*

Αποστολέας Θέμα: Το νέο νομοσχέδιο  (Αναγνώστηκε 521188 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kilgore

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Break on through to the other side...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #1190 στις: Απρίλιος 19, 2010, 01:58:04 μμ »
9.Εργασιακές σχέσεις - προσλήψεις: Το ΔΝΤ τάσσεται υπέρ της κατάργησης της μονιμότητας στο Δημόσιο ενώ εισηγείται την ελαστικοποίηση των εργασιακών σχέσεων και την απελευθέρωση των απολύσεων. Προτείνει δε μηδενικές προσλήψεις ακόμη και σε ευαίσθητους τομείς, όπως η Υγεία και η Παιδεία.
-------------------------------------------------------------------

Το ΔΝΤ όμως ξέρει τις ελλείψεις που έχουν τα δημόσια νοσοκομεία σε προσωπικό ( αντί για 6 νοσηλευτές βάρδια στα Τμήματα υπάρχουν λόγω ελλείψεων προσωπικού 2 άτομα, να μην αναφέρω και τους γιατρούς - που δεν υπάχρουν βασικές ειδικότητες σε κάποια νοσοκομεία) και στα σχολεία σε εκαπιδευτικούς ? Ηθελα να ξέρω πως θα λειτουργήσουν του χρόνου τα ολοήμερα (που συνεπάγονται επιπλέον εκπαιδευτικούς) ....

Τα παιδιά πρέπει να κάνουν μάθημα. Ηδη με τους μισούς . ήτοι 3000 διορισμούς θα μείνουν ακάλυπτες χιλιάδες θέσεις εκπαιδευτικών στα δημόσια σχολεία.
 

Γιατί νομίζεις ότι θα μπορεί τίποτα να λειτουργήσει, όταν διώξουν τους συμβασιούχους οι οποίοι σε μεγάλο ποσοστό καλύπτουν πάγιες και διαρκείς ανάγκες; Τα πάντα θα υπολειτουργούν.

Συγγνώμη που θα σας το χαλάσω, αλλά το ΔΝΤ ουδόλως ενδιαφέρεται για το αν θα υπολειτουργήσουν τα δημόσια νοσοκομεία ή αν θα υπάρχει φιλόλογος ή μαθηματικός στην... Κάρπαθο!

Έρχονται εδώ, κατόπιν πρόσκλησης μας, δανείζουν χρήματα και θέλουν κάποια στιγμή να τα πάρουν πίσω... στο ΑΚΕΡΑΙΟ! Για αυτό και τα τόσο σκληρά μέτρα.

Ήταν να μην φτάσουμε ως εδώ... Τώρα που φτάσαμε στην ανάγκη τους.......................
"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:44:32 »

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #1191 στις: Απρίλιος 19, 2010, 02:04:17 μμ »
εμείς απο την πλευρά μας, οι εκπαιδευτικοί, μπορούμε να κάνουμε κάτι; π.χ. με απεργίες, διαδηλώσεις και τέτοια ή δεν τους αφορά καθόλου και οτι είναι να γίνει θα γίνει;

Αποσυνδεδεμένος Kilgore

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Break on through to the other side...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #1192 στις: Απρίλιος 19, 2010, 02:07:47 μμ »
Δεν έχω ιδέα πώς μπορεί να εξελιχθούν τα πράγματα όταν τα μέτρα αγγίξουν δραστικά το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού -περισσότεροι άνεργοι, μισθοί πολύ χαμηλότεροι, διορισμοί ελάχιστοι...

Τις εξελίξεις πιστεύω ότι δεν μπορεί να τις προσδιορίσει αυτή τη στιγμή ούτε η κυβέρνηση.
"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what."

Αποσυνδεδεμένος tommmymeme

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #1193 στις: Απρίλιος 19, 2010, 02:54:23 μμ »
Έτσι παιδιά.. διασπαστείτε.. άλλοι σε 24μηνα, άλλοι σε 30μηνα, με ΑΣΕΠ και χωρίς ΑΣΕΠ, σε πολύτεκνους, σε ερωτευμένους με σκοπό το γάμο και θα πάρετε όλοι μαζί τα @@@@ μου στο τέλος !!!

