*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου  (Αναγνώστηκε 53572 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #70 στις: Μάιος 24, 2010, 02:11:50 μμ »

Ο μισθός του αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου θα είναι μόνο μέρος του βασικού ή θα περιλαμβάνει και μέρος των επιδομάτων;

Εκτιμώ, ότι θα περιλαμβάνει και τα επιδόματα.
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:48:52 »

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #71 στις: Μάιος 24, 2010, 04:50:07 μμ »
αφού τα μόρια από προϋπ. τελικά είναι τόσο λίγα, όσοι δεν έχουν πρόσφατη επιτυχία στον ασεπ ή έχουν επιτυχία με πολύ λίγα μόρια, σίγουρα θα αρνηθούν να πάνε αν πρόκειται για μακρινές από το σπίτι τους περιοχές (πόσο μάλλον για δυσπρόσιτα), και θα ρίξουν το βάρος στο διάβασμα ή στα φροντιστήρια για ασέπ.

γενικά δε ξέρει κανένας μας τι του ξημερώνει αφού ούτε ξέρουμε πόσοι θα αρνηθούν ούτε πόσους θα πάρουν.

πάντως οι πρώτοι μήνες θα είναι δοιμαστικοί με λίγες κλήσεις, και μετά αν δουν ότι δε τους παίρνει θα καλέσουν και άλλους.

προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να ξεκινήσουμε κάτι άλλο και αν μας συμφέρει, οικονομικά κυριως, εκεί που θα μας καλέσουν τότε να δεχθούμε. άλλο να σε καλέσουν για 5 ώρες και άλλο για 15.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #72 στις: Μάιος 24, 2010, 05:10:09 μμ »
Εγώ πάντως έχω απογοητευτεί πλήρως. Αν τελικά τα τμήματα γίνουν 30άρια όχι μόνο δε θα προσληφθεί σχεδόν κανένας αναπληρωτής, αλλά θα... περισσέψουν και μόνιμοι! Στο σχολείο πχ που ήμουν φέτος η Α και  Β Λυκείου είχε 60 παιδιά σε 3 τμήματα των 20. Αν γίνουν 30άρια κόβονται αμέσως αμέσως 12 ώρες φιλολογικών από την Α και 8 ώρες (δε θυμάμαι πόσες ώρες διδάσκεται η Αντιγόνη την εβδομάδα) στη Β. Δηλ μείον ένας καθηγητής! Φανταστείτε το τώρα αυτό σε πανελλαδική κλίμακα... ::)
Σας παρακαλώ, πείστε με ότι κάνω λάθος στο συλλογισμό, ψάχνω με αγωνία για λίγη ελπίδα... :'( με την προηγούμενη κατασταση θα δούλευα σίγουρα αναπληρωτρια τη νέα χρονιά και τωρα ούτε με 3 ωρες δε με βλέπω. :-\ Κι όχι μόνο εμένα αλλά χιλιάδες συναδέρφους όλων των ειδικοτήτων...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #73 στις: Μάιος 24, 2010, 05:11:20 μμ »
εκτιμώ οτι το ΝΑΙ σε όλη την Ελλάδα δε θα τσεκάρεται πια όπως παλιά. Ας μη γελιόμαστε....κάποτε η προυπηρεσία μετρούσε και άξιζε τον κόπο να ξεσπιτωθεις και να ζοριστείς οικονομικά...τωρα....απλά δε βλέπω το λόγο να ξεσπιτωθείς για μηδαμινά μόρια....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:48:52 »

Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #74 στις: Μάιος 24, 2010, 05:14:31 μμ »
Εγώ πάντως έχω απογοητευτεί πλήρως. Αν τελικά τα τμήματα γίνουν 30άρια όχι μόνο δε θα προσληφθεί σχεδόν κανένας αναπληρωτής, αλλά θα... περισσέψουν και μόνιμοι! Στο σχολείο πχ που ήμουν φέτος η Α και  Β Λυκείου είχε 60 παιδιά σε 3 τμήματα των 20. Αν γίνουν 30άρια κόβονται αμέσως αμέσως 12 ώρες φιλολογικών από την Α και 8 ώρες (δε θυμάμαι πόσες ώρες διδάσκεται η Αντιγόνη την εβδομάδα) στη Β. Δηλ μείον ένας καθηγητής! Φανταστείτε το τώρα αυτό σε πανελλαδική κλίμακα... ::)
Σας παρακαλώ, πείστε με ότι κάνω λάθος στο συλλογισμό, ψάχνω με αγωνία για λίγη ελπίδα... :'( με την προηγούμενη κατασταση θα δούλευα σίγουρα αναπληρωτρια τη νέα χρονιά και τωρα ούτε με 3 ωρες δε με βλέπω. :-\ Κι όχι μόνο εμένα αλλά χιλιάδες συναδέρφους όλων των ειδικοτήτων...

