ ότι ύπάρχει κάποια δουλειά ανώτερη από κάποια άλλη, αλλά τέτοιους ανθρώπους έτσι τους μιλάς!!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Γιατί οι νηπιαγωγοί αντιμετωπίζουν αρνητικά σχόλια;
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 30, 2010, 10:56:41 πμ »
Δυστυχώς το κακό είναι γενικευμένο. Πολλοί νηπιαγωγοί απαξιώνουν τους βρεφονιοκόμους, πολλοί δάσκαλοι τους νηπιαγωγούς, πολλοί καθηγητές γυμνασίου τους δάσκαλους, πολλοί καθηγητές λυκείου τους καθηγητές γυμνασίου, πολλοί πανεπιστημιακοί  όλους τους υπόλοιπους και όλη η υπόλοιπη κοινωνία (πτυχιούχοι, αγρότες, υδραυλικοί, ....) μιλά απαξιωτικά για όλο τον εκπαιδευτικό χώρο και εμείς για αυτούς...
Και τι μ' αυτό; Έτσι είμαστε οι περισσότεροι. Δοχεία αδειανά...

Πάντως πιστεύω πως η δουλειά του νηπιαγωγού είναι πολύ σημαντική και απαιτεί εκπαιδευτικούς με μεγάλυτερη ευαισθησία από τους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς. Ένας καλός νηπιαγωγός μπορεί να κάνει μεγάλο καλό στην μαθησιακή εξέλιξη ενός παιδιού, αλλά ένας αδιάφορος νηπιαγωγός μπορεί να κάνει και μεγάλο κακό...

Αποσυνδεδεμένος ferari

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • __! ! ! Ferari ! ! !__
    • Προφίλ
Απ: Γιατί οι νηπιαγωγοί αντιμετωπίζουν αρνητικά σχόλια;
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 30, 2010, 11:51:15 πμ »
Πάντως πιστεύω πως η δουλειά του νηπιαγωγού είναι πολύ σημαντική και απαιτεί εκπαιδευτικούς με μεγάλυτερη ευαισθησία από τους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς. Ένας καλός νηπιαγωγός μπορεί να κάνει μεγάλο καλό στην μαθησιακή εξέλιξη ενός παιδιού, αλλά ένας αδιάφορος νηπιαγωγός μπορεί να κάνει και μεγάλο κακό...
Αυτό ακριβώς. Το ίδιο και ο Δάσκαλος!
θές να το ονομάσουμε ευαισθησία θες υπευθυνότητα θες ευθύνη θες παιδαγωγικά θες οριζόντια θές κάθετα θες ....... όλα και άλλα τόσα!!!!!

Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Γιατί οι νηπιαγωγοί αντιμετωπίζουν αρνητικά σχόλια;
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 30, 2010, 12:14:14 μμ »
Προσωπικά πιστεύω πως δεν έπρεπε να ξεκινήσει το συγκεκριμένο θέμα γιατί είναι σαν να υποτιμάμε τον εαυτό μας και να βγάζουμε τα μάτια μας!!!!! Η κάθε εκπαιδευτική βαθμίδα έχει τις δικές της δυσκολίες, απαιτήσεις και τα δικά της ιδιαίτερα χαρακτηριστικά! Το έργο του νηπιαγωγού είναι πολύπλευρο και πολύ σημαντικό αναμφισβήτητα!!! Προσωπικά, έχοντας αποφοιτήσει από το Χημικό Τμήμα της Αθήνας, είπα μέσα μου : "Α, ωραία στη Σχολή νηπιαγωγών, θα περάσω ξεκούραστα!" ΚΑΙ ΌΜΩΣ σας πληροφορώ πως δεν είναι έτσι τα πράγματα, ειδικά στο ΤΕΑΠΗ του Πανεπιστ. Αθηνών!!!!!!! Είχαμε πολλά μαθήματα να δώσουμε: 8 το κάθε εξάμηνο, πολλές Ψυχολογίες, Παιδαγωγικά μαθήματα, Κοινωνιολογίες, Παιδική ανάπτυξη, Θεατρικά κλπ. , πολλές εργασίες μεγάλου όγκου σελίδων και δουλειάς και σαφώς το πιο απαιτητικό κομμάτι : οι πρακτικές ασκήσεις για 2 χρόνια σε δημόσια νηπιαγωγεία , όπου έπρεπε να σχεδιάζουμε μόνοι μας ολόκληρα σχέδια μαθήματος, εργασίες, projects κλπ., και σαφώς να τα υλοποιούμε ως κανονική διδασκαλία σε ομάδες μαθητών και ταυτόχρονα να μας κάνει αξιολόγηση της διδασκαλίας μας ο επιβλέπων καθηγητής!!!!! Προκαλώ κάποιον να πάει σήμερα σε σχολή Παιδαγωγική Νηπιαγωγών και στο Τμήμα που τελείωσα να δει τα πράγματα!!! Οι αντιγραφές υπάρχουν σε όλα τα τμήματα!!! Σε μας είχαμε 3 επιβλέποντες σε κάθε εξέταση και δεν μπορούσες να κάνεις τίποτα!!!! Όσον αφορά στην καθημερινή ρουτίνα του νηπιαγωγού, για ρωτήστε μια νηπιαγωγό να δείτε τι τραβάει καθημερινά και μετά μου λέτε!!!! Έχω πάει σε νηπιαγωγείο, στην Καλλίπολη Πειραιά, όπου εκεί η νηπιαγωγός είχε να αντιμετωπίσει 29 νήπια(!!!!!), εκ των οποίων τα 10 αλλοδαπά (με πρόβλημα κατανόησης της ελληνικής γλώσσας) , και άλλους 3 μαθητές με ειδικές ανάγκες : υπερκινητικότητα και ένα άλλο σύνδρομο! Η τάξη τους ήταν 2Χ2, ούτε καρεκλάκια να κάτσουν δεν είχαν και οι υποδομές ήταν ανύπαρκτες!!!! Τι είχε να αντιμετωπίσει η γυναίκα δεν λέγεται! Και μην ξεχνάμε ότι η ηλικία των 3-4-5 ετών, έχει τις ιδιαιτερότητές της!!! Θέλει διαφορετική αντιμετώπιση σε σχέση τις μεγαλύτερες ηλικίες, τα παιδιά χρειάζονται πρόγραμμα, κανόνες, πολλές διαφορετικού τύπου δραστηριότητες κλπ. Τα "μικρά" βαριούνται εύκολα, έχουν πολλές απαιτήσεις και απορίες και πρέπει να είσαι πολύ καλά προετοιμασμένος και εφοδιασμένος με πολλή υπομονή και πολλά παιδαγωγικά υλικά!!!! Δεν κάνουμε μόνο ζωγραφιές αλλά και δραστηριότητες με αντικείμενο σε πολλούς διαφορετικούς τομείς : Γλώσσα, Μαθηματικά, Περιβάλλον, Φυσικές Επιστήμες και πειράματα, Μουσική, Φυσική αγωγή, Καλλιτεχνικά , Κοινωνικές επιστήμες , Θέατρο, κλπ. Τέλος, η "μαγκιά" της νηπιαγωγού, που την ξεχωρίζει από τις άλλες ειδικότητες είναι ότι φτιάχνει μόνη της όλο το πρόγραμμα διδασκαλίας όλης της χρονιάς, με βάση τις ανάγκες και τις απαιτήσεις της τάξης της, χωρίς να έχει ένα "τυφλοσούρτη" πρόγραμμα από το Υπουργείο Παιδείας για βοηθό ή κάποιο βιβλίο με έτοιμα μαθήματα ή λύσεις ή οτιδήποτε!!!! Αν ήταν τόσο εύκολα τα πράγματα, θα γίνονταν όλοι νηπιαγωγοί!!!! Σας προκαλώ κάποιους να πάτε μία μέρα να διδάξετε σε ένα νηπιαγωγείο και μετά μου λέτε τις... εμπειρίες σας και κατά πόσο εύκολο είναι!!!! Χρειάζεται αλληλοσεβασμός όλων των συναδέρφων από όλες τις ειδικότητες!!!! Ο καθένας έχει να επιτελέσει το έργο του και να αντιμετωπίσει διαφορετικές καταστάσεις!!!!! Μην λέμε βλακείες!!!! Όταν απαξιωνόμαστε μόνοι μας, ή αλληλοτσακωνόμαστε, οι άλλοι που δεν είναι εκπ/κοί τι πρέπει να πουν??? Καλή συνέχεια σε όλους!!!!! Και καλή ανάσταση!!!!!  :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161944
  • Σύνολο θεμάτων: 19238
  • Σε σύνδεση σήμερα: 592
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 528

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.