Ένας μόνιμος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:44:32 »

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #1194 στις: Απρίλιος 19, 2010, 03:40:21 μμ »
Έτσι παιδιά.. διασπαστείτε.. άλλοι σε 24μηνα, άλλοι σε 30μηνα, με ΑΣΕΠ και χωρίς ΑΣΕΠ, σε πολύτεκνους, σε ερωτευμένους με σκοπό το γάμο και θα πάρετε όλοι μαζί τα @@@@ μου στο τέλος !!!

Ένας μόνιμος

Καλά τα λες εσύ αλλά και οι μόνιμοι τί κάνουν για να μας στηρίξουν;;; Ούτε μια απεργία τουλάχιστον στο δικό μου σχολείο, μην τυχόν και χάσουν κανένα ευρώ!!!!
Πού είναι οι μόνιμοι να συμπαρασταθούν στους συναδέλφους τους τώρα που τους χρειαζόμαστε;;; Η Διαμάντω σας είπε ότι του χρόνου θα πάρετε από 5 ώρες υπερωρίας ο καθένας σας και εσείς είστε κατα ευχαριστημένοι ούτε ένας δεν θα κατέβει σε απεργία από το σχολείο μας την Πέμπτη!!!! (Δεν μιλάω προσωπικά σε εσένα βέβαια, αλλά γενικά.)
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

Αποσυνδεδεμένος sirea

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #1195 στις: Απρίλιος 19, 2010, 03:49:55 μμ »
Έτσι παιδιά.. διασπαστείτε.. άλλοι σε 24μηνα, άλλοι σε 30μηνα, με ΑΣΕΠ και χωρίς ΑΣΕΠ, σε πολύτεκνους, σε ερωτευμένους με σκοπό το γάμο και θα πάρετε όλοι μαζί τα @@@@ μου στο τέλος !!!

Ένας μόνιμος

Καλά τα λες εσύ αλλά και οι μόνιμοι τί κάνουν για να μας στηρίξουν;;; Ούτε μια απεργία τουλάχιστον στο δικό μου σχολείο, μην τυχόν και χάσουν κανένα ευρώ!!!!
Πού είναι οι μόνιμοι να συμπαρασταθούν στους συναδέλφους τους τώρα που τους χρειαζόμαστε;;; Η Διαμάντω σας είπε ότι του χρόνου θα πάρετε από 5 ώρες υπερωρίας ο καθένας σας και εσείς είστε κατα ευχαριστημένοι ούτε ένας δεν θα κατέβει σε απεργία από το σχολείο μας την Πέμπτη!!!! (Δεν μιλάω προσωπικά σε εσένα βέβαια, αλλά γενικά.)

Ως μόνιμος κι εγώ λέω ότι πρέπει να είμαστε ενωμένοι και να έχουμε μεγάλη συμμετοχή στις κινητοποιήσεις του κλάδου μας, ανεξαρτήτως επιμέρους ενστάσεων που όλοι έχουμε απέναντι στα συνδικαλιστικά μας όργανα.
Δυστυχώς για όλους μας ο Αmedeus έχει δίκιο. Τα μέχρι τώρα δείγματα από τη στάση των μόνιμων δεν είναι ενθαρρυντικά.

Αυτό δε σημαίνει ότι και οι μη μόνιμοι πρέπει να γίνουν εκατό καμμάτια.
Προσπαθούμε όλοι όσοι καταλαβαίνουμε τι έρχεται να αλλάξουμε τα πράγματα. Και να ξεσηκώσουμε και τους υπόλοιπους.

Αποσυνδεδεμένος tommmymeme

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #1196 στις: Απρίλιος 19, 2010, 04:16:28 μμ »
Έτσι παιδιά.. διασπαστείτε.. άλλοι σε 24μηνα, άλλοι σε 30μηνα, με ΑΣΕΠ και χωρίς ΑΣΕΠ, σε πολύτεκνους, σε ερωτευμένους με σκοπό το γάμο και θα πάρετε όλοι μαζί τα @@@@ μου στο τέλος !!!