κάπως έτσι έχουν τα πράγματα συνάδελφε....δεν υπάρχει ελπίδα...4000 αναπληρωτές-αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου   λέει ότι θα πάρει....θα μείνουμε πολλοί στο δρόμο....κι εγω θέλω να ελπίζω όπως όλοι αλλά με προσγειώνει η κατάσταση καθημερινά...

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #75 στις: Μάιος 24, 2010, 05:14:50 μμ »
Εγώ πάντως έχω απογοητευτεί πλήρως. Αν τελικά τα τμήματα γίνουν 30άρια όχι μόνο δε θα προσληφθεί σχεδόν κανένας αναπληρωτής, αλλά θα... περισσέψουν και μόνιμοι! Στο σχολείο πχ που ήμουν φέτος η Α και  Β Λυκείου είχε 60 παιδιά σε 3 τμήματα των 20. Αν γίνουν 30άρια κόβονται αμέσως αμέσως 12 ώρες φιλολογικών από την Α και 8 ώρες (δε θυμάμαι πόσες ώρες διδάσκεται η Αντιγόνη την εβδομάδα) στη Β. Δηλ μείον ένας καθηγητής! Φανταστείτε το τώρα αυτό σε πανελλαδική κλίμακα... ::)
Σας παρακαλώ, πείστε με ότι κάνω λάθος στο συλλογισμό, ψάχνω με αγωνία για λίγη ελπίδα... :'( με την προηγούμενη κατασταση θα δούλευα σίγουρα αναπληρωτρια τη νέα χρονιά και τωρα ούτε με 3 ωρες δε με βλέπω. :-\ Κι όχι μόνο εμένα αλλά χιλιάδες συναδέρφους όλων των ειδικοτήτων...

Δυστυχώς εγώ δεν θα μπορέσω να σου δώσω ελπίδα. Θεωρώ οτι θα μειωθούν οι αναπληρωτές σε ελάχιστους. Μετράνε τις ώρες των μόνιμων με σταγονόμετρο. Παλιά δεν συμπληρώνανε ωράριο, τώρα όχι μόνο θα τους κυνηγήσουν αλλά θα τους βάλουν και υπερωρίες. Βάλε που θα τους κατεβάσουν στο ολοήμερο, βάλε και τα 30ρια τμήματα (έ σόρρυ 28 τελικά αν η Διαμαντω κάνει σκόντο) και βγάλε συμπέρασμα....

Αποσυνδεδεμένος maraki_1981

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #76 στις: Μάιος 24, 2010, 05:20:16 μμ »
χριστινα καλα τα λες αφ'ενος ομως εγω σκεφτομαι τα χρονια που εφαγα στις σπουδες, τα χρηματα που ξοδεψα για το μεταπτυχιακο στο ΕΑΠ και πιστευω οτι ακομα και ετσι αν με καλεσοθν θα δεχτω την θεση. δεν βλεπω πολλες επιλογες να κανω απο εδω και περα εκτος αν αλλαξω κλαδο. δυστυχως τα βρηκαμε ετσι και πρεπει να σκεφτουμε τι θα κανουμε εχοντας στο μυαλο οτι πολλα ατομα εχουν μεινει χωρις δουλεια πλεον. και ναι τωρα σκεφτομαι τα μοριακια μου γιατι ειμαι 3 χρονια ωρομισθια και δεν ξερεις τι αλλες αλλαγες μπορει να προκυψουν στον επομενο χρονο. οσο για τα 30αρια τμηματα παιδια μην κοροιδευομαστε... ηδη υπαρχουν. στο σχολειο που ειμαι εγω φετος η τριτη ταξη εχει 27 παιδια σε ενα τμημα. βεβαια στο υπουργειο ειναι καταχωρημενη Γ1 και Γ2 και η δασκαλα που θα επρεπε να κανει την Γ2 καθεται στην αιθουσα κ βλεπει τηλεοραση ολη μερα. Της πηραν και ασυρματο τηλεφωνο να μην φευγει απο κει. και ενα ολοκληρο σχολειο αλλα και το γραφειο πρωτοβαθμιας την καλυβουν. Αφου λειτουργει η ταξη με τα 27 και η συναδελφος δεχτηκε να την αναλαβει γιατι να μην γινει αυτο με ολους? εγω απλα συλλογισμους κανω τα συμπερασματα δικα σας.