Ένας μόνιμος

Καλά τα λες εσύ αλλά και οι μόνιμοι τί κάνουν για να μας στηρίξουν;;; Ούτε μια απεργία τουλάχιστον στο δικό μου σχολείο, μην τυχόν και χάσουν κανένα ευρώ!!!!
Πού είναι οι μόνιμοι να συμπαρασταθούν στους συναδέλφους τους τώρα που τους χρειαζόμαστε;;; Η Διαμάντω σας είπε ότι του χρόνου θα πάρετε από 5 ώρες υπερωρίας ο καθένας σας και εσείς είστε κατα ευχαριστημένοι ούτε ένας δεν θα κατέβει σε απεργία από το σχολείο μας την Πέμπτη!!!! (Δεν μιλάω προσωπικά σε εσένα βέβαια, αλλά γενικά.)

Ως μόνιμος κι εγώ λέω ότι πρέπει να είμαστε ενωμένοι και να έχουμε μεγάλη συμμετοχή στις κινητοποιήσεις του κλάδου μας, ανεξαρτήτως επιμέρους ενστάσεων που όλοι έχουμε απέναντι στα συνδικαλιστικά μας όργανα.
Δυστυχώς για όλους μας ο Αmedeus έχει δίκιο. Τα μέχρι τώρα δείγματα από τη στάση των μόνιμων δεν είναι ενθαρρυντικά.

Αυτό δε σημαίνει ότι και οι μη μόνιμοι πρέπει να γίνουν εκατό καμμάτια.
Προσπαθούμε όλοι όσοι καταλαβαίνουμε τι έρχεται να αλλάξουμε τα πράγματα. Και να ξεσηκώσουμε και τους υπόλοιπους.


Προσωπικά θα στηρίξω τον αγώνα μέχρι τέλους... γιατί είναι κοινός αγώνας. Αλλά όπως σε εμένα δημιουργείται μια αίσθηση ότι ο καθένας νοιάζεται για τον ευτό του, με τα λίγα που διάβασα εδώ μέσα, γιατί να μην κάνουν και οι μόνιμοι το ίδιο..
Πρώτοι ας δώσουν οι αδιόριστοι το παράδειγμα αλληλεγγύης που θίγονται περισσότερο και ευελπιστώ να ακολουθήσουν κι άλλοι..

Καλή επιτυχία σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος Zois

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #1197 στις: Απρίλιος 19, 2010, 04:20:04 μμ »
Έτσι παιδιά.. διασπαστείτε.. άλλοι σε 24μηνα, άλλοι σε 30μηνα, με ΑΣΕΠ και χωρίς ΑΣΕΠ, σε πολύτεκνους, σε ερωτευμένους με σκοπό το γάμο και θα πάρετε όλοι μαζί τα @@@@ μου στο τέλος !!!

Ένας μόνιμος

Καλά τα λες εσύ αλλά και οι μόνιμοι τί κάνουν για να μας στηρίξουν;;; Ούτε μια απεργία τουλάχιστον στο δικό μου σχολείο, μην τυχόν και χάσουν κανένα ευρώ!!!!
Πού είναι οι μόνιμοι να συμπαρασταθούν στους συναδέλφους τους τώρα που τους χρειαζόμαστε;;; Η Διαμάντω σας είπε ότι του χρόνου θα πάρετε από 5 ώρες υπερωρίας ο καθένας σας και εσείς είστε κατα ευχαριστημένοι ούτε ένας δεν θα κατέβει σε απεργία από το σχολείο μας την Πέμπτη!!!! (Δεν μιλάω προσωπικά σε εσένα βέβαια, αλλά γενικά.)

Ως μόνιμος κι εγώ λέω ότι πρέπει να είμαστε ενωμένοι και να έχουμε μεγάλη συμμετοχή στις κινητοποιήσεις του κλάδου μας, ανεξαρτήτως επιμέρους ενστάσεων που όλοι έχουμε απέναντι στα συνδικαλιστικά μας όργανα.
Δυστυχώς για όλους μας ο Αmedeus έχει δίκιο. Τα μέχρι τώρα δείγματα από τη στάση των μόνιμων δεν είναι ενθαρρυντικά.

Αυτό δε σημαίνει ότι και οι μη μόνιμοι πρέπει να γίνουν εκατό καμμάτια.
Προσπαθούμε όλοι όσοι καταλαβαίνουμε τι έρχεται να αλλάξουμε τα πράγματα. Και να ξεσηκώσουμε και τους υπόλοιπους.


++++++++

Υ.Γ. Έχετε καταλάβει σαφώς όλοι ότι η λογική του υπουργείου παιδείας αλλά και όλων των πολιτικών γενικά βασίζεται στο "Διαίρει και βασίλευε".
       Κοινώς ρίχνουμε ένα τυράκι - ξεροκόμματο - σε μερικούς (Βλέπε ανακοίνωση ΠΕΑ) και βάζουμε όλους τους άλλους να τσακώνονται μεταξύ τους.
Κουράγιο ... και καλό διάβασμα ...

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #1198 στις: Απρίλιος 19, 2010, 04:36:01 μμ »
στα τρια δημοτικά που βρίσκομαι ως ωρομίσθια κανένας εκπαιδευτικός που ρώτησα δεν θα απεργήσει. δεν τους αφορά η αλλαγή τρόπου διορισμού και όσο για τις υπερωρίες μου λένε οτι κανένας δεν μπορεί να τους αναγκάσει να τις πάρουν. άλλοι αντιμετωπίζουν τόσα άλλα προβλήματα, μαθητές, γονείς, ύλη, διοίκηση σχολείου, υποδομές σχολείου που δεν μια σύπτυξη τμήματος, εαν γίνει τελικά, ή οι υπερωρίες δεν τους λέει και πολλά

void

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #1199 στις: Απρίλιος 19, 2010, 04:43:01 μμ »
η σταση των συνδικαλισμενων αναπληρωτων δεν αποτελει εκπληξη.Αρκει να θυμηθουμε οτι οι μονοι που πετυχαν να εξαιρεθουν απο τη λαιλαπα Αρσενη ηταν οι λεγομενοι 16μηνιτες.
Τι ηταν αυτοι;Οσοι ειχαν συμπληρωσει το ΄98 16 μηνες προυπηρεσιας με τους πλεον αδιαφανεις και ανηθικους τροπους εις βαρος των κοροιδων που περιμεναν ανημποροι στην επετηριδα.
Και μιλαμε για προκληση μεγαλυτερη και απο τη σημερινη.Γιατι τουλαχιστον σημερα εχουμε κι εναν πινακα και ελεγχουμε τι συμβαινει κι επισης πολλοι απο τους σημερινους αναπληρωτες εχουν κι εναν ΑΣΕΠ να υποστηριξει το αιτημα τους για διορισμο ΕΣΤΩ ΚΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΤΣΙΜΠΗΣΕΙ ΜΟΡΙΑΚΙΑ ΔΙΑ ΤΗΣ ΤΕΘΛΑΣΜΕΝΗΣ.Τοτε το λεγανε νομαρχιακος.Κοινως πολιτικος συγγενης.
Και η σταδιακη καταργηση του  ΑΣΕΠ και η μετατροπη σε 60-40 δικο τους επιτευγμα ειναι διοτι επιβραβευσε την ιδια διεστραμμενη λογικη:του κομματισμου.Αυτη τη λογικη που επικαλειται η ρουφι-αννα για να μας εξοντωσει ολους-δικαιους και αδικους.
ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΙΣΤΕ ΑΔΙΟΡΙΣΤΟΙ ΣΗΜΕΡΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ 40%;
Αυτα ειναι τα καμωματα του καθε κυρ-Φιλιππου επι σειρα ετων.Να δουμε απο τη στιγμη που θα περασει το εκτρωμα της Διαμαντως σε ποσον καιρο θα εχουμε νεα επετηριδα.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #1200 στις: Απρίλιος 19, 2010, 04:52:12 μμ »
στα τρια δημοτικά που βρίσκομαι ως ωρομίσθια κανένας εκπαιδευτικός που ρώτησα δεν θα απεργήσει. δεν τους αφορά η αλλαγή τρόπου διορισμού και όσο για τις υπερωρίες μου λένε οτι κανένας δεν μπορεί να τους αναγκάσει να τις πάρουν. άλλοι αντιμετωπίζουν τόσα άλλα προβλήματα, μαθητές, γονείς, ύλη, διοίκηση σχολείου, υποδομές σχολείου που δεν μια σύπτυξη τμήματος, εαν γίνει τελικά, ή οι υπερωρίες δεν τους λέει και πολλά