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #77 στις: Μάιος 24, 2010, 05:26:53 μμ »
δυστυχώς με το ΔΝΤ στη πλάτη μας τα πράγματα είναι σκούρα. πρέπει να γίνουν διαμαρτυρίες να φύγει από την ελλάδα αυτός ο βραχνάς.

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #78 στις: Μάιος 24, 2010, 05:27:05 μμ »
Στη δευτεροβάθμια ήδη συγχωνεύουν τμήματα και τους υπεράριθμους τους διώχνουν και όπου βρουν θέση.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #79 στις: Μάιος 24, 2010, 06:07:55 μμ »
χριστινα καλα τα λες αφ'ενος ομως εγω σκεφτομαι τα χρονια που εφαγα στις σπουδες, τα χρηματα που ξοδεψα για το μεταπτυχιακο στο ΕΑΠ και πιστευω οτι ακομα και ετσι αν με καλεσοθν θα δεχτω την θεση. δεν βλεπω πολλες επιλογες να κανω απο εδω και περα εκτος αν αλλαξω κλαδο. δυστυχως τα βρηκαμε ετσι και πρεπει να σκεφτουμε τι θα κανουμε εχοντας στο μυαλο οτι πολλα ατομα εχουν μεινει χωρις δουλεια πλεον. και ναι τωρα σκεφτομαι τα μοριακια μου γιατι ειμαι 3 χρονια ωρομισθια και δεν ξερεις τι αλλες αλλαγες μπορει να προκυψουν στον επομενο χρονο. οσο για τα 30αρια τμηματα παιδια μην κοροιδευομαστε... ηδη υπαρχουν. στο σχολειο που ειμαι εγω φετος η τριτη ταξη εχει 27 παιδια σε ενα τμημα. βεβαια στο υπουργειο ειναι καταχωρημενη Γ1 και Γ2 και η δασκαλα που θα επρεπε να κανει την Γ2 καθεται στην αιθουσα κ βλεπει τηλεοραση ολη μερα. Της πηραν και ασυρματο τηλεφωνο να μην φευγει απο κει. και ενα ολοκληρο σχολειο αλλα και το γραφειο πρωτοβαθμιας την καλυβουν. Αφου λειτουργει η ταξη με τα 27 και η συναδελφος δεχτηκε να την αναλαβει γιατι να μην γινει αυτο με ολους? εγω απλα συλλογισμους κανω τα συμπερασματα δικα σας.

Μην νομίζεις οτι δεν σε καταλαβαίνω. Εγώ είμαι 4 χρόνια ωρομίσθια. Θεωρώ όμως οτι πρέπει να αρχίσουμε να βλέπουμε τα πράγματα ρεαλιστικα

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #80 στις: Μάιος 24, 2010, 06:36:57 μμ »
Εγώ πάντως έχω απογοητευτεί πλήρως. Αν τελικά τα τμήματα γίνουν 30άρια όχι μόνο δε θα προσληφθεί σχεδόν κανένας αναπληρωτής, αλλά θα... περισσέψουν και μόνιμοι! Στο σχολείο πχ που ήμουν φέτος η Α και  Β Λυκείου είχε 60 παιδιά σε 3 τμήματα των 20. Αν γίνουν 30άρια κόβονται αμέσως αμέσως 12 ώρες φιλολογικών από την Α και 8 ώρες (δε θυμάμαι πόσες ώρες διδάσκεται η Αντιγόνη την εβδομάδα) στη Β. Δηλ μείον ένας καθηγητής! Φανταστείτε το τώρα αυτό σε πανελλαδική κλίμακα... ::)
Σας παρακαλώ, πείστε με ότι κάνω λάθος στο συλλογισμό, ψάχνω με αγωνία για λίγη ελπίδα... :'( με την προηγούμενη κατασταση θα δούλευα σίγουρα αναπληρωτρια τη νέα χρονιά και τωρα ούτε με 3 ωρες δε με βλέπω. :-\ Κι όχι μόνο εμένα αλλά χιλιάδες συναδέρφους όλων των ειδικοτήτων...

Κανένας δεν θα μπορέσει να σε πείσει ότι κάνεις λάθος, αν εφαρμοστούν όλα όσα έχουν εξαγγείλει. Ήδη τα πρώτα δείγματα φαίνονται από τα κενά που δίνουν τα σχολεία.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #81 στις: Μάιος 24, 2010, 06:39:39 μμ »
Εγώ πάντως έχω απογοητευτεί πλήρως. Αν τελικά τα τμήματα γίνουν 30άρια όχι μόνο δε θα προσληφθεί σχεδόν κανένας αναπληρωτής, αλλά θα... περισσέψουν και μόνιμοι! Στο σχολείο πχ που ήμουν φέτος η Α και  Β Λυκείου είχε 60 παιδιά σε 3 τμήματα των 20. Αν γίνουν 30άρια κόβονται αμέσως αμέσως 12 ώρες φιλολογικών από την Α και 8 ώρες (δε θυμάμαι πόσες ώρες διδάσκεται η Αντιγόνη την εβδομάδα) στη Β. Δηλ μείον ένας καθηγητής! Φανταστείτε το τώρα αυτό σε πανελλαδική κλίμακα... ::)
Σας παρακαλώ, πείστε με ότι κάνω λάθος στο συλλογισμό, ψάχνω με αγωνία για λίγη ελπίδα... :'( με την προηγούμενη κατασταση θα δούλευα σίγουρα αναπληρωτρια τη νέα χρονιά και τωρα ούτε με 3 ωρες δε με βλέπω. :-\ Κι όχι μόνο εμένα αλλά χιλιάδες συναδέρφους όλων των ειδικοτήτων...

Κανένας δεν θα μπορέσει να σε πείσει ότι κάνεις λάθος, αν εφαρμοστούν όλα όσα έχουν εξαγγείλει. Ήδη τα πρώτα δείγματα φαίνονται από τα κενά που δίνουν τα σχολεία.


τα κενα διδονται απο τώρα; ; ; ;
πώς υπολογίζονται ξερουμε; ; ; με 30 παιδια το τμημα; ; ; ;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2010, 06:41:19 μμ από aeee »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #82 στις: Μάιος 24, 2010, 06:44:01 μμ »
Αν υπολογιστεί στο βασικό μισθό ο μέγιστος μισθός ενός αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου θα είναι 700 ευρώ μικτά.
Για επιδόματα εννοώ το εξωδιδακτικής απασχόλησης, της διδακτικής προετοιμασίας, κίνητρο απόδοσης, οικογενειακό κλπ.

Υπάρχει νομοθεσία που να μας καλύπτει  ή πρέπει να περιμένουμε κάποιο ΠΔ ή υα;


Από τη στιγμή που χαρακτηρίζεται αναπληρωτής τότε θα πρέπει να έχει τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις του αναπληρωτή και τις ίδιες συμβάσεις, στο βαθμό που αυτά αναλογούν. Πιστεύω ότι το ίδιο θα γίνει και με τα επιδόματα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #83 στις: Μάιος 24, 2010, 06:56:14 μμ »
τα κενα διδονται απο τώρα; ; ; ;
πώς υπολογίζονται ξερουμε; ; ; με 30 παιδια το τμημα; ; ; ;

Τα σχολεία βγάζουν τα κενά για τις μεταθέσεις, τις αποσπάσεις, τις τοποθετήσεις, τις βελτιώσεις. Εκεί όπου υπάρχει η δυνατότητα πιστεύω ότι υπολογίζονται με βάση τα όσα προβλέπουν τα νέα μέτρα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159617
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 435
Σύνολο: 454

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.