Συμφωνώ απόλυτα! Στο δικό μου σχολείο, επίσης, όχι μόνο δεν κάνουν απεργία ποτέ αλλα και δεν εχουν ακούσει τίποτα απολύτως για 30αρια τμηματα, για υποχρεωτικές υπερωρίες, για ενδεχόμενες απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων στο μέλλον! Γενικώς, είναι βασιλικότεροι του βασιλέως! Για παράδειγμα συμφωνούν με το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας, αφού....δεν κάνουν όλοι για εκπαιδευτικοι!!! Τους διαφεύγει φυσικά το γεγονός ότι αυτοί δεν έχουν τέτοιο πιστοποιητικό! Εξάλλου, αυτοί είναι τέλειοι! Εμάς τους υπόλοιπους αφορούν τα πειράματα της κάθε αννούλας! Πάρτε το χαμπάρι: είμαστε ολομόναχοι!!!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος chemist2008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • ¨Τα μεγάλα πάθη είναι για τις μεγάλες ψυχές ¨
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #1201 στις: Απρίλιος 19, 2010, 05:43:43 μμ »
Aπό το σχολείο μου δε θα απεργήσει κανένας μόνιμος .
Διαφωνούμε στην ιεράρχηση των αιτημάτων μια και υπάρχουν σοβαρότερα ζητήματα (αναλυτικά προγράμματα , βιβλία , κατάσταση εργαστηρίων , χρήση pc στην τάξη , επιμόρφωση ) από το σύστημα πρόσληψης των καθηγητών , που επιτέλους θα γίνει ενιαίος για όλους τους υποψήφιους συναδέλφους .
Σταματήστε τη δαιμονοποίηση του αξιοκρατικού ΑΣΕΠ και αρχίστε την προετομασία για τον επόμενο διαγωνισμό .

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #1202 στις: Απρίλιος 19, 2010, 05:56:19 μμ »
Aπό το σχολείο μου δε θα απεργήσει κανένας μόνιμος .
Διαφωνούμε στην ιεράρχηση των αιτημάτων μια και υπάρχουν σοβαρότερα ζητήματα (αναλυτικά προγράμματα , βιβλία , κατάσταση εργαστηρίων , χρήση pc στην τάξη , επιμόρφωση ) από το σύστημα πρόσληψης των καθηγητών , που επιτέλους θα γίνει ενιαίος για όλους τους υποψήφιους συναδέλφους .
Σταματήστε τη δαιμονοποίηση του αξιοκρατικού ΑΣΕΠ και αρχίστε την προετομασία για τον επόμενο διαγωνισμό .

Τελικά καλά λένε ότι οι μόνιμοι δεν έχουν καταλάβει τι συμβαίνει πραγματικά..... Όταν θα αρχίσουν να καίγονται κι αυτοί όμως θα αντιληφθούν την κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος achilleas01

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #1203 στις: Απρίλιος 19, 2010, 06:07:28 μμ »
οι δικαιολογίες είναι πάντα οι ίδιες...δεν έχουν ακόμη συνειδητοποιήσει ότι του χρόνου θα κάνουν περισσότερες ώρες μάθημα και ότι θα έρθει και η ώρα των απολύσεων και για τους μόνιμους...60 ευρώ είναι η απεργία ενώ η μείωση του μισθού του ΔΝΤ θα φτάνει τα 300 ευρώ...να δώ τότε πως θα πληρώνουν τα δάνεια...οι αναπληρωτές είναι τα πρώτα θύματα αλλά όχι τα τελευταία

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162175
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 810
Σύνολο: 824

